Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:48 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: гъдулкинови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано01.11.06 01:08



Разбрах какво казахте за Шотландия и мога да ви го припомня. Вие казахте, че в Шотландия са се заселвали различни етнически групи и че езикът се е сменял. Това обаче е подвеждащо, защото въпреки германските влияния предимно от английския в Шотландия се говорят диалекти, които е говорило местното население преди заселването на различни етнически групи в по-ново време. За Шотландия не се казва, че най-старият език е изчезнал безследно, но за тракийският се казва точно това, затова намирам примера ви с Шотландия за неудачен.
Ако през 16-17 век населението на Странджа не е било славянизирано според вас, какъв е бил неговият език? По тази причина говорих за траки, защото следвах вашата логическа конструкция, а не защото поддържам мнението ви, че населението там е говорило на различен език преди посочения от вас период.
Само ви се е струвало, че поддържам теза за нестинарство в Беломорска Тракия. За трети път ви казвам, че се заблуждавате. Твърде категоричен сте и за смените на езика в по-стари времена на Балканите, защото съществуват достатъчно основания от различни области на науката да се оспорва подобно твърдение.



Тема Re: гъдулкинови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано01.11.06 01:26



Мнението ви носи заглавие за гъдулки и въпреки че не говорите за този инструмент, искам да ви запитам на какво се дължи по ваше мнение разпространението на гъдулки в районите на Ксанти, Комотини и Драма? Нещо, което трябва да знаете е че гъдулките може да са сходни на тамбурата, но са си отделен инструмент, който безусловно се свързва със славяните.
Моля да ми отговорите тук, а не да смесвате с другите въпроси в друго мнение, защото и без това ми е трудно да следя разнородните посоки, които придобива разговора ни.



Тема Re: гъдулкинови [re: Kaлипco]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано01.11.06 21:26



Не му се връзвай, гиони е стар гъркоман

.



Тема ще ти отговорянови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано01.11.06 22:08



Но първо уточни, за разпространението на гъдулки през кой период? В твой стил може да ти отговоря, че в един магазин за музикални инструменти в Ксанти продават две гъдулки, произведени в Златоград. Били са 3, но едната я е купил един американец. Не знам дали е гъдулар или колекционер.

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: добре де, подходи етноложки, не като туристнови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано01.11.06 22:15



Но защо измествате темата към 19 и началото на 20 век, когато аз ви говоря за сегашно време? Покажете ми къде съм казала, че през 19 век в Беломорска Тракия е било повсевместно разпространено нестинарството, за да го доказвам!

Значи етноложки погледнато 19 и началото на 20в. не са важни. Важно е, че има танц върху огън в ресторант в Александруполи в 21 в. Какви са етноложките изводи от това? И все пак, какво мисли етнологията по въпроса разпространението на нестинарството през 19в., къде е било разпространено и сред какви етноси? Имало ли е изобщо нестинарство в Бел. Тракия?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: ква беломорска тракия, кви славиниинови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано01.11.06 22:17



Я ми припомни с какъв текст си възразила. Както и нещо по въпроса за практикуването на обичаят сега или в миналото там?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: ква беломорска тракия, кви славиниинови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано01.11.06 22:39



Можете сам да си прочетете как съм възразила. Казах, че нестинарството не е част от бита на хората, а ново туристическо явление. Продължавате да говорите за 19 век, който сам сте си измислил и настоятелно опитвате да ми припишете.
Още в предишните ни разговори от вчера долових в какво се опитвате да ме убедите за Беломорска Тракия, което не мога да приема. В добавка ще ви кажа, че не ми допада тона ви в последните мнения заради което прекратявам общуването си с вас. Отсъства необходимата за плодотворен диалог равнопоставеност. За гъдулката не можете да съдите само по личнитеси впечатления от магазините. Съществуват достатъчно количество чужди етнографи от световни медии, които преди много десетки години са описали и снимали българи с гъдулки в днешна гръцка Тракия. Противно на вашето мнение там продължават да живеят българи, на които почти всяка година нося музикални инструменти от България и при които отсядаме семейно през лятото.
Отново ви направих жест с това обяснение, заради което ми дължите поне отговор на въпроса какво представлява механичната славянизация, за каквато днес разпитвах филолози и трябваше да изтърпя погледи на механично изумление.



Тема да да за тях си говорим, но с койнови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано01.11.06 22:50



Говориш Беломорска Тракия /Сев. Гърция/ - точно там нестинарството е характерно за бита на жителите...

Да. За тях говорим. Би трябвало да се запитаме какви са тези жители, за които не е характерно само нестинарството, въпреки че преувеличавате като го изкарвате част от бита им. Тези жители например познават и един особен музикален инструмент, известен като гъдулка. Независимо от гръцките си аналози, инструментът безусловно не е гръцки



Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!

Тема Re: ква беломорска тракия, кви славиниинови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано01.11.06 22:56



Прочетох си. Но пак не ми е ясно с кой и за какво си говорила за Беломорска Тракия до онзи момент. А за механична славянизация? Ами отговори си като направиш аналогия с термина "механичен прираст". Но не съм оптимист, че и този жокер ще ти помогне.



Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!

Редактирано от gioni на 01.11.06 22:59.



Тема Re: ква беломорска тракия, кви славиниинови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано01.11.06 23:04



Като не ви е ясно за какво си говорих с другия човек, защо се намесвате и си позволявате да ми приписвате измислени твърдения? Измъквате се да ми отговорите на конкретен въпрос. Аз днес съм говорила със специалисти и съм събрала достатъчно мнения по проблема с траките и славяните и връзката между тях. Някои от мненията са незадоволителни, но други разрешават по-голямата част от съмненията ми. В нито едно от мненията нямаше за механична славянизация през късното средновековие. Понеже се измъквате приемам, че просто не можете да отговорите и е поредното ви измислено твърдение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.