Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:08 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Тангра  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано26.03.04 18:29



Няма абсолютно никакви доказателства, че бог на българите е бил Тангра, освен презумцията, че българите са тюрки /а те не са/ , а също и този полуразрушен камък със знаци, сред които наистина се чете "Тангра", но извадено от контекста, не става ясно за какво иде реч - за бог на българите ли, за бог на тюрките ли или за нещо друго:



Който даде друго автентично средновековно доказателство - археологически артефакт или документ, доказващ, че бог на българите е Тангра, ще получи награда.



Тема Re: Т/анг+РАнови [re: Ziezi]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано26.03.04 21:46



+ Зиези, поддържашъ ли презумпцията на тъпанарите, че Т/ан/г+ Ра е турско понятие?
+ Много сме говорили за езика, като сравнително достоверенъ източникъ за ВЕ+РАта и светоусещането на народа ни!
+ И последно: знаешъ много добре колко целенасочено е унищожавано всичко БОЛГ+АРИЙСКО презъ вековете!
+ ХОРЪ+ПЕЙ+
+ ХОРЪ+ИСТЪ+
+ ХОРЪ+БАТЪ+КАНА+СУБЪ+ИГО+
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Дингирнови [re: XOPЪ+БATЪ]  
АвторOpиoн (Нерегистриран)
Публикувано26.03.04 23:50



Думичката "тангра" , се среща твърде много-много надълбоко в миналото, за да може да я вържем ведно с аргументите на "туркско-славянска" погнуса или преклонение...

От www.sumerian.org:
-------------------------------------------------

diir, dingir: god, deity; determinative for divine beings (di, 'decision', + ar, 'to deliver').

---------------------------------------------------------
="пораждащ" или "произнасящ решения"
среща се и при хетите, на китайски небе звучи като "тиен" и т.н. и т.н.
Ако тези подобия показват тънка лингвистична червена линия "тангра" , то излиза, че тя свързва най-дълбоката древност с почти всяка една съвременна култура. Къде сме ние в това?



Тема Re: Т/анг+РАнови [re: XOPЪ+БATЪ]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано27.03.04 09:07



Разбира се, че Тангра няма почти нищо общо с тюрките/които са го възприели много много късно някъде в средновековието/.

Но досега единственият аргумент, че бог на българите е Тангра е презумцията на неуката наука, че българите са тюрки, а бог на тюрките е Тангра. Две погрешни предпоставки.

А иначе Тангра е доста древно понятие, достойно за хилядолетната история на българите, и въобще трудно обвързано с историята-еднодневка на тюркските чергари. Но това отново са предположения. Няма досега известно никакво доказателство, че бог на българите е Тангра.

Затова го търся.



Тема Re: Т/анг+РАнови [re: Ziezi]  
АвторAHA+CУБ+ИГO/KУБ+PAT/XOP+БAT/ (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 12:08



+ ЗИЕЗИ, заблуденъ си, а въвеждашъ и други/по- неуки/ въ заблуждение!
+ Турките го произнасятъ ТЕНГРИ, а не ТАНГРА!
+ За дълбоката древностъ на понятието говори факта, че се среща въ много варианти- ЧЕНГРИ, ШЕНГРИ, ШЕНГРИ- ЛА, ШАНРА, ТИЕНРА, всичко това въ обширниятъ азиатски континентъ. Въ Полинезия е ТАНГАРОА!
+ ХОРЪ+ПЕЙ+
+ ХОРЪ+ИСТЪ+
+ ХОРЪ+БАТЪ+КУБЪ+РАТЪ+КАНА+СУБЪ+ИГО+
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Т/анг+РАнови [re: Ziezi]  
Автор Shadar (новак)
Публикувано28.03.04 22:59



Друго си мисля, че ако Тангра е единен бог защо тогава нито едно от сходните племена на българите не са единобожници, нито пелазгите, сарматите, скитите. Дори тенгрианството(от Тенгри) не може да се каже ,че е монотеизъм. Там има алпи и други подобни, които са се чествали при тюрките. Така, че ако успеем да докажем , че Тангра = Бог в неговия славянски превод ,че единния бог не е взаимстван от юдеизираните хазари или от проникналото ислям, християнство в степта или манихейство, зороастризъм ще остане, че българите са имали собствен бог тоест Тангра. По метода на изклюването, нали разбирате.
Може да се окаже, че този Тангра на камъка е Тенгри на едно от тюркските съюзници на българите. Кой знае?!



Тема Re: Т/анг+РАнови [re: Shadar]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 23:36



+ Става въпросъ за привидно многобожие. На битово ниво, за многото хора донякъде е така, но за просветените не е така. Те винаги са знаели, че проявения светъ, въвъ всичките МУ изяви е плодъ на Единъ РАзУМ!?
+ ХОРЪ+ЕПИСКОПЪ+



Тема Re: Тангранови [re: Ziezi]  
Авторлaиk (Нерегистриран)
Публикувано29.03.04 16:41



Здравейте,
аз не съм историк, но темата ме заинтригува. Не ми е ясно на какъв език са знаците от снимките (и откога датират)?



Тема Re: Т/анг+РАнови [re: XOPЪ+БATЪ]  
Автор Shadar (новак)
Публикувано29.03.04 18:08



Съгласен съм! Политеизъм според мен не съществува така както ни го обясняват християните, А и според мен и старогръцките легенди и митове съсдават грешно впечтеление за религията на древните елини.

Вижте този материал, малко е на руски обаче е интересен:





Тема Re: Тангранови [re: лaиk]  
Авторpi4a (Нерегистриран)
Публикувано29.03.04 23:08



Abe a na edin ot nadpisite na kan Omurtag niama6e li ne6to ot sorta na: "I neka bog Tangra go ugostoi da jivee 100 godini" .............




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.