Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:19 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Обезлюдяваненови [re: инцидeнтeн]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано05.05.07 16:13



Защо трябва да го тълкуваме, че става въпрос за ромеи, просто автора казва, че изселените от ромейските земи, ги теглело пак натам и в крайна сметка отново са ги заселили. По-скоро можем да кажем, че от гледна точка на автора земите са ромейски, но не от гледна точка на изселените.

___



Тема Re: Въпрос към _magotin_нови [re: tonza]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано05.05.07 17:38



Онзи път ти написах отговор, но не си го прочел.
Пък и не се смятам за толкова добър, че да мога да обясня етногенеза в няколко изречения.



Колокото до "теорията за обезлюдяването на Мизия", това не е ТЕОРИЯ, ами обективната истина, подкрепена от такъв невъобразим обем доказателства, че дори изброяването им е сложна задача. Повсеместното прекъсване на живота в градовете в Мизия, гибелта на стотиците вили, появата на готи и други варвари, пластовете с разрушения и горене и най-накрая тоталната поява на славяните - регистрирани са хиляди техни ранносредновековни селища - не оставят абсолютно никакво място за съмнение. Но понеже подозирам, че не познаваш и частица от данните по въпроса, си склонен да не приемаш обективната реалност.


ПП А колко извори има за опустошаването на Мизия и Малка Скития, просто не ми се изброява. Дори Питър Браун в прекрасния си цикъл лекции "Авторитетът и свещеното" обръща внимание, че в 4ти-5ти век
Балканите са вече толкова опустошени от варварите, че са спрели напълно да плащат данъци на държавата.

Редактирано от _magotin_ на 05.05.07 17:39.



Тема Re: сериозно!нови [re: gioni]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано05.05.07 17:41



Тюркут е термин, въведен с цел да се отличават днешните турци от онези, ранносредновековните тюрки.



Тема Re: Въпрос към _magotin_нови [re: ElanMorin_]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано05.05.07 17:41



Давай ги.



Тема Re: Обезлюдяваненови [re: инцидeнтeн]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано05.05.07 17:44



Има и много други извори, най-важните сред които съобщават, че Балканите от един момент престават масово да плащат данъци. В подкрепа на писмените извори можем да отбележим, че в 4 век напълно изчезват колективните находки на медни фолиси в Мизия и Скития, а този аргумент ех силенцио ни казва, че икономиката е изпитвала сериозни проблеми в резултат на опустошението.



Тема Re: Въпрос към _magotin_нови [re: easy]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано05.05.07 17:52



Хенриета не е безгрешна, никой не е безгрешен. Не е изключено големи ями да са и заприличали на землянки и обратното също се е случвало. Но когато става дума за истински землянки в тях по правило има поне един "уред" за топлене - огнище или пещ. Стените могат да са облицовани с пръти, дървесни кори или направо дървени трупи.
За да се направят землянките годни за обитаване в ранното средновековие използват няколко пласта добре отъпкана глина. В типичната славянска землянка има иззидана от глина пещ и понякога огнища. В гористо-степния пояс на Европа, където се формира славянската култура, климатът е такъв, че описаните от теб "летни" проблеми не са налице, там не става толкова топло като тук. А импрегнирането се постигало чрез глината. Не знам тези експерименти как са правени, но милите партизани са имали доста сполучливи землянки в първата половина на 20ти век.





Тема Re: Въпрос към _magotin_нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано05.05.07 17:53



Явно си пропуснала постинга ми за импортите. Нямам време да се повтарям отначало, виж темата "ГРЪНЦИ ЗА КОМИТА", там съм го коментирал този въпрос.
Колкото до припокриването на етнос и култура - ами може и да не е стопроцентово, но е много по-голямо в разглеждания период от припокриването между етнос и език. Те затова хората говорят за етнокултурна и етнолингвистична интерпретация.
И накрая не може да се забравя, че дадени предмети/паметници отразяват и етническото усещане/самоусещане на дадени хора. С въвеждането на писмеността това става много отчетливо и например във водещите тюркски надписи, орхоно-енисейските, дебело се подчертава значението на тази или онази личност са всички тюрки.

Редактирано от _magotin_ на 05.05.07 17:56.



Тема Re: Въпрос към _magotin_нови [re: ElanMorin_]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано05.05.07 17:58



И кво?



Тема Re: Въпрос към _magotin_нови [re: _magotin_]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано05.05.07 17:59



ОК, убеди ме за землянките (но не партизанските, ония са били специалисти по мандрите

).
Шантаво ми е, че наистина в късната праистория няма (или не помня за) категорично хваната землянка. Леко вкопано жилище - да, импрегниране с глина - да, покойният Лихардус говореше дори за мазета (мезета, както казваше) в Драма, но истинска землянка - ниц.
Жив и здрав.



Тема Re: Въпрос към _magotin_нови [re: easy]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано05.05.07 18:05



Според мен по нашите земи дори и в праисторията са предпочитали наземните жилища, но наистина не съм специалист. А пещери впрочем имаме обитавани май до бронзовата епоха.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.