Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:57 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: Pito_Guli]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано22.02.07 03:38



Във всеки случай е на место доста по-ниско от Ситово, защото няма сняг

А на Ситово на 4,5,6 февруари имаше такъв сняг - над 50 санти, ум да ти зайде. И не се топи бързо.



Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: Kossoman]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано23.02.07 10:18



Снимките са много хубави, но хрумвала ли ти мисълта, че големите камъни, покрити с мъх може да не са жертвеници, а примерно там да е бил пазар за животни и да са колели и разфасовали кози, овце и други такива.

Може да ти изглежда глупаво, ама аз винаги откривам някакви алтернативни хипотези и се старая да търся доказателства/опровержения.



Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: f(x)dx]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано23.02.07 10:39



Никога не ми е минавала подобна мисъл. Защото хич не е удобно да колиш коза, поставена на височината на гърдите. Жертвеникът е издигнат, за да могат участниците в ритуала да виждат. При битовото клане е по-важна не видимостта, а удобството. По нашия край ДРД го колят положен на земята. Следва задиране откъм задните крака пак на земята, след което - дране във висящо положение на ченгел. Тая процедура се изпълнява от един човек и се е наложила с вековете като най-удобна за работа. На никой чобанин не му е минавало през акъла да метне хайванчето да го коли и дере на масата и да се чуди как да го подхване. Па и да си вика помощник за това. Сигурно ще те гледа петнайсе минути замечтано, ако му предложиш да го направи по тоя начин.



Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: Kossoman]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано23.02.07 12:15



Добър опит! ама трудно ще ме убедиш ти мене


Какво ще кажеш за факта, че камъкът е над земята сега. За 2500 години земята около него може да се е слегнала вследствие ерозия и други подобни. Това е малко вероятно, т.к. по-скоро трябва да е обратното - да е затрупан от пръст. Но ако около него е имало примерно дървени стъпала, на които се е казвал тракийският джамбазин. Тогава какво?
Това, което искам да кажа е, че тоя камък е можело да представлява и нещо като сергия, на която хайванчетата биха могли да се полагат вече заклани и одрани и да идва Ситалк от долината да си вземе половин плешка срещу три кошници круши. Примерно.
Или пък са нареждали чували с жито на него и са провеждали търг с явно наддаване. Та затова са камънаците - да е на високо стоката, за да я видят.
т.е. камъните да са част не от някакъв жертвен комплекс, а от някакво тържище.
Сега тъпо звучи, щото кой ще прави пазар на високо в балкана, че да си мъкнат хората стоката нагоре. Ама като се замислиш преди пет години се смях като четях, че ще правят Практикер извън София, ама сега си ходя там и си пазарувам и нищо не ми пречи.



Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: f(x)dx]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано23.02.07 12:37



И твоят опит е добър! Ще мисля по въпроса. Всъщност по няколко въпроса. А двата камъка са между две светилища (това, че са светилища е твърдение на специалисти, а не мое). Но нищо не пречи между двете светилища да е имало пазар. Дет' се вика - скара-бира за пилигримите. А кръглата дупка в единия от камъните може да била от чадъра на сергията.
Не се подвеждай от тона ми - приемам мнението ти съвсем сериозно.



Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: f(x)dx]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано23.02.07 14:01



Бива ли толкова примитивно мислене? Прадедите ни не са били толкова примитивни, колкото сме съвременните ние, днес. Ние казваме, че са били примитив сега, за да оправдаем собствената си примитивност и факта, че трудно се освобождаваме от нея.
Не е задължително камъните да са погълнати от природата. Откривал съм и други подобни в този регион и не е задължително природата да ги загроби. Защо пък да не ги консервира, за да може след време да ни научи на нещо?
Камъните са с триъгълно-пирамидална форма и много наподобяват камъка Бен-Бен. Не мога да кажа дали точно го повтарят, но това е без значение. Триъгълно-пирамидалната обработка на камъка е доста характерна за този регион Ситово-Лилково, Бойково, Дедево, Храбрино и още - Марково, Гълъбово, Цар Калоян, Белащица. И не е за да се жертвопринасят животни. Дедите ни по-скоро са жертвопринасяли вино, мляко, благоуханни треви, отколкото любимия на доста историци и археолози религиозен касаплък



Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: Jordan_13]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано23.02.07 14:21



Аз не зная примитивно ли ми е мисленето или не, но ясно написах, че това е хипотеза. И докато не се обори с конкретни факти си остава валидно предположение. Чети преди да ме критикуваш.
Освен това ти откъде знаеш със сигурност какво, колко и как са жертвопринасяли преди 2500 години. да не би да си бил там или може би си чел мемоарите на Севт трети?
Също така споделям мнението ти, че не е задължително камъните да са погълнати от природата, но пък и не е невъзможно обратното. Както и не е невъзможно да се промени природата около камъните, пък и природата да промени въпросните камъни. Примерно - да е паднал гръм и да е направил не чак толкова голяма дупка. за 2500 години в дупката се е събирала вода, замръзвала е, изпарявала се е и т.н. и т.н. Сега имаме една чудесна дупка дето предполагаме, че в нея са горяли благоуханни треви.

Примитивно съм бил мислел. Поне се старая да мисля, пич, а не като някой кон с капаци. И колкото повече мисля и съпоставям различни факти, толкова повече стигам до извода, че хората отпреди 2500 години са били по същество същите като нас. Само технологиите са се променили. Като си толкова отворен - докажи ми, че не съм прав



Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: f(x)dx]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано23.02.07 14:25



хората отпреди 2500 години са били по същество същите като нас

Споделям тази мисъл.





Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: f(x)dx]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано23.02.07 17:33



М-да нашите деди неслучайно са изобразявали основното Божество със светкавица в ръката и орел отдясната страна. Ако тая светкавица не те освети и орелът не ти кацне на рамото, колкото и факти да се съпоставят, ще се градят само хипотези, които не дават отговори.
Още повече хипотезата ти за тържище на животни веднага отпада, защото ако аз приличам на предците си отпреди 2500 г, каквато теза се изказа и подкрепи тука, никога не бих извършвал кървави жертвоприношения, а само вино, мляко, плодове, благоуханни треви (билки). Значи съм живото опровержение на това, щом приличам на тях





Тема Re: Няколко снимки от Родопанови [re: Jordan_13]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано23.02.07 18:19



Ами зависи какво разбираш под "приличам на своите предшественици". Ти го възприемаш твърде буквално - предполагаш, че трябва да правиш точно това, което и те. В частност - точно същите жертвоприношения.
А според мен приликата е поразителна, ако проследиш как протича човешкият живот. Предполагам, че хората преди 2500 години са прекарвали 80% от времето, когато са били будни в работа - както и сега. в малкото свободно време са създавали деца и са се опитвали да ги възпитават и да им се радват, да им дадат някакво добро образование. също така са използвали поводи като сватби, раждане на дете, празници да се повеселят.
С развитието на технологиите и усложняването на обществените отношения конкретните проявления на ежедневието са се променяли. Примерно - горели са благоуханни треви, сега - палят свещи (е някои пушат индийски коноп, ако той минава за благоуханна трева

)
свирили са с гайди и кавали - сега пускат някоя емпетройка.
копали са земята с мотики - сега аз копам едни безумни бази данни с помощта на софтуер
Но хората си остават по същността си непроменени. Ежедневието им е същото, надеждите им са същите, финансовите им проблеми са същите, дори някои от навиците си остават непроменени. Преди няколко години например гледах репортаж по телевизията за Плиска. Специално обърнаха внимание, че тоалетните са изписани с неприлични изрази - досущ като днес.
Но щом толкова се втелясваш във въпросните животни - пречи ли нещо на камъка да са нареждали кошници с плодове, делви с мед или снопчета благоуханни треви?
Въобще, за да съм пределно ясен, ще обобщя (хипо)тезата си:
Според мен ежедневието, навиците и бита на хората не се е изменил коренно за последните 2500 години (бих казал дори 25000 години). Променят се проявленията под влияние на т.нар. НТП. В тази връзка въпросните камъни може би не са (но може и да са) жертвеници. Биха могли да са (но не казвам, че непременно са) някакви камъни със съвсем прозаично (търговско) предназначение. А може и някакъв театър да са играли на пустите къмъци, т.е. да са били един вид сцена. Може и да са опъвали едно въже между тях и да са играли на нещо като волейбол, т.е. да са имали спортно предназначение. Ба ли мааму?

П.П. мисълта ти за божеството с орела и светкавицата не я разбирам. Ако искаш да кажеш, че познанието за хората преди няколко хиляди години се получава под формата на някакво просветление свише, това е смешно. Тогава най-силният ми аргумент за моята правота би бил, че оня ден съм видял орела, след което ме е треснала една мълния. Железен аргумент просто. няма как да го обориш

Редактирано от f(x)dx на 23.02.07 18:24.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.