Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:15 05.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: 2biri]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано08.08.21 00:19



Не съм сигурна за децата и родителите. Но както казах, и не твърдя, че ако на някой днешен политиканстващ баща му е бил в БКП, то детето е подставено лице, родено от БКП (нас червеното знаме роди ни

).

Бай дъ уей, знам за бащата на едно от сега сравнително известните имена какъв зор било тогава да стане член на БКП, че нали помага за кариерата. Ползвали се примерно в даден момент разни хватки и връзки да измести фаворита за квотата от едно място за прием от предприятието за момента, и успели хватките. И изобщо стил му е било явно. Коментарът беше: а пък иначе беше способен, не му беше нужно да използва такива номера. За сина аз имам подобно впечатление: способен и амбициозен. За хватки и номера нямам данни. Определено не мисля, че синът има някаква обвързаност с някогашната власт, просто едни и същи качества се проявяват. Но и в семействата не винаги е така, децата да са като родителите.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”


Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: 2biri]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано08.08.21 00:32



е... в ония времена какъв кандидат за политик.

знам друго. вуйчо ми, бог да го прости, кадърен минен инженер, се появява пред дядо ми и му казва: тате, мога да се развивам, но трябва да вляза в партията.
на дядо ми му настръхнали косите, но казал: е, щом трябва...

между другото тоя вуйчо бе недолюбван от семейството, като станал бкп. наричаха го подигравателно "партийният инженер".

не мога да съдя никого.
моите и двамата родители са отказали членство в бкп като условие са вървят напред и нагоре.

то е въпрос и на морал.


научи се да чакаш

Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: tartarianeyes]  
Автор 2biri ()
Публикувано08.08.21 00:49



Моралът е важен, да.

Моите са селянчета и двамата. Били са убедени, че партията е ок. Морално им е било съвсем правилно. Допринасят, помагат, строят доброто... Чак много после изобщо са разбрали какво се е случвало.

Много хора са били така. Баща ми рева много на възродителния процес. Идваха вкъщи да си кажат "чао", носеха дребни подаръци. Може би е бил глупав и не е разбирал. Но искрено ревеше - тогава за последно съм го виждала със сълзи да реве.

У нас винаги е било майтап със строя и с длъжностите им. Такива неща като Белене не са се знаели. години след това им носих разпечатки. Те просто "допринасяха" за уж доброто. Морално беше.



Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: tartarianeyes]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано08.08.21 00:52



Абе, масово не е било толкова условие, колкото един вид улеснение. За твоите конкретно не знам, може би предвид дядо ти се е искало доказвяне на вярност.

Майка ми ми е казвала: не искахме в БКП, защото постоянно те караха да ходиш по събрания. Чисто практично, нищо идеологическо. Имало е случаи при тях да няма кандидат за квотата. Административно учреждение, тя беше началник-отдел, мераци за нагоре явно не е имала и не е стоял и този въпрос.
Баща ми гордо викаше: щото аз винаги съм бил независим. Ама това го казваше, както и майка ми, след 1989. Преди това не е ставало дума, бяха си безпартийни, не е било въпрос или драма, повечето родители бяха така. Понякога се записваше: партийна принадлежност - ОФ. Та - баща ми, откак го помня, беше заместник-директор на Автокомбината. За това време се смениха няколко генерални директори, вероятно партийци, някои - напълно свестни хора. Споменавано е, разбира се, пак след 1989, че той ако искал, можел и партиец да стане, съответно и ген. директор. Сега, "можех" винаги звучи като да можеш всичко да твърдиш, че можело, но наистина впечатлението ми е, че БКП-членството за кариерата е било повече бонус, понякога - важен, може би така е било и при / според баща ми, но повече бонус, отколкото непреодолимо условие. С уговорката, че може да е зависело от произход и подобни неща, може би и от областта на дейност.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 08.08.21 01:05.



Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: MupaM]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано08.08.21 03:52



Ooppss, оказва се, че твоите родители са ми били началници ? Аз съм СЛУЖИЛ в Автокомбината 6 месеца 1974-75 и после '77 - '80. Но нямам никаква лична омраза към никого. Оставам с изклчючително уважение към всички, които са ме създали като професионален механик. Да не цитирам имена.



Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано08.08.21 06:35



Баща ми беше, по масово мнение, кадърен икономист.Както казваш, беше с независим характер и често, когато му писнеше на едно работно място, отиваше на друго.Това пък, ако е бил партиен член, не е можел да си го позволи.Понякога е бил началник-отдел, което беше най-високата номенклатурна длъжност, достъпна за безпартийни.Случаи като на твоя родител за зам. директор от БЗНС или безпартиен имаше, но бяха редки изключения, както се вика, потвърждаващи правилото.
Като става въпрос за чисто минало и изчегъртване:
Брат на едната ми баба, по семейна традиция, като младеж през 20- те години членува в Македонския младежки съюз и по едно време е и председател на местната организация.След това се отдава на работата си като техник и семейството си и за разлика от татко си и батко си не полага клетва за член на ВМРО.
Обаче, заедно с други, 30 години впоследствие, без присъда, е въдворен в лагера в Белене след повторното му откриване през 1956 и ги освобождават 1959.
Идеята е била ВМРО да бъде изцяло, както се казва днес, изчегъртана, и никой, дори неангажиран с революционна дейност и насилие да не е минал по реда си в репресиите.Тези с "минало" повечето са унищожени 1944-46.Брат му си умира от собствена смърт 1942 и 1944 някои са се тюхкали в смисъл:"Изплъзна ни се фашистката гад!"(Така бил възкликнал един от потърсилите есента на 1944 Сирак Скитник и видели на вратата некролога му " Една година от смъртта на..."
На мнозина други репресирани "миналото" е било, че са били активисти на ЛЕВИ партии - БЗНС, БРСДП, ... , просто са били за многопартийна система.

Редактирано от tuzlija-179435 на 08.08.21 09:00.



Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: Koftia]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано08.08.21 07:07



Аз говоря за Пловдив, то май във всеки окръг си имаше автокомбинат. Баща ми беше там, майка ми - другаде. Автотранспортът, както и други предприятия, имаха общи за страната ведомствени почивни станции на Росенец - оная местност, станала известна покрай Доган и Христо Иванов.

Това няма много връзка с темата, ама нали е сезон за море и политика...

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”


Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: 2biri]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.08.21 07:14



Още не съм - сигурно и това ще видим. Слави е прочел не повече от Бойко. Засега се крие зад по-малко тъпи и умерено замаскирват. Бойко ръгаше напред сам с всичкото си ум и чар. И върви още...

Жалко, че седнах да гледам филм и не можах да участвам в тази дискусия с теб "на живо", а не задочно. Щото ти с твоя фиксиран режим на участие просто трябва да бъдеш хваната в единия час, в който сядаш на компа...

Прощавай, ама като ще каканижем около понятието "ТЪП" - да те попитам сериозно - ти тъпа ли си или само се правиш?

ПЪРВО - Бойко изобщо не е тъп. Може да го наречеш всякак, свързано с образование, начетеност, грамотност, обща култура, начин на изразяване, речник, манталитет. Но трябва да си МНОГО ТЪП, за да наречеш Борисов "тъп".

Тъп човек нЕма начин да управлява държава 15 години на всякакви постове, ама не дребен инженер на 1500 лева заплата, а главен секретар на МВР, кмет на столица и Министър-председател, печелил редовни избори 4-5 пъти (независимо как). Само недостатъчно умен човек не може да си ПРЕДСТАВИ какво точно има зад тези простички думи - болдваните - като усилия, умения за маневриране, за създаване на подходящ (за целите му) екип и какво ли още не...

И най-вече се иска ПРАВИЛНА ПРЕЦЕНКА за народа, който трябва да те избере и когото трябва управляваш. На какво е способен, какъв му е манталитетът и душевността и какво може "да мине" пред него. Е тва е, което ДОРИ Геврекът не успява да разбере. И което ТЪП човек никога не би могъл да направи.

И то - СРАВНИТЕЛНО УСПЕШНО Борисов е минал през всичките тези постове. Защото все пак, каквото и да дуднете разните всякакви - България ИЗОБЩО не е в някаква разруха, криза или катастрофа (като се има предвид в какъв момент той стана премиер). ПовЕрвай, доста напреднала е държавата през последните 15 години. ВЪПРЕКИ всички стотици милиарди, които се изпонакрадоха (в което не се съмнявам, нито го оправдавам).


Повтарям - трябва наистина човек да е много тъп, за да не разбере зелените ми абзаци.

И ВТОРО - във всичките години, в които с теб се замеряме задочно с "мъдрости" - ако наистина си мислила, че като казвам "Бойко е най-малкото зло" съм имала предвид ЛИЧНИТЕ МУ КАЧЕСТВА - значи наистина си тъпа.

Ако не е късно да ти го обясня - имала съм предвид, че ВСИЧКО ОСТАНАЛО, което пъпли в пейзажа, домогвайки се до управлението на държавата, ама КАТО ЦЯЛО, а не като личностни качества, Е и ЩЕ БЪДЕ много по-зле от управлението на ГЕРБ. Може би биха крали малко по-малко. Може би биха се изразявали по-интелигентно, с повече думи и с по-малко мазни селски усмивчици, но КАТО ЦЯЛО, като резултат за държавата, не би било по-добре.

Имала съм предвид НАЛИЧНИТЕ тогава ОКОЛО БОЙКО желаещи да управляват.

А като гледам НОВАТА ВЪЛНА, която изпълзя около последните избори, гласувана от местни и задгранични мозъци (вероятно и от твоя син) - славчовците, маноловците, ивановците, дончевците - се убеждавам че съм била ЖЕСТОКО ПРАВА и без те да бяха изгрели на хоризонта и станали управляващи. Защото те ВЕЧЕ СТАНАХА такива и наистина са по-голямо зло.

Ми те не могат да включат "на първа" и ДА ПОТЕГЛЯТ бе, камо ли да създадат механизъм, способен да спечели 5 пъти избори и да управлява 15 години!



АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Редактирано от UnicaDonna на 08.08.21 07:34.



Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано08.08.21 07:22



Предполагам, че зависи, но да, "казионното" БЗНС и безпартийните не бяха низвергнати - имаше си място и за тях под ръководната роля на БКП. Интегрираха ги, нали.

БЗНС дори, ако не греша, имаха квота в парламента. За другите леви бивши партии знам, реакционни бяха тогава (по учебник, за репресиите масово разбрахме после) - уж парадокс, ама... И вярно, че "номенклатура" си е било официален термин за списък длъжности, "номенклатурен кадър" май също, оттам и преносното пренебрежително значение.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”


Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: MupaM]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано08.08.21 08:09



И аз за Пловдив говоря. Първият ми работен ден като професионален механик беше 18 октомври 1974. Тогава структурата беше ДАП Пловдив, състояща се от шест автостопанства. Викахме им клонове. Аз започнах в Клон 6 на ‘Лиляна Димитрова’, което две години преди това беше СОАТ. После казарма, после пак при същите хора. Тогава смениха и титлата, нарекоха го Автокомбинат.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.