Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:43 22.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.08.21 18:50



("Същият този суверен при президентска република ще трябва да залага само на една личност") - напротив, и при президентска република се избира парламент.

Аз съм прос човек, първо чета уикито, да не се изцепвам съвсем неподготвена.
Там пише за президентската република, че парламентът се занимава само с едно - изработва закони. Я да препиша:

извънпарламентарен начин на сформиране на правителство, което се сформира от президента. Той и де юре и де факто е глава на правителството (постът министър-председател отсътства, като например в САЩ), или президента назначава премиера. Правителството се отчита само пред президента, а не пред парламента, като само той може да свали правителството.
като цяло, при тази форма на управление президентът има много повече пълномощия в сравнение с този на парламентарната република (той държи изпълнителната власт, утвърждава законите като ги подписва, има право да уволни правителството), но особеното в президентската република е, че президента, по правило, няма право да разпуска парламента, а парламентът от своя страна не може да поиска вот на недоверие на правителството.


Тъй като най-големите народни драми са около начина на управление на това или онова правителство, имах предвид точно болднатите пасажи. Целият контрол върху изпълнителната власт, дори и върху законодателната, ще бъде в ръцете само на един човек - президентът, избран с гласуване от народа. Ако е "уцелен" правилния човек, добре. Ами ако суверенът не уцели правилния??? Сега, харесваме ги или не, но 240 избраници контролират изпълнителната власт. И всеки от тях представлява интересите на широк кръг от избиратели. Само една личност с пълен контрол над изпълнителната власт чии интереси ще представлява? Дадох ти примерен сценарий как може да бъде избран президент на малцинството.

какъв в момента е контролът на суверена върху нея? /моят отговор: точно никакъв/.

Цинично и скептично погледнато - никакъв. Но по конституция контролът се осъществява чрез избраните от суверена 240 представители.
А какъв би бил контрола на суверена върху президента?
И по конституция никакъв. Ако не ни хареса, чрез преврат ли ще го сваляме?

Има и втори контравъпрос, също повдигнат вече: какво разбираме под контрол.

Това не е ли описано в конституцията?
Най-първата стъпка - в момента парламентът одобрява или не одобрява конкретен министър-председател и конкретно правителство. Дори и само това си е значителен контрол. По-нататък при одобрено и работещо правителство вече не знам наизуст конкретните механизми за контрол от страна на парламента, трябва пак да чета уики.



Че няма абсолютна власт, ясно, но има голяма концентрация на власт в ръцете на само една личност, избрана... от феновете на Слави, например. Или от феновете на Радев, ако отчетем недоволството на някои съклубари от настоящия президент.

Аз не съм убедена в способността на суверена да направи най-добрия избор за всички, включително и за себе си, когато трябва да избира само един човек, от когото да му зависи начина на живот за 4 години напред. Абе аз и на себе си не вярвам, че ще мога да избера умно и далновидно единствен кандидат.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun

Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: pishmangreek]  
Автор Glastar (старо куче)
Публикувано07.08.21 19:06



Слави Трифонов, няма амбиции, тоест няма топки.

Всички сме ербаб къв голям го вадим, но опре ли до ебане, само ебачите остават на линия, другите викаме, ми то ние сме комици. Кулеков, ила да ги найбеш.





Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано07.08.21 19:40



И да добавя: такова нещо като премиерска република по дефиниция няма. Дори в преносен смисъл, дори да става дума за Баце. Премиер винаги е длъжност с особено важна функция и много правомощия. Може би не колкото на Баце, ама много и важни. ;) Критерият е кой го определя него (ако не съвпада с президента) и министрите му.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 07.08.21 19:42.



Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: MupaM]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.08.21 19:51



такова нещо като премиерска република по дефиниция няма.

Имаш предвид, за разлика от президентска република, предполагам.
в уикито пише, че в президентската република премиер може да стане президентът или той да си назначи премиер, както е в Русия.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun


Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано07.08.21 20:01



Твърде тясно разбираш думата "контрол" - това не е само назначаване / сваляне (болднатите пасажи от... анонимен източник).
Дори вземи пример от написаното от теб за сегашното статукво: "240 избраници контролират изпълнителната власт". Как я контролират, само с назначаване/сваляне? Много повече. Чети уикито - да не звучи саркастично, ама може и пресата (прес клипинг му казват), има парламентарен контрол, има парламентарни комисии, има медии и обществено мнение, да не говорим за споменатото вече разделение на властите (т.е. има и прокуратура/съд), има отчети за дейността, има държавен бюджет, има Сметна палата, има и куп агенции, някои от които почти независими и т.н. и т.н. Неслучайно по-горе някъде подчертах, че ако всичко ни е у ред като в САЩ или Франция, президентът изобщо не си развява байряка, а се съобразява с много неща.

Прекият му избор пък увеличава тежестта на позицията му, за разлика от неизвестния избор в кавички на депутат от партийна листа. В момента този депутат, чието име научавам впоследствие от медиите, има по-голяма тежест от президента. Това не ми харесва.

Колкото до сваляне на президент, нещата и сега са разписани как става у нас. Парламентът (!) повдига обвинение (популярно под термина "импийчмънт" в други правни системи), Конституционният съд му прекратява пълномощията. С преврат също може, ама не е законно

Успешният преврат е на принципа "историята ще ме оправдае".



Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.08.21 20:21



Неслучайно по-горе някъде подчертах, че ако всичко ни е у ред като в САЩ или Франция, президентът изобщо не си развява байряка, а се съобразява с много неща.

А ако всичко ни е у ред, както в Русия и Белорусия?

Прекият му избор пък увеличава тежестта на позицията му, за разлика от неизвестния избор в кавички на депутат от партийна листа. В момента този депутат, чието име научавам впоследствие от медиите, има по-голяма тежест от президента. Това не ми харесва.

Ти не избираш депутат, избираш политическа партия, чиито депутати да представляват интересите ти. И формите на контрол, дето не съм ги изброила, ги упражнява твоята партия. Която, предполагаемо, излиза със съгласувани решения на партийното мнозинство. Така индиректно още по-широк кръг от депутатския може да упражнява контрол върху правителството.

При пряк избор кой контролира ежедневно президента, назначаващ правителство и държащ изпълнителната власт?

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun


Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: parvaty]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано07.08.21 20:59



За мишка не знам, но има мазен и нечистоплътен емоционално вид..
Почти като вашия Лашет.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: pishmangreek]  
Автор 2biri ()
Публикувано07.08.21 21:59



Изключително съм разочарована - не си го ебала и няма малка пишка? Я се напъни да се сетиш?



Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: pishmangreek]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.08.21 22:12



+1
В резиденция като "Бояна" при всякакъв многоброен персонал личното пространство е по-условно дори от хотел.
В случаи на раздаване на партийни пари не ги държи точно лидерът в чекмедже!
Който го вярва - толкова му е акълът.



Тема Re: Пламен Николов - мишка отвсякъде!нови [re: parvaty]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.08.21 22:16



Мазен, я - прилича на сръбски циганин.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.