Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:29 06.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: космографнови [re: saur]  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано07.07.06 12:02



В отговор на:

Освен това гръцките автори, където и да се намират, по силата на традицията определят посоките спрямо Гърция.



Авторът е от Александрия.



Тема Re: космографнови [re: №*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор saur (непознат)
Публикувано07.07.06 12:42



Авторът е от Александрия.

Авторът - да, но читателите му може и да не са. У всеки народ има дълбоко вкоренени представи кое е северно, южно, източно или западно. Затова Козма не си позволява да налага някакви нови представи за север и юг, които биха объркали читателите. И неслучайно споменава родната си Александрия като южен град.





Тема Re: космографнови [re: saur]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.07.06 12:53



У всеки народ има дълбоко вкоренени представи кое е северно, южно, източно или западно.

По-скоро има дълбоко вкоренени представи кои народи са източни и кои западни. За американеца японците са си източен народ, въпреки че се намират непосредствено на запад от тях.

И неслучайно споменава родната си Александрия като южен град.

Неслучайно Александрия е един от най-южните градове познати ИЗОБЩО по това време в античния свят.

Но дори да вземем теорията ти за вярна, ето защо и гърците се споменават сред северните народи - намират се на север от Александрия.



-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Re: космографнови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор saur (непознат)
Публикувано07.07.06 13:04



По-скоро има дълбоко вкоренени представи кои народи са източни и кои западни. За американеца японците са си източен народ, въпреки че се намират непосредствено на запад от тях.

И аз това се опитвах да кажа. Но ти си го казал по-добре от мен, за което благодаря.



Но дори да вземем теорията ти за вярна, ето защо и гърците се споменават сред северните народи - намират се на север от Александрия.

Това не е моя теория, а всеобща практика на авторите, пишещи на гръцки.
Може би щеше да си прав, ако на това място се говореше за "северни" народи. Само че се говори за народи от крайния север, "hyperboreia".
Колкото до гърците - ако те са северен народ - защо ще му е на Козма да пише, че разстоянието "от северните области до Византион е не повече от 50 поприща"?



Тема Re: космографнови [re: saur]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано11.07.06 00:48



ОК, виждам, че за няколкото дни, в които не съм писал сте разнищили Козма отвсякъде. Той всъщност не дава нещо конкретно, за което да се хванем - знае, че има българи в дн. България по негово време. Честно казано, аз не мисля, че това се оспорва от някого. Искам да се върнем на Космографа. Доколкото разбирам с бедния ми латински - твърдението за българите, които все пак излизат от Голяма Скития, където и да е била тя, е на Йордан - освен това приемам, че д-р Ценов е превел това, че Йордан го е казал. Значи, като имаме предвид какво е писал Йордан в "Гетика" ми се струва малко странно - той твърди, че българите са горе над Понта, а после се твърди пред космографа, че само българи живеели тук. Странно е обаче само на пръв поглед, защото е ясно, че е имало българи тук, а и там. Според и дума не може да става за това, че българското излизане е готското минаване на Дунава, защото все пак Йордан прави някаква разлика между готи и българи, Енодий също, да не говорим и за начина им на живот и на водене на бой. Освен това непосредствено след заселването на готите става и заселване на хуни, на няколко пъти - има си извори за това. Така че не виждам причина да отъждествяваш българите с готите.
Иначе за Пи Диди си прав - аз за това от много време те моля да пуснеш оная статия дето му посочваше грешките - просто я беше написал весело и ми се ще да се посмея пак

.



Тема Re: космографнови [re: БoянГeнoв]  
Автор saur (непознат)
Публикувано11.07.06 07:52



Твърдението на космографа за българите, които са дошли от Голяма Скития, не е взето от Йордан, а е на самия космограф (или взето от друг източник).

Равенският космограф цитира Йордан във връзка с главния град на Долна/Втора Мизия Марцианопол и историята на основаването му. След като споменава за дошлите от Голяма Скития българи, които живеят "между Тракия или Македония и Долна Мизия", авторът продължава:

“Понеже Марцианопол принадлежи на Долна Мизия, както свидетелства споменаваният многократно от мен космограф Йордан, който твърди, че самия град Марцианопол е построил император Траян от любов към своята сестра Марция. През този Марцианопол преминава река, която се нарича Потамия.”

Мястото у Йордан е от Гетика, 92-93 (

може да се види оригиналният текст):
Скоро след това те (войските на готския цар Острогота, съставени от готи, тайфали, астринги, карпи и певкини от о-в Певке и под предводителството на Аргаит и Гунтерик), като преминали Дунава и опустошили за втори път Мизия, нападнали прочутия град Марцианопол, главен град на тази област, и след дълга обсада го оставили, след като получили откуп от хората в града. И понеже споменахме Марцианопол, ни се иска да съобщим накратко някои подробности за основаването му.” Следва известният разказ за това как една прислужница на сестрата на император Траян Марция се къпела в извиращата в града река на име Потамий и изпуснала в речните дълбини златен съд, но той след дълго време изплувал, което било необичайно. “Траян, след като с учудване научил за това, и вярвайки, че в този извор има нещо божествено, нарекъл новооснования град Марцианопол на името на своята сестра”.



Тема Мартианаполнови [re: saur]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано11.07.06 11:00



къде се локализира Мартианапол



Тема Re: Мартианаполнови [re: Ziezi]  
Автор jove ()
Публикувано11.07.06 12:01



Край Девня. Виж колегата какво е писал

.



Тема Re: Мартианапол e днешният град Девнянови [re: Ziezi]  
Автор Atilkese (Аспарух)
Публикувано11.07.06 12:02



Марцианопол (Marcianopolis), е днешният град Девня.




България на три морета

Редактирано от Atilkese на 11.07.06 12:24.



Тема Re: космографнови [re: БoянГeнoв]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано11.07.06 18:47



за това от много време те моля да пуснеш оная статия дето му посочваше грешките - просто я беше написал весело и ми се ще да се посмея пак

Смешното си е постижение на самия Пи Ди.
Взимаш си някой от комедийните му сборници и четеш.

На мен човешката простотия и продажност не ми действа забавно, затова не се наемам да си преработя критиката. А без да я преработя, няма да я пускам пак. Хванах се, че съм писал една-две сериозни дивотии и, за разлика от Пи Ди, няма да си ги повтарям във всяко следващо издание.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.