Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:11 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: _magotin_]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано08.12.07 01:10



от последните ти два поста разбирам че
1. Континуитет между българи и сармати има
2. Хианезнамсикаквотус неможе да се определи а само се предполага за да се покажечебългаритеса дошли по късно.
3. Нормално е гърнетата да си приличат.
4. Има мешаница или лов на риба вмътна вода.



Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: _magotin_]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано08.12.07 01:16



За гроба от Драма - грънецът беше ранножелезен, сиреч около хиляда години преди разните славяни и т.н.
Пъхнат в един хубав римски кратер с релефни змии по него.


За мешавиците по селищните могили смея да смятам, че имам представа. Както и относителността на т.нар. "строителен хоризонт". Конкретно в случая ставаше дума за изгоряла къща с всичко в нея - и наред със стандартните грънци се мъдри и едно "ретро".
Все пак, да попитам - не е ли рисковано да се гради хронология само по некрополи?
Утре ще продължим евентуално. Лека вечер.



Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: _magotin_]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано08.12.07 01:18



Стига бе, аз съм си пацифист. Никви томахавки не размахвам.





Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: tonza]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано08.12.07 01:22



1.Не е ясно.
2.Дошли са по-късно, но дали са били българи като са дошли е отделен въпрос.


3.Естествено да, формите си приличат. Но украсата, видът на глината и технологията на изработка могат да са уникални и често са.
4.При селищните могили винаги има мешаница и мътна вода. Затова хората ползват радиокарбонното датиране, което дава абсолютни дати със стотина години допустимо отклонение.



Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: easy]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано08.12.07 01:29



Значи за гърненцето мога да предложа елементарно обясниение - римски гражданин намира древно гърне, харесва го, защото е древно и си го носи вкъщи. Един ден гърнето заминава вътре в кратера, защото е реликва, и отива в погребалния инвентар.
Колкото до случая с къщата с ретро-гърне - мисля, че не е невъзможно собственикът да го е открил случайно, все пак живее върху следите от миналото. Виждал съм много такива ситуации, дори османски ями за боклук, проникващи нехайно чак до ХІІ-ХІІІ век и на дъното, наред с керамиката от ХІІІ Век, виждаш фрагменти от ибрици. Нищо изненадващо.
Хронология по некрополи много трудно се реди и затова се издирват упорито датиращи материали - монетки, предмети с надписи и прочие





Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано08.12.07 10:48



Бог да простит......ама по-нататък врътка на 180 градуса..."Дзяло кривы книгы"





Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: _magotin_]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано08.12.07 12:13



Ами то е нормално. Българите са рода със сарматите, но не са сармати. Тяхната култура е от Букхара и Балх

100 символа не стигат!


Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: Ray of Light]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано08.12.07 15:17



Винаги като ми посочат някои от източноиранските народи, посочвам ей тази малка карта:


Както се вижда, изборът е богат.
Но е сигурно, че каквито и да са биле българите, са харесвали аланите и славяните и добре са си живеели с тях, а не са оряли с тях нивите, както са правили аварите.



Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: _magotin_]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано08.12.07 15:55



Да ама Божо Д. продължава да си държи на тесни граници и е избълвал поредното недоразумение:

казвам недоразумение защото:
"Във втората половина на IV век пр. Хр. в прародината на българите, равнините на Балхара, в подножието на планината Имеон, се осъществява среща на българи и македонци - воините на цар Александър Македонски. По воля на своя цар мнозина от тях остават завинаги в Балхара, свързвайки живота си с живота на българите. Потомците им ще се наричат както и дотогава българи, но ще запазят спомен за далечната прародина на дедите си от антична Македония.
Авторът"

Редактирано от т-pekc на 08.12.07 15:56.



Тема Re: Малко наУка: Специално за Тонзанови [re: т-pekc]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано08.12.07 16:04



Хех, той разправя и други работи, но според мен главно за да прави весело и да вдига кръвното на макетата.
Впрочем аз лично смятам, че Божо не си вярва сам на повечето от ексцентричните теории като тази, за която става въпрос.
Не съм чел новата му книга, но няма как - ще трябва...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.