Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:51 29.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано08.01.04 16:20



Корените на кактуса са ОК,поне на външен вид-няма белези на загниване или някакви гадинки.Изрязах до здраво изсъхналите части и поръсих със стрит въглен.При изрязването кактусът пусна бял "млечен" сок с миризмата на горчиви бадеми.Тези дни мисля да наснимам постепенно останалите кактуси и се надявам ти и останалите с интерес в тази област, да ми помогнете с разпознаването.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ras4o]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано08.01.04 16:25



ЗДР!Мерси за помощта!Какви други кактуси имаш и откога?Някакви снимки?Имаш ли любими видове и т.н.?Аз имам към 30 кактуса,но до скоро не знаех почти нищо за тях,освен основните правила.Благодарение на този клуб започнах да си попълвам "файла" с информация!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано08.01.04 18:50



Извинявай че те подведох но това наистина е кристатна форма на Euphorbia, приликата със опунция е поразителна, аз все пак имах съмнения по идентичността но след кото спомена за млечния сок разбрах със сигурност за какво става дума. Така че това не е кактус а африкански сукулент, чиито род е много голям за да мога със точност да определя подрода му тъй като между някой има големи прилики пък и това и кристатна форма която сигурно е и хибридна.

Това че е започнал да изсъхва е напълно понятно, понеже сигурно си го третирала като кактус, а той не е. Освен това не обича температури през зимата под 14 градуса (някой обичат и по-ниски, но този не), както и през този период се полива 1 път на 2 седмици. Ужасно лесен е за гледане, въпреки че не знам как е при кристатните форми. Остави го на по топло след като го прехвърлиш и не го поливай 2-3 дена и не го слагай на пряка светлина след това отдолу и постепено отгоре. Обича много светлина, пряка. През лятото се тори 1 път на 2 седмици с течен тор. Единствения му недостатък е млечния сок който е силно отровен, а така също често при допир със кожа прави контактен дерматит, да не говорим ако попадне във око. Трябва да стои далече от деца.

Мойте любими кактуси са от родовете Navajoa, Azrekium, Lophophora, Turbinicarpus, Toumeya, Leuchtenbergia, Obregonia, Cereus, Ariocarpus... и много други. не съм ги броил със точност понеже имам и много от семена в момента. Повечете от тези видове не могат да се намерят лесно у нас, други изопщо. От няколко години импорта на кактуси и други сукуленти е спрян и те се намират под закона за защита на видовете CITES. Повечето от каталозите за семена в нет са нелегални, но това е единствения източник. У нас интерес към тези загадъчни растения няма но навън се броят луди пари за някои видове от колекционери. Странно но това е мъжко хоби в повечето случаи. Преди 2 дни купих една много добра английска енциклопедия на кактуси със над 700 жестоки снимки. Изопщо твърде адиктивно хоби, което започва на шега, но в един момент се улавяш в друга ситуация. Аз имам два боксера които ми създават много по-малко грижи и главоболия отколкото растенията. Обмислям постепенно да сведа колекцията си до 4-5 рода и техните разновидности.

На другия въпрос за Gymnocalicium mihanovichii едно много лесно за гледане растение. Лятото обича полусянка, може да се получат изгаряния от пряка светлина. Добре е водата с която се полива да е преварена или дъждовна. На пролет е добре да се прехвърли в нова пръст. Ако във момента изглежда свит и не много във форма това е напълно нормално през зимата. Ако започне да съхне отдолу трява да се спре зимуването. Вади се от саксията и корените до половина се потапят във вряла преварена вода. Това се прави за около 10-на минути като корените се потапят примерно за 1-2 мин. после се вадят и пак и т.н.

По принцип със времето човек сам придобива усет какво обичат кактусите, кога имат нужда от вода и т.н. В началото се губят някой растения но това е повечe от нормално.



Тема eto gi snimkite-pomagaiteнови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано08.01.04 22:05



Това са част от кактусите.Помагайте с имената.За съжаление някои от снимките не са много добри,за което се извинявам.
Днес установих,че са загинали 2 кактуса-един от старите и един от новите.Кофти работа.
Благородно ти завидях за енциклопедията!

и гледате в албума-кактуси.В момента сайта ми проверява снимките и трябва всеки момент да станат достъпни за разглеждане!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано09.01.04 01:48



Kogato upotrebiavam '?' ne oznacava ce se samniavam vav imeto na kaktusa a prosto ne moga da identificiram ili ne znam v momenta dobre negovia podrod.

kakt 4 = Euphorbia '?' (ne e kaktus)
kakt 5 = Astrophytum senile
kakt 6 = Mammillaria '?'
kakt 7 = Echinopsis
kakt 8 = Opuntia monacatha var. monstrosus
kakt 9 = Cereus '?'
kakt 10 = mammillaria laui
kakt 11 = Echinopsis hybriden
kakt 12 = Echinopsis hybriden
kakt 13 = Mammillaria gracilis
kakt 14 = Tephrocactus articulatus
kakt 15 = Cereus peruvianus v. monstrosus
kakt 16 = Leuchtenbergia principis (monotipen vid, riadak i cenen izikva specialni grizi, kak e popadnal u teb?)
kakt 17 = Mammillaria '?'
kakt 18 = Astrophytum myriostigma
kakt 19 = Euphorbia pseudocactus '?' (ne e kaktus)
kakt 20 = Cereus '?'

P.S. Izbiagvai da kupuvas rastenia ososbeno kaktusi na koito ne znaes roda. Pone "malkoto" mu ime e dobre da pise. Izbiagvai da kupuvas kaktusi i sukulenti ot standartnite cvetarski magazini, nai-dobre ot flora izlozeniata ili ot kolekcioner.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано09.01.04 11:48



Благодаря ти за бързия и изчерпателен отговор и за съветите!Когато имам възможност ще снимам и останалите и отново ще те потърся за помощ.Предполагам ,че трябва да преместя сукулентите в по-топла стая и да ги поливам периодично.Този ценен кактус - Leuchtenbergia principis изисквал специални грижи.Можеш ли да ми казеш повече по въпроса-имам го от 4-5 години.За този период не съм успяла да го убия,но и не расте.
Благодаря ти още веднъж!
П.С.Първите кактуси си купих защото си мислех,че са най-лесните за гледане растения.По-късно се оказа,че това не е точно така.Все пак смятам,че при мен е по-вероятно да оживее един кактус отколкото една орхидея.
На изложенията на цветя в Пловдив обикновено няма кактуси.В София не съм била на Флората в НДРК.На Флората в Бургас ,обикновено се предлагат доста кактуси-както съвсем "бебета",така и екземпляри на по 10 години.Не мога да преценя дали е имало наистина редки видове,защото познанията ми са минимални.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано10.01.04 22:56



Сукулентите могат да бъдат при температура14-17 градуса със слабо поливане или опръскване на повърхностния слой през 10-12 дни или когато са напълно пресъхнали. Leuchtenbergia principis е монотипен вид от Мексико който е почти изчезнал. Цъфти през края на Септември със големи жълти цветове. Трудно е да бъде накаран да цъфне. Обича слънце но може да получи изгаряния, иска глинеста пропусклива почва за кактуси със едър пясък и 1 чаена лъжица гипс или мазилка във сместа. Расте супер бавно. Лятото се полива не повече 1 път седмично.

Някой видове кактуси са по-трудни от отглеждане на орхидея. Сериозно.

Учудвам се че в Пловдив не продават много кактуси след като там е "меката", Рангел Пъков който продава на флора изложенията е от Пловдив (032/ 83 75 31) той продава редки видове, те не са бебета а просто толкова си растат и са готови за цъфтеж, знам че има и клуб "Ацтекум" http://greenfield.fortunecity.com/rattler/266/cactus/cactuses.html

Една от най-добрите колекции е на Серафимови, възрастни хора от село Велика до Царево можеш да видиш снимки от техните оранжерии тук http://greenfield.fortunecity.com/rattler/266/velika/

Цветовете на различните видове кактуси (цъфтят всички без изключение) са едно от най-красивите изпълнения във флората.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано12.01.04 13:37



Мерси за инфото!Имам данните на клуб "Ацтекум"-бяха ме поканили за член-някои от кактусите съм ги купувала от тях преди време.Още не съм имала възможност да отида на тяхна сбирка.На Флорат ж Пловдив няма кактуси.Понякога един човек продава кактуси на една маса извън палата.Може това да е бил въпросния Рангел Пъков.Имах предвид,че вътре в палатата не се продава.През последните години Флората в ПЛД и без това нещо позападна-предлагат се основно луковици и храсти за външно озеленяване.Едиственото по-интересно са разработките на Агроинститута-мандарини,лимони и др. дръвчета.
Ще се опитам да гледам Leuchtenbergia principis по-добре,но не мисля,че ще намеря тук глинеста пропусклива почва за кактуси .мога да направя смес от обикновена почва+пясък+гипс или мазилка.



Тема Leuchtenbergia, etc.нови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано12.01.04 20:11



Като цяло флората западна поначало в БГ. Същото се отнася и за ботаническите градини (с изключение на тази в Балчик).

Leuchtenbergia principis обича ниско хумустна глинеста почва но трябва да е много пропусклива, иначе когато е по-глинеста често се "циментира" след като изсъхне. Трябва да има и дренаж на дъното на съда и на повърхността. По принцип стандартната смес за кактуси се състои от равни части листовка, чимова почва или градинска, едрозърнест пясък и с добавки 1 чаена лъжица гипс или стара мазилка, стара шишарка, 1 ч. лъжица стрити дървени въглища (най-добре от бреза) +натрошени керемидени парчета и супер фосфат. Дървените въглища и керемидените парчета попиват влагата и я отдават на субстрата постепенно, както и осигуряват доброто му проветряне. Това е много важно при засяване на растения в пластмасови съдове, през стените на които не се изпарява вода и в субстрата не постъпва грам въздух. Дървените въглища имат и антисептични свойства. Сместа трябва да се стелизира.

Много добра работа върши готовата почвена смес за кактуси и сукуленти която се продава в "М. Бриколаж" тя е френска или немска, има и българска но за сега съм я виждал само във Варна, в София я няма, но за Пловдив не знам. На пакета пише "Атис" ЕТ "Н.Иванов - Комерс" гр. Шумен, тел. (054) 57 809, atis-soils@mail.bg струва 1 лв. и е идеална.

Ето инфо за Leuchtenbergia на руски:

Leuchtenbergia principis W. J. Hooker, 1848

Родина - Центральная и Северная Мексика. Названа в честь герцога Е. Лейхтенбергского (1781-1824), большого любителя растений.
Род монотипный (содержит 1 вид). Поднимается в горы до 1800 м над уровнем моря.
Особую коллекционную ценность
Отличительной морфологической особенностью данного вида является наличие центрального, с возрастом одревесневающего стебля, вокруг которого расположены длинные (до 15 см), трехгранные жесткие сосочки с голубоватым плотным эпидермисом. Выс. растений при благоприятных условиях достигает 50-70 см. Ареолы на верхушках сосочков несут около 10 желтовато-белых тонких плоских и хрупких колючек до 10 см дл. У взрослых растений концы сосочков буреют и отмирают. Цветки желтые, с шелковистым блеском, воронковидные, 7-9 см в диам., появляются на 5-6-летних растениях только из молодых ареол и остаются открытыми длительное время. Цветочная трубка покрыта чешуйками. Плоды сухие, растрескивающиеся у основания. Семена темно-коричневыс. А.- Мексика (Сан-Луис-Потоси, Гуанахуато, Сакатекас и Коауила). В природе лейхтенбергии встречаются редко. Растут на выс. до 1800 м над ур. м., в областях, где водный режим растений поддерживается в основном за счет влаги, сконцентрированной из воздуха при резких перепадах суточных температур.

Уход

• Цветут большими шелковистыми желтыми цветками каждый год в конце лета, когда Leuchtenbergia требуется, много воды для роста бутонов. Это способствует тому, что бы бутоны не высыхали и не превращались в концы туберкул.
• Сухие условия могут даже препятствовать формированию бутонов на зрелых экземплярах.
• Опыление - простая задача, используя маленькую художественную кисть, от двух растений можно собрать сотни семян каждый сезон.
• Большие зеленые чешуйчатые плоды с семенами подобны Gymnocalycium, и могут давать от 100 до 500 или более довольно крупных семян.
• Плоды не являются липкими или сочными, но весьма сухие, и семена можно высыпать из удобного отверстия в основе плода, которое появляется при удалении от окончания туберкулы.
• Всхожесть от свежесобранных семян превосходна - несложное растение для выращивания из семян, которые теперь весьма дешевы и вполне доступны у большинства специалистов по торговле семенами.
• Сеянцы могут достигнуть зрелости достаточно быстро.
• Leuchtenbergia может начать цвести через четыре года после посадки, и по мере роста растения цветки становятся все больше.
• Хотя Leuchtenbergia principis обычно растет в местах, защищенных ветками большего кустарника, растения в культуре должны быть обеспечены максимальным количеством солнечного света.
• Нуждается в пористом известковом, минеральном субстрате с примесью глинистой земли.
• Боится весенних ожегов.
• В период роста нуждается в тепле.
• В период роста необходим равномерный полив и возможна подкормка.
• Это растение очень чувствительно к застойной сырости, в связи с чем корневую шейку присыпают мелкими камушками, крупным песком или щебнем.
• При зимовке достаточная температура до 4 градусов тепла.

Очень чувствительна к застойной сырости, в связи с чем корневую шейку присыпают щебнистым материалом. Из семян развивается очень медленно.

Лятото я поливай 1 път в седмицата. На пролет започни да я паливаш в края на Април до края на Октомври (от Септември постепенно се намалява и спира), но постепенно не рязко защото след дългия зимен сън е опасно рязко да се полее, първо се опръсква и т.н., на слънце е добре да бъде засенчена с марля през първите 2 седмици. Най-добре е поначало да се полива само отдолу. Може всичко това да ти се струва прекалено голям педантизъм, но става въпрос за рядък и в общи линии труден вид, който някой дори не гледат на собствени корени а прививат.







Тема Re: Leuchtenbergia, etc.нови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано13.01.04 13:40



МНОГО ти благодаря за изчерпателната информация!Ще проверя задължително в М.Бриколаж за тази почвена смес.Да разбирам ли,че ако я намеря няма нужда да добавям нищо към нея?
До сега от кактусите ми са цъфтели:Astrophytum senile,Echinopsis,Mammillaria laui,mammillaria gracilis i oste edna ot mammillariite и рипсалидопсиса.Единственото ,което ме озадачава е че моята Leuchtenbergia principis (кактус 16) не прилича на тези от снимките.Предполагам,че при мен никога няма да цъфне,но аз си я харесвам и така.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.