Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:50 17.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Възмущение (изпити VII клас)  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 15:45





Пореден гаф сътвориха експертите на МОН. Въпрос, който изисква знания от десети клас, се е паднал в теста на седмокласниците по математика в понеделник, обясниха учители, пише в днешния си брой в. "Стандарт". Става дума за задача № 44, за чието решение трябва да се познават пермутациите. Това понятие обаче се учи чак в гимназията и затруднява дори и студенти, казаха възмутени преподаватели вчера. Някои от тях са автори на тестовете, които "Стандарт" публикува.

Шефове на 3 школи също алармираха, че задачите с номера 30, 34, 41 и 50 са части само от програмата на математическите гимназии. В обикновените училища този материал не се учи или се дава само на олимпиади и викторини. Дори деца, ходили на частни уроци, биха се затруднили, защото им преподаваме по програмата на МОН. Въпросите оценяват по-скоро природната интелигентност, отколкото знанията, а това не е редно, казаха преподаватели.

49-та задача пък се е падала преди време, но тогава изпитът е бил 4 часа за само 4 задачи. Сега децата имаха 3 часа за цели 50 въпроса.

Във въпрос 42 пък има подвеждащо условие с данни, които не са нужни за решението. Това е некоректно, защото децата се подвеждат и губят време. В задачата става дума за момчета, които се състезават по бягане на 800 м, но разстоянието не е нужно за задачата. Много родители се оплакаха, че децата са загубили най-много време на нея, защото са учили, че трябва да ползват при решението всички дадени им цифри.


Мои интерпретации:
1. На бас, че ще има и решили ги (= корупция, изтичане на инфо, проблем на МВР);
2. Тъй като точно за това, за подобен гаф, предупреждаваха още при замисъла на системата, + на родителските срещи в училище, нямам думи просто: всички знаят, всички го очакват и все пак се случва (= корупция).

Бах им м... (censored)

ПП: за разбиращите - тук е , а тук са (в pdf формат)


Редактирано от Гeвpek на 27.06.07 15:51.



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Автор Old Firefly ()
Публикувано27.06.07 16:33



Децата излязоха потресени от изпита. Изцедени и нещастни, защото решили, че са тотално провалени. След една година подготовка, мислеха че са много глупави щом не са се справили. Не ме е яд за ниските оценки дето ще им извъртят- яд ме е, че ги подлагаме на този стрес и несправедливост. 14 годишни, те са напълно наясно, че има някаква нередност и се чувстват оскърбени по детски, по юношески. Агресията в тях се поражда и от това усещане за тотална несправедливост. аз нямам думи, с които да обясня на детето си, че"експертите " от МОН и техни учители правят "нарочни" грешки. Нямам думи, с които да обясня, че това не е правилно, но се случва.
Не можем да виним децата си за идиотизма, който ние сътворяваме.





Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Авторtartarianeyes (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 16:43



с риск да бъда неразбрана или нещо по-силно: до голяма степен за това имат вина и родителите, които едва ли не от детската градина нахъсват малкия човек, че ако не влезе в 'елитно" училище, ще стане боклук и аутсайдер.
Горките деца -някои от тях трябва да компенсират и болни родителски амбиции. "Елитни" гимназии - къФ елит, бе, хора, елит има, където има традиции.
Тук при нас какво - пълна плебейщина.
И даскали, и МОН и .....



Тема Както всяка година ...нови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано27.06.07 17:13



Задача 44 се решава с елементарно преброяване. Не са неоходими никакви пермутации.


Как ще стане с пермутации в момента не се сещам, но сигурно и с елементи от Теорията на Галоа има начин да се сметне. Ама няма нужда.
Както се казва в една реклама - Не става само с учене, трябва и акъл
Няколко човечета със сигурност ще са ги решили и пак със сигурност, те ще решат и още колкото им дадат такива тестове. Който го може, си може

А и нали целта на изпита е да класира дечурлигата, което няма как да стане, ако всички имат шестици.

vetov

Тема да си кажа честнонови [re: tartarianeyes]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано27.06.07 17:58



Мен чак ме хвана срам, като почнах да решавам теста по български....



Добре, че след него, напълно се отказах, та не се пробвах и с математиката.
Щото на българския изкарах 29 верни и 22 грешни отговора и оценката ми беше 4- ...
Такива безумици имаше в този тест, че от изумление се обърках и започнах да цъкам с мишката, само и само да стигна до края и да видя какво пише там...
Кому - освен, естествено, на филолозите, които с това си вадят хляба!!! - е нужно да знаят някакви морфологично-синтактично-дидактично-незнамкаквични термини?!? Колко от тези понятия ще са нужни на децата?! С какво ще им помогне тази терминология? С нея ли ще развиват способностите си да се изразяват правилно?...

Абе............. ужас е образованието ни вече!!! Съвсем се откъсна от реалния свят!

Уффф... добре, че нямам седмокласник!
Искрено съчувствам на имащите...

Хубавото предстои...

Тема Учене по сила и по кеф...нови [re: Гeвpek]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано27.06.07 18:14



Оплакването срещу "ненужните" данни в условието на задача 42 май точно симптомизира оплакванията срещу изброените особености в описания изпит. Отсейване на ненужни сведения е основно нужно качество в критичното мислене. Децата били учени да използват всички сведения... Използване в мисловния процес, абсолютно! Който процес отхвърля ненужните за решение сведения, и решението продължава.

Основното интересно в твоето негодувание е, че ти гледаш на изпита като на изпит за знания, получени по регламентиран път. Сиреч, по пътя - или учиш, или на улицата. Казано другояче - ти очакваш изпитът да изпитва за насилените знания.

Сега, а ако някое дете е решило да се засили в математиката и да учи ОТВЪД насилените знания? Защо изпитът да не цели отличаването на такива деца? Тези, които развиват човешката цивилизация, почти никога не са се задоволявали единствено със знанията, насилени от образователната система; показвали са влечение към някой предмет още от ранна възраст. Аз, примерно, в 3-ти клас питах учителката как мога да правя макет на платноходка от чертеж с мащаб, след като удвояване на размера на платната увеличава площта им 4 пъти. Тя няма да е същата платноходка! (Естествено, няма да плава нормално - защото съотношението размер - платна площ - водоизместване е 2:4:8.)

Между впрочем, тук в САЩ в университета (или поне където аз учих) редовно изпитите в науките и инжинерството включваха материал все още НЕизучаван. Даваха мегдан на студенти, увлечени в материята, да се изявят. И - между другото - изпитите силно подсказваха на другите че покриване на норматив, даже с отлични познания - пак е ПОКРИВАНЕ НА НОРМАТИВ, и в големия свят покриване на норматив те поставя зад който знае ОТВЪД норматива. Един вид, отличникът по норматив е просто отличник в сивата маса на средния капацитет.

Студентите около мен роптаеха точно както ти: сега ги разбирам защото нашите деца минават през където състудентите ми бяха минали. (Аз лично нямам гимназиално образование, и тогава нямах лична датна база по въпроса.) В САЩ основното и гимназиалното образование също набляга на минимално-способните, и изпитите са изцяло за норматива. Хубавото в добрите училищни окръзи в САЩ (ето защо когато си купуваш къща тук, сверяваш качеството на училищния окръг) е, че има курсове чиито норматив е засилен отвъд средния - и децата получават що-годе водещи знания, макар външно пак по норматив. И преходът от тази култура, прицелила норматив, към висш университет, целещ ОТВЪД норматива, е болезнен.

Май децата в 7-ми клас ще трябва да си очупят малко мисленето, ще трябва да имат смелостта да отсяват ненужни данни в задача по математика, и може би ще трябва да осъзнаят, че покриване на норматив с отлични познания означава покриване на норматив: на чело в средата, но все в средата.

Зависи кой къде иска да бъде.

Редактирано от Cв.Ckpoмни на 27.06.07 18:25.



Тема Това е проблемът ...нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор vvetov (.)
Публикувано27.06.07 18:28



Тоя плач на учители и родители съвсем точно отразява положението, и то не само в образованието.
Задачките, дадени като примери за нещо неучено, са точно тези, които се решават с мислене и елементарните аритметични действия.
Е да, ама като най-мразим да мислим


А тези, които са се справили, не са най-умните, а просто са знаели предварително, т.е корупция. Не сме виновни ние, а международното положение.

vetov

Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 18:51





и при прогнози, всеки втори 2025 - 65 годишен
това е вариант

Но тук ти не питаш за алтернативи, нали
Познах откъде са тестовете

Задачите са като тези от тестове при селекция на управленски персонал
Там 50 въпроса се дават за 12 минути. Следи се : темпо и око за детайли. Разрешената грешка е 12-20% ..никой не решава повече от половината въпроси.



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 18:59




Проблемчето е, че няма доказателство дали 540 лв стартова ще подобрят качеството на обучаваната маса
Евентуално
като вържат края на хладилника и едно друго вкъщи
и ако не са уморени след 25 години стаж в едно и също училище, сред едни и същи колеги, рутина до подлуда и непрестанно сменящи се изисквания от МОН
могат да помислят за преквалификация
второ висше
Това май го нямаше дистанционно ?

И тогава пак
по познатата пътека
Пътувания
квартири
липса на преводна литература
сещай се

Това със заплатите го разбирам
Разбирам всеки протест, всяка форма на протест
Онова дето не чаткам е как стартова от 540 лв
подобрява условията за учене
на ученици
или
на преподаватели ?



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: tartarianeyes]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано27.06.07 20:29



В отговор на:

до голяма степен за това имат вина и родителите, които едва ли не от детската градина нахъсват малкия човек, че ако не влезе в 'елитно" училище, ще стане боклук и аутсайдер.
Горките деца -някои от тях трябва да компенсират и болни родителски амбиции.




Така са се трогнали и стресирали горките деца, че... виж ако им спре нетът, тогава мога да се съглася, че ще се сдухат.


Обаче аз като си напрегна паметта, се сещам че макар да съм си ученолюбива и любознателна, в седми клас знаеш ли колко ме бъркаше къде ще отида да уча. Добре че нашите ме натиснаха, та влязох в елитно училище, което естествено не казвам че съм посещавала с голямо желание и удоволствие, но го оцених едва след като го завърших, когато "премерих" сили с колегите в университета и в института и когато вече съвсем осъзнато и нахъсано си избрах какво и къде да уча.



Тема Re: Както всяка година ...нови [re: vvetov]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 20:34



Остава да разберем дали е идиотщина да се тества интуиция, вместо комбинаторика... Ази мисля, че е идиотщина.





Тема Re: Учене по сила и по кеф...нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 20:40



В отговор на:

ти гледаш на изпита като на изпит за знания, получени по регламентиран път



Абсолютно точно и вярно като интерпретация на скритата ми мисъл.

Обратното означава чрез изтичане на информация да има пълни шестици за отбрани стотици деца (от общо 29700).
Нещо повече: многократните публични декларации и уверения на разни главни експерти и др. служители на министерството в това, че изпитът има едно основно правило: изучаван материал в тесните рамки на програмата 5-7 клас.
===

На този изпит гледам точно така, а обратното означава едно единствено нещо: корупция и престъпление. Ако се целеше ОТВЪД насилените знания, това се поставя на масата предварително.

Има спринтьори, които отвъд бягането могат и да плуват. Много интересни състезания биха се получили по лека атлетика



Тема Аз мисля. че не е ..нови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано27.06.07 20:41



В седми клас това, на изпит за езикова гимназия.


А комбинаториката я знае всеки компютър, десетина формули са.

Задачката се смята на пръсти за секунди. Много е готина, а не е и особено нестандартна.

vetov

Тема Re: Учене по сила и по кеф...нови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано27.06.07 20:48





виж 48 зад.

vetov

Тема Re: Аз мисля. че не е ..нови [re: vvetov]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 20:56



Да, задача 44 е лесничка, дори се чудя що точно нея са дали за пример във вестника





Тема Re: Може и да си прав...нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано27.06.07 20:58



Той Питагор е бил по-дърт от 3-ти клас и явно си се родил не навреме ина4е щяхме да учим теоремата нма Св. Скромни


Но има едно, НО!
В болшинството от тези тестове крайния резултат се представя като "колко процента от явилите се са след теб" а не като 2,3, 4....
Ясно ли ти е Г"енийче".. ....

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: Учене по сила и по кеф...нови [re: vvetov]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 20:59



Ще я види синът, като се прибере от игрището...



Тема Re: И аз И азнови [re: Гeвpek]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано27.06.07 21:01





Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Има и по-интересни нещанови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано27.06.07 21:09



Има по-интересни неща:
Това е пробен изпит отпреди 2 месеца, в една школа за подготовка:


Сравни 10-та задача със задача 50 от истинския изпит.

Ето я:
50. Двама седмокласници играят на следната игра: от кутия с 13 бонбона те един след друг за един ход изяждат 1, 2 или 3 бонбона. Печели този, който изяде последния бонбон. Колко бонбона трябва да изяде първият играч при първия си ход, за да си осигури възможност за победа в играта?

Случват се такива неща

Редактирано от vvetov на 27.06.07 21:13.



Тема Така енови [re: farmer]  
Автор vvetov (.)
Публикувано27.06.07 21:22



И точно нестандартните въпроси определят дали си от тези, които гледат дали има някой пред тях или от другите, които пресмятат колко процента от конкурентите са изпреварили



vetov

Тема Добре де!нови [re: Гeвpek]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано27.06.07 21:44



Разбирам аргументите ти - и ако забелязваш, не съм спорял и с предишните. Просто казвах, че такива изпити има - особено когато целта е подреждане на учениците по способности, сиреч по статистическа крива, а не по абсолютни оценки.

Но защо не се възмущаваш от брутално очевадната изгъзица като изпит по математика за... ЕЗИКОВА гимназия! Способности по математика и учене на език са свързани - но такива точно изпити ли показват връзката!?

Защо изпитът не свързва математика и езиково кодиране, примерно с някакъв измислен език, от който ти дават няколко думи, но не разбираш останалите - и въз основа на някаква допълнителна информация, примерно картинка, се опитваш да разбереш другите думи, или значението на парчето текст. Има начини.

В момента тези изпити изглежда целят грубо намаление на кандидатите. А дали отличник на такъв изпит изобщо хал хабер ще има от учене на чужд език...

Което пак ни връща към интелектуалщината, или един от нейните аспекти в България - учене заради ученето. Учи се заради приложението. Това значи, че който може да предцени ензимната реакция при усвояване на ново лекарство показва научно приложение, значи добива икономическа стойност, над някой който цитира Русо и Зола.

Децата подлагани на интелектуалщини като описаните математически изпити за ЕЗИКОВА гимназия един ден ще се самозалъгват, че щом са успяли да наизустят цитати от някой плямпач, някой ще им е длъжен да им плаща заплата защото са много велики. И ще са много недоволни. И нещастни.



Тема Спорехме едно време със съпругата...нови [re: vvetov]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано27.06.07 22:12



Радвам се да видя тук някой, мислещ като мен!

Със съпругата ми, още беше пресна от висше в България, едно време спорехме. Тя ми казва: знам органична химия. Знаеш? Учила съм. Какво си учила, че знаеш органична химия? Учила съм това и това. Значи, ако изям 10 грама захар, горе-долу колко от тази енергия влиза в кръвта ми и е налична за употреба от тялото? Ама така не се учи, ала-бала. Добре де, щом знаеш нещо, значи можеш не само да го окачествиш, но и да го изчислиш. Щом не можеш да ми кажеш числата, поне в общи линий, в процеси от органична химия, значи имаш обща култура в нея - но не я знаеш!

Тя от начало ми се обиждаше. Показваше ми учебниците си. Аз пък дивеех как може някой, учил по такива материали, в които нямаше даже логична структура, остави числени познания, даже да се самозалъгва че "знае"... Беше ялтенската система. Сега надявам се нещата да се позатягат.

Между другото, и тук (по Америката) децата запецват щом се наложи да използват мислене, а не наизустено "знание".

От друга страна, радвай се, че Геврек се възмущава! Прав-крив, влага душа в образованието на детето си! Значи, въвлечен е в образованието му! Може и само в изпита да е, за минимализъм дъно, но пак - въвлечен е! Браво! А знаеш ли колко родители хич не се интересуват! Искат отрочето да е отличниче, да е "над другите", да е "алфа" или "надарено", и... толкоз. А че то нищо не учи, или учи и нищо не попива... Хората са заети, ей!

Америка е пълна с парцали, бивши "алфа" и "надарено и талантливо", неспособни да изкарат един поправителен курс по елементарно ниво на който и да е предмет в младши колеж... Производство на незаинтересовани родители.



Тема Много силно!нови [re: vvetov]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано27.06.07 22:22



А възможно ли е някой да спечели играта и да е ял по-малкото количество бонбони?

Щото първият изяжда 3 бонбона, и вторият хем няма да яде много бонбони, хем ще загуби... Ако първият мисли с главата си, де.

Или така поне ми се струва на пръв поглед.



Тема Йеп!нови [re: Jennifer:)]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано27.06.07 22:36



Аз намирам за много жестоко да насилваш пишлигарчета на 14 години да си определят пътя в живота. Още повече че в Европата (България включена) няма много отвори за заден ход, че и страничен ход.

Това е едно от хубавите неща в Америката: имаш втори шанс. Че и трети. Или четвърти, ако е за въпрос.

Когато едно време висяхме като бегълци в Германия, и аз без гимназия. (Впрочем, бях учил година в черна гимназия в Танзания. Учихме копаене. С мотика. Аз покрай родителите на майка ми, врачани, и лозето им на Веслеца, знаех какво е мотика, че и да я прилагам можех! Копаех като трактор. Значи, много силен ученик бях! За Танзания.) В Германия бях все едно осъден. А в САЩ ми дадоха да се явя на приравнителен изпит, за деца неуспяли да учат гимназия, или предварили я и нежелаещи да си губят времето, или нещо си. Та аз, с моя 8-ми български клас, плюс с няколко курса по кореспонденция с Продължение Дивизия от Университет на Линколн - Небраска, хванах гимназиално приравняване, барабар цузамен с тапия и всичко. Не можех да вляза в качествен университет - но започнах с Монтана Щатски, Боземан, с два курса. В Калифорния продължих в Калифорния Щатски, щото все още липсата на гимназия се отчиташе срещу мен. Пък току един ден това че бях пълен отличник без гимназиално образование излезе плюс... И се преместих в друг университет. И прочие.

Сега, обратно към темата: когато аз размахвах мотика в Танзания, мислил ли съм за космически кораби? За това че на 18 години имах завършен само 8-ми клас, значеше ли да остана цял живот лумпен, на обществени подаяния?

С други думи, аз мисля за много грешно децата да бъдат вкарвани в житейско образователно русло от 14 годишна възраст. Те могат да бъдат насилени там - но защо насилието?!



Тема Re: Добре де!нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 22:49



Е, то без математика на общообразователно ниво няма как, както и да се казва гимназията (ако е езикова това значи - не че се учи само език, а че се учи математика на чуждия език напр., както и други предмети - химия, география и т.н.).
Изпит на принципа, за който ти говориш, си го има и тук - напр. в известния Американски колеж в София. Там акцентът е точно върху нещата "извън" програмата (впрочем не знам дали знаеш, но знам от зам.директорката на този колеж, че момчетата имат по-висок бал от момичетата, при този начин на тестване).

Аз не искам да вниквам в дълбоките проблеми на образованието, тъй като не съм специалист в това. Мога само да преразкажа това, което чувам от медиите при интервюта със специалисти, напр. вижда се, че у нас документът за образование е с по-висока стойност, отколкото реалните умения или знания (аз лично това го разбирам едва тогава, когато трябва да въведа млад човек в работата).



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: tartarianeyes]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 22:52



Така е, но има и друго - стремеж да се смени средата например (от училище с биячи и малолетни к...вички, към нещо уж по-свястно). Има и амбиции, и търсене на среда, и удобство при транспорта, и какво ли не.



Тема Теглилканови [re: farmer]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 22:55



Разбирам, че някои деца изобщо не знаят какво означава думата "теглилка" (в условието на задачата е)





Тема Re: Има и по-интересни нещанови [re: vvetov]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 23:01



Бонбони е едно, а думата "теглилка" - съвсем друго. Не знам дали имаш някакъв родителски или педагогичен опит, но ... самата дума теглилка била проблем за много 14-годишни: те я знаели като "килограмчета". Освен това, според сина - понеже го питах как е решил 44 задача от теста - най-трудно му било да направи следното: във въпроса "колко предмета с различни тегла" да прецени, че става дума за естествени (цели положителни) числа ... умувал и три пъти се връщал на въпроса само





Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: 4eHe]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано27.06.07 23:07



Малко извън темата, но тава са си синдикални проблеми, имат си основание учителите - при по-високи заплати няма да бягат на две-три работи, а ще се концентрират върху основната (това може би ще е добре и за учениците).



Тема Опит да искашнови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано27.06.07 23:11



Две дъщери - през две години. Малката сега е кандидат - студентка. От десетина години насам все някой кандидатства в къщи - я в гимназия, я в университет.



Натъкват им главите и става каша ... Цели положителни (т.е. естествени) числа, моля ти се, а става дума за елементарен кантар.

vetov

Тема Това за родителите ми харесванови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор vvetov (.)
Публикувано27.06.07 23:17



Интересно, но когато стане някоя издънка в училище, журналистите започват едни разследвания какво правели учителите, полицията и не знам още кой, но не и родителите.
Напоследък имаше няколко скандала с побой в училища, стриптийз пред кабинета на директора, но не видях някой да пита родител защо съкровището му се държи като свиня. А учителите ги разнищиха ...

vetov


Тема Re: И да искам да се заям за идеятанови [re: Cв.Ckpoмни]  
Авторfarmer (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 23:35



не мога .В този си пост си абсолютно прав !





Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 23:47



И като се съсредоточат на учениците, последните изведнъж ще се задържат възпитано, пазят дисциплина, престанат да пушат, ходят нормално облечени, не псуват и..пей сърце





Тема Европа има ECTSнови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 00:03



Това важи за всичко над седми клас
Няма значение къде си учил
Една година е равна на 60 кредита
С тях се местиш, където искаш



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: 4eHe]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 00:10



Ами да!
Какво възпитано държане, каква дисциплина, като ученикът има повече джобни от учителя. Въпрос на усилие и респект.



Тема ... но е нереалнонови [re: vvetov]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 00:23



Не е в реалността това за родителите. Ние трябва да наемаме детективска агенция, за да имаме обратна връзка с училището.
Например:
- пишат им бележките в бележника месец след изпитванията, накуп... Иди че разбери какво е ставало преди месец - никой не помни вече;
- контролните не ги дават на децата, за да ги видят родителите. Пазят си ги в някакъв архив и се иска специално усилие (разходка през работно време например, намиране на ксерокс наоколо и т.н.) за всяко контролно. А те са десетки ;-) За мен са особено важни, тъй като именно по тях бих могъл да съдя за конкретен проблем.
- родителските срещи са 1 - 2 на година!
- при проблем с поведението вече не пишат забележка, а двойка.

Да не изброявам, и това е достатъчно. Абсолютно нормално е да се запитаме - какво правят учителите, полицията и не знам още кой...



Тема хм, хм -нови [re: Гeвpek]  
Автор ceлянинъt (член)
Публикувано28.06.07 04:36



четох, четох мненията -
и да си кажа следното:
1. целта на всеки конкурсен изпит не е всички да изкарат отлични бележки, а да се получи добро разсейване между кандидатите, това е майсторлъкът при съставянето на конкурсните задачи - нито много лесни, нито много трудни;
2. в този смисъл са особено полезни онези задачи, които искат мислене и досещане извън готовите шаблони, които децата са наизустявяли;
3. самата система на образованието не може и не трябва да бъде идеална - тя е отражение на самия живот - и децата трябва да тренират своите съпротивителни сили, интуиция и хъс - в условия, максимално близки до реалните... даскалите - и те са хора, като всички други;
4. въобще не ми пука за "елитните" училища и истерията около тях - считам, че мнооого по-голяма грижа за държавата трябва да бъдат училищата в низините, включително и тези, за циганчетата - щото от низините излизат много СВЕЖИ таланти...
5. за обществото е важно интелектът да се обновява - и това става при улесняване на движението по вертикалата - не е вярно твърдението, че талантливите деца са само тези, на талантливите и учени родители - народът казва, че богатството трае три поколения - първото го натрупва, второто го ползва, третото го разсипва, същото важи и за интелекта - децата и внуците на много учени родители показват съвсем посредствени резултати...
6. не плюйте пред децата даскалите и системата - на моите винаги съм им казвал -"това е положението - ОПРАВЯЙТЕ СЕ!"
7. по повод на съмненията за корупция - понеже донякъде познавам системата на конкурсните изпити отвътре - ще кажа, че поради родителския и медиен натиск - тя е толково обективизирана, компютризирана и формализирана, че възможностите за намеса са или мнооого минимални, или никакви...


не казвам, че системата на образованието е идеална -
ноооо -
това е положението, оправяйте се!

побеждават не онези, които непрекъснато печелят,
а онези, които с леката понасят загубите, които имат еластичен и жилав характер...



Тема кое е нереално?нови [re: Гeвpek]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано28.06.07 08:44



Че сегашните деца (поне 50% от тях!) са презадоволени и им липсват амбиции да учат просто защото няма за какво ли?!?

Че се държат безобразно, защото в тази възраст (което е съвсем нормално!) се опитват да копират това, което е нестандартно и неприемливо за възрастните ли?!

Че благодарение на мнимата демокрация им е дадена толкова много излишна за тази възраст свобода - купони и дискотеки до зори...?!?

Че родителите, заети с бизнеса си, с развитието в професията си и бла-бла, не забелязват израстването на децата си и промените, които настъпват в тях на 12-15 години ли?!?

Не мисля, че прекаления родителски контрол, както и пълната незаинтересованост са полезни както за децата, така и за родителите. За съжаление, малко са разумните родители, които се опитват да станат приятели с децата си, да ги разбират, да разговарят спокойно с тях, да разбират проблемите им и да им помагат в решаването им.
Не говоря конкретно за изпитите. Там е ясно, че е виновна системата на образование, незаинтересоваността на учителите (повечето поне!) да "влеят" някакви знания в главите на подрастващите... Има ли родител на ученик, който да не се е възмущавал от това, че едикойси учител влиза в час и казва - отворете си учебника на 987265726-найста страница и започвайте да четете... Кое дете ще уважава един такъв учител?!?

Много е сложно! Точно заради това и хич не е лесно да се отгледа и възпита един нормален човек - независимо дали е завършил с отличен или с добър успех...
ЧОВЕК!
Ето това ми се струва най-важно!
Не високите оценки, не осъществяването на нереализираните родителски амбиции...

Само ми се иска да кажа, че аз никога не съм имала глупостта да мисля, че детето ми задължително трябва да е отличник. Никога не съм го изпращала на частни уроци. Винаги съм се интересувала от проблемите му и съм разговаряла с него като с възрастен човек. Винаги съм го подкрепяла...
Слава богу, резултатът е един сериозен, възпитан, отговорен, разсъдлив млад човек, който успешно се реализира и в професията си и в личния си живот. Човек, който знае смисъла на своя живот - да обича и да бъде обичан, да отгледа един нов живот и да му предаде способността да намира смисъла на живота...

Затова си мисля, че и вашите деца имат шанса да станат такива... въпреки изпитите...



Хубавото предстои...

Редактирано от ДжoДo на 28.06.07 08:47.



Тема Точно това е реалносттанови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано28.06.07 08:50




Родителска среща е среща на РОДИТЕЛИТЕ с учителите. Тези 1-2, за които говориш, са по инициатива на учителите. А защо те трябва да са по-заинтересованите ... Защо дедективи - нали вечер се прибира в къщи?
Ако родителят разбере на родителска среща, че отрочето не ходи на училище или още не е прочело "Под игото", когато от полицаите научи, че съкровището е запознато с марихуаната, РОДИТЕЛЯТ има проблем. И да смяташ, че учителите и полицаите трябва да ти го решават е безсмислено. Няма как те да правят повече от нас.

vetov

Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Автор Шилo (европейче)
Публикувано28.06.07 09:21



заведи детето ан море.
веднага!
има нужда от почивка...

Щастието идва при веселите!



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 10:30



Девалвацията на професията не е заради балансовата линия.
В паралелни светове живеят трите страни на образователния процес: родители, деца, учители. Забравили са как се комуникира.
Забравили са къф кеф е да правиш нещо заедно.

Тия дни Иванчо, некъф баща на тримесечнно бг бебе в Чикаго се оплакваше в Дневник как искал да се върне и остане. Малко по-късно мнението му бе лепнато в коментари към откритото писмо на Капитал до интелектуалците, клуб Политика в дир и де - що блогосфера има.

Може и да си я мернал
Драмата е почти хамлетовска

Казваха ни, че сме
Оказа се, че не сме
Искахме да сме
Но го нямахме в нас
За да се научим
не бе достатъчно
дори това, че излязохме

Капитулация : искам обратно

Иванчо от Чикаго е любимия образ на националиста атакаджия
В него има всяко противоречие, знайно на бг народа
В него има съмненията в себе си, постигнатото, срама от расизма, мизерията и простотията на мнозинството (всъщност, налична всуе по глобуса)

Джобните могат и да дават на "онова" поколение някаква психологическа преднина в оценката на мястото, където се намират в живота си. Тя е доста кратка.
И, отново, не са някакво изключение от връстниците им из Европата..с разликата, че тия отсам трябва да поемат семейния бизнес в работеща икономика и глобален свят.



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: 4eHe]  
Авторsofka (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 12:59



На въпроса ще си отговориш, като си отговориш на други два въпроса:
Шофьорите, след като взимат 1000 лв., пътуваме ли по-комфортно?
Полицаите, като са добре платени, имаме ли полиция,когато трябва?
Щом в една държава шофьорите и полицаите взимат повече от учителите, пиши я бегала.
Нали всички минават през образованието за да станат хора.Е,не заслужават ли учителите една заплата, като на държавен чиновник, питам аз,а трябва да си тровят нервите с нашите идиотчета за 300 лв?!
Ти имаш ли си на идея колко джиесеми само звънят по време на час и колко пъти хайманите от други класове влизат и търсят някой френд?!
Какъв е стимулът на учителите да се напъват,смачкани,като едва ли не,ненужна сган?!
Ами да закрием училището,бе!Да се обучават по нета и тогава ще бъдат страшно грамотни всичките и ще си пишат на поразия,като междувпрочем ми казаха,че са писали "Оведомен сАм".





Тема Re: ... но е нереалнонови [re: Гeвpek]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано28.06.07 13:34



В отговор на:

- пишат им бележките в бележника месец след изпитванията, накуп... Иди че разбери какво е ставало преди месец - никой не помни вече;




Ученикът е длъжен да си носи бележника и да го представи при изпитване. Когато това не стане, класният нанася ненанесените оценки. Ето откъде се появява месецът разлика.


В отговор на:

контролните не ги дават на децата, за да ги видят родителите. Пазят си ги в някакъв архив и се иска специално усилие (разходка през работно време например, намиране на ксерокс наоколо и т.н.) за всяко контролно.




Това не е точно така. Процедурата е следната. Контролното се връща, носи се вкъщи, родителят го подписва и го връщат, за да стои в архива. Т.е. ако след време някой има претенции, да му извадят черно на бяло работата. В края на годината обикновено връщат всички контролни, входни и изходни наведнъж.

В отговор на:

родителските срещи са 1 - 2 на година


Предполага се, че всеки родител познава минимум класната на детето си, знае къде е у-щето и е добре от време на време профилактично да наминава през него.

В отговор на:

при проблем с поведението вече не пишат забележка, а двойка


Това наистина го правят и си е голям проблем.



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: sofka]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 13:35



Вярно е, че не мога да разпозная училището днес от това в спомените ми.
Класните изпити
за които Геврека пише
в математическата паралелка, дето учех
бяха ден за празник.
Пристига най-строгата даскалица в школото
облечена обичайно в ученическа престилка
пременена този ден. Жилетчица някаква и пола.
Пише четири задачи на дъската
сяда и тихо ни наблюдава зад катедрата.

Не помня някога съсловието да са печелили много. Фамилията ми е с три генерации даскаля.

От същия период
Помня че учениците бяха представени в петъчната оперативка на директорския съвет. Помня че учебната година имаше предиобед - със задължителни дисциплини и следобяд - в който превземахме училището.
Клубове, концерти, рецитали, модни ревюта...нямаше телевизор, нямаше училищна библиотека, нямаше дори интернет...нас ни имаше.

Директорът се пъчеше, че възпитаниците на тая гимназия имат 97% успеваемост на университетски изпити.

Понеже участвах в живота на школото си, знам че не бе въпрос на заплати.
Професията имаше респекта ми заради други величини.
Тия хора работеха заедно и организирано, не само по време на първия и втория срок. Беше ясно къде са границите. Беше ясно и какво се очаква от нас - от ден първи. Родителите ни бяха информирани своевременно за конфликти.

Ясно е, че времето бе друго.
Явно е, че този свят вече не съществува.

Обаче за да влязат в новия, даскалята трябва да се отърсят от сравнения с полицаи и таксаджии.
Те НЕ СА им интелектуално равни. Тия две групи имат друга аудитория. И далеч по-малко обществен ангажимент.

Даскалите не са и служител на родителите или келешчовците.
Стартова от 500 + не дава отговор на кого са служител.

Никакви пари, наляти в заплати в образованието не променят баланса на обществената криза, посоката обратно към Москва или разпространението на мутро чалгащината. Променят нещо в потреблението.

Потребяващите повече не са непременно по-ценни в дългострочен план.

Не се страхувай от алтернативното обучение в мрежата.
Ако нещо притежава качества, ако цената му е наред и се търси - то ще си съществува свръх конкурентни алтернативи.



Тема Re: Точно това е реалносттанови [re: vvetov]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано28.06.07 13:37



Много си прав! Подкрепям! Но нека все пак да не забряваме, че НЯМА родител, който на 100% да познава децата си.
Винаги се получават изненади, номерът е да са по-малко шокиращи.



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: 4eHe]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано28.06.07 13:46



Стига! Вярно ли денят на изпита по математика ти е бил празник?


Не може да ти е било гот да те наблюдава най-строгата учителка в училището, но те е респектирала.

Действаха в екип старите учители. Ако те хванат, че пушиш, няма кой да те прикрие. Родителите научаваха новината още същия ден.
Вечерният час....ех, ако някой учител случай не те хванеше в нарушение, родителите те спипваха и ставаше шоу.

Въпросът е, че и ние сме пушили (дори и днешните заклети непушачи сме запалвали, че да сме готини), правили сме какво ли не, мързяло ни е, обаче учителите и родителите играеха в един отбор и ако избягаш от едните, попадаш на другите. Нямаше отърване!



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Jennifer:)]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 14:04



Беше празник, щото бе различно. А даскалката е тази, заради която се записах в паралелката (при мен родителите биват информирани какво правя по-късно, ако въобще..така с гимназия, колеж, смяна на държавата, университет, брак и други неща)





Тема Re: право думаш селскинови [re: ceлянинъt]  
Автор virtualone ()
Публикувано28.06.07 14:20



Напълно съм съгласен с мнението ти.
В България се робува на мнението, че едва ли не всички трябва да са опличници, нещо което обезценява високите оценки.
Синът ми завърши гимназия в Германия и ми направи впечатление, че от 80 човека випуск от първия път успяха да се справят с абитурата по малко от половината, като от справилите се, диплома, започваща с 1 (това съотвтствува на диплома над 5) имаха не повече от 7 випусника. А пълна единица нямаше никой.

В началото и на мен ( като бивш отличник ) ми беше трудно да разбера системата им с такива високи изисквания, но сега съм убеден в преимуществата и.



Тема Re: ... но е нереалнонови [re: Jennifer:)]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 15:19



Нито една дума тук не е вярна, съжалявам.



Тема Re: Точно това е реалносттанови [re: vvetov]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 15:24



Вероятно в момента кацаш от Марс, приятелю. Учителите не са по-заинтересовани от някого - те изобщо не са заинтересовани. И как така, съвсем сериозно ли смяташ, че е практически възможно всяка сутрин да съм в училището и да съм в течение на всичко?!

Освен това, крайният пример с наркотиците е драматичен, но някак нищожно маловажен (2% от българите потребяват наркотици).

На първо място обаче изобщо не мисля, че учители и полицаи трябва да решават мои (семейни) проблеми. Напротив - аз пиша точно обратното: че не решават техните (институционални) проблеми.



Тема Re: хм, хм -нови [re: ceлянинъt]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 15:28



Добре казано.
За съжаление не съм подготвен като теб да говоря за образователната система, само чета и си записвам





Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Шилo]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 15:31



А, много си е добре детето, изобщо не му пука за такива неща - гледа цици, нагъва ме за нов телефон, колело и поне две топки... Той ги яде тия неща като семки, не знам дали ме разбираш.... сигурно съм изкупил всички топки от пазара. Ама се нервя, че родителите на другите не им купуват, все с "нашите" ритат





Тема Re: ... но е нереалнонови [re: Гeвpek]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано28.06.07 15:38



Всяка дума, от първата до последната е вярна. Защо на учителите да им пука повече за децата ни, отколкото на нас, родителите?
Аз напр. имам 1 дете. Класната отговаря за 28. Дори чисто математически погледнато, защото виждам, че си падаш по математиката, за мен е по-лесно и логично да проявя инициативата да се срещна с нея и да я разпитам какво става.

И друго ще ти кажа, че оценките в бележника са си оценки. Дали ще се появят с месец закъснение или навреме, те не дават информацията, която би получил от самия учител на живо.
Уверявам те, учителите забелязват и знаят доста неща за децата ни, които ние понякога не знаем.



Тема Не е необходимо всеки деннови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано28.06.07 15:39



да си в училище. Детенцето трябва да е там.


А какво става в училище има начини да се разбере. Аз не съм стъпвал в училищата, с изключение на една род. среща.
Примерът с наркотиците изобщо не е драматичен и за съжаление ще се убедиш след година-две на собствен гръб. С изумление разбрах преди известно време, че и двете ми елитни ученички са пробвали марихуаната. Заедно с 98% от съучениците си. И този проблем е мой ( и твой) семеен, а не институционален.

vetov

Тема Re: Точно това е реалносттанови [re: Гeвpek]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано28.06.07 15:42



В отговор на:

Учителите не са по-заинтересовани от някого - те изобщо не са заинтересовани.



Надявам се не го мислиш сериозно, а го казваш сега само заради спора.
Плюс това, ти нали се срещаш с тях само 2 пъти в годината, откъде знаеш, че е така.
Хей, да не помислиш сега, че се заяждам!
Не е така.
Просто искам да ти кажа, че ако гледаш на учителите като на партньори и съекипници, нещата доста ще се променят в положителна посока.
Най-малкото е че няма да се ядосваш както сега!
Хайде, дано да сте изкарали хубава оценка на изпита и детенцето ти да влезе там, където най-много му се иска.



Тема Re: Точно това е реалносттанови [re: Jennifer:)]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 15:51



Ама чакай,
- никъде не съм писал, че се срещам с учителите само 2 пъти в годината... средно по 2 пъти в месеца, значи близо 20-тина пъти х 3-4 учителки на ходене = 80 срещи / учебн агодина.
- и гледам на тях точно като на партньори и съветници. Поотделно са много печени.
- Няма какво да променям в положителна посока.

За съвсем друго става дума...



Тема Re: ... но е нереалнонови [re: Jennifer:)]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 15:54



В отговор на:

Защо на учителите да им пука повече за децата ни, отколкото на нас, родителите?



Защото никой не е твърдял обратното.

Неверните неща, които си написала, се отнасят за фактологията (на събирането на бележниците на всички деца накуп, за недаването на контролните и др.).

В отговор на:

учителите забелязват и знаят доста неща за децата ни, които ние понякога не знаем



Ето как в спора се роди истината - Но това не означава, че на нас ни пука по-малко, нали?



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Автор Duchessa ((аферистка))
Публикувано28.06.07 17:28



Да си призная, направо въздъхвам облегчено, че синът мо отдавна е свършил с всички видове приемни изпити, а внуче все още не се очертава... Съдбата ми е дала кратка почивка... Но ще споделя на ушенце, че моят син беше оценяван по интелектоще в детската ясла... Бях принудена да го дам за около една година на ясли. Когато да го записвам в детската градина, ми връчиха картон - характеристика! И вътре пишеше черно на бяло, че той по десетобалната скала е със забавено развитие... Не зман как са ги тествали бебетата, ама оттогава имам алергия към тестовата система...

Кажи, какво стана с твоето дете? Изкара ли теста с достатъчен резултат, за да го приемат в желаната от него гимназия? - Чух, че имало много по-малко кандидати, отколкото места в гимназиите... Дано тази ситуация да поправи грешките от зададените тестове...

Ох, от все сърце ти желая успех!



Елате си узнете лордот!

Тема !?нови [re: farmer]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано28.06.07 17:38



Целта ни тук е да се заяждаме!?

Между другото, моят коментар с примера ми за платноходката беше писан странично, и лепнат тук. И в процеса коментарът е бил сдъвкан:
а) След изречението за създателите на цивилизация, имаше точка и "нов параграф".
б) Новият параграф започваше със "А не са чак толкова малко децата, интересуващи се за знания отвъд норматива." И тук следваше моя пример за моите въпроси за платноходката.

Аз хванах няколко други сдъвквания и ги поправих, но това ми убегна.

От друга страна, вероятно ми е убегнало защото не съм видял логична и психологична пауза в каквото се е получило. Да, аз включвам мен си в един от създателите на цивилизация, редом с много други хора. Не е нужно да си гений за да създаваш цивилизация. Някой път е нужно само да имаш ума - и самоуважението! - да сложиш дълга дръжка на метлата, че който мете да не трябва да се превива... Или да си наточиш ножовете преди да вършиш кухненска работа... Или да обуеш обувки преди да обръщаш лозе с бел... Или да не строиш 3-етажна къща с външен нужник, пък и без баня... Или да сложиш макара върху кладенеца, а не да теглиш кофата с ръчно набиране... Или да не държиш Д100 000 в коли на слънце и дъжд на воза пред гаража - защото гаражът е склад за боклуци разпродавани веднъж на няколко години за по доларче парчето...



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Автор Шилo (европейче)
Публикувано28.06.07 17:55



пък само ако знаеш на морето какви топки имааа...:))

шегата настрана - много мога да пиша по темата, щото мисля, че имам богат опит, но нещо не ми се разтягат локуми. Само едно искам да кажа... ако детето е кадърно и има мерак и стабилно родителско тяло до себе си, няма начин да не се справи. Може да не е от първия път , както се случи с една от дъщерите ни... Но в крайна сметка с общи усилия стана това, което тя желаеше. А това е най-важното,
мисля.

Щастието идва при веселите!

Редактирано от Шилo на 28.06.07 17:59.



Тема Да.нови [re: ceлянинъt]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано28.06.07 18:05



Добре казано!

В университета мразехме финални изпити, дадени да ги решаваме в къщи. Такива изпити означаваха, че професорът хич не го е страх, че ще преписваме или ще правим някакви шашми. Значи, върло тежки! А някои професи си правеха шегички...

Имахме финален изпит, динамика на вискозни течности и лубрикация. Изпитът ни даваше параметрично описание на плъзгачен лагер, и искаше да оптимизираме дадена група параметри, за максимално разделение между плъзгащите се плоскости при минимална въртене скорост (ако си спомням правилно). Имахме цяла седмица да предадем изпита обратно. Леле мале! Какви ли гимнастики с физика и течна динамика и материални свойства не правих - и все не излиза! На края ми писна, написах всичките ми опити за оптимизация, със сбора "толкова опитах - и оптимизация не постигнах", и го предадох. Други студенти правиха-струваха, оптимизираха така, пък иначе. И? Ми оказа се, че оптимизацията била невъзможна. Професорът искал да ни понапъне, да види можем ли да прилагаме материала от 4 години курсове.

Относно вниманието към "низините"... Загуба на национални ресурси. Или ще образоваш качествените деца, или ще пилееш усилия по образоване на хора, които пак ще отпаднат от производителното население. Който е "свеж талант" ще успее със и без образователна система - стига за такива хора да има врата към университета (както е в САЩ). Удивително е колко малко качествени хора са нужни, за да движат нацията на пред! Едно време масово и качествено образование е било нужно най-вече за обществен контрол, за само-дисциплина и само-контрол, така че нацията да се развива без да пилее ресурси в налагане на общи морални и цивилизационни стойности. Днес общественият контрол е така подплатен технологично, че стадото няма нужда от образование за да се държи под контрол и в мир. От там наличието на свободата на избор в образованието: който иска учи, който не иска - обществото може да си позволи да го остави да не учи.

Положението с образованието става силно избистрено ако видиш точно как данъците ти отиват там - и как биват харчени. И училищата в "низините" автоматично увисват като маловажни. Тъпи родители произвеждат тъпи деца. В САЩ има вече 5 непрекъснати поколения, живяли и плодили се на обществени подаяния! Още малко, и тези хора ще са генетично-обособени за паразити...



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Duchessa]  
Авторsofka (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 18:59



Според мен, тия приемни изпити,особено в българския им вариант са доста приповдигнати и нямат връзка с изучавания материал изобщо,а целят пръскане на пари по частни уроци и някаква суперподготовка преди явяването, за да откачат децата.


И накрая се оказва ,че са попаднали в не по-различен тиняк от кварталното училище,а само са си хабили нервите напразно.
Единствено езиковите училища имат някакъв смисъл и може би математическите за призваните да бъдат математици.



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: sofka]  
Автор vvetov (.)
Публикувано28.06.07 20:16



Единствено езиковите училища имат някакъв смисъл и може би математическите за призваните да бъдат математици.


Ами те изпитите са точно за тези училища.


Всички кандидатстват за 5-6, нека са десетина, училища, за които има смисъл да се кандидатства. След това почва размиването ...

vetov

Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Duchessa]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 20:23



На моя засега му намерих 3 грешни само на бегъл преглед, значи сигурно са поне 9 грешните

Няма голямо значение при нас, освен за собственото му самочувствие /татко-паричко си знае съдбата: ако не е учил - плаща , ако е учил - остават за други неща /



Тема Re: Да.нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор vvetov (.)
Публикувано28.06.07 20:24



Не съм сигурен, че мога да го формулирам точно, но мисля, че всеки би трябвало да има възможност да се образова до там, до където му позволяват възможностите (генетични, може би) и желанието, от друга страна.
У нас открай време е по-трудно да влезеш в едно учебно заведение, отколкото да го завършиш. И защо така?

vetov


Тема Re: Да.нови [re: vvetov]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано28.06.07 20:28



А, това го чух от министъра! (Д. Велчев мисля се казва). Той иска да се влиза лесно, но трудно да се завършва - евала.



Тема Бих искал да кажа, ченови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано28.06.07 20:47



той го е чул от мен, ама няма да е вярно.


Но смятам, че трябва да бъде така.

vetov

Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Авторdaamane (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 20:54



Само ще кажа, че децата с нестандартно мислене не се интересуват кой материал в кой клас се изучава. Аз съм виждала изключително елегантно решение на задача, (която аз реших със система уравнения с две неизвестни), от дете в ТРЕТИ клас!!! Бас държа, че в трети клас не се учат системи уравнения!!! И какво от това?



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: daamane]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано29.06.07 00:42



Да ти предложа пример за деца с нестандартно мислене:

(в-к Дневник, 30 май 2007)

Меделин Илиева е художник, на 8 години и за първи път се представя със самостоятелна изложба в галерия "Икар". Иначе досега е излагала свои картини заедно с брат си Джеймс, 15 години, вече познат артист и писател.

Двамата с брат й никога не са ходили в конвенционално училище, образоват се сами и с помощта на родителите си. Обикновено вървят под ръка и прекарват времето си почти изцяло заедно, но всеки отдаден на своето занимание.

Не сте ли малко самотни така?
- Аз съм с брат ми...

Джеймс допълва: "Не е изолация, ние гледаме филми, четем книги, не са ни нужни други хора."

Меделин, разкажи ми как минава един твой ден?
- Дните ми не са много различни. Например рисувам, пиша, чета. Пиша разкази, измислям си неща. Аз точно не си определям деня като: "А днес ще напиша или нарисувам това и това..."
Когато няма никого в къщи или Джеймс спи, аз сядам да пиша. Или когато няма никого и Джеймс пак спи или го няма, тогава си рисувам някоя картина...

Имаш ли любима книжка?
- Ами, има много книги, не мога да кажа коя ми е любимата, всички, които съм чела, са хубави. Сега чета "Майстора и Маргарита", доста ми харесва...

Четеш ли приказки?
- От време на време.
...
Кой те учи да рисуваш?
- Баща ми. Учители чак не ни трябват, ние си знаем да рисуваме. По-хубаво е баща ти да те учи, отколкото учител.

Домашни животни?
- Куче Ади, рошаво птиче Цифер, гарга Мунин, имахме и три котенца, гол охлюв, жълт котарак - просто Жълтия.

Те заместват ли общуването с приятели?
- Не. Не виждам човек да има инстинкт към общуването. Човекът не е стадно животно, та да има нужда от общуването.

Джеймс: Как можеш да прецениш, че не ти липсват приятели, ако никога не си ги имал? Ами как могат да ми липсват, ако не ми трябват?

А, много хубаво го каза това... (Меделин се смее).
...

Разкажи една история, която ти си написала?
- Имам една, която звучи така: аз гледам някакъв човек, дето е тъжен, жена му е умряла и няма никакви деца. И аз го гледам, по някое време той излиза навън, понеже отдавна не е излизал. И като излиза му става весело и си намира нова жена. Аз виждам, че той е радостен и си отивам, но след една седмица пак го виждам, той пак е тъжен, защото и втората му жена умряла и той пак няма деца, и пак е нещастен.

Имаш рожден ден на 1 юни, но това е още и празник на детето. Знаеш ли какво се празнува?
- Не знам. Аз не съм много по празниците. "Че той какво представлява този празник, не е много ясно" (Джеймс).

Трябва ли едно дете да бъде обичано? От кого?
- Трябва естествено. От майката и бащата. Че то какво е това - едно дете да бъде родено от майка и баща, а пък те да не го обичат, хм? Ама повечето са такива (родителите), те затова си пращат децата на училище... защото тогава родителите могат да правят каквото си искат. Те вярно, че ходят на работа... и нашите родители ходят, но пък ни обичат, де.




Тема Re: Точно това е реалносттанови [re: Гeвpek]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано29.06.07 08:34



Добре де, нали ти се жалваше в началото, че родителските срещи са малко.
Оттам дойде моето убеждение, че ходиш 2 пъти годишно в училище. Сори, не сме се доразбрали.

За даването на писмените работи да ги видят родителите:

Убедила съм се, че има един много важен фактор, който влияе върху учителите. Т.е. и за тях самите е по-лесно да работят - когато родителите се интересуват и им помагат. Прави ми впечатление, че има класове, в които болшинството родителиса много на място. Ходят, питат, интересуват се, когато има проблем, вземат мерки.
Тогава и учителите работят с удоволствие и си спазват изискванията (като това да върнат писмените работи). Обратното - когато има повече незаинтересовани родители в един клас, което като че ли става все по-масово явление, учителят също губи мотивация.
Така че може ти специално да се срещаш с учителите, но ако другите родители в класа не са като теб, сигурно точно затова да ни ви връщат писмените работи.

Другият вариант е да провериш по трасето, т.е. преносителят и авторът на контролното да не го е "изгубил" или "забравил да покаже". Колко му е да се случи, особено ако не е много за показване.





Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Гeвpek]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано29.06.07 08:44



Защо поколението на нашите деца е по-незаинтересовано (не казвам мързеливо)

Мноооого съм мислила по въпроса и реших, че 1 сериозна причина да е така е огромната натовареност на учениците в училище.
Ако някой от нас е натоварен толкова много, не му стига времето да се подготви (приемаме идеалния вариант, че в началото всеки ще се опита да го направи), обаче започват да валят все повече и повече задачи, как да не изгубиш интерес?

Ами когато дъщеря ми е втора смяна, не знам дали ще ми повярваш, но не ми стига времето само да я препитам.
Става в 7 и до 10 вечерта е ангажирана с нещо. Не казвам, че учи ефективно през цялата сутрин, но и психически не е свободна от ангажимента. Може да чете 5 мин и да се рее в пространството 15, но е над учебниците и това и е ангажимент.

Друго. Невинаги разбираме какво пише в учебниците. Ама то било научна материя, трябвало да се поднася научно. Нима не може с прости думи да се обясни, да има примери, хубави и ясни картинки и схеми? Е кой нормален човек може да има интерес да учи нещо, което не разбира? Нали непрекъснато се пишат нови учебници, проблем ли е да бъдат достъпни и интересни?
Ние, родителите, как можем да превеждаме учебниците на достъпен език на децата си, а авторите - не!



Тема Ами ...нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор Aнaл_Фaбeт (Тарантула)
Публикувано29.06.07 09:22



не съм съгласен с тези твърдения:
..................................
"Относно вниманието към "низините"... Загуба на национални ресурси. Или ще образоваш качествените деца, или ще пилееш усилия по образоване на хора, които пак ще отпаднат от производителното население."
..........................

"Тъпи родители произвеждат тъпи деца. "
.............................
А и питам:
Кой да определи кои са качествените деца?
Кои родители са тъпи?
Нали точно "масово и качествено образование" е нужно, за да се разбере на кого му се учи и на кого - не!
А и не виждам как някой ще успее без образование.

Слънце Сурия блести, ти си аз и аз съм Ти!
"Песен за Бхагават"


Тема Re: Точно това е реалносттанови [re: Jennifer:)]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 11:02



За столицата не мога да се произнеса, обаче в района с най-високи заплати в страната - индустриален, на едно място Кумерио Мед, Дънди Прешъс Метал и Елаците - училищата биват обръщани в строителна площадка лятос.

Всяка ваканция учителите навличат престилките и се обръщат в бояджиики.
Мажат, клепят, лъскат прозорци, боядисват пода, цоклите... всичко, за което трите големи предприятие си имат контрактори и дебело перо в бюджета.

Пиша ти го, заради ангажимента на родителите.
Често класната трябва да ги моли за помощ.
Това идва някак странно на фона на официалната забрана на директорката от 9/11 2001 в училище да не се допускат външни лица.

Срещите родители - учители не са само по задължителните родителски срещи
Хората са канени на рецитали, празници и детски дискотеки организирани по инициатива на даскалката. Учителките имат хор и са видими около големи местни празници. Разбира се, говорим за малка общност..всеки познава всеки, всеки коментира другия.

От горното
досети се
че директора на училището е дипломиран педагог.
Нищо общо с администрация, никакви познания по как се прави бюджет или как се въвеждат промени. Все едно да плеснеш зъболекар в библиотека, която е част от читалище.



Тема Re: Точно това е реалносттанови [re: 4eHe]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано29.06.07 11:14



Ние, родителите сами предлагаме помощ за класната стая, за празници. Казвам го не за да се хваля, а защото там учат нашите деца. В тази посока работим добре, макар че има много още да се желае откъм масовост.

Чух за едно училище в Кърджали, направо съм си го набелязала в плановете си. Искам да го посетя. Работело 24 часа, 7 дни в седмицата. Имало страхотна база и всеки можело да влезе и да бъде разведен от директора, който много се гордеел с него. Ако някой знае повече подробности, моля да разкаже. Наистина мисля специално да отида да го видя. Казва се Славейков. Не знам дали Пенчо или Петко.



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: vvetov]  
Авторsofka (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 11:15



Задължително се кандидатства за почти всички училища.Явно не си наясно със системата.


Питай ме мене колко теми написах и как ходих и аз на родитело-ученически курсове в немската, при наистина един страхотен преподавател по литература от старата гвардия г-н Пернишки.



Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: Jennifer:)]  
Авторsofka (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 11:30



Учебниците са на ужасно неразбираем език написани и трябва да ти кажа,че и аз историята не я разбирам,а да не говорим за други по-специфични предмети.Взимат си хонорарите и хич не им пука децата дали могат да осмислят прочетеното.И като не могат да го осмислят,започват да го учат наизуст или въобще не пипат.Така започват дупките и зарязването на предмета, и намразването му,като нежеланието да ходят на училище ги изпълва ежедневно. Започват се бележките от джипитата,компютърните клубове и се стига до пълно отрицание на образованието.Вече не са редки случаите на зарязване на училището в горните класове.
Навремето се учеше по едни учебници и си ги прехвърляхме от сестра на брат,а сега е мазало направо-по всеки предмет-7,8 учебника и учителят да се чуди кой да избере.





Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: sofka]  
Автор vvetov (.)
Публикувано29.06.07 11:34



Минал съм по този път - два пъти в последните седем години. Без курсовете в немската.


Знам, че се влиза във всички училища след изпит. Имам предвид, че първите желания на всички кандидати са Немската, Английската I и II, СМГ, 74-то, 131-во, и още няколко. Нататък е все едно. И с тройка влизаш, тая година може и с по-малко

vetov

Тема Re: Точно това е реалносттанови [re: Jennifer:)]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 14:47



И двата колежа, които завърших, имаха такава практика.
Първият бе бизнес и финанси, втория - дизайн на уеб приложения.
Намирам я за мотивираца.
Имаше дори идея 24/7 да се въведе във всички учебни заведения в монархията.
Дават ти карта за асансьора, правят ти обучение как да действаш в случай на.. - и е супер.


Масовост не е нужна, щото не навалицата прави качеството..мани физичните закони. Във всяка група си има драйвери - хора дето просто не можеш да ги видиш от праха зад диференциала





Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: sofka]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 14:55



Практиката в началният курс от последните седем години е смяна на материала в началото на всеки клас (четири нива) без консултация с преподавателите.
Съществуват множество добри проекти, в чекмедже, но издаването на учебните материали е с ЕС пари и се прави в наши издателства, с одобрение на проектите на наши хора.
Сега се обяви, че част от заплащането ще е базирано на публикувани изследвания, предложения за тестове и преквалификация - нищо дето директора е подкрепил или предложил като път за 14 години на ръководството си.

Проблемът за който пишеш е познат на учителите.
Няма канал за обратна информация.
Чат пат се изпращат новодипломирани представители на МОН като визитация в часовете. Дотам.



Тема Съвсем точно си го формулирал.нови [re: vvetov]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано29.06.07 16:23



Формулировката ти е съвсем точна!

Интересното става, когато погледнеш - след като дадеш възможност за образование - до къде стигат способности и желания. И се оказва, че населението оформя доста "разлята" камбанена крива, и децата със способности И желание са малцинство. Още по-интересно става, ако анализираш родителите на тези деца. Приятелите на моите родители в България бяха все докторя, кой в ИСУЛ, кой в друг институт; доста от тях преподаваха във ВУЗ-ове. Тогава още беше ялтенският режим - но пак (върло-неофицилна и нелегална) съпоставка на произхода на изтъкнатите имена в медицината (примерно, в края на 1960-те) водеше пряко към "буржоазията" от преди загубата на Втората Световна. Българската поговорка за нуждата да се венчаеш за булка / жених "от сой" има обосновка.

Сега, България по онова време беше доста хомогенна. В САЩ обществото е хетерогенно, тук хората са имали свободата да учат или да не учат, да работят или да не работят, доста дълго време, плюс за първите 150 години от американска държавност, значително малцинство е имало свободата безнаказано да избива и крадне (срещу индианците) или да робарства (срещу черните). Отпечатъкът на робството върху белите в южните щати е отбелязан още от Токвил: сумира се с "расово-оправдан мързел". Та в САЩ класовото обособяване покрива доста поколения, плюс е било подсилвано с вълни имигрантство, с пътеката на имигрантите подчертаваща разслояването.

Ако можеш, прочети "Камбанената Крива"; интересна книга е! Можеш да спориш с някои начини на датна преработка - но аргументите на авторите не са абсолютистки, и не изключват по-солидно датно тълкуване - ако някой реши да се пробва. (Намек: много народ се изреди да критикува "Кривата", но никой не е посмял да се опре на факти - защото фактите са на страната на "Кривата", пък и авторите й по разбираеми причини са били доста... меки... в аргументите си.)

За българската мания, залитането по приемни изпити, без оглед те как се отнасят към изучаваната материя след тях... Аз ги виждам като цедилка от страна на плащащия (държавата): държавата ще плаща, държавата не желае да рискува да плаща образованието на някой, който МОЖЕ БИ ще отпадне. В САЩ има значителна свобода в това отношение - но свободата на училищния / университетския избор лежи върху джоба на учащия, или родителите му; държавата може да си позволи егалитарния (или поне по-егалитарен от този в Европа) достъп до образование - защото държавата не се охарчва толкова.

Някой казват, че липсата на отсеяни от образователния процес доказва качеството на приемните изпити. Други казват (и аз съм с тях), че липсата на отсеяни показва субективността на оценяването в образователния процес; никой български професор, или университет, не смее да се гордее с нещо от рода на 2/3 незавършващи, защото учреждението е така елитно, значи трудно за завършване. А в САЩ такива неща подчертават качеството на образование. Аз самият, когато се преместих във висш университет, минах през ритуала, да си погледнеш съседа в дясно и после съседа в ляво, и да осъзнаеш че само един от вас тримата ще завърши.



Тема Re: Съвсем точно си го формулирал.нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 18:07



В ЕВропа имаме OECD http://www.oecd.org/home/0,2987,en_2649_201185_1_1_1_1_1,00.html
и те правят едни такива проучвания на образователната картинка ПИЗА
По повод 7 млрд евро за квалификация на заетите (и кохезни фондове) в България по националната стратегическа рамка 2007-2013 се наложи да ги изчета. И на какво се впечатлих !

Проучването е за гимназиално ниво
трябва да обясни защо толкова много деца отпадат от средно образование
Неграмотността не е растящ проблем само в България.

Ако родителите ти не са учили, вероятността и ти да не го направиш е там.
Без разлика възможности.
Без разлика съществуваща система на образование.
Капитал има статия тази седмица че ромите в десети клас в бг училища са 1%

Родените в социално слаби семейства, въпреки талант и потенциал, остават настрана от потока. Няма мотивация, няма подкрепа, няма ролеви модели.
Няколко дни по-късно в България излязоха с тълкуването на доклада по намаляващия прираст : 6 от 10 деца се раждат в социално слаби семейства и не ще имат шансовете на останалите. Това бе по-страшно от 64000 аборта годишно.

Решението на Велчев за отпадане на кандидатстудентските изпити в бг университети не е продиктувано толкова от растящата неграмотност, колкото от отварянето към ЕС университети където се учи без приемен изпит. Практиката е мотивационно писмо и резюме. В ЕС висшето е със стипендия.
По ECTS системата, децата могат да вземат по семестър в европейска държава и пак да се дипломират.

Предимството на западните университети е че имат установени близки контакти с бизнеса : както за задания, финансиране на проекти ..така и за студентска практика. Четвърти семестър се кара, принципно, на стаж във фирма.

Да се пита човек защо да се поти над тестове, като му трябва западен език и изпращане на двеста мотивационни писма преди април на съответната година ?!



Тема Самите задачи имаш ли ги?нови [re: Гeвpek]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано29.06.07 18:28



Комбинации, вариации, пермутации не се ли изучават само в математическите гимназии? Е, не съм сигурен, ама моя син завърши професионална гимназия с много слаба математическа подготовка. Пълно безхаберие на даскалите!



Тема Един ден сина ми идва и го гледам - отчаяннови [re: Old Firefly]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано29.06.07 18:40



Реве му се.

- Тате, писал ми четворка на контролното по математика.
- Ами, толкова знаеш - толкова ти писал.
- Ама, тате, тази третата задача ме измъчи най-много, а не разбрах какво съм сбъркал. Задраскал ми я цялата. Никой в класа не я е решил.
- Дай да видя що за задача е това. Чак пък толкова ли сте прости, че НИКОЙ да не я реши???

Гледам - сбъркано условието. Почесах се, написах правилното условие, давам го на сина:

- Покажи го на даскала ти, че да видим какво ще каже!

На другия ден нашия пристига ухилан. Даскалът се сконфузил и му променил четворката на петица.

Да, ама на по-другия ден идва начумерен. Взел та се похвалил на някакво маце, мацето решило и то да си повиши оценката, отишло при даскала. Оня се развикал, разкрещял и я изгонил. Мацето се разревало.

ИДИОТ ! Или да вдигне оценките на всички или да направи ново контролно!





Тема Ако тъпите са също сляпи и глухи - да.нови [re: 4eHe]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано29.06.07 18:56



"Родените в социално слаби семейства, въпреки талант и потенциал, остават настрана от потока. Няма мотивация, няма подкрепа, няма ролеви модели."

Мотивацията се получава при всяко изправяне на уличен ъгъл и забелязване как другият свят, големият свят, по-културният и по-висшият, живее в сравнение със "социално-слабия" наблюдател. Мотивация има, та пука!

Подкрепата за социално-слабите винаги е надвишавала тази за другите. То не са помощни сесий, то не са допълнителни пари за поправителни курсове, то не са допълнителни часове с учители... В САЩ добавяш и безплатна закуска и обяд, към безплатните учебни помагала. "Социално-слабите" колко искат, че да са доволни? Помни, че в САЩ вече има събран опит от 5 поредни поколения "социално слаби", неизменно на обществени подаяния! (Това са 5 поредни поколения, в които никой не е отишъл да работи!!!)

Ролевите модели ни заобикалят по телевизията и където се обърнеш. Виждаш и чуваш изказване и държане и възгледи на хора от горните класи. Който е социално слаб - че да се напъне малко да заговори като тях, да се държи като тях. Това ще го доведе до нуждата да се образова толкова, че поне езикът и държането да добие - и другото следва верижно.

Извинения винаги има.

Аз като израстнах в дом на интелектуалци - това значеше ли да рецитирам Лермонтов (да показвам чуствителна изтънченост), да разигравам шах партий на Тал (щото обичам да мисля), и да живея в стая в жилището на тъста ми (щото нямам място там, където жилищата са ми по джоба, леле мале като на село), но обезателно всяка година да ходя по 14 дни на море (вместо да бачкам за допълнителен доход), и семейството ми да беднува (щото някой ми е длъжен да ми плаща, нали съм, такова, вишист)!? Родителите ми пак ги обърнах на ролеви модели: не пожелах да стана като тях.

Пътища винаги има. За който иска да си проправи път.

Между впрочем, който има талант и потенциал - първата проява на този талант и потенциал е да види ограничението на родителската среда и да поеме по пътека да се отскубне от него. Напомня ми на великото "много е умен, ама е мързелив". Той ако е умен, ще да е забелязал, че мързелът му пречи - и нямаше да е мързелив.

В Европа особено, с отличните възможности за основно и гимназиално образование (в САЩ това образование се предопределя от местоживеенето на родителите; тук избягването от родителско безхаберие е доста по-трудно!) за всички, със всички деца учещи по национална система, с еднакви учебници, учебни програми, и учители минали национални стандарти (такива чудеса няма в САЩ! всичко зависи от училищния окръг, сиреч местоживеенето!) - в Европа няма оправдание да си социално-слаб. Изобщо! Хич! Никакво! Зилч! Нада!



Тема Re: Ако тъпите са също сляпи и глухи - да.нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 19:14



Емиграционните вълни, които заляха ЕВропа от последните хамерикански войни заплашват социалния модел. Класата в неравнопоставено положение расте, паралелно с разходите за нея.
Депресия е втората причина за смъртност по данни на световната здравна организация. Причината - социален климат.

Холандци и французи протестираха като отхвърлиха предложението за ЕС Конституция
националистически партии печелят избори навред
а квалифицираната работна ръка за конкуренция в глобален аспект - се изпарява в икономика на индивидуализма.

Ако ЕВропа не престане да воюва, изчезва.

Подкрепата за социално слабите е преливане от пусто в празно. Социален капитал е нагласа. Подай ръка веднъж и слабият решава че това е практика. Скандинавският модел работи така, че е възможно да изкараш един живот на възглавницата на обществото. Ако искаш.

не знам какво влагаш в по-културен и по-висш..надявам се, не е тапия щото между компетентност и завършено образование има трап като кратер



Тема и една вметка за американските ролеви моделинови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 20:12



Гледах го директно


Вчера коментарите в евро вестниците по интервюто на този американски ролеви модел при Лари Кинг ме предизвика и него да изгледам (Лари К бил отегчен до сън)

Трябва да призная, не преставате да ме изненадвате !

Преди две седмици бях на маркетинг семинар, седем нации и се обсъждаха брендз
Ролевият модел бе наречен not the smartest of the cookies съвсем дипломатично

Иначе за кариера от 16 годишна с най-циркулирания секс клип в р2р, издаден музикален диск, филм, тв сериал от пет сезона и цяла колекция парфюми, аксесоари и модни дрехи - предполагам че е Американската Мечта.
Напоследък нещо всяка голяма американска мечта завършва я в затвор, я в изтрезвител, я с подстригана нула номер коса.
За баланс
Джейми Лий Къртис обясни публично на майка й, че тв екран не е мястото да възпитаваш дъщеря.

Има ли надежда до края на света в Америка да се роди ролеви модел дето в Европа можем да ползваме за нещо ?



Тема Моля винови [re: 4eHe]  
Автор vvetov (.)
Публикувано29.06.07 21:33



Нещата излязоха от темата за седмокласниците.
Пуснете нова - има какво да се каже ...

vetov


Тема Re: Самите задачи имаш ли ги?нови [re: ASSASSlN]  
Автор vvetov (.)
Публикувано29.06.07 21:35





vetov

Тема Re: Моля винови [re: vvetov]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано29.06.07 21:42



Подай, де



Тема Сайтът на МОН ми дава грешка 404нови [re: vvetov]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано02.07.07 10:39



Интересна ми е тази задача 44. Едни приказват, че е за 10-ти клас, от МОН твърдят, че нищо й нямало на задачата. Ха сега, де! Ами да вземем тук да решим ние кой е крив и кой - прав, а?



Тема Само една пълна шестицанови [re: Гeвpek]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано02.07.07 18:24



(не сме ние

)



Тема Re: Само една пълна шестицанови [re: Гeвpek]  
АвторБИ (Нерегистриран)
Публикувано02.07.07 18:37



Здраве да е.Колкото толкова.





Тема Re: Възмущение (изпити VII клас)нови [re: tartarianeyes]  
Автор Duchessa ((аферистка))
Публикувано03.07.07 10:53



Първо, не съм съгласна с твърдението, че у нас, тука, е пълна плебейщина. Има много високо образовани и интелигентни хора от всички съсловия, които се стараят да правят максималното, за да получат децата им добро образование. Дори в училища, в които се гледа през пръсти обучението на децата, израстват добре образовани хора. Е, нека тези хора са единици. Ами кой ги е обучил тия единици. питам,м след като учителите им не са? - "Плебжейските" родители. Които, забравяйки умората от тежкото ежедневие, загърбцват собственото си спокойствие и учат с децата си, както са учили децата си българите прееди два века - по домовете!

Второ, в елитните училища се дава много добро образование, това го знам по собствения ми син. Имах възможност да видя какви са методите на преподаване и изискванията на учителите към него и какви са тези в обикновена гимназия. Е, разликата е огромна. Признавам, че и аз учих с него по взаимоучителната метода, когато ставаше дума за някои предмети, но няма как: учебниците са написани на такова високо ниво, че децата се нуждаят от помощ понякога.

Трето, подготовката на децата за нивото на познания, с което трябва да постъпят в гимназиите и университетите, наистина е много трудна работа. В страната по всеки предмет има поне три признати от МОН учебници, всеки от които с различно ниво на познанията, които дава. А изискванията за нивото на образиванието след 7 и слае 12 клас са унифицирани. Това е голям проблем. Детето не е виновно, ако знае за 6 материала от учебник, който е на ниво 4 по изискванията за гимназия...



Проблемът е мног сложен и по никакъв начин не можем да очакваме в близко време някаква унификация, която да постави всички деца на еднакво стартово ниво... Ей за това най-много ми е жал...

Елате си узнете лордот!

Тема Re: Само една пълна шестицанови [re: Гeвpek]  
Автор Бaтko (Bath`men Со)
Публикувано03.07.07 11:03



Да не са дали на децата да направят "квадратурата на кръга|"!?
Тогава ....и една ще да е много!



Don`t Worry! Be happy!
"Оти се косиш, като че ти мине!"


Тема Re: Само една пълна шестицанови [re: Гeвpek]  
Автор Лин (...)
Публикувано03.07.07 11:13



И ние не сме.



Диалог от вчера следобед:

- Божинка, влез в сайта на РИО, мами - има публикувани обобщени резултати от изпитите.
- Е не мога сега, довечера.
- С какво си заета, бе мами - да не миете пак прозорци?? (популярен метод за набиране на средства, обикновено с непопулярна цел)
- Ами правя пуканки, Стелето реже диня, освен това сме си направили една страхотна карта на "Хироус" срещу всички компютри и гледаме Надал. Чао, че бързам, събирам ресурс за архангели. А, като се прибираш можеш да вземеш тоник, кола, диня и сладолед, че не ни се излиза.


…последният милиционер над Омир слънчево ридае…

Тема Re: Учене по сила и по кеф...нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор Duchessa ((аферистка))
Публикувано03.07.07 11:25



Ти говориш за едно друго ниво на образователната система, което позволява на по-умния да премине в по-горен клас, без значение на колко е години и дали сега е краят на учебната година... Аз съм с две ръце ЗА такова образование... За съжалжение, тук го няма... Освен ако родителите не се заемат със задачата...

Навсякъде по света има хора, в които влечението към познание е по-голямо от това на връстниците им... Но навсякъде по света има нужда да бъдат образовани колкото се може повече хора, и то колкото се може по-добре... Затова в клас учителите наблягат на средния и дори - на слабия ученик... А силните се чудят какви щуротии да измислят, за да си запълват времето в час. Ние си имахме този проблем, но ни дадоха добър съвет: да искаме от учителите да товарят нашия син с по-трудни индивидуални задачи, та да не му остава време за калпазанщини (които бяха му станали основно занимание по едно време). Когато учителите прилагаха този подход, положителният резултат беше налице...

Кокото дали е нужно да се изисква от 14 годишните да правят каквото е нужно, мисля, че отговорът е "да". Ако на тази възраст човек можеше да отговаря за действиятз си, нямаше пред закона да бъде непълнолетен и да се нуждае от настойник. А в Щатите, доколкото знам, по някои места тийнейджърите се смятат за толкова непълноценни, че действията им се третират като на невменяеми и не и отговорност за тях носят изцяло родителите им (моля да ме извиниш и поправиш, ако греша).



Елате си узнете лордот!

Тема в този ред на мислинови [re: Гeвpek]  
Автор ЛилииMими* (каки)
Публикувано11.07.07 00:35



Малко преди теста по математика, син ми ме пита " Мамо, от този тест зависи ли бъдещето ми?", а аз му викам "Не сине, зависи само здравето на майка ти".
Много на вътре ги вземаме нещата и на сериозно, а не трябва,
и без това децата от набор 1992, 1993 и 1994 г. им дойде в малко повече кочината, в която израстнаха.



Тема Евала! Мъж не се плаче!нови [re: ЛилииMими*]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано11.07.07 21:55



Задължението на мъж е да бъде опора на семейство, което включва икономическо подсигуряване.

Дали със или без влизания в разни "елитни" гимназий, мъжът ще намери начин да си изпълни мъжките задължения. И такива изпити избледняват като странични подробности.

Аз още не мога да разбера манията за приемни изпити в България, както и липсата на пряка връзка между материята на изпита и материята на образованието пред което стои изпита. Предполагам това е някаква мътилка, зараждаща обществен провал, и никой не смее да я разравя.

Стават някакви разминавания, между рекламирано ниво на образование и насъщен уровен на живот, които може би някога да разбудят някого...

Аз бях учуден че нашите деца (едно от които тъкмо завърши 7-ми клас) не видяха изпита за особено труден. Очаквах, че децата ни като американчета са не-до-образовани, и че ще запецнат - но не се получи запецване. А нашите деца имаха учители които, примерно, преди Коледа разпращаха на учениците писма озаглавени "Защо Христос е за предпочитане пред Дядо Коледа", и подобни. Някои учители даже не желаят да споменат думата "еволюция". Та май не са учителите, а родителите които определят качеството на основното образование.



Тема Излезе много интересна тема! Благодаря!нови [re: Гeвpek]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано12.07.07 17:49



Темата ме накара да сверя образованието на нашите деца с българското. Очаквах нашите да се издънят на изпита - но за тях той не беше "особено труден". Това е добре! Дали заслугата е на училището или на родителите - това е друг въпрос.

И покрай размислите по въпроса, извадих каквито елпапки намерих налични от децата за тяхни училищни проекти, и ги обединих със статия за американските училища в НАШИЯ училищен окръг. Ето я:



Имаше интересен проект, в който измерихме приносът на калция към якостта на костите (киснеш пилешка кост в оцет; оцетът маха калция; всеки ден мериш якостта на костта; на края костта е изцяло хрущялна тъкан) - но не намерих доклада. Имаше проект за филтриране на мръсна вода - и този доклад не намерих. Но показаните 4 доклада пак служат за датни точки.

Забележете в доклада за топче часовника, казах на детето да напише че измерения могат да бъдат изчислени от мащаба на скицата - защото учителката не знаеше това. Тя обаче знае всичко за Господ - което нейната църква й е казала. Подобно обяснение казах да бъде написано и за структурната ефикасност на мостовете - защото и там учителят не разбираше понятието.

Ще кажеш: че нали е учител! Ако срещне нещо което не разбира, че да отвори книга или наръчник и да го научи! Някои учители се дообразоват. Други, ВЕРващите, нямат нужда: ако не знаят нещо, то или това е защото нещото не заслужава да бъде знато, или нещо друго, все по Божията воля...



Тема Re: Излезе много интересна тема! Благодаря!нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор4eHe (Нерегистриран)
Публикувано12.07.07 18:05



Да, това бе сендовската система, въведена 1980 и 14 г по-късно напълно отречена
Проектите приличат много на тези, по които сме работили



Тема Ами,нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано12.07.07 18:29



и аз покрая нея се разрових...

Но практически - сега търся да купувам компютър (обещан), ако ме разбираш

. Ти какво мислиш за материалните "близалки" в процеса на образоване?



Тема Да се похваля и азнови [re: Гeвpek]  
Автор vvetov (.)
Публикувано15.07.07 16:30



УНСС /математика/ - отличен 5.99
Така се прави



vetov


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.