Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:02 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Утигурите, Оногурия и Стара велика Българиянови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано07.01.08 01:12



Не, били БОЛКАР, БОЛГАР и т.н.

Редактирано от _magotin_ на 07.01.08 01:12.



Тема Re: Утигурите, Оногурия и Стара велика Българиянови [re: _magotin_]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано07.01.08 10:39



Ами единственото, което ми идва наум е, че тия барсили и хазари са същите, за които става въпрос и по-късно. Най-малкото е логично, че ако вярваме на арменците, че е имало българи в кавказ по-рано, то трябва да вярваме на същите, когато споменават и хазари и барсили (барселти, берсули) така че кой ще потвърди авторитетно, че ако това е така значи не можем да говорим за хазари преди 7 в.? Всъщност според Космографа хазарите са същите тези акацири, които са били покорени от хуните и на които е бил поставен като шеф един от Атиловите синове. същите, които римляните (мисля, че източните

) се опитвали да вербуват срещу Атила, и които отказали. Да припомня, че явно след това са станали ромейски съюзници, защото малко след края на Атиловото управление сарагурите в посолството си до Византия (заедно с урогите и оногурите) казват, че са победили акацирите и искат те да бъдат на тяхно място като съюзници. Тия мистериозни сарагури явно ще са кутригурите, които са единствените съюзници на Византия от тия народи да периода на войната им с утигурите (унигурите, уногурите, уногундурите) и същевременно и нападащи същата тази империя, както надълго и нашироко разправя Прокопий, който явно не е чувал за никакви българи (въпреки, че това име явно е било разпространено), но които българи в другите, по-ранни от Прокопий, източници също са хем съюзници, хем грабители.
Името българи е посочено само в един един-единствен източник преди 480 г. и всички го знаемкой е, но аз ще се съглася с мнението, че или варианта е доста по-късен или само името българи е добавено по-късно. Всъщност там сме потомци на Сим, нали така? Е, аз вчера казах за източника, който казва, че хуните идват от халдеите - пак повтарям не знам кое колко е вярно, но съвпадението е интересно. Всъщност, момента с по-късната датировка на Хронографа е съгласуван със Saur т.е. ако не вярвате на мен, може би за това конкретно нещо може да повярвате на него .
Не мога да коментирам за арменското твърдение за имената на племената по реките, само ще спомена, че оногундур явно не идва от име на никаква река .
п.с. по-късно ще пусна някои конкретни източници, че не са в мен сега.



Тема Малая Пересчепинанови [re: _magotin_]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано07.01.08 10:54



по Австрия например Малая Пересчепина се разглежда като хунска (а дали е паметник или съкровище ... все е тая)





Тема Re: Малая Пересчепинанови [re: dedo_minu]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано07.01.08 11:01



хони=вълци



общо понятие за скитите!


Съкровището се състои от над 700 златни и сребърни предмети: жезъл и ритон, пръстени-печати с монограми с името на кан Кубрат, оръжие и колани, луксозно конско снаряжение, накити и съдове. Понастоящем съкровището се съхранява в Ермитажа в Санкт Петербург.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 07.01.08 11:09.



Тема Re: Утигурите, Оногурия и Стара велика Българиянови [re: _magotin_]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано07.01.08 11:04



Българи


Лингвистика - наука за езика, в която гласните нямат никакво значение, а съгласните - почти никакво.



Тема Малая Пересчепинанови [re: мapдyk]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано07.01.08 11:09



Съществуват удивително общи неща при траки и скити. Даже май проф. Богдан Филов има хипотеза за произхода на скитите от траките. Ако случайно това е вярно то може да се продължи хипотезата - че хети, хурити, асирийци и вавилонци имат идентични неща с траките ... Най малкото това говори за културна общност и приемственост (без да се визира точно посоката)



Тема Re: Малая Пересчепинанови [re: dedo_minu]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано07.01.08 11:16







Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Утигурите, Оногурия и Стара велика Българиянови [re: БoянГeнoв]  
Автор latani ()
Публикувано07.01.08 21:59



Здравей. Имената на Кутригурите и утигурите се променят , но къде са българите в този момент.Какво е твоето мнение за факта че нито Прокопий , нито Космографа , нито кой да е преди Теофан споменава за Старата Велика България.Обаче в един момент тя се появява. Горите Хипийски стават Гори Български.Летописците ясно разграничават кутригури, оногури и българи за да заключим че кутригури и оногури са български племена.Склонна съм да мисля че в последствие оногурите и котрагите участвайки в Кубратовото обединение започват да се зовът /или да ги зовът / българи.Затова Багрянородни казва "тогава стана ясно тяхното име,защото преди се казваха уногундури. А какво ще кажеш за изрази като..."племето ,което ние сме свикнали да наричаме българи" или "така наречените българи".

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема Re: Утигурите, Оногурия и Стара велика Българиянови [re: _magotin_]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано09.01.08 11:41



е ееее тогава за какви тюрки говориш, които много обичали водата.



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 09.01.08 13:43.



Тема Re: Утигурите, Оногурия и Стара велика Българиянови [re: БoянГeнoв]  
Автор cayp (lupus in fabula)
Публикувано09.01.08 18:02



Всъщност, момента с по-късната датировка на Хронографа е съгласуван със Saur т.е. ако не вярвате на мен, може би за това конкретно нещо може да повярвате на него.

Не е нужно да се вярва на когото и да било. Достатъчно е да се прочете първото изречение на тази версия на хронографа, която пише за българите, за да се разбере, че текстът не може да бъде по-ранен от 420 г.:

Explicit prefatio, incipit chronica Horosii: liber generationis mundi.

"Свършва предговорът, започва хрониката на Орозий - книга за световните поколения"

Текстът няма връзка с историческото съчинение на Орозий (написано ок. 420 г.), но самото му споменаване показва, че то е съществувало по време на написването на тази версия. Даже бих казал, че то не само е съществувало, но вече е било добило популярност и името на Орозий е било гаранция за достоверност, което измества датировката още по-напред във времето.
А най-ранните сигурно датирани сведения за българите са написани в първите години на 6 в. Известният Булгарик също е роден най-рано през 502 г. Т. е. "запознаването" на западноевропейските автори с името "българи" е станало по някое време през 5 в.


Редактирано от cayp на 09.01.08 18:06.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.