Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:11 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Малко за KANASYBIGI  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано26.04.04 00:38



Предполагам че знаете, но все пак да кажа
Доколкото знам, най-значимото място, в което може да става дума за български владетел с титла "хан" е византийски извор, който говори за KANASYBIGI.
Според мен обаче Зиези е прав с твърдението си, че тук става дума за "княз", а не за "хан", защото ето как се изписва "княз" на старобългарски:



или пък така:




Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторИвaйлo (Нерегистриран)
Публикувано26.04.04 00:59



Така е, но интересното е кое от кое произхожда и коя е по-старата титла.



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: Ивaйлo]  
АвторXOPЪ+БATЪ/KAHA+CУБЪ+ИГO (Нерегистриран)
Публикувано26.04.04 19:34



+ Е това е въпроса!!!
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: Ивaйлo]  
Автор Craig (лош енд гол)
Публикувано28.04.04 10:24



O.E. cyning, from P.Gmc. *kuninggaz (cf. Du. koning, O.H.G. kuning, O.N. konungr, Dan. konge, Ger. könig). Possibly related to O.E. cynn "family, race" (see kin), making a king originally a "leader of the people;" or from a related root suggesting "noble birth," making a king originally "one who descended from noble birth." The sociological and ideological implications make this a topic of much debate. Finnish kuningas "king," O.C.S. kunegu "prince" (Rus. knyaz, Boh. knez), Lith. kunigas "clergyman" are loans from Gmc. In O.E., used for names of chiefs of Anglian and Saxon tribes or clans, then of the states they founded. Also extended to British and Danish chiefs they fought.

Въпрос изглежда няма...

Perdue dans le vent, je brule et je m'enrhume


Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: Craig]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано29.04.04 00:04



+ Въпроси не си задаватъ само тъпанарите! Това което показвашъ са късни работи! Търси нещо по-ранно, по-рано!!!
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: XOPЪ+БATЪ]  
Автор Craig (лош енд гол)
Публикувано29.04.04 13:01



Колко по-късни и имаш ли да кажеш нещо конкретно по въпроса?


Така наречените от теб късни работи стават след периода на Corded-ware културата (когато се говори балто-славо-германски език в сегашна северна пОлша, балтика и северна Германия) или поне през този период когато бъдещите езикови групи са съжителствали като диалекти.
Ако искаш да кажеш нещо за периода преди това, ще трбва да говориш за Beaker people - и да кажеш нещо умно по въпроса как цяла западна Европа преди идването на индоевропейците е говорела иберийски езици.

Perdue dans le vent, je brule et je m'enrhume


Тема Re: Мими и Лилинови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторArient (Нерегистриран)
Публикувано02.05.04 12:22



се произнесоха по въпроса още преди години.
К(х)анас Ювиги Маламир чепабагатор и тнт. прабългарискти глупости, всъщност се чете К(а)нес су богу Маламир ...
Крумовата династия не извежда правото си на власт от принадлежността си към рода Дуло, Атила и други гаджалоиди, защото не принадлежи към тях, а я налага -- су богу -- по божия воля, както е традицията у южните и западните (откъдето и династията произхожда) съседи.



Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: Arient]  
АвторXOPЪ+БATЪ/KAHA+CУБЪ+EГИ (Нерегистриран)
Публикувано04.05.04 19:53



+ Нека се произнесе и Меллиза!
+ ХОРЪ+ПЕЙ+
+ ХОРЪ+ИСТЪ+
+ АВИТЪ+ТО+ХОРЪ+



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: Craig]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано06.05.04 14:54



+ Точно за Преди Това става Въпросъ!



Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: XOPЪ+БATЪ/KAHA+CУБЪ+]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано06.05.04 19:40



Хоръ+Батъ, извънредно много ме дразни на4ина, по който изписваш името ми. Ако съм непознат у4астник, появяващ се за първи път, разбирам. Но с4итам, 4е съм написала достътъ4но 4есто °Мелиса°, за да имаш поне бегла идея за това как се произнася и изписва. Двойното °л° и едини4ното °с° са в следствие на заетостта на прякора с този правопис ( е да, не вси4ки имат оригинален ник като твоя, още пове4е не регистриран, което улеснява зна4ително), да се 4уди 4овек дали разбират какво намират в Мелиса и дали поне малко разбират зна4ението.

За да се върна на темата, не разбирам, ама изобщо, смисъла на това, което казваш и искаш. Струва ми се, 4е иронията и подигравките са излишни в слу4ая, още пове4е 4е никога не съм се намесила в теми, засягащи произхода на прабългарите или титлите на българските владетели.
Така 4е защо ?

Мелиса

Cupitor impossibilium


Тема Re:За последната инстанция!нови [re: XOPЪ+БATЪ/KAHA+CУБЪ+]  
Автор Arient ()
Публикувано06.05.04 21:02



Тъй като последната година не съм влизал често в този клуб (а доколкото виждам и Мими и Лили не са го правили често) не мога да се произнасям за постингите на сега активните "исторци" си приемам за последна инстация Мими и Лили. Първо - защото са жени, второ - защото са хубави и трето защото са две от най-умните жени, които познавам, макар и само от клубовете.
Могат да се приемат за поледна инстанция от почти всеки тук и по други причини:
- не се включват в глупави и безсмислени спорове;
- не изказват собствено мнение (по исторически въпроси);
- не подкрепят ничия позиция в споровете;
- постингите им винаги съдържат наличната информация по въпроса и нищо повече.
Съжалявам, че вече не пишат тук. Вероятно им е доскучало от глупостите на разни гърбатковци. Наближава най-хубавото време - на липите.
А ти гърбатко, ако все пак те интересува, прегледай архивите - Мими и Лили - история - 2002 г.

Вашингтон освободи хамериканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.


Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: mellisa]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано06.05.04 22:54



+ Не се засегай момиче, но ако се напише MelliSSa, тогава може и Меллиса!



Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: XOPЪ+БATЪ]  
АвторOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано07.05.04 15:59



+ По начина на изписване на името, разбирамъ,че латинските/пъкъ и англо-саксонските са ти малко чужди. Що не си признаешъ, че си ромка отъ БОЛГ+АРИА, или отъ Гърция, или пъкъ отъ Турция- нищо срамно нема!
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: OPЪ+БATЪ]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано07.05.04 18:45



Хоръ+Батъ, колкото пове4е те 4ета, толкова по-трудно разбирам онова, което ми пишеш. От на4ина на изписването на името ми разбираш, 4е латинските и англо-саксонските са ми малко 4ужди ? Латински и англо-саксонски какво ? Езици ? Произход?
Какво то4но влагаш в понятието ромка ?
И освен това, как може да съдиш по изписването на един прякор, в интернет пространството, каквото и да е, за когото и да е ?

Cupitor impossibilium


Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: mellisa]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано08.05.04 00:38



+ Прекъснаха ме и се разсеяхъ. Да разбира се - ЕЗИЦИ! Не знамъ какъ ще е по-добре- Ромейка или Ромкиня. Останахъ съ впечатление, че си родена въ градъ РИМЪ/РОМА/. Оставамъ на мнение, че трябва да прибавишъ едно /S/ къмъ псевдонима си!
+ АРИЙ+СТО+ТЕЛЕСЪ+
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: XOPЪ+БATЪ]  
Автор Meлиca (le solitaire)
Публикувано08.05.04 15:31



Тц, не съм родена в Рим, а разбира се в най-българскта от българските земи - Атлантида !
Не виждам защо да не е Римлянка, ромеика зву4и много византииско, а ромка много напивно

Cupitor impossibilium


Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: Meлиca]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано08.05.04 22:41



+ Чудесно е, че си родена въ Атлантида! Може ли неутралното Романка? Така написанъ, псевдонима ти требва да се прочете МеллиЗа. Ако прибавишъ едно S- Mellissa, може да се прочете и Меллиса.
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: XOPЪ+БATЪ]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано09.05.04 17:52



Хорбат, защо имам 4увството, 4е °с°-то ти създава някакъв комплекс ? Запо4вам да се притеснявам за теб, сериозно!
Романка не ми харесва, зву4и кати стоманка и румънка едновременно !

Cupitor impossibilium


Тема Re:Мими и Лили- последна инстанция!Най паче-Ариентнови [re: mellisa]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано13.05.04 22:00



+ МЕЛЛИЗА, комплексъ е силно казано!
+ АРИЙ+СТО+ТЕЛЕСЪ+
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re:За последната инстанция!нови [re: Arient]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано16.05.04 10:55



+ АРИЕНДЪ, не знамъ на какво си края, но това за Калашниковъ и Мамата е върха на "сладоледа"!



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано19.05.04 00:06



+ КАНАС УБИГИ, КАНА СУБИГИ, КАНА СУБ ИГИ и т.н.



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано20.05.04 02:55



+ Малко е късничко това КНЯЗ!



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано21.05.04 19:23



+ Не става въпросъ за ханъ. ЗИЕЗИ греше споредъ мене. КАНА е верното! Произхода вероятно е отъ Шумерските КА+АНЪ- на Небето и Земята или Земно-небесенъ!
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано23.05.04 10:25



+ Кокошката или яйцето!? КА+АНЪ ли е първоизточника? Както напримеръ ЦАРЪ не призлиза отъ ЦЕЗАРЪ, а отъ ШАРЪ/САРЪ/- кето е периодъ отъ време въ дълбоката древностъ!?!? Другъ е въпроса, че САР/С/ се наричатъ неколко различни периода!
+АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано23.05.04 12:31



има достатъчно доказателства, че въпросното нещо, което си написал на старобългарски, се е чело

КЪНЕНДЗЪ

от начина, по който се предават на византийски гръцки други подобни български заемки, изписването на "кънендзъ" на гръцки би следвало да е нещо като KOYNENTZAS, KANENTZOS или най-много KANANА(N)DZAS/KANAZOS. Но не и КАНАС! Чисто фонетично няма как!

И аз не съм съгласен, че титлата на първите български владетели е била "хан". Но тълкуванието КАНАСЮБИГИ = княз су Богу ме разсмя искрено.

първо, поради горепосочената причина, че "кънендзъ" не би могло да се транскрибира на гръцки като "канас".
второ, защото предлогът "съ" никога не е имал в старобългарския гласеж "су".
трето, защото въпросният предлог винаги върви с родителен или творителен падеж, а БОГОУ не е нито едното, нито другото.
четвърто, къде е БЕГИ, пък къде е БОГУ! имаше един френски мислител, който беше казал за пишман-етимолозите, че за тях гласните няма никакво значение, а и съгласните са съвсем дребна работа...

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: the_bomb]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано23.05.04 17:36



Има случаи в които буквата "

" се е предавала само с "а" на гръцки. Според мен е възможно "кънз" да се предаде като "kanas".



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано23.05.04 17:49



моля те, посочи такива случаи и цитирай източника за тях.

освен това не вземаш предвид и другите ми съображения: какво ще правим с частта -СYBIГI на титлата?

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: the_bomb]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано23.05.04 19:49



+ СУБ и ЕГИ/ИГО/. Отвори Латино-български речникъ!



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: the_bomb]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано23.05.04 23:49



Извинявам се, но не мога да открия точно мястото на което съм го срещал. А случая беше (доколкото си спомням), че името на някакво славянско селище е предадено във византийски документ с гръцки букви и на мястото на "

" е написано "а".



Тема Re: Малко за KANASYBIGIнови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано24.05.04 12:32



Ами, доколкото ми е известно, малката носовка е имала силен носов гласеж, който се е чувал доста ясно и е заглъхнал сравнително късно, а в някои родопски и други говори се пази и до днес.

Този гласеж, доколкото ми е известно на мен и доколкото съм чел по дебелите книги, винаги е бил отразяван в гръцки предавания на български имена.

Това, което казваш ти, приемам на доверие, че може и така да си го видял - малка носовка, транслитерирана с "a" - но то в никакъв случай не е обичайно явление, според мен, и, доколкото разбирам, е изолиран случай, защото споменаваш, че си го срещал само на едно място.
Изолираните случаи, които противоречат на общото правило, изискват специално обяснение. Но не можем да извеждаме нови правила от тях.

Все пак ще попитам свои познати-старобългаристи дали знаят за други случаи, където малка носовка се транслитерира като "а" в гръцки текстове. Но това не ми се струва много вероятно.

Плюс това, освен да обясниш предаването на малката носовка, трябва и да се помисли защо крайното S в старобългарската дума, което си е звучало "дз" и обикновено се предава като tz или dz на гръцки, в думата КАНАС е предадено от s.

А дори и за всичко това да се намери обяснение и да можем приемем, че КАНАС е траскрипция на "кънендзъ", продължавам да се питам как в такъв случай ще бъде обяснено -CYBIГI през старобългарския.

(да, Хорбате, обяснено през старобългарския, а не през латинския! иначе латински речник отварям доста често, благодаря за препоръката)

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.