Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Аз така мисля:  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано06.05.07 11:46



100 тракийски рода, обаче са разделени на 2-3 големи групи. На северни и южни, вероятно и на западни, то българите и до ден днешен сме така разделени. Обаче северните, преливат към скито-сарматите, по същия начин както днес сърби преливат в българи не може да се направи ясна и категорична граница. Обаче скито-сарматите имат и леки ирански примеси. После идва и *Великото преселение на народите*. По някакъв начин, над скито-сарматите взимат върховенство няколко тюркски рода. После скито-сарматите, с леките ирански примеси (то нали така и така скито-сарматите и иранците са си рода, пък и още Александър Фол си пише че съществува веригата траки-скито-сармати-иранци) и с тюркска, пък и собствена си скито-сарматска аристокрация и оформен и наложен етноним българи, се насочват към Балканите. Там си заварват траки, които са в северните земи на Балканите и Дакия, много близки с тях, а в южните части на Балканите, не толкова близки, но пък достатъчно близки с траките от северната част. Междувременно траките повсевместно са били шута на ромейските остатъци, изразяващи се в смешни гарнизончета, с данъчни служби и дебели попове. Наред с тях е изритана и погърчената им аристокрация, която е имала наглостта да заговори латински и гръцки и да заживее в римски вили, зарязвайки народа си (по същия начин по който голяма част от нашите първенци се потурчиха, за да запазят имот и влияние, а в по-късен период, се погърчваха, защото гърците бяха градски хора, а българин било значело селянин и неук човек). И така се получава и оформя сплав от сродни, добре познаващи се народи, близко роднинни, със сравнително еднакви обичаи, нрави, езици и култура. А славяните? Ха, това е късен термин

. Словесен българите са наричали хората говорещи по тяхному.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!

Тема Re: Аз така мисля:нови [re: koмитa]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 12:25



100 тракийски рода, обаче са разделени на 2-3 големи групи.

А вероятно и повече.
Малоазийски траки, които са различни от южните класически траки от Тракия. Южните са различни от северните. Както казваш, можем условно да очертаем границите и на една западна група. Не забравяй, че траки са живяли и в Крим сред скито-сармати.

Обаче северните, преливат към скито-сарматите, по същия начин както днес сърби преливат в българи не може да се направи ясна и категорична граница.

Викни маготин и той ще ти измисли граница.

По някакъв начин, над скито-сарматите взимат върховенство няколко тюркски рода.

Кои са тези няколко тюркски рода?

с тюркска, пък и собствена си скито-сарматска аристокрация и оформен и наложен етноним българи, се насочват към Балканите.

Кой налага етнонимът българи? Откога, откъде и защо се насочват към Балканите?

Междувременно траките повсевместно са били шута на ромейските остатъци, изразяващи се в смешни гарнизончета, с данъчни служби и дебели попове.

Всъщност не е точно така.
Има данни за българи на римска служба, както и още повече данни за проблеми с поповете през цялата ни средновековна история - като се почне още от съборите през 4 век, мине се през разни бунтове на църковна основа през 6 век, и т.н.

Наред с тях е изритана и погърчената им аристокрация,

Идеализираш положението. Аристократите също са били всякакви хора - едни са милеели за своето, други са се продавали на чуждото. Мен Аспар и Управда-Юстиниан ме кефят на макс:



Да плащаш на "чуждите" да извършват нападения по пет пъти, а после и да им плащаш и данък е толкова хитър начин да подкрепяш своите(!), че как да не го обичаш тоя човек?
Хем архиепископия ни направи, хем "пръскаше парите на ромеите сред варварите" (Прокопий), хем набираше хуни, склавини и анти като войници - естествено срещу заплата. Управда от рода на Константин Велики - "погърчен аристократ" - ама пич, пич, та нема накъде повече.



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано06.05.07 12:30



изясни ми какво имаш предвид "няколко тюркски рода"

ТУРЧИ - така египтяните са наричали пеласгите

ГЬОК ТЮРК - малко кръвожадно монголско племе

НЯМА АБСОЛЮТНО НИКАКВИ АНТИЧНИ ИЛИ СРЕДНОВЕКОВНИ ПИСМЕНИ СВЕДЕНИЯ ЗА НЯКАКВИ ДРУГИ ТЮРКИ

искам да си изясним например АВАРИТЕ, тюрки ли са, и ако да, към коя от горните две групи да ги причислим

както виждате, още в ПРАИСТОРИЯТА българите /пеласгите/ са били наричани ТУРЧИ, а тяхната Българска планина в Мала Азия - ТУРОС



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано06.05.07 12:33



Кои са тези няколко тюркски рода?



Не ги знам. Но категорично Стара Велика България е била под тюркско владичество. Вероятно през този период са се инкорпорирали тюркски фамилии сред българите.

Кой налага етнонимът българи?

Откога, откъде и защо се насочват към Балканите?


От 3в. още се насочват. Откъде, ами от северно от Дунав, та като хванеш до Кавказ. Защо? Причини колкото искаш. Римската империя отслабва, от изток напъва всякаква паплач. Ти ще вкараш и религиозни причини, които аз не разбирам.

Идеализираш положението. Аристократите също са били всякакви хора - едни са милеели за своето, други са се продавали на чуждото.

Не го идеализирам, точно това което си написал имам предвид.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Аз така мисля:нови [re: koмитa]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 12:36



Но категорично Стара Велика България е била под тюркско владичество.

Рашо Рашев ли ще ми цитираш или имаш предвид нещо, което незнам и мога да приема?

Вероятно през този период са се инкорпорирали тюркски фамилии сред българите.

Кои са тия тюркски фамилии сред българите?



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: Ziezi]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано06.05.07 12:39



изясни ми какво имаш предвид "няколко тюркски рода"


Такива, които по една или друга причина са намерили добър прием сред българите, по времето когато Стара Велика България е под владичеството на Западния Тюркски хаганат, чиято зависимост отхвърля Кубрат.

ТУРЧИ - така египтяните са наричали пеласгите


По-късно така наричат и унгарците.

НЯМА АБСОЛЮТНО НИКАКВИ АНТИЧНИ ИЛИ СРЕДНОВЕКОВНИ ПИСМЕНИ СВЕДЕНИЯ ЗА НЯКАКВИ ДРУГИ ТЮРКИ

Не споря. Но зависи за кой регион говорим.

искам да си изясним например АВАРИТЕ, тюрки ли са, и ако да, към коя от горните две групи да ги причислим

Не ги знам. Във всеки случай аварите не са тюрки, във съвременното значение на думата.

както виждате, още в ПРАИСТОРИЯТА българите /пеласгите/ са били наричани ТУРЧИ, а тяхната Българска планина в Мала Азия - ТУРОС


Не мисля че връзката пеласги-тарки е достатъчно изяснена.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Аз така мисля:нови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано06.05.07 12:43



ако под тюрки разбираш алтайско говорящи, знай, че алтайската група езици се развива в периода VIII-XII век, доста късно, за да е определяща за историята на българите

лично мое мнение е , че орхонските надписи са фалшификат

затова смятам, че няма никакво доказателство за съществуване на алтайски езици преди X-XII век

но дори и да не са фалшификат, все пак тези надписи се датират в средата на VIII век и открити в МОНГОЛИЯ ! МОНГОЛИЯ ! В VIII век гьок тюрките са в МОНГОЛИЯ !!!

какво тюрки, какви пет лева преди VIII век по БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ - къде са документите, къде са артефактите, къде са изворите ?!



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано06.05.07 12:49



Кои са тия тюркски фамилии сред българите?


ЕРМИАР






Тема Re: Аз така мисля:нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано06.05.07 12:51



Ха, типично римо-византийска практика, разделяй и владей, обещавай и заплашвай, те римляните докато си плащат кроят планове как да минат "в гръб". нещо нормално е било, византийците също са плащали данък на България, изчаквайки момента пак да ни нападнат.

___



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано06.05.07 12:55



Дори Зиези е признавал, че имаме към 5% тюркска кръв.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Аз така мисля:нови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано06.05.07 12:58



монголска



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: koмитa]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 13:03



Дори Зиези е признавал, че имаме към 5% тюркска кръв.

Аз също го признавам, но не признавам, че тази кръв се е вляла преди татарските нашествия, сиреч 10 век и нататък. Когато докажеш, че предците на монголоидните Росен Петров и Росица Новева са дошли от СВБ, а не с черкезите, тогава петте процента ще ти вършат работа.

Очаквах списък от фамилии за лингвистичния факт, който определяш като "категоричен", а не общи приказки за антропология.



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано06.05.07 13:24



Ами тогава да вземеш да ми кажеш нещо за надписите за оръжие в Плиска и около нея?

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Аз така мисля:нови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано06.05.07 13:34



пак ли ?

докога ?!

няма нищо тюркско в тия надписи !



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: koмитa]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 16:29



Ами тогава да вземеш да ми кажеш нещо за надписите за оръжие в Плиска и около нея?

Две неща ще ти кажа:

1. Тия надписи не са доказано тюркски. Никой не знае какви са. Затова имаш и угрофинско, и памироферганско разчитане.

2. Да предположим, че хипотетично са тюркски. Това не доказва нищо за аристокрацията. Аз мога да си изфантазирам, че народът е бил турски, но със славянска аристокрация, която с властта си е наложила езика. Но мога да го докажа точно толкова - николко! - колкото и тъпотиите на Рашев за тюркската аристокрация "заради тюркските остатъци в старобългарския език"?!?!

Най-забавно ми е тюркското разчитане на "руните" от СМ съкровище. Три опита за превод, като и трите дават съвсем различен текст! 'бал съм ги у спецовете.

Редактирано от Rex_Mysorum на 06.05.07 16:30.



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: Ziezi]  
Автор mihailo ()
Публикувано06.05.07 16:39



В отговор на:

пак ли ?

докога ?!




Истината идва бавно, понякога мъчително...



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор mihailo ()
Публикувано06.05.07 16:54



[

В отговор на:


1.Тия надписи не са доказано тюркски...
2.Да предположим, че хипотетично са тюркски...
3.колкото и тъпотиите на Рашев за тюркската аристокрация "...
4.Най-забавно ми е тюркското разчитане на "руните"...




И все пак, какво разбирате под "тюрки"?

Ако е народ, кои са му били предводителите, родословието, ареалите?

Ако не е конкретен народ, значи е случайно обединение на номадски народи.

Кои народи и народности се присъединяват или напускат въпросното обединение?

Има ли доказателства, че народите или народностите за които говорите, някога или по някакъв повод са се самоидентифицирали с името "тюрки"?



Тема Твоят цар мисли така:нови [re: koмитa]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 16:56



Стара велика България в Приазовието е измишльотина, следователно там не е имало никаква тюркска аристокрация. Ако изобщо има нещо тюркско при българите, то може да е дошло само от аварите, защото последните са единствените от народите в Европа, наричани от съвременниците "турки". В същото време има автори, които поясняват, че аварите всъщност идват насам, защото бягат от турците. Но някакво смешение на авари и турци е нормално да се предполага.

А смешението на авари и българи в Панония е неоспорим факт. Смешение до такава степен, че българи спорят за аварския престол, Кубер вдига въстание и прочие. Ето ти откъде може евентуално(!) да са дошли предполагаемите(!) турцизми в ПБЦ.

Само че тия аваро(турко)-българи не представляват цялото българско човечество, а наистина само управляващата върхушка. Аваро-българския клон в един момент се "претопява" в чистите българи, т.нар. седем склавински племена, известни още като седем гетски племена, които си живеят по Дунав от памтивека или поне по времето на Йероним (4 век), който пише за тях.

Тва е положението, което е описано в изворите.
Всякакви останали тюркофилствания са изсмукани от пръстите и нямат никаква историческа и категорична лингвистична обосновка.



Тема Пропуснах да спомена,нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 17:00



че българите, над които властват аварите в Панония, за мен са славоезични.



Тема Re: Твоят цар мисли така:нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор mihailo ()
Публикувано06.05.07 17:29



В отговор на:

Само че тия аваро(турко)-българи не представляват цялото българско човечество, а наистина само управляващата върхушка. Аваро-българския клон в един момент се "претопява" в чистите българи, т.нар. седем склавински племена...

В отговор на:



аваро(турко)-българи - управляващата върхушка ?

чистите българи - т.нар. седем склавински племена ?

Това сериозно мнение ли е? И нямало ли е предпоставки за конфликти между този разнороден в етнически план конгломерат - управляващата върхушка (аваро-българи) и "чистите българи" - склавините?



Тема Re: Твоят цар мисли така:нови [re: mihailo]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 17:43



нямало ли е предпоставки за конфликти между този разнороден в етнически план

На свой ред ще те питам дали си сериозен. Конфликти винаги има, независимо от етническата разнородност или хомогенност. Историята е пренаситена от борби между сродни народи:
траки срещу траки
гепиди срещу готи
кутригури срещу утигури
византийци срещу византийци
склави срещу анти
днешни българи срещу инакомислещи съвременни българи и т.н.

А какво остава за различията?!
Факт обаче е, че при различията често се получава и идеално сработване. За мен историята не е само низ от причинно-следствени обстоятелства, а изхождам и от принципите, които са застъпени в окултните науки по отношение на народите. Има си цяло ниво в духовната йерархия, която се занимава с определянето на съдбините на държавите - неслучайно тези ангели се наричат.... ВЛАСТИ!

Най-повърхностно казано, народите се делят на два типа: "мъжки" и "женски", всеки от които притежава някакви архетипни качества. Идва момент, когато два народа трябва да се слеят, за да се получи нов съвършен и неутрален народ, който да притежава качествата и на двата "родители". С течение на времето този нов народ може отново да се поляризира към един от двата пола и след време да се наложи пак да се сношава с друго племе, за да оцелее.

В случая със средновековната българска държава за мен женското с всичките му архетипни качества е от траките, а мъжкото от скитите. А тези "родители" в по-стари времена също са претърпявали етнически промени по аналогичен принцип.

Става това, което трябва да стане. Нищо не е случайно.



Тема Re: Аз така мисля:нови [re: mihailo]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано06.05.07 17:52



Подозирам, че тюрките днес не са тюрките от вчера :)
Всичко е относително, българите вчера са македонци днес, и дори си имат македонско мацинство в България :)
Взеха всички да ми стават еднакви, а пък колкото до изворите-един извор можеш да го изтълкуваш по пет различни начина.
Имаме легиони новобогаташи, един не развърза кесията, да подпомогне някой голям проект или да организира сам такъв. Божков си събира някакви лични колекции да им се радва в кенефа, невежа.

Само едно мащабно генетично изследване, може да даде стабилна основа за всякакви историкоархеологически изследвания. Отплеснах се.

___



Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Rex_Mysorum]  
Автор mihailo ()
Публикувано06.05.07 18:03



В отговор на:

В случая със средновековната българска държава за мен женското с всичките му архетипни качества е от траките, а мъжкото от скитите.

В отговор на:



А защо тогава средновековната българска държава се нарича славянобългарска а не скитотракийска българска държава?

Редактирано от mihailo на 06.05.07 23:19.



Тема Re: Твоят цар мислинови [re: mihailo]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано06.05.07 18:04



Държавата се нарича българска, всякакви други представки и надставки са измислени, виещи ми братко.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Твоят цар мислинови [re: mihailo]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 18:09



А защо тогава тази държава се нарча славянобългарска а не скитотракийска българска държава?

Що бе? Гърците си наричат България с името Мизия до 14 век.
А като женят Ирина за Петър, я изпращат за царица в "земята на траките".
Ти не знаеш ли, че до 12 век в изворите все за пеони, мизи и скити се разправя. Мизиецът Симеон направил това и онова със своето скитско безумие, Светослав трепал мизите, правят се кръстоносни походи срещу "българите, наричани траки в старите извори" и т.н.





Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.05.07 18:21



Гърците си наричат България с името Мизия до 14 век
Все пак България била разположена на мястото на римската провинция Мизия /така че може да става дума просто за навик/.



Facta, non verba!


Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Last Roman]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 18:23



Все пак България била разположена на мястото на римската провинция Мизия /така че може да става дума просто за навик/.

А откога им е навикът да наричат "мизи" жителите на Пловдив и Македония?
Зонара защо пише, че Дългата стена е построена през 6 век срещу "мизите, сиреч българите, и скитите"?



Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.05.07 18:29



"мизи" е наименованието, което се е предало и на жителите на Мизия

.
Защо, мислиш, е това уточнение, че мизите са "сиреч българите, и скитите"?
Ако ставаше дума за коренното население на Мизия, нямаше да има нужда от пояснения, нали? А иначе границите на провинцията са се меняли през вековете.

Facta, non verba!


Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Last Roman]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 18:39



Ако ставаше дума за коренното население на Мизия, нямаше да има нужда от пояснения, нали?

Освен ако не целиш да поясниш, че "мизите" всъщност се наричат българи.
Изразът "Mysorum sive Bulgarum" може да се преведе и като "мизите, наричани още българи", което силно навява асоциации за "европейските мизи, които обикновените хора знаят и като българи".

Като ти кажа "гърците, сиреч елините" какво имам предвид? Че елините са заели земите на гърците или че елините е името, с което се самоназовават
"гърците"?
---

А иначе границите на провинцията са се меняли през вековете.

И все пак, през кой век Мизия обхваща Македония и Пловдив?



Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.05.07 18:45



Друг е вариантът, след като българите се заселват именно в рамките на провинция Мизия, постепенно с разширяването на територията им, ромеите да започнат да отъждествяват България с Мизия, както и българите с мизийци.


А аналогичните и припокриващи се наименования на територията на Скития /Сарматия, Фригия /Галатия и пр...

Facta, non verba!


Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Last Roman]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 19:01



след като българите се заселват именно в рамките на провинция Мизия, постепенно с разширяването на територията им, ромеите да започнат да отъждествяват България с Мизия, както и българите с мизийци.

Ще го приема като аргумент, ако ми кажеш кога е станало това заселване и отговорът обясни писанията на Малала, Симоката и другите, които не говорят за "заселване", а просто за едно "необяснимо" присъствие на българи в Мизия по тяхно време.



Мизия кога е наричана Трибалия, че да отъждествяват българите и с трибалите? При това отново става дума за българи, които не живеят по местата, населявани от трибали, и по време, когато трибалите по всяка логика би трябвало да са забравени. Имам предвид Халкондил и падането на трибалите под турска власт - 14 век.

Скития и Сарматия също е нормално да се припокриват, след като скити и сармати са едно и също. Освен ако не държиш да ме убедиш, че някой е можел да ги различава по твърденията на Херодот, че сарматите говорели леко развален скитски. А дали и четири века след Херодот още са имали някакви езикови различия, няма как да знаем, нали?

Редактирано от Rex_Mysorum на 06.05.07 19:02.



Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.05.07 19:19



Ще го приема като аргумент, ако ми кажеш кога е станало това заселване
Ето това е въпросът!



Facta, non verba!


Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Last Roman]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 19:21



Ето това е въпросът!

Ами дай да го разнищим.
Кога българите превземат Сирмиум?



Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.05.07 19:27



Българи или авари? Или пък хуни?



Facta, non verba!


Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Last Roman]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 19:31



А бе цитирай сведение, в което се говори за падането на Сирмиум срещу нападенията на българи или хуни. За авари не може да става дума по това време.



Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.05.07 19:49



Сирмиум е превземан няколко пъти.


А иначе:
But the Gepaides control Sirmium and the country thereabout, which is all, roughly speaking, completely destitute of human habtation. 19 For some were destroyed by the war, some by disease and famine, the natural concomitants of war. 20 And Illyricum and Thrace in its entirety, comprising the whole expanse of country from the Ionian Gulf11 to the outskirts of Byzantium, including Greece and the Thracian Chersonese,12 was overrun practically every year by Huns, Sclaveni and Antae


Facta, non verba!


Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Last Roman]  
Автор Rex_Mysorum (вълкодав)
Публикувано06.05.07 20:01



Наистина ли не разбираш въпроса или бягаш от него?

Ще ти го задам по друг начин: Кои са последните, които завладяват Срем, преди да го вземе Теодорих и да го "върне" на империята?





Тема Re:Ще ти отговоря в твой стил:нови [re: koмитa]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано06.05.07 20:41



Аааа, ъъъъ, ууууу, еееееееее

.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!

Тема една патка мислила , мислила...нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано06.05.07 22:06



Не става. Скитите и сарматите са ираноезични групи от племенни общности.
Тракийския език е толкова близък до славянския, колкото славянския с балтийския. Болшинството от населението на Балканите през първите векове от н.е. проговаря като майчин език на гръцки или на латински. Бесите (да допуснем бесоезични)в 6в. са екзотика. По същия начин както са екзотика днес баските в Пиренеите, келтскоезичните по майчин език в Британските острови и Франция (малка част от ирландците, половината уелсци и много малка част от шотландците, бретонците във Франция - област Бретан - последните половин милион, оформили се от смесване на малко местни гали арморики и повече брити от Острова).

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от gioni на 06.05.07 22:08.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от gioni на 06.05.07 22:16.</EM></FONT></P>

Редактирано от gioni на 06.05.07 22:18.



Тема Асирийците ТУРОЙОнови [re: Ziezi]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано07.05.07 11:43



"още в ПРАИСТОРИЯТА българите /пеласгите/ са били наричани ТУРЧИ, а тяхната Българска планина в Мала Азия - ТУРОС"

По тия места съществуват и част от асирийците под името ТУРОЙО. Езикът им е малко различен от останалите асирийци - имат нещо като "дж", "ч" ... Дори народните им носии с престилки и забрадки, напомнят нашенски..
Пишат на латиница а не на сириак или арамейски и са малко по-различни от тия в Северен Ирак и в Сирия



Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.05.07 20:56



Това да ти звучи познато:
След като Теодорих станал италиански крал, той поискал да присъедини и Сирменската област към Италия, защото тази област по-рано е спадала към Западната Римска империя. В Сирмиум князувал тогава гепидският княз Тразерик, синът на Трапстил, когото Теодорих убил при заминаването си за Италия. При Тразерик живеел и братовчед му Мундо. Тразерик постоянно уверявал Теодорих в своята преданост, но той не му вярвал и изпратил своите благородници Пиций (Пеца) и Хардуик с непосвещавана дотогава в бой младеж, за да завземат Сирмиум. Пиций успял да завземе града без бой и управлявал областта хуманно като собствена, а не я ограбвал като завладяна. Гърция обаче използвала това положение на събитията, за да предизвика война с българите. Опряна на готската помощ, тя искала да сведе българите под свое опекунство. За тази цел тя спечелила гепида Мундо на своя страна, който тероризирал българите с плячкосване. Йордан ни говори за тези събития както следва:
"Теодорих изпроводи своя граф Пеца, който заемаше първо място сред първенците му, да вземе Сирмиум. Пеца пропъди тамошния княз Тразерик и завзе града. След това потегли против Савиниан, военачалника на Илирикум, който се биеше тогава с Мундо при Маргоплан (днес Кюприя на р. Морава) и разби илирийската войска."
"Този Мундо, прочее, който е от рода на Атила, бе избягал от гепидите и се скиташе отвъд Дунав в необработени и необитавани места. С помощта на отвсякъде събрани крадци, разбойници и убийци той завзе една кула (един кастел) на брега на Дунав, която се казваше Херта, и остана тук, където той живееше от ограбване на околността, крал на своите крадци. Нему впрочем, който се намираше в отчаяно положение и мислеше да с епредаде, дойде на помощ Пеца и го спаси от ръцете на Савиниан, след което той от благодарност се подчини на крал Теодорих".

Понеже българите в Долна Панония и Горна Мизия били омаломощавани от Мундо, Теодорих използвал този случай, за да завземе Сирмиум, столицата на Долна Панония.



Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 07.05.07 20:57.



Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Last Roman]  
Автор Rex_Mysorum (Чудотворец)
Публикувано07.05.07 21:17



И пак не ми отговори на въпроса.
Затова ще си кажа какво мисля, а ти ще ме поправиш, ако греша.

Теодорих връща Сирмиум на Рим, след като го отнема от българите и гепидите, за което има и хвалебствено слово, посветено на случая. Странното в случая е, че преди въпросната битка Сирмиум си е в остроготско и гепидско владение - дори е нещо като столица на гепидското царство.

Та се чудя: Как може този град да е готски и гепидски, а да го вземат от българите? Или за пореден път българите са наричани готи, или античките автори са пропуснали да отбележат кога българите се настаняват там. Но като се има предвид, че нямат пропуски за военни действия на българи около Средица, Варна, Солун, Цариград, Пловдив и други селища, някак изумително е, че пропускат да споменат завладяването на такъв важен град.

От този въпрос произлизат и много други - все пак Сирмиум е свърталище на еретиците.



<o><O><o>
Където е текло пак ще тече!

Тема Re: Твоят цар мислинови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.05.07 22:02



Теодорих връща Сирмиум на Рим, след като го отнема от българите и гепидите
Тук не ти ли звучи парадоксално - българите готи отнемат Сирмиум от българите гепиди?

А ромеите им благодарят.
Иначе Сирмиум си е превзет още от хуните, а след разпада на съюза на Атила, градът /или каквото е останало от него/ е попаднал в пределите, управлявани от гепидите, които заедно с остроготите влизали преди това в тази "конфедерация" /оттук идва и обяснението, защо не се споменава завладяването му от последните/.

Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 07.05.07 22:03.



Тема + актуализациянови [re: Last Roman]  
Автор Rex_Mysorum (Чудотворец)
Публикувано07.05.07 22:14



Тук не ти ли звучи парадоксално - българите готи отнемат Сирмиум от българите гепиди?

Ако нямаше западни българи - македонци, които си точеха зъбките за Пиринска Македония на източните българи - бугари, щеше да ми звучи парадоксално. Иначе готите и гепидите не се трепят за сефте - нищо, че уж произлизат от един кораб народ.



Иначе Сирмиум си е превзет още от хуните, а след разпада на съюза на Атила, градът /или каквото е останало от него/ е попаднал в пределите, управлявани от гепидите, които заедно с остроготите влизали преди това в тази "конфедерация" /оттук идва и обяснението, защо не се споменава завладяването му от последните/

От това обяснение излиза, че конфедерацията на "остроготи" и "гепиди" в гръцките извори е наречена "българи" в латинското похвално слово на Енодий. А като спомена за Атила, нека не забравяме, че той също е наричан гот, а роднината му Мундо е... гепид. Връзват се нещата някак си.
---
На теб не ти ли се струва парадоксално, че гепидите-германци не помагат на готите-германци, а бранят Сирмиум с българите-ирано-турко-угри?

<o><O><o>
Където е текло пак ще тече!

Редактирано от Rex_Mysorum на 07.05.07 22:18.



Тема Re: + актуализациянови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Rex_Mysorum (Чудотворец)
Публикувано07.05.07 22:37



Тук не ти ли звучи парадоксално

Ето ти още един парадокс, направо историческа драма:

Докато в българи и гепиди си живеят мирно в Сирмиум, извън града гепидът Мундо лази по нервите на българина на римска служба Сабиниан.

Извод: логиката ти важи само в една утопична обстановка, каквато обаче не намираме нито в ония времена, нито днес. Затова не приемам обяснението ти, че не може българин да воюва срещу други българи (или германци срещу други германци, ако предпочиташ). Сблъсъците са на лична основа и заради лични интереси, а не на етническа основа.

<o><O><o>
Където е текло пак ще тече!


Тема Re: + актуализациянови [re: Rex_Mysorum]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано07.05.07 22:49



на българина на римска служба Сабиниан.


Къде пише че е българин?



Тема Re: + актуализациянови [re: tonza]  
Автор Rex_Mysorum (Чудотворец)
Публикувано07.05.07 23:08



При Енодий, когато хвали Теодорих, че е отнел Сирмиум. Беше нещо от рода, че така унизил този Bulgarum ductor, че сигурно му се е искало да умре, отколкото да гледа как този разгром не е само личен, но и за всички българи, които преди това не познавали поражение, целият свят им принадлежал и дрън-дрън.

<o><O><o>
Където е текло пак ще тече!


Тема Мизийската секция на радио Москванови [re: Rex_Mysorum]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано08.05.07 13:25



"Стара велика България в Приазовието е измишльотина"

Ще им се на руснаците





Тема Re: Мизийската секция на радио Москванови [re: dedo_minu]  
Автор Rex_Mysorum (Чудотворец)
Публикувано08.05.07 14:29



Ще им се на руснаците

Ще ни се, я! По цял ден милиони руснаци умуваме как да разрешим проблема с детската приказка на Теофан. На теб историята не ти ли прелича на "Петимата братя и златната ябълка", където Константин е в ролята на злата ламя.



<o><O><o>
Където е текло пак ще тече!

Тема Re: +нови [re: tonza]  
Автор mihailo ()
Публикувано08.05.07 19:28



В отговор на:

Къде пише че е българин?





Eто тук!



Извадки от книгата
"Кроватова България и покръстването на българите"
от Ганчо Ценов
(любезно предоставени от Евелина Teneva)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.