Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:00 01.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Да.нови [re: ceлянинъt]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано28.06.07 18:05



Добре казано!

В университета мразехме финални изпити, дадени да ги решаваме в къщи. Такива изпити означаваха, че професорът хич не го е страх, че ще преписваме или ще правим някакви шашми. Значи, върло тежки! А някои професи си правеха шегички...

Имахме финален изпит, динамика на вискозни течности и лубрикация. Изпитът ни даваше параметрично описание на плъзгачен лагер, и искаше да оптимизираме дадена група параметри, за максимално разделение между плъзгащите се плоскости при минимална въртене скорост (ако си спомням правилно). Имахме цяла седмица да предадем изпита обратно. Леле мале! Какви ли гимнастики с физика и течна динамика и материални свойства не правих - и все не излиза! На края ми писна, написах всичките ми опити за оптимизация, със сбора "толкова опитах - и оптимизация не постигнах", и го предадох. Други студенти правиха-струваха, оптимизираха така, пък иначе. И? Ми оказа се, че оптимизацията била невъзможна. Професорът искал да ни понапъне, да види можем ли да прилагаме материала от 4 години курсове.

Относно вниманието към "низините"... Загуба на национални ресурси. Или ще образоваш качествените деца, или ще пилееш усилия по образоване на хора, които пак ще отпаднат от производителното население. Който е "свеж талант" ще успее със и без образователна система - стига за такива хора да има врата към университета (както е в САЩ). Удивително е колко малко качествени хора са нужни, за да движат нацията на пред! Едно време масово и качествено образование е било нужно най-вече за обществен контрол, за само-дисциплина и само-контрол, така че нацията да се развива без да пилее ресурси в налагане на общи морални и цивилизационни стойности. Днес общественият контрол е така подплатен технологично, че стадото няма нужда от образование за да се държи под контрол и в мир. От там наличието на свободата на избор в образованието: който иска учи, който не иска - обществото може да си позволи да го остави да не учи.

Положението с образованието става силно избистрено ако видиш точно как данъците ти отиват там - и как биват харчени. И училищата в "низините" автоматично увисват като маловажни. Тъпи родители произвеждат тъпи деца. В САЩ има вече 5 непрекъснати поколения, живяли и плодили се на обществени подаяния! Още малко, и тези хора ще са генетично-обособени за паразити...



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Duchessa]  
Авторsofka (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 18:59



Според мен, тия приемни изпити,особено в българския им вариант са доста приповдигнати и нямат връзка с изучавания материал изобщо,а целят пръскане на пари по частни уроци и някаква суперподготовка преди явяването, за да откачат децата.


И накрая се оказва ,че са попаднали в не по-различен тиняк от кварталното училище,а само са си хабили нервите напразно.
Единствено езиковите училища имат някакъв смисъл и може би математическите за призваните да бъдат математици.



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: sofka]  
Автор vvetov (.)
Публикувано28.06.07 20:16



Единствено езиковите училища имат някакъв смисъл и може би математическите за призваните да бъдат математици.


Ами те изпитите са точно за тези училища.


Всички кандидатстват за 5-6, нека са десетина, училища, за които има смисъл да се кандидатства. След това почва размиването ...

vetov

Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Duchessa]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 20:23



На моя засега му намерих 3 грешни само на бегъл преглед, значи сигурно са поне 9 грешните

Няма голямо значение при нас, освен за собственото му самочувствие /татко-паричко си знае съдбата: ако не е учил - плаща , ако е учил - остават за други неща /



Тема Re: Да.нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор vvetov (.)
Публикувано28.06.07 20:24



Не съм сигурен, че мога да го формулирам точно, но мисля, че всеки би трябвало да има възможност да се образова до там, до където му позволяват възможностите (генетични, може би) и желанието, от друга страна.
У нас открай време е по-трудно да влезеш в едно учебно заведение, отколкото да го завършиш. И защо така?

vetov


Тема Re: Да.нови [re: vvetov]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 20:28



А, това го чух от министъра! (Д. Велчев мисля се казва). Той иска да се влиза лесно, но трудно да се завършва - евала.



Тема Бих искал да кажа, ченови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано28.06.07 20:47



той го е чул от мен, ама няма да е вярно.


Но смятам, че трябва да бъде така.

vetov

Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Авторdaamane (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 20:54



Само ще кажа, че децата с нестандартно мислене не се интересуват кой материал в кой клас се изучава. Аз съм виждала изключително елегантно решение на задача, (която аз реших със система уравнения с две неизвестни), от дете в ТРЕТИ клас!!! Бас държа, че в трети клас не се учат системи уравнения!!! И какво от това?



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: daamane]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано29.06.07 00:42



Да ти предложа пример за деца с нестандартно мислене:

(в-к Дневник, 30 май 2007)

Меделин Илиева е художник, на 8 години и за първи път се представя със самостоятелна изложба в галерия "Икар". Иначе досега е излагала свои картини заедно с брат си Джеймс, 15 години, вече познат артист и писател.

Двамата с брат й никога не са ходили в конвенционално училище, образоват се сами и с помощта на родителите си. Обикновено вървят под ръка и прекарват времето си почти изцяло заедно, но всеки отдаден на своето занимание.

Не сте ли малко самотни така?
- Аз съм с брат ми...

Джеймс допълва: "Не е изолация, ние гледаме филми, четем книги, не са ни нужни други хора."

Меделин, разкажи ми как минава един твой ден?
- Дните ми не са много различни. Например рисувам, пиша, чета. Пиша разкази, измислям си неща. Аз точно не си определям деня като: "А днес ще напиша или нарисувам това и това..."
Когато няма никого в къщи или Джеймс спи, аз сядам да пиша. Или когато няма никого и Джеймс пак спи или го няма, тогава си рисувам някоя картина...

Имаш ли любима книжка?
- Ами, има много книги, не мога да кажа коя ми е любимата, всички, които съм чела, са хубави. Сега чета "Майстора и Маргарита", доста ми харесва...

Четеш ли приказки?
- От време на време.
...
Кой те учи да рисуваш?
- Баща ми. Учители чак не ни трябват, ние си знаем да рисуваме. По-хубаво е баща ти да те учи, отколкото учител.

Домашни животни?
- Куче Ади, рошаво птиче Цифер, гарга Мунин, имахме и три котенца, гол охлюв, жълт котарак - просто Жълтия.

Те заместват ли общуването с приятели?
- Не. Не виждам човек да има инстинкт към общуването. Човекът не е стадно животно, та да има нужда от общуването.

Джеймс: Как можеш да прецениш, че не ти липсват приятели, ако никога не си ги имал? Ами как могат да ми липсват, ако не ми трябват?

А, много хубаво го каза това... (Меделин се смее).
...

Разкажи една история, която ти си написала?
- Имам една, която звучи така: аз гледам някакъв човек, дето е тъжен, жена му е умряла и няма никакви деца. И аз го гледам, по някое време той излиза навън, понеже отдавна не е излизал. И като излиза му става весело и си намира нова жена. Аз виждам, че той е радостен и си отивам, но след една седмица пак го виждам, той пак е тъжен, защото и втората му жена умряла и той пак няма деца, и пак е нещастен.

Имаш рожден ден на 1 юни, но това е още и празник на детето. Знаеш ли какво се празнува?
- Не знам. Аз не съм много по празниците. "Че той какво представлява този празник, не е много ясно" (Джеймс).

Трябва ли едно дете да бъде обичано? От кого?
- Трябва естествено. От майката и бащата. Че то какво е това - едно дете да бъде родено от майка и баща, а пък те да не го обичат, хм? Ама повечето са такива (родителите), те затова си пращат децата на училище... защото тогава родителите могат да правят каквото си искат. Те вярно, че ходят на работа... и нашите родители ходят, но пък ни обичат, де.




Тема Re: Точно това е реалносттанови [re: Гeвpek]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано29.06.07 08:34



Добре де, нали ти се жалваше в началото, че родителските срещи са малко.
Оттам дойде моето убеждение, че ходиш 2 пъти годишно в училище. Сори, не сме се доразбрали.

За даването на писмените работи да ги видят родителите:

Убедила съм се, че има един много важен фактор, който влияе върху учителите. Т.е. и за тях самите е по-лесно да работят - когато родителите се интересуват и им помагат. Прави ми впечатление, че има класове, в които болшинството родителиса много на място. Ходят, питат, интересуват се, когато има проблем, вземат мерки.
Тогава и учителите работят с удоволствие и си спазват изискванията (като това да върнат писмените работи). Обратното - когато има повече незаинтересовани родители в един клас, което като че ли става все по-масово явление, учителят също губи мотивация.
Така че може ти специално да се срещаш с учителите, но ако другите родители в класа не са като теб, сигурно точно затова да ни ви връщат писмените работи.

Другият вариант е да провериш по трасето, т.е. преносителят и авторът на контролното да не го е "изгубил" или "забравил да покаже". Колко му е да се случи, особено ако не е много за показване.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.