Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:22 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема ТАНГРА (Тангриа)нови [re: Ziezi]  
Автор Barabanchik (квестор)
Публикувано14.04.04 18:33



Върховен бог у прабългарите. Името му означава "небе". Смятан за създател и господар на всички природни явления, притежаващ силата да покровителства, наказва и съзижда. С приемането на християнството в българските земи култът към Т. отмира.

От други източници:
Изследванията в последните години обръщат внимание на факта, че бог Тангра е споменат само в два домашни извора: един силно повреден надпис от времето на кан Омуртаг и един късен турски ръкопис. Няма сведения и за клетва във върховния бог Тангра или в предмет, свързан с това божество. Въпреки това няма съмнение, че споменаваният в надписите на българските владетели "бог" (на гръцки език "теос") е именно Тангра. В по-новите изследвания се изказва тезата, че култът към Тангра е аристократичен култ и обикновено се свързва с номадския елит и т.нар. затворени (закрити) военни дружини, в които всички воини били смятани за синове на съответния вожд, а помежду си се възприемали като братя (това братство е мистично, а не кръвно). Този факт, както и свидетелствата за политеизма и полиетничността на българите, карат изследователите да приемат за възможна тезата, че не всички българи са изповядвали тангризма.

_______________________




Тема Re: ТАНГРА (Тангриа)нови [re: Barabanchik]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано14.04.04 19:27



А кой е този турски ръкопис?



Тема Re: ТАНГРА (Т/ан/г+РА)нови [re: Barabanchik]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано15.04.04 00:18



+ Кой е казалъ, че Т/ан/г+РА означава небе?
+ Теосъ, Диосъ, Деосъ, Дионисъ, Деи, Деви, Дии, Деимосъ............
+ Синовете на ХОРЪ+БАТЪ- ХОРата, които играятъ ХОРо, ХОРтуватъ и иматъ за знаме ХОРугвата!
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: ТАНГРА - ТАНЪ/НАКЪ/РА/- проруски наколенки!!!нови [re: XOPЪ+БATЪ]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано15.04.04 09:11



черняците също-чер+нак.



Тема Re: ТАНГРА (Т/ан/г+РА)нови [re: Barabanchik]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано17.04.04 12:43



+ Не "небе", а "слънце". "Култъ" на два пъти и същевременно "Няма сведения и за КЛЕТВА въвъ върховния бог Тангра или въ предметъ, свързанъ съ това божество"!?!?!?
+ КУЛТЪ+У+РА+



Тема Re: ТАНГРА - отговорнови [re: БOЛГAP]  
Авторbetelgeuse (Нерегистриран)
Публикувано21.04.04 11:32



Здравейте,
две неща от Вашия постинг ме заинтригуваха:

"Бога на българите се среща на много места, но изразяван не с букви, а със символи. Кръг с точка в средата или “У” с две прави отвесни черти от двете му страни. "
"Древната писменост на българите (и на много други сродни народи) е по-особена от днешната ни с това, че един символ е можел да има повече от еднозвучно значение!"

Бихте ли ми дали малко повече информация, връзки (материали) в подкрепа на горните твърдения? Интересувам се в чисто езиков аспект, всъщност не съм историк. Благодаря!



Тема Re: ТАНГРА - отговорнови [re: betelgeuse]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано21.04.04 12:37



http://designbg.com/1/about.html ако искаш информация по-обстоина.



Тема Re: Тангранови [re: Ziezi]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано23.04.04 23:34



Зиези, поздравления за постинга ти, и мен ме интересува защо ние сме приели толкова сериозно че бог на българите е бил Тангра, като доказателства за това няма. Продъжавай в същия дух



Тема Re: ТАНГРА - отговорнови [re: дядoБлaro]  
Авторbetelgeuse (Нерегистриран)
Публикувано27.04.04 09:14



ДядоБлаго,
Това не ми отговаря на въпроса. Поисках конкретен отговор, а не да ставам спонсор на Института по древни цивилизации!?

А БОЛГАР никакъв не ми отговори!



Тема Re: ТАНГРА - отговорнови [re: betelgeuse]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано27.04.04 15:19



този "институт" издава едно списание-"авитохол" и понеже не мога да ти кажа точно в кои броеве има материали по твоя въпрос ти давам страничката да потърсиш сам.не те карам да ставаш спонсор на каквото и да било.чел съм статий по този въпрос но в кои броеве точно???-паметта е от женски род и изневеряева.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.