Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:23 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Гложди ме един въпрос.  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано17.05.07 00:03



Нали и маджаарите ги водят, че са довтасали от Азия, малко по-късно он нас. Обаче в същото време, унгарският е в една езикова група с финладския и естонския. Та да питам, фините и естите и те ли са довтасали от Азия?

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: koмитa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.05.07 00:05



Омешали са се пътьом.


Особено като са пооткраднали и жените на околните народи /най-вече нашите/ са европеизирали доста генофонда си.
А иначе и аварите са 80 % с европеоидни черепи.

Facta, non verba!


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: koмитa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано17.05.07 00:08



Това па откъде го измисли? Не е задължително и те (фините) да идват непременно от някъде, за да са в една езикова група с някого. Не мислиш ли?

Червен картон


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано17.05.07 00:34



As for the paternal and maternal genetic lineages of Finnish people and other peoples, see e.g. [27]. In essence, the types of mtDNA markers of Finnish people do not differ from those of other European ethnicities. With regard to the Y-chromosome, besides the markers found in other European populations, the haplotype N3 appears in Finland at clearly higher frequencies than in most other European populations. Haplotype N3 is a subgroup of the haplogroup N (Y-DNA) distributed across northern Eurasia and estimated in a recent study to be 10-20,000 years old and suggested to have entered Europe about 12-14,000 years ago from Asia. [28] and [29]

According to recent autosomal (genomewide, 10.000 markers instead of few looked at Y-DNA and MtDNA-studies) give distinct picture of Finnish genes. Finns are a genetic isolate. It could be said that all other Europeans have Finnish genes but Finns dont have genes of all other Europeans. Finns show very little if any Mediterranean and African genes but on the other hand allmost 10% Finnish genes seem to be Siberian in origin. Nevertheless more than 80% of Finnish genes are from single ancient North-European population, while most Europeans are admixture of 3 or more principal components.[6]


Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: koмитa]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано17.05.07 07:24



Обаче в същото време, унгарският е в една езикова група с финладския и естонския.

Въз основа на 200 думи го причисляват към "унгрофинския".
В същото време над 1000 са българските.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Last Roman]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано17.05.07 07:31



А иначе и аварите са 80 % с европеоидни черепи.

Така е.
Повечето европейци също са с европеидни черепи.



Например френския "национален" отбор по футбол :



Привет !



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Vencci*]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано18.05.07 10:05



Ми не е задължително и унгарците да са дошли от майната си, ако майната си е Алтай или тещо такова. Ясно е, че са живели някъде към Волжка България, то си има и източници за ная работа. Този свещеник, който ходил да търси земята, от където идват маджарите казва, че и башкирите говорят на същия език.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано18.05.07 10:09



на изток от Волга са имали държава

унищожена от Урус Айдар


Смята се, че етнонимът унгарец произлиза от оногур, названието на (едно от) българските племена през 7 век, тъй като маджарите са конфедерати в Стара Велика България.



Константин Багрянородни ги нарича ,,бели савири” (вероятно указание, че са родствени на савирите дошли от същия район)


потомци са на угрите

Редактирано от мapдyk на 18.05.07 10:50.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано18.05.07 11:41



Здравей !

Най-широко разпространената легенда сред унгарците е,
че при Арпад те са се завърнали в Старата си Родина.
Че те и преди това са живяли на територията на дн. Унгария,
но са били прогонени. В тази част от изгонването им и завръщането
им в старите земи не ми е задоволителна информацията.

Ще потърся по-подробно по този проблем.
Но първото им заселване е при Арпад (неизвестно - 907 г )
Ок. 890 г. обединява 7 унг. племена.
Добре е да се локализира, къде точно става това обединение.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано18.05.07 14:30





A 896-os HON VISSZAFOGLALAS

Повторното отвоюване на Родината през 896 г.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

След смъртта на Атила съюзът от 24 племена се разпада.
Според унгарците главните участници в него са били :
скитите, сарматите, аланите, хуните, аварите, българите
и маджарите.

След 453 г. те се разпръсват.
Едно от големите бели полета в унг. история
е за времето от 453-896 г. за основната група -
маджарите.

След 896 г. маджарите се обединяват с аварите
и трайно се настаняват в Панония, с което разцепват
България на почти две равни части.

Към това обединение са присъединени и хърватите.





И през 1300-1310 тя придобива тези си очертания :





През средата на 14 век :





Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Vencci*]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано18.05.07 16:08



Най-широко разпространената легенда сред унгарците е,
че при Арпад те са се завърнали в Старата си Родина.
Че те и преди това са живяли на територията на дн. Унгария,
но са били прогонени


прародината или т. нар "Велика Унгария" е територията между Волга и Урал!

произхождат от северните угри.Придвижвайки се на юг дастигат на югоизток от Урал, където влизат в контакт със сарматите(шумери според унгарците).4-5 век преминават Урал и се заселват м/у него и Волга

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 18.05.07 16:13.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано18.05.07 18:05



4-5 век преминават Урал и се заселват м/у него и Волга

Да.
Но след 453 г.
И не всички се насочват към Урал.
Аварите никъде не ходят.

Контакти със сарматите определено имат.
Въпросът е ние в какви взаимоотношения сме с тях.

И разпадането на България след 896 г. също не е проучен
достатъчно.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Vencci*]  
Автор mihailo ()
Публикувано18.05.07 18:14



В отговор на:

И разпадането на България след 896 г. също не е проучен
достатъчно.




Разпадането на България след 896 г. - какво е породило този разпад и кои територии са отпаднали?



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Vencci*]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано18.05.07 18:20



германците не правят разлика м/у българи и унгарци

и смятат, че воюват с българи

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 18.05.07 18:23.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: koмитa]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано19.05.07 02:15



фините и естите и те ли са довтасали от Азия?

Според мигрофилите всички европейци са довтасали от Азия, само че по различно време. А преди Азия предците ни са се люлеели на опашките си по клоните на дърветата в джунглите на Африка. За съжаление на науката, нито едно от двете не е верно.

Конкретно за маждарите бих заложил на тезата, че са третата угро-финска вълна достигнала централна Европа, като първата е известна част от хунския съюз, а втората са аварите. И не са довтасали от Азия, а от Евразия, където са си живяли угро-фини от памтивека.

---
"Някои тънкости на живота са невидими дори за чистите и добродетелните." - Рамаяна


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Valin]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано19.05.07 07:38



аварите имат монголоиден примес, ама да определяш основата като угро-финска е силно.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано19.05.07 09:39



А според мен пък въобще не идва от никакви оногури а от угори - както виждаш двете имена също си приличат - сам прецени кое е по-вероятното след като мадгарите са си това - угори т.е. угри.
Освен това оногури е само един вариант на името на племето, останалите са оногундури, уогхонтори, утигури, в.н.нт.р, авнагури и още няколко.

Редактирано от БoянГeнoв на 19.05.07 09:41.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Vencci*]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано19.05.07 09:45



Те унгарците много неща могят да смятат, но да вземат да дадат източници. Аз, например, мота да дам - Прокопий. Прокопий казва, че хуните които са прогонили готите към Тракия т.е. хуните на Атила, както ги знаем, са, както той ги нарича - утигурите и кутригурите. А, мога да дам и още един - Йордан - според него - от оногурите са се изплашили готите и са избягали, което всъщност е потвърждение/повторение на казаното от Прокопий.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано19.05.07 11:01



Аварите нямат никакъв монголоиден примес.

---
"Някои тънкости на живота са невидими дори за чистите и добродетелните." - Рамаяна


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Valin]  
Автор mihailo ()
Публикувано19.05.07 15:30



В отговор на:

Аварите нямат никакъв монголоиден примес.




Нека да оставим унгарците сами да ни кажат какви са.

The Hun-Magyar relationship is also referred to in the recently published Hungarian translation of a Turkish version of the history of Hungary, (Tarihi Ungurusz), based on an earlier Latin text lost during the Turkish wars (16th-17th c.).
This source also mentions that when the Huns and the Magyars arrived in Hungary, they both found peoples already settled there who spoke the same language as themselves, thus lending support to the Hun-Magyar identity and extending the continuity of the Hungarian people in the Carpathian Basin further back in time.

Тураните







In Habsburg times Hungarian children were taught that most of their civilization came from the Germans: today they are taught that their 'barbaric' ancestors were civilized by the educated Slavs"

Редактирано от mihailo на 19.05.07 18:33.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: mihailo]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано19.05.07 22:52




According to C.E. Boseworth[20]:
“ In early Islamic times Persians tended to identify all the lands to the northeast of Khorasan and lying beyond the Oxus with the region of Turan, which in the Shahnama of Ferdowsi is regarded as the land allotted to Fereydun's son Tur. The denizens of Turan were held to include the Turks, in the first four centuries of Islam essentially those nomadizing beyond the Jax¬artes, and behind them the Chinese (see Kowalski; Minorsky, “Turan”). Turan thus became both an ethnic and a geographical term, but always containing ambiguities and contradictions, arising from the fact that all through Islamic times the lands immediately beyond the Oxus and along its lower reaches were the homes not of Turks but of Iranian peoples, such as the Sogdians and Khwarezmians.


Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано20.05.07 11:14



Аз не обичам да търся теории на конспирацията, но това е изключително:
The Hun-Magyar relationship is also referred to in the recently published Hungarian translation of a Turkish version of the history of Hungary, (Tarihi Ungurusz), based on an earlier Latin text lost during the Turkish wars (16th-17th c.).
Това е почти същото като онзи турски ръкопис, който казвал, че бога на българите е Тангра, но който въобще не е и намерен, но важното е, че ученият го е видял.
Както и да е - да речем, че е истински - ето нещо, което е супер тъпо - Хунор и Магор дошли и се оженили за дъщерите на Белар, като подсъзнателно това трябва да се свърже с българите и, че Хунор и Магор са дошли и завладяли, а ние сме си дали само жените - ЕЙ!!! Това е най-голямата глупост - първо на първо - БЪЛГАР или БУЛГАР - това име не може да се сгреши в Белар! Второ на второ - кои са тия хуни, за които се разправя? Оригинала бил латински? А не е ли всеизвестно, че аварите са наричани хуни? Като най-често са описвани хуните, наречени авари. Освен това е още по-всеизвестно кога идват маджарите да ни се обяснява, че те са били още през 4-5 в. тук

Редактирано от БoянГeнoв на 20.05.07 11:16.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: mihailo]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано20.05.07 11:40



Нека да оставим унгарците сами да ни кажат какви са.

Бих казал: "...сами да ни кажат какви СИ МИСЛЯТ, ЧЕ са."
И все пак:

they both found peoples already settled there who spoke the same language as themselves

Това е точно това, за което говоря.
Маджарите са третата вълна угро-финско поселение.

---
"Някои тънкости на живота са невидими дори за чистите и добродетелните." - Рамаяна


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 12:32



след поражението от хунну Yuezhi (lit. "Moon People") според китайците се разделят на две групи:

1. кимер(червени) хони
2.бели хони-ефталити*-а-вари

хефтите са жреци(пазители на знанието)



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 12:43



от границата на Казахстан и Киргистан до Дунхуан

.Това си е бая територия




тези за който говориш са псевдо-авари.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re:И проблема на унгарците е като нашия с Именниканови [re: БoянГeнoв]  
Автор mihailo ()
Публикувано20.05.07 13:11



В отговор на:

The Hun-Magyar relationship is also referred to in the recently published Hungarian translation of a Turkish version of the history of Hungary, (Tarihi Ungurusz), based on an earlier Latin text lost during the Turkish wars (16th-17th c.).




Това е същото като Именника, който размахват пишман историците ни - руски ръкопис със съмнителен произход, за който се твърди, че първоначално уж текстът е бил изсечен върху камък (колона или плоча) от 7в.


И как като е бил изсечен върху камък на прабългарски или гръцки се е появил едва през 17в. по мистериозен начин в Русия без никой да го е виждал преди тогава?



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано20.05.07 14:35



Ами, защо да не се сгреши. Факт, че думата "българи" затруднява твърде много чужденци.
Освен това е интересно, че две различни тълкувания извеждат подобен смисъл.
Става въпрос за иранската теза, там една от версиите търси връзката с Балх и многократно повтарящите се разновидности на тази дума.
Твърдят, че има две пра-индоеропейски думи, едната е бхеръг, която се превеждала като бял или блестящ.
И бхерго, която се превеждала, като планина.
За това, незнам но суфикса -ар, наистина е много разпространен.
Казват, че тази дума смислово и фонетично е много близка до тракийската берг, която означавала високо място, планина или река.

От друга страна името на пеласгите, може да се изведе пак до бял, това е редовен номер в гръцкия. Така например Пела е всъщност белият град, т.е. Бела. А пеласгите са блестящият божествен народ.

Послед като вземеш да търси иранските версии на бал, пак опират до големи, блестящи, велики ;)
И т.н. и т.н.

Но според мен никак не е ясно дали трябва да се дели на балг+ар/и/и/ или бал+гар
И и то всъщност са възможни всякакви трансмутации:) с г/х/гх/к/а/ъ/о/в/б,изпадане на букви, особено на "л" е нормално.

___



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: ElanMorin_]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 15:58



бул=бел=гал-господар,повелител



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Valin]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано20.05.07 16:10



Да, дай да разчепкаме защо се наричат псевдоавари.
Именника е очевидно български - най-малкото доказателство - думите поставят в недоумение всички учени. Ако е фалшификат значи тоя който го е измислил е предшественик на Толкин, който е измислил всички езици във "Властелина...".
А това за кимер хони и ефталити - някакъв извор?



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 16:43

















Редактирано от мapдyk на 20.05.07 16:48.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.05.07 19:58



юечжите са согдийци.

Facta, non verba!



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор mihailo ()
Публикувано20.05.07 21:06



В отговор на:

дай да разчепкаме защо се наричат псевдоавари.





Византийските хронисти са подели стратегическите терминилогии на военните и започнали да наричат аварите групирани вече в Панония "псевдо авари" за да ги различават от постоянно прииждащите от изток и все още непознати аварски орди.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Last Roman]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 21:26



The Yuezhi originally lived in the area between the Qilian or Heavenly Mountains (Tian Shan) and Dunhuang,




Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.05.07 21:58



Няма да е зле да се запознаеш с трудовете на Бъртолд Лауфер - The Language of the Jue-chi or Indo-Scytians /Chicago, 1917, P. 14/ от началото на миналия век. Въз основа на изследванията на думите на този народ, американският учен доказал, че на древнокитайски наименованието "юечжи" звучало като sgwied-di или ако го съпоставим с добре познатото Sogdoi виждаме, че юечжите не са нито хунско, нито китайско племе, а населението на Согдиана, появилo се между Ордос и Алтай вероятно още през 5 в. пр. н. е. През 2 век пр. н. е. согдите били отблъснати от хуните и се изнесли обратно - от Джунгария в Бактрия, където унищожили Гръко - Бактрийското царство /141-128 г. пр. н. е./.



Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 20.05.07 22:03.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Last Roman]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 22:18






This evidence corroborated the earlier link made between the textiles found with the mummies with early European textile and weave types and the superficial observation that the mummies seemed to have blond and red hair. An earlier study by Jilin University had found a mtDNA haplotype characteristic of Western Eurasian populations[citation needed].

In trying to trace the origins of these peoples Victor Mair's team suggested that these peoples may have arrived in the region by way of the forbidding Pamir Mountains about 5000 years ago.


Редактирано от мapдyk на 20.05.07 22:21.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 22:50



Произход и ранна история

Първите сведения за хунну имат легендарен характер. Според Сима Цян те произлизат от Чунуей (淳維), син на Дзе, последният владетел от династията Ся. През 16 век пр.н.е. Чунуей избягал на север със семейството и поданиците си, които се смесили с местните жители и поставили началото на нов народ, наричан по това време ху.

Антропологични данни от този период дават основание да се предположи смесване на европеиден късочерепен тип с характерния за Китай монголоиден теснолицев. През 11 век пр.н.е. под натиска на Китай ху пресичат Гоби и северно от нея протича вторична метисация с местния монголоиден широколицев тип, характерен за глазковската култура. Вероятно в резултат на нея през 11-10 век пр.н.е. в Монголия и Забайкалието се формира етноса хунну.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.05.07 22:55



говоря ти за юечжи, а не за хунну.

Facta, non verba!



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Last Roman]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 23:04



The Great Clan of Yue", is the Chinese name for an ancient Central Asian people. They are believed to have been the same as or closely related to the Indo-European people named Tocharians (Τοχάριοι) by ancient Greeks. They were originally settled in the arid grasslands of the eastern Tarim Basin area, in what is today Xinjiang, Gansu, and possibly Qilian in China, before they migrated to Transoxiana, Bactria and then northern South Asia, where they formed the Kushan Empire.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор mihailo ()
Публикувано20.05.07 23:09



В отговор на:

През 16 век пр.н.е. Чунуей избягал на север със семейството и поданиците си, които се смесили с местните жители и поставили началото на нов народ, наричан по това време ху.




Това не може да бъде. Толкова подробна информация за Чунуей и семейството му. Как е стигнала до нас историяята за този Чунуей след 18 века, писменист имало ли е? Кой я е разчел ?

Това е китайски фолклор, и няма нищо общо с историята. По тази логика от всяка народна приказка ще се роди по един нов народ.

Редактирано от mihailo на 20.05.07 23:19.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.05.07 23:11



Тохарите не са монголоиди.
И вземи напиши нещо на български, че не ми се четат варварски езици.
Иначе мнението ти за произхода на юечжите само с уикипедията ли се изчерпва?

Facta, non verba!



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: mihailo]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 23:28



Първите сведения за хунну имат легендарен характер

това не го ли прочете



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Last Roman]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 23:35



преди 5000г. европеидите се заселват в Тarim.163г са разбити от хунну и се преместват в твоите любими територии.

под статиите има доста линкове








Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 20.05.07 23:37.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано20.05.07 23:43



юеджи е китайското име на древен централноазиатски народ. Счита се, че юеджи са поне близко родствени на индоевропейския народ на тохарите. Първоначално те обитават Таримската котловина, но след поражението си от хунну през 162 пр.н.е. те се преселват на запад в басейна на Амударя, откъдето изместват саките. През 132 пр.н.е. юеджи на свой ред са изтласкани към Бактрия от вусун. Там те влизат в контакт с елинистичната култура и по-късно основават Кушанското царство.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: мapдyk]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.05.07 00:02



особено този линк:


Само че изпускаш факта, че юечжите са се казвали согди, затова никъде не се споменават като нашественици. Свои са се върнали при свои.

Facta, non verba!


Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: mihailo]  
Автор Ray of Light (непознат )
Публикувано22.05.07 02:57



Аварите са били племенен съюз, сред които има и доста българи. Анализът на техните погребения показва, че в съюза е имало следните антропологически типове: Нордически, Динарски, Палеоантропоиден (Хомо Сапиенс от едно време) и Памиро - Фергански. Това съм чел поне.

Във връзка с Аварите, Стара Велика България не е от 632. Именнникът на българските канове, който е НАЙ - ДОСТОВЕРНИЯТ НИ ИЗТОЧНИК, каквото и да си мислят някои тъпи, но упорити историци, казва, че Кубрат държа 60 години. След него и батБаян е държал известно време (3 години и нещо). 680 - 63 (прибл.) колко прави? 632 е официалното признание, когато Византия се обръща за помощ към кан Кубрат и той прогонва аварите чак отвъд Карпатите
и разширява Стара Велика България. Тя между другто е доста по - голяма, отколкото на картите в учебниците, защото некрополите във Волга са именно от този период :)



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Ray of Light]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано26.05.07 00:22



Питах, защото доколкото си спомням от самите източници - те хем били авари, хем не били - как става тая работа? А всъщност не са псевдо, ами са си били съвсем авари - просто група избягала от тюрките.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано26.05.07 00:25



Аварите са всъщност вархонити. И са си точно псевдо.


Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 26.05.07 00:29.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: Last Roman]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано03.06.07 12:47



Гумилев ли ми даваш за доказателство?
Добре - понеже не ми се търси в нет-а ще кажа какво си спомням, а ти ме поправи ако не е вярно. Казва се, че еди кои си били псевдо-авари. По-късно обаче тюркския хаган обяснявал, че тия авари са избягали от него, но не си спомням да е казвал нещо да са фалшиви. Та, фалшиви ли са или не са? Или, може би, са подчинен на истинските авари народ, който след подчиняването на аварите от тюрките е избягал оттам пък народите, при които се появили, си помислили, че са истински авари, или пък цялата история за фалшивите авари е една измислица и просто автора не е доразбрал нещо?
Гледам, че Гумилев говори за някакви тюркски племена, които били дошли с аварите, като например коцагирите, което ми се струва доста смешно след като, мисля, е ясно, че коцагири са всъщност котрагирите, които пък са кутригурите - народ, който очевидно е бил по тия места доста по-рано от идването на аварите

- поне това е безспорното, не искам да се впуснам в темата за произхода, но мисля, че и това е достатъчно.



Тема Re: Гложди ме един въпрос.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.06.07 19:57



Ми точно хионитите са избягали от тюрка. Прочети линка още веднъж внимателно. Аварите в Европа са си точно вархонити /или ако предпочиташ - псевдоавари/.



Facta, non verba!


Тема Re: Гложди ме един глист в г.з.!нови [re: Last Roman]  
Автор TlNlT (член)
Публикувано03.06.07 20:30



Докога с това бла, бла?



Тема Re: Гложди ме един глист в г.з.!нови [re: TlNlT]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.06.07 20:36



ми и аз това те питам.



Facta, non verba!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.