Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:44 28.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Ако имате проблеми с кактусите  
АвторApиokapпyc (Нерегистриран)
Публикувано03.03.03 08:57



Ако имате проблем с отглеждането на кактуси се обърнете към мен.
stonedead@rock.com



Тема Хубаво!нови [re: Apиokapпyc]  
Автор Flash_ (чака пролетта)
Публикувано03.03.03 16:30



Аз имам с ей тоя кактус

има някакви лишеи които според мен си е болест. Та първо ако ми кажеш как се казва въпросното растение и как евентуално да му помогна да се изчисти...като че си сменя кожата!



Тема Re: Хубаво!нови [re: Flash_]  
Авторoтroвop (Нерегистриран)
Публикувано03.03.03 18:29



Кактусът се казва Opuntia но от тази малка снимка не мога да разбера дали е Oпунция фикус индика или Опунция монстросис. Във момента имам проблем със латинския шрифт на клавиатурата и за това ги пиша на български. Заболяването за което говорите може да има много причини... на първо време го присадете през Април в нов субстрат 1/1 листовка, едър речен пясък, въглен, и от Април до май го подхранвайте през 15 дни със течен тор за кактуси "лактофол" който се продава в повечето магазини. Ако разтението зимува във момента при температура над 20 0С го поливайте веднъж на 10-12 дни, ако тази температура е под 16 което е най-добре не го поливайте въобще от Ноември до Април. Не забравяйте да стелизирате новия субстрат.



Тема Благодаря!нови [re: oтroвop]  
Автор Flash_ (чака пролетта)
Публикувано03.03.03 21:04



Само да попитам - как да стерилизирам субстрата и какъв въглен - дървени въглища или?Че ако са дървени да си отделя няколко докато още паля камината. И пясък де да търся?...дали продават в магазините за цветя? Или да се огледам около строежите...ама там е ситен и мръсен, май ми трябва баластра.
Иначе зимува/както и другите ми 2 кактусчета/ при температура 20*С денем и до 15 нощем...и не спря да расте...ама май не трябваше така



Тема Леле пуснах гонови [re: Flash_]  
Автор Flash_ (чака пролетта)
Публикувано03.03.03 21:20



в търсачка една и що да видя!Ми то цъфти!!! И то много красиво!
Лошата новина според това което прочетох обаче е че моето въобще няма да цъфне след като цяла зима съм го гледала на топло
Пише още, че има схващане, че това растение поглъщало радиацията от домашните прибори и особено от компютрите!
Сега се сещам още нещо да питам - гледам, че му е трудно вече да пази равновесие- много е дълго а не особено дебело. Какво да го правя? И тази зима в долната му част от почти всяка точка дето уж трябва да има бодил тръгват нови израстъци които предполагам от топлото и поливането растат тънки и дълги!



Тема Re: Леле пуснах гонови [re: Flash_]  
Авторoтroвop 2 (Нерегистриран)
Публикувано03.03.03 22:08



Можете да стелизирате в някакъв съд на котлона за около 10-15 мин. Да дървени въглени. Най- отдолу на саксията слагате начупени парчета от глинена саксия и камъчета това се прави за дренаж. Пясък може да вземете и морски от някой магазин за рибки. Опунцията не е претенциозен вид. Тои расте бързо и някой от подвидовете достигат височината на фикус. В домашни условия цъфти трудно, само при суха зимовка 8- 16 градуса и без поливане през зимата. Ражда плодове подобни на смокиня които са сладки и се ядат. През лятото обича много припек и обилно поливане до септември. Не вярвайте много за радиацията. За кактусите пише добри и лоши суеверия. Може да го превържете за колче за равновесие. От този кактус аз имам 5 вида. Има много такива в софийската ботаническа градина или в тази във Балчик. Ако се интересувате още от кактуси у нас има една единствена издавана книга от Холгер Доп "Кактуси" (2001) на изд. "Емас" или подобно. В мрежата има много информация, особено в руските сайтове кадето има над 200 клуба за колекционери.



Тема Re: Хубаво!нови [re: oтroвop]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано04.03.03 12:12



Kakvo ti e mnenieto za tozi techen tor za kaktusite?

Odobrjavash li go? Ti predplagam imash dosta brojki - izpolzvash li go za vsichki?

A inache maj az imam syshtata Opuntia. Mnogo me kefi. Ama mojata e kristatna forma na normalnata i e s edno "urodlivo" styblo.

Majka mi i vika Skalata, zashtoto e skalovidna i relefna...

Pozdravi!

A, oshte neshto, sega kakto se zatoplja vremeto, koga shte presjavash? Shte izchakash li da vidish dali shte se zastudi? Shtoto inache sled 2 sedmici maj shte e vreme?



Тема Re: Хубаво!нови [re: MAXlMUS]  
Авторoтroвop (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 12:34



Този тор не е най-добрият но поради липса на друг върши работа. Твоето разтение предполагам е Opuntia monstrosus, но ако прилича на скала значи няма ништо общо с опунцията а по- скоро е Cereus peruvianus Mill monsrosis. Пресаждане най-рано е след 1 април когато вегетационния период е напълно настъпил.



Тема Re: Хубаво!нови [re: oтroвop]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано04.03.03 13:19



Da, Cereus Peruvianus var. Mostrosis e. Neshto se rasejah.

V Sofija li si?

Kolko vida kaktusi imash? Njakakva specializacija ili razlichni?

Do skoro!



Тема Re: Хубаво!нови [re: MAXlMUS]  
Автор rebekka (optimistic)
Публикувано04.03.03 13:38





Ot kakvo se mudriyt sramuva, ot tova se ludiyt naduva.

Тема Re: Хубаво!нови [re: MAXlMUS]  
Авторoтroвop 2 (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 13:42



Да от София съм. Имам много, аз съм колекционер. Във България няма никакъв избор на кактуси.



Тема Re: Хубаво!нови [re: oтroвop 2]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано04.03.03 13:56



Ti ot chuzhbina kak gi vkarvash? Njama li problemi po granicite? Otkyde?

Kolekcijata ti podlezhi li na razglezhdane? U doma li e ili njakyde imash oranzherija?

A inache v BG ima dostatychno vidove. Predi se zapalih ot Hristo ot Burgas. Predi e bil predsedatel na kluba na kaktusistite v Burgas. Az po edno vreme imah nad 120 vida, obshto kym 200 kaktusa. I sym pylen ljubitel.

Mnogo dobra e edna goljama enciklopedija. Maj e nemska i se kazvashe maj Kakten....

Do Primorec ima edni vyzrastni hora s dosta vidove. I dryvcheta imali mnogo. Ne sym hodil no imam solnoto zhelanie.

I az sym v Sofija... no kaktusite mi sa v Burgas...



Тема Re: Хубаво!нови [re: MAXlMUS]  
Авторoтroвop 3 (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 14:30



Кактуси могат да се поръчат от доста места, фирмите обикновено дават сертификат при покупка. Може да отгледаш от семена. Това което се продава у нас няма НИЩО общо със кактусите. Аз събирам и други сукуленти. Надявам се скоро и месоядни разтения. Не знам сега да има някякъв клуб освен в Пловдив "Ацтекум". Ако тези хора за които говориш са от Царево, то аз имам телефона им.
до утре



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторApиokapпyc (Нерегистриран)
Публикувано16.03.03 00:00



Активността на една тема тук не трае повече от 6 часа...



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор rebekka (optimistic)
Публикувано16.03.03 10:58



....malko sa horata s interesi v zvetarstvoto.....zatova predpolagam....
...ne zvuchish nesto dovolen....



Ot kakvo se mudriyt sramuva, ot tova se ludiyt naduva.


Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: rebekka]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано16.03.03 12:09



Moze i da si prava...



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор Aлekcaндpa (новак)
Публикувано17.03.03 12:46



Аз забелязах, че клуб "Цветарство" не излиза в кратката анотация (ако мога така да я нарека) под Хоби и развлечения, т.е. трябва да кликнеш на Хоби и развлечения и чак след като видиш пълния списък с клубове, виждаш, че има клуб "цветарство".
Исках просто да кажа, че е трудно да го откриеш, дано да сте ме разбрали, че нещо не ме бива много в обясненията



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано27.03.03 08:11



Търся да си купя сукуленти от рода Haworthia, някой да знае дали се продават (или продава) някъде в София?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
АвторEдeлвaйc (Нерегистриран)
Публикувано27.03.03 21:23



Що не видиш в Ботаническата градина на БАН до "Киноцентъра"? Там има всякакви видове и не е проблем,когато развъждат- да ти заделят от желания вид!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Eдeлвaйc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано28.03.03 08:19



Не го правят! Това може да работи със всички растения но кактусите и всякакви други сукуленти ги пазят. Освен това точно този род не винаги се хваща сполучливо от листни резници.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
АвторEдeлвaйc (Нерегистриран)
Публикувано28.03.03 20:48



Всяка година на изложението на цветя на първия етаж в НДК предлага сукуленти един човек, който ми е казвал,че някои от видовете в Ботаническата градина ги е подарил лично той. Има доста видове- що не се възползваш от предтоящото изложение да идеш до там и да го питаш. И да няма- можете да обмените инфо. Дерзай!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Eдeлвaйc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано29.03.03 08:08



Кога точно е изложението? Някъде през началото на април ли беше?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
АвторEдeлвaйc (Нерегистриран)
Публикувано29.03.03 21:12



Аз знам,че е от 4 до 6 април, но познати ми казаха,че щяло да почне още на 2.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Eдeлвaйc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано30.03.03 08:35



Видях че ботаническата градина до паметника Левски също е отворена за посещения, ето защо тази във Бояна беше някак по-бедна когато ходих неотдавна.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано14.04.03 20:39



Какви кактуси си купихте от изложението което беше в НДК. Видях че там се продава кактусът Lophophora или така наречения пейот.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
АвторEдeлвaйc (Нерегистриран)
Публикувано14.04.03 22:00



Никакви- нищо не ми направи впечатление,с нищо не останах изненадан- даже по-скоро- разочарован...



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Eдeлвaйc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано15.04.03 00:02



Този човек на първия етаж "ЕТ Пъков" продаваше добри кактуси, здрави и добре калени през зимата. Аз много трудно се впечатлявам от нечии колекции, най-голямата колекция на кактуси и сукуленти е в Царево на едни баба и дядо които имат огромна оранжерия и дори сайт в интернет (http://greenfield.fortunecity.com/rattler/266/velika/). Някой от растенията на Пъков струват доста повече реално.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Авторrebekka (Нерегистриран)
Публикувано15.04.03 11:30



..slagai po edin link za lubopitnite ...








Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Авторrebekka (Нерегистриран)
Публикувано15.04.03 11:42



tezi baba i dydo ...na vremeto sa se zanimavali s nauchna deinost i mislya sa s profesorska titla.....


mersi za linka... virtualno posestenie ne e losho...byh chuvala za kolekziyta im...no nikoga ne sum hodila tam...
beshe mi priytno da ya vidya on line...

thanks again.....



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: rebekka]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано15.04.03 12:11



Бих препоръчал на всеки да посети тяхната ботаническа градина която е една от най-големите колекции на сукуленти в балканите. Пред нея ботаническата градина в София е шега.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор blekuta (непознат)
Публикувано16.04.03 01:41



Този човек е от Пловдив-Рангел Пъков-наистина има добри кактуси.Често ги излагаше в Панаира-но сега нещо се загуби.
А като си предлагаш любезно помощта-да те помоля за съвет.
За съжаление нямам снимка на кактусите,но по Астрофитумите ми се появиха петна,които ги покриват отдолу-нагоре- тъмнокафяви-виолетови,твърди като люспи.Иначе растенията не показват да са притеснени,растат отлично,но петната ги "завладяват"
Знам,че най-добре да се видят,но ако си срещал нещо такова....благодарско!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: blekuta]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано16.04.03 09:09



Тези люспи при астрофитумите са нормални и са свързани със стареенето на растението.



Тема Астрофитумнови [re: Ariocarpus]  
Автор blekuta (непознат)
Публикувано16.04.03 14:37



Мого благодаря за успокоението,но става дума и за Астрофитуми колкото топче за пинг-понг.И петте ми вида не са на повече от 10-15год.Просто ми се струва,че рано или късно тези петна съвсем ще покрият растенията
Поздрави!!



Тема Re: Астрофитумнови [re: blekuta]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано17.04.03 08:37



Няма да ги покрият става дума за временен феномен. Ако имат нужда сега е времето в което могат да се освежат в нова пръст, но не забравяй да я прекараш през парна баня или в микровълновата печка и най-важно примеси със едър речен пясък. Астрофитомите обичат слънце но не много директно, в противен случай могат да се получат изгаряния. Поливат се през седмица лятото, ако е много горещо и всеки ден, зависи дали много бързо пресъхва субстратът. Зимата от края на октомври до средата на март се държат на 10-15 градуса без поливане. Използвай само преварена вода, това е много ВАЖНО! От началото на май могат да се торят със течен тор примерно "Лактофол" има го на много места и струва 1 лв. Ако спазваш тези неща растенията могат да те надживеят. От кой точно подрод са? Най-ценни са Astrofitum asterias.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано17.04.03 10:28



http://www.living-rocks.com/



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторStar (Нерегистриран)
Публикувано19.04.03 09:59



Вярно ли е че пейотът е забранен в USA заради мескалина в него?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Star]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано19.04.03 12:26



Да вярно е. В Канада не е. В момента се отглежда главно от American Native Church.
http://www.aros.net/~lambo/peyote/peyote.htm



Тема tyrsja da kupja...нови [re: Apиokapпyc]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано05.05.03 19:14



Ti prodavash li kaktusi?

INteresuvam se glavno ot Ferokaktusi, Echinokaktusi i drugi, koito stavat edri na razmer.

Ako ne prodavash kyde znaesh da prodavat - njakoj da ima hubavi ekzempljari?!?

Mersi!



Тема Re: tyrsja da kupja...нови [re: MAXlMUS]  
Автор rebekka (optimistic)
Публикувано06.05.03 10:07



..pak starata bolest....kaktusite ....?

Ot kakvo se mudriyt sramuva, ot tova se ludiyt naduva.


Тема Re: tyrsja da kupja...нови [re: rebekka]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано06.05.03 10:33



Da, njama izmykvane...no vehce shte nabljagam ne tolkova na kolichestvoto, kolkoto na kachestvoto...



A kaktusite sa idealni za moja nachin na zhivot - gotini sa, a ne iskat ezhednevni grizhi... Za razlika ot drugi stajni rastenija, ..

Pri bonsaite koftito e chestoto polivane - napravo me pobyrkva... Osobeno sega pri tija goreshtini. Za 2-3 dni ako gi iztyrvesh i kraj - osobeno ako sa v mnogo malko pryst, s ogoleni koreni, etc...

Ama taka e - iskat se zhertvi...





Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано06.05.03 14:54



По принцип продавам кактуси но във момента не съм в София. Иначе във София почти от никъде не могат да се купят качествени растения. Тези които се мяркат от време на време по цветарниците са без корени понеже доста хора си "мислят" че кактусите не трябва да се поливат. Можеш да си поръчаш и по пощата от сем. Серафимови от село Велика до Царево, също и от ЕТ "Ферокактус" - Рангел Пъков GSM 098 300 695 от Пловдив.
Във момента формиране клуб на кактусистите в България, ако искаш да попълниш листовката за членство и да получаваш бюлетина ни пиши на: cacti@abv.bg
От там също можеш да купиш растения или да получиш инфо. Скоро сте започна да правя сайт за колекционерите.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано06.05.03 16:24



I az ne sym v SOfia v momenta. Pitah po princip. Sled okolo mesec shte sym v Sofija i da ida da vidja kakvo se predlaga..

Serafimovi gi znam - no po poshtata maj samo semena?!?

Mozhe da ida napravo do tjah.

Taja firma Ferokaktus maj gi vidjah na Flora 2003 Burgas...

Za chlenstvoto - ami hajde napishi malko povehce kakvi sa preimushtestvata da sym chlen. Da ne e porednija klub, kojto shte sybira godishna taksa sreshtu tova da figuriram kato chlen. Ako e taka - maj ne...

Ако не съм член няма ли да мога да си купя растения от членове на клуба, да се срещам с вас, етс. Като цяло не обичам формалностите. Идеята е добра, но трябва да е на породена от интерес... Не като секта... Отплеснах се малко..

Пишеш, че по принцип продаваш кактуси - какви имаш, колко големи - разсад ли продаваш или няколкогодишни растения?

Поздрави!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: MAXlMUS]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано06.05.03 16:48



Серафимови продават растения по пощата като ги вадят от саксиите.
Клуба няма никакви такси, просто се опитваме да открием колко хора се занимават с кактуси и други сукуленти, нямаме никакви събрания и т.н. защото сме от различни градове, просто си разменяме инфо по пощата, растения и др. От София засега съм само аз и не смятам никого да моля. Просто пиши на този имел който писах и ще попълниш един въпросник и това е.
Ха, естествено че няма нищо общо със секта, не знам защо изобщо защо трябва да го пиша сега. Предпочитам да имаш малко по-смислени опасения.
Растенията които събирам са главно от родовете Lophophora, Obregonia, Aztekium, Turbincarpus, etc. Не сам голям фен на ферокактусите но мога да ти продам ефтино няколко. В някой агроаптеки продават микс от семена на кактуси където при късмет може да случиш и на ферокактуси и др, Пробвай.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано06.05.03 17:03



Не се засягай!

За сектата беше преувеличено...

Тия твоите видове много-много не ги знам.

Serafimovi kak gi prashtat kaktusite – v kutijki li? Kato znam BG poshtite i me e strah da si pomislja kakvo mozhe da im stane pri prenasjaneto...

Shte se radvam da ti vidja kaktusite i eventualno da si kupja njakoi. Koga shte si v Sofija?

Znaesh li im podvidovete na ferokaktusite koito imash? Ako da – napishi mi gi.




Редактирано от MAXlMUS на 06.05.03 17:15.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано06.05.03 17:17



Vidjah gi tija tvoite vidove v Google-a. Ne sym im goljam ljubitel. Kato ti na Ferokaktusite...

No tova e hubavoto da ima specializacija...

Taka ili inache ne mzohesh da imash vsichki vidove...

Njakoi ot tjah malko prilichat na Mammillarii – takiva ne gledash li?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: MAXlMUS]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано06.05.03 17:20



В София ще съм след месец, можеш да ми пишеш на имейла. В момента съм по работа във Варна.
Серафимови ги пращат в различни пластмасови кутии но може и картонени, не се тревожи те са професионалисти и знаят как да ги опаковат. Те имат сраница със снимки във интернет - greenfield.fortunecity.com/rattler/266/velika/
Видовете които гледам са редки и трудни за гледане за това не ги препоръчвам за начало. Ферокактусите не са ми пред очите и не помня точно подвидовете. Имам за продаванe и mammillaria hahniana, Gymnocalycium cardenasianum, Gymnocalicium multiflorum, etc. Не са общо взето много защото подарих доста.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: MAXlMUS]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано06.05.03 17:37



Максимус ние май сме пуснали почти едновремено съобщенията, прочете ли последното ми писание?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано06.05.03 17:39



Gledal sym im stranicata. I vseki pyt kato ja gledam, pka se kefja...

Setih se za oshte njakolko vida, koito me radvat – Oreocereus, Melocactus, Espostoa, Astrophytum, ..

Predi imah okolo 200 kaktusa.

Ti kolko imash? V kakvo gi gledash – oranzherija, terasa?

E-mail-a ti cacti@abv.bg li e? Ako da, vehce ti pisah..

Naskoro hodih do Balchik. Bjah i v Botanicheskata gradina. Za neja bjah chuval legendi za kaktusite. A imashe samo edni Opuncii... Golemi, ama...

Bjah chuval za njakakvi ogromni Echinocactus Grusonii...

Znaesh li neshto po vyprosa?

Abe tija Serafimovi kak si polivat tija kaktusi? Ima li njakakvi sistemi za po-masovo napojavane? Az vinagi sym gi polival edno po edno i otnema dosta vreme...?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано06.05.03 17:40



Da, i otgovorih...





Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано06.05.03 17:50



Mnogo se symnjavam v Sofia da njama drugi kaktusisti. Dazhe predi maj mi bjaha davali njakakvi koordinati, ama beshe rpedi godini...

Mozhe bi chrez kluba shte stane vryzkata.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано06.05.03 18:19



cacti@abv.bg не е моя имейл а на еди кактусист (Митко Вечев) от Плевен който подхвана идеята за клуба. Пиши му да ти прати въпросника. Моят имейл е
Радка Серафимова разправя че и трябват 3 дни докато полее колекцията, моите ги поливам във вани отдолу и става бързо.
Melocactus, Espostoa, Astrophytum ги имам. Не обичам да ги броя, събирам и сукуленти от рода Haworthia.
Гледам ги на тераса но имам и зимна оранжерия.
Не само в Балчик но и в София двете ботанически са много зле...
Echinocactus Grusonii го нямам но сигурно може да се намери...
Ако знаеш кактусисти от други градове ми дай кординати или ги прати на Митко.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано06.05.03 21:08



Maximus обади ми се за кактусите след 1 месец.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор EДEЛBAЙC (мъж)
Публикувано06.05.03 21:20



Я дай координатите на тези от с.Велика и как става поръчката по пощата?!
Между другото- нещо ново около месоядните в БеГЕ?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: EДEЛBAЙC]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано07.05.03 08:50



Серафим и Радка Серафимови, с. Велика, община Царево, Бургаска област.
Нищо ново около месоядните в ВG нещо нормално за BG.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано07.05.03 10:53



Ti i s mesojadni li se zanimavash?

На мен са ми доста интересни. Лошото е че сикат влага, а в София няма. Те затова май ги гледат в някакви аквариуми...

Наскоро на 4-ти километър имаше 2 вида.

Пиши повече ако се занимаваш.



Тема Имам нужда от помощ!!!нови [re: Apиokapпyc]  
Автор Nadin ()
Публикувано10.05.03 13:52



Преди известно време си взех малки кактусчета(не им знам имената) и днес с ужас забелязах,че около едното са се образували на места в пръстта едни гроздчета от някакави бяло-жълтеникави топченца с размер около 1 мм в диаметър.
Веднага смених пръстта ама ме е страх да не се пренесе това нещо в новата пръст. С какво мога да го третирам, за да се махне?



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: Nadin]  
Авторcactus-bg (Нерегистриран)
Публикувано12.05.03 14:18



Izvadi kaktusa ot stariia substrakt , mahni maksimalno prasta ot korenite i gi izmii sas hladka techashta voda , ostavi gi da isahnat s korena na dolu edna sedmitza. Ako starata saksiia ne ia polzvash ia iznvarli ili ia izmii i neia hubavo s chetka i posle ia sloji v rastvor ot kaliev permanganat / prodavat go v aptekite/da sedat saksiite 1 ten v raztvora i posle gi ostavi da isahnat. Ako polzvash kupeshki substrakt dobavi mu edar pronit piasak i go dezinfekcirai kato go proparish na vodfna bania 1 chas ili vav furnata 1 chas pri 80 gradusa i go ostavi sashto da prsedi 1 sedmitza da se stabilizira. Zasadi otnovo kaktusite i ne gi polivai sashto 1 sedmitza .



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: cactus-bg]  
Автор Nadin ()
Публикувано19.05.03 10:23



Благодаря!
Днес измих кактусите(то било много трудна работа) А довечера ще направя каквото трябва с пръстта, ама ми е чудно как ще издържат горките една седмица без пръст



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: Nadin]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано19.05.03 10:54



Ima kaktusisti, deto cjala zima si gi dyrzhat bez pryst (sled kato sa dobre zasusheni) i v chekmedzheta...





Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: MAXlMUS]  
Автор Nadin ()
Публикувано19.05.03 11:39



Ама като изсъхнат на тъмно ли да ги прибера?



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: Nadin]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано19.05.03 12:55



Ne, dadoh samo primer.

Kакто казват специалистите, засей ги в нормален субстрат след 10-ина дни. И не ги поливай веднага. Водата много лесно и бързо пренася зарази.



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: MAXlMUS]  
Автор Nadin ()
Публикувано19.05.03 13:44



Аха, аз помислих,че когато са без пръст трябва да стоят на тъмно
Иначе пръстта, която обикновено купувам е много хубава и не съм имала проблеми с нея - нито болести нито плевели- само един път я смених и после какви ли не гадинки ми се завъдиха по цветенцата, че се и наложи и да си плевя саксиите!



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: Nadin]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано19.05.03 14:00



Ти кактусите в готова пръст ли ги сееш? Каква?



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: MAXlMUS]  
Автор Nadin ()
Публикувано19.05.03 16:14



Тези са ми първите които имам и са от 3-4 месеца някъде и нямам никакъв опит с тях, и си купих торфенопочвена смеска-една в бели пликове с зелени и оранжеви надписи- забравих фирмата производител , ама не сложих пясък в нея, но сега ще го направя.



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: Nadin]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано19.05.03 16:29



Да, направи го!

Смеси тази почва с пясък (едър, не морски) в отношение 1:1 или съвсем малко повече почва. На дъното сложи или едър чакъл или натрошени керемиди. Най-отгоре - само пясък - около 1 см. Отдолу е за по-лесно оттичане на водата и да не се запушват дупките, а отгоре да не задържа влага и да не загнива основата на кактусите.



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: MAXlMUS]  
Авторcactus-bg (Нерегистриран)
Публикувано23.05.03 00:00



Otgore e nai-dobre da se slogi kamacheta s golemina 1-2 milimetra. Sitniia piasak ot vodata se spicha, osobenno ako ne e promit.



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: cactus-bg]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано23.05.03 09:36



Az dazhe bih kazal oshte po-edri. ...?!?

Kato cjalo pochvata trjabva da e blizka do estestvenata im sreda s malko povehce hranitelni veshtestva eventualno..

A v estestvenata im sreda kato padne dyzhda i vodata popiva vednaga i zaminava nadolu - korenite kolkoto sa zadyrzhali - tolkova. Sledvashtija dyzhd = pak...



Редактирано от MAXlMUS на 23.05.03 09:43.



Тема Imam problem! Please Help!нови [re: Apиokapпyc]  
Автор Britt (Aes Sedai :)))
Публикувано23.05.03 12:21



Obozavam vsqkakvi syuholubivi rasteniq v tova chislo i kaktusite, no ne znam zashto pri men ne ocelqvat. Imam vsqkakvi cveta, koito uspqvat da oziveqt ve4e nad 10-ina godini, no ne i kaktusite. Polivam gi vednuz sedmichno po malko, ziveqt okolo godina i izsuhvat. V nachaloto porastvat malko, sled koeto si ostavat v edin i sushti vid.... Vzeh v kushti edin ot onezi, mislq che se kazvat "bivolski ezik", kojto sigurno edno desetiletie beshe stoql v dvor v edno planinsko selo i vsi4ki zimi e izkaral pod snega --- izsuhna za okolo mesec.......



Тема Re: Imam problem! Please Help!нови [re: Britt]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано23.05.03 13:00



Mozhe da e ot mnogo neshta:

pochva...

svetlina...

nachin na zasazhdane..

polivane - te ne se polivat po kalendar a v zavisimost ot vidovete im, sezona, vremeto....

Uspeh!





Тема Re: Imam problem! Please Help!нови [re: MAXlMUS]  
Автор Britt (Aes Sedai :)))
Публикувано26.05.03 11:10



Blagodarq!
Ako ne vi e problem, moze li da mi kazete poveche - te ne sa izlozeni na mnogo svetlina, pochvata e pesukliva... A za vidovete, absolutno nishto ne znam.
Znaete li nqkakuv site, kudeto da procheta neshtichko?



Тема Re: Imam problem! Please Help!нови [re: Britt]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано01.06.03 22:52



Potarsi vav ruskite saitove te sa izklucitelno mnogo za da ti preporacam konkreten...
V niakoi magazini prodavat pocva specialno za kaktusi koiato dolu-gore stava, kam neia dobavi scukani darveni vaglista i vsicko e OK.
Za da ti opredelia rasteniata mi triabva snimka i ste ti kaza sas tocnost.
Moze da mi imas doverie imam nad 2600 rastenia.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторDzen - 2 (Нерегистриран)
Публикувано08.06.03 23:39



here's some cact links:
http://cactuslove.ru/links.php



Тема Re: Imam problem! Please Help!нови [re: Ariocarpus]  
Автор Britt (Aes Sedai :)))
Публикувано13.06.03 16:20



Super!:) Sega shte potursq kaktuschetata:)
Zasega ostanah samo s edin - vsi4ki drugi izmrqha , a tozi e oshte ziv smo zashtoto go zasadih predi sedmica. ! Kato go slozih v prystta za 3 dni poluchi 2 razkloneniq i v momenta ednoto e okolo 20 sm, no vze da se sbrychkva, a drugoto izsyhna. :(



Тема Снимки на кактусите минови [re: Britt]  
Автор Britt (Aes Sedai :)))
Публикувано13.06.03 16:34



Този е живият (този, който казах че е оцелял повече от 10 години преди да дойде у нас беше от същия вид):


Тези, които изсъхнаха бяха такива (имаше и още един вид, но не можах да го открия)





Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано15.06.03 07:51



Надявам се че не ги гледаш във чаши. От това което видях най-горния е Opuntia, по-долу са някакви хибриди на Echinopsis/Echinocactus но не сам напълно сигурен... ще проверя по-обстойно в някой източници и ще ти кажа след няколко дни.
Дотогава ето малко линкове на страници за кактуси:

http://cactuslove.ru/links.php
http://iplants.ru/encikl.php?h=1
http://www.aristocacti.co.uk/aristoc2.htm
http://www.cactus-art.biz/
http://greenfield.fortunecity.com/rattler/266/cactus/
http://www.flora.sotela.com/
http://astrophytum.narod.ru/
http://helios.bto.ed.ac.uk/bto/desertecology/cactgall.htm
http://www.cactus-mall.com/pictures/gallery.html
http://www.cactustropicalgarden.com.
http://www.cactuspro.com/
http://www.geocities.com/RainForest/2120/kaktuse1.html
http://www.lapshin.org/succulent/ring-rus.htm
http://www.kinto.ru/Rus_1.html
http://www.living-rocks.com/
http://www.aztekium.narod.ru/cacti/aztekium_r.html
http://www.lapshin.org/cultivar/archiv.htm
http:/cactus.bendery.md/
http://www.cact.chrudim.cz/
http://www.cactus.zp.ua/
http://www.succulent1.narod.ru/index.html
http://www.cascadecss.org/
http://www.collectorscorner.com.au/Cacti/Cacti%20&%20Succulents%20main.htm
http://cactus.dax.ru/
http://espanol.geocities.com/anvitel/cactus.htm
http://www.geocities.com/yaxkinmex/Cactusyax.html



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор Britt (Aes Sedai :)))
Публикувано16.06.03 17:12



Ne, ne gi gledam v chashi:) gledam gi v plasmasovi saksii v smes ot pqsyk i zemq.
Mersi za linkovete!:) Shte opitam da pregledam kolkoto moze pove4e:) A az ne sum 100% ubedena, che moite lubimci sa tchno takiva, no prilichat:)



Тема Re: Infoнови [re: Apиokapпyc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано19.06.03 08:08



Кактусът от първата снимка е Opuntia но на снимката е в твърде близък план за да определя точно, Мисля че е или Opuntia humifusa или Opuntia ficus-indica. На втората снимка е Echinocactus grusonii. Кактусът от третата не мога да определя със точност тъй като е някакъв хибрид вероятно на Parodia, Echinopsis или Echinocereus.

И трите са много лесни за отглеждане стига да спазваш правилата които касаят този вид растения. Мързи ме но ще се опитам да ги нахвърля много накратко:

1. Забрави мнението у нас че не се нуждаят от светлина и вода, те могат да изгният от прекалено много вода и да изгубят корените си от обратното, така че трика е да се спазва режим на поливането. 2. Почвата трябва да е с повишено съдържание на едър речен пясък с добавка на дървени въглища, преди употреба почвата се минава през висока температура. 3. През периода от Май до Септември се поливат 1 път в седмицата обилно, или когато субстрата е изсъхнал. Понякога е по добре поливането да става отдолу. След Октомври постепенно се намалява поливането докато се прекрати съвсем през Ноември. От тук нататък до Март не се поливат въобще но се държат на температура от 5 до 17 градуса. Ако зимуват на температура над тази стойност се поливат от време на време но тогава няма да цъфтят напролет. 4. Някой видове могат да получат изгаряния от много силна директна светлина през горещините, но в общи линии трябва да са на много силна светлина през цялата година. След зимуване привикването към директна слънчева светлина става постепенно като първата седмица се покриват с марля която после се маха. 5. Със семена се размножават бързо и лесно. 6. Не си купувай кактуси от нашите магазини защото не са качествени. По добре изчакай ежегодното цветно изложение в НДК, там продава един мъж с много добра колекция или пък от някой други колекционери.

За повече инфо по отглеждането виж статиите от линковете, доколкото знам у нас е излязла и книга за кактуси от Холгер Доп "Кактуси", която май не е лоша. Успех.



Тема Re: Infoнови [re: Ariocarpus]  
Автор Britt (Aes Sedai :)))
Публикувано19.06.03 11:01



Mersi mnogo za informaciqta! Mnogo e vazna za men.

Naistina mnogo ot kaktusite mi izgorqha ot slunceto, az gi izlozih na svetlina, zashtoto vse pak sa postinni vidove, no.... tova e .... nevezestvoto e mnogo opasno.
A az shte presazdam kaktusa ot 1-vata snimka tozi weekend, poneze mu e mnogo malka saksiqta. Ima li neshto specifichno, koeto trqbva da znam, za da ne go povredq?



Тема Re: Infoнови [re: Britt]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано22.06.03 08:42



OK Britt,
Преди да прехвърлиш растението е добре да прекараш почвата през висока температура, съда също. Саксията не бива да е много по-голяма от старата. Изчакваш почвата и съда да изсъхнат напълно няколко дни, след това на дъното на саксията сложи 4-5 см. слой едри камъчета а на дупката парче счупена керемида или от глинена саксия, те също се "обезпаразитяват". Това може да ти се струва прекалено педантично вманиачаване, но не е така. Повечето хора си губят растенията поради банални причини като липса на хигиена, етс.
Ако нещо е влязло във пръстта и яде корените е късно да го спреш. Знам го от опит. 1 седмица преди да го извадиш от стария съд не го поливаш и 1 седмица след като го прехвърлиш в новата суха (!) почва също. След това поливането става отдолу, като потапяш саксията във вода за 30 минути. 10-на дни се пази от пряка слънчева светлина, но не на тъмно, след това постепено се привиква. От май до септември може да бъде на балкона предпазен от дъжд. Веднъж на 15 дена може да се тори със течен тор за кактуси, продава се в повечето магазини.
Тези инструкции важат само за кактусите и другите видове сукуленти.
Това е.
p.s. Понятието пустинни кактуси не е съвсем точно. Има една група които живеят в Ю. Америка и други в Северна. Мексиканксите/американските растени имат реповиден корен изискват малко хумустна почва със примес на гипс или мазилка, малко поливане и са по трудни за гледане. Те са по "опушени" и бели. Бразилските са по-зелени и обичат малко повече вода, те не издържат много на директна слънчева светлина и температура над 35 градуса.



Тема Re: Infoнови [re: Ariocarpus]  
Автор Britt (Aes Sedai :)))
Публикувано24.06.03 13:34



Lele, ami to bilo cqla nauka Napravo sum si muchela rasteniqta.!!
Mersi mnogo!:) Dano tozi put blagodarenie na pomoshta ti kaktusut mi da ocelee!
Stiskaj palci! Kato go presadq shte se pohvalq:)



Тема Re: Infoнови [re: Britt]  
АвторNew BG Club (Нерегистриран)
Публикувано08.07.03 07:56



Всеки който колекционира кактуси или други сукуленти може да се включи към клуба.
Bulgarian Cactus & Succulent Society
Димитър Велчев
5800 Плевен, Централна поща, п.к. 40
E-mail: cacti@abv.bg



Тема Re: Серафимови не отговарят...нови [re: Apиokapпyc]  
Автор EДEЛBAЙC (мъж)
Публикувано12.07.03 21:23



Разгледах сайта на хората от с.Велика с сукулентите и писах на адреса,който ми даде с намерение да поръчам някои видове и с някои въпроси,ама вече месец не получих отговор...и не казвай,че проблемът бил в пощите...щото винаги търсим проблемите в другите...
Ама съм доволен поне,че днес цъфна за първи път моят Астрофитум Каприкорнус



Тема Re: Серафимови не отговарят...нови [re: EДEЛBAЙC]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано12.07.03 21:45



Аз получих отговор съвсем наскоро от тях. Бях им изпратил плик и марки за обратен отговор. Много зависи и какво точно ги питаш.
Този астрофитум е много готин, преди седмица засях семена от него и няколко вече поникнаха. Всички астрофитуми цъфтят и се гледат лесно с изключение на A. asterias който е рядък и труден.



Тема Re: Серафимови не отговарят...нови [re: Ariocarpus]  
Авторcactus-pln (Нерегистриран)
Публикувано17.07.03 17:28



V sbornika koito se podgotvia za kaktusistite v BG , shte ima tochnite koordinati na Serafimovi.
Jelaeshtite lubiteli na kaktusi i sukulentni mogat da se vkluchat v nego. Vse oshte sabirame informacia.
Za poveche info. cacti@abv.bg
088/830-25- 81 /s novia kod/ - Dimitar Velchev



Тема Re: Серафимови не отговарят...нови [re: Ariocarpus]  
Авторcactus-pln (Нерегистриран)
Публикувано17.07.03 17:30



Za vraska s Dimitar Velchev mojete da polzvate kanal #cactus v mIRC.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор!!! (Нерегистриран)
Публикувано05.08.03 19:38



Ako razpolagate sas snimki na svoite kolekcii koito ste badat izpolzvani vav badestia said na tazi tema - kaktusi i drugi sukulenti, moze da gi izprasate na
ufoinspector@abv.bg



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор!!! (Нерегистриран)
Публикувано21.08.03 11:34



[image][/image]C:\[DATA]\Mitko Velcev



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторKakтyc kлyб (Нерегистриран)
Публикувано23.08.03 16:25



Ако колекционирате и имате снимки на ваши кактуси и други сукуленти или пък желаете да се включите към нашия клуб 'Bulgarian Cactus & Succulent Society' можете да изпращате на:
cacti@abv.bg



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ras4o (nPac4o)
Публикувано26.08.03 12:30



Здравей
Имам един въпрос. С кактуси се занимавам съвсем отскоро, така че не ми се смейте .
Държа два кактуса навън, на южна тераса, но заедно с подложката съм ги сложил върху съндъци с други цветя, които се поливат много често. Което, предполагам, създава доста голяма влажност на въздуха през деня. Поне докато се изпари водата от съндъците. Тези условия да не ми повредят кактусите?
Кактусите, доколкото успях да определя по снимки са Gymnocalicium mihanovichii и някакъв Astrophytum, по форма прилича на A. senile, но по цвят на A. asterias, бодлите са прави.
Има ли особености при гледането на тези кактуси?
Литература по нет-а има всякаква, но има доста разлики между съветите на различните автори...

You drank beer, you played golf, you watched football - WE EVOLVED!

Редактирано от Ras4o на 26.08.03 12:45.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ras4o]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано26.08.03 13:02



Някъде по-горе съм описал в общи линии отглеждането, понеже информацията е доста обемна ще я съкратя по отношение на поливането:
от Май до Септември - 1 седмично при хубаво време.
от Ноември до Април се прекратява като се държат във хладно но сухо помещение +5-15 градуса. Ако се държат на топло видът им става изроден и не цъвтят въобще.
И двата кактуса които имаш изискват лека полусянка.
От Gymnocalicium имам семена.
Ако искаш пълна информация по отглеждането ми дай имейла си да ти изпратя, както и бланка за попълване ако искаш да се включиш в новосформирания ни клуб. Изпрати ми имейла си на моя : ufoinspector@abv.bg
Ако не можеш да намериш страници ето малко линкове от руски и англоговорящи страници:
http://www.cacti.co.il/shmuel02.htm
http://www.hi-ho.ne.jp/staka/newpage4.htm
http://www.pers-danske-kaktusside.dk/
kaktus.volga.ru/my.html
cactuslove.ru/links.php
http://iplants.ru/encikl.php?h=1
http://www.aristocacti.co.uk/aristoc2.htm
http://www.cactus-art.biz/
http://greenfield.fortunecity.com/rattler/266/cactus/
http://www.flora.sotela.com/
http://astrophytum.narod.ru/
http://helios.bto.ed.ac.uk/bto/desertecology/cactgall.htm
http://www.cactus-mall.com/pictures/gallery.html
http://www.cactustropicalgarden.com.
http://www.cactuspro.com/
http://www.geocities.com/RainForest/2120/kaktuse1.html
http://www.lapshin.org/succulent/ring-rus.htm
http://www.kinto.ru/Rus_1.html
http://www.living-rocks.com/
http://www.aztekium.narod.ru/cacti/aztekium_r.html
http://www.lapshin.org/cultivar/archiv.htm
http:/cactus.bendery.md/
http://www.cact.chrudim.cz/
http://www.cactus.zp.ua/
http://www.succulent1.narod.ru/index.html
http://www.cascadecss.org/
http://www.collectorscorner.com.au/Cacti/Cacti%20&%20Succulents%20main.htm
http://cactus.dax.ru/
http://espanol.geocities.com/anvitel/cactus.htm
http://www.geocities.com/yaxkinmex/Cactusyax.html



Тема kak se kazva..........?нови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано29.08.03 13:45



Този кактус който наричат "тигрово алое"?Аз си мислех че е гуава,но се оказа,че не е.
Моля ви се помогнете!!!



Тема Re: kak se kazva..........?нови [re: golden]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано31.08.03 08:54



Tova ne e kaktus a sukulent, ne sam cuval za tigrovo aloe, da ne bi da stava vapros za Gasteria bicolor?



Тема Re: kak se kazva..........?нови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано31.08.03 22:31



Не е това.Пуснах в търсачката името,което си ми дал и видях снимките-не е,определено.нямам снимки на моята,за да ги кача в нета.Представи си алое,но с по-широки и петнисти листа.Цъфти-на дълга дръжка,с розови,ситни цветове.Цветовете приличат на тези наGasteria bicolor.Листата на гастериата са по-тесни и са разположени под ъгъл от 180 градуса,докота на моето са на етажи и има и в 4-те посоки-много объркано стана.дано някой се сети и помогне за името.Така като не знам как се казва не мога да намеря информация за него.



Тема Re: kak se kazva..........?нови [re: golden]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано01.09.03 08:55



Mislia ce ste se setia kakvoe, ste go potarsia, znam ce sas sigurnost go ima v botaniceskata gradina v Boiana. Kakav cviat sa listata?



Тема Препичането на почватанови [re: Ariocarpus]  
Автор Ras4o (nPac4o)
Публикувано01.09.03 10:20



Може ли да стане с микровълнова печка и колко време трябва да се държи?
става дума за малко количество почва.

You drank beer, you played golf, you watched football - WE EVOLVED!


Тема Re: kak se kazva..........?нови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано01.09.03 21:41



Mерси предварително!!!!Листата са наситено към тъмно зелени-определено са по-тъмни от тези на алоето.Петната са сивкаво-бели.Сега от силното слънце краищата на листата са станали тъмно червени.
Понеже темата за кактусите е доста дълга и не съм я чела цялата искам да се извиня ,че ще питам нещо,което вече може да сте коментурали:
-има доста торове за кактуси на различни фирми-препоръчай някой конкретен!
-имаше някаква особеност при съдържанието на микроелементите в торовете за кактуси-кажи нещо повече ако знаеш и въобще на какво да обърна внимание,когато чета съдържанието на тора?
- и последно:опунцията ми не цъфти-някакви идеи?
Станаха доста въпроси,извинявай..........



Тема Re: kak se kazva..........?нови [re: golden]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано02.09.03 08:29



Можеш да използваш течен тор Лактофол.
Опунцията цъвти много трудно в домашни условия.
Повече за отглеждането на кактуси виж по-горните теми някъде е описано с подробности.
----
На по-горния въпрос, пръстта може да се стелизира в микровълнова печка за 30 минути.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторCact (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 11:10



Znam ce na florata v Sofia prodavat mnogo iaki kaktusi znae li niakoi koga ste bade tocno?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано18.09.03 11:24



Флората е от 24 до 28 Септември.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано26.09.03 08:38



HI,
Niakoi kupi li si kaktus ot florata?



Тема Смяна на почватанови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано26.09.03 13:53



ПОдходящ ли е сега момента за смяна на почвата или да изчакам до април-май?Някои от кактусите ми имат нужда от преместване в по-големи саксии,а други са в неподходяща за тях почва и т.н.Строителен пясък след стерилизация в микровълновата може ли да се позва?



Тема Re: Смяна на почватанови [re: golden]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано30.09.03 07:32



Vav momenta moze da se pravi smiana samo v kraen slucai poneze sega pocti vece ne se polivat (samo pri hubavo vreme nad 20 gradusa) a na 1 noemvri se spirat vaobste do kraia na Mart. Ot stroeza moze da se izpolzva samo edrozarnest piasak, no ne cerven zastoto e toksicen. Nai dobre e edar recen.



Тема semenaнови [re: Apиokapпyc]  
АвторSlucaen (Нерегистриран)
Публикувано04.10.03 08:50



Tarsia da kupia semena ot kaktusi, mozes li da pomognes?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано06.10.03 16:35



Преди време4 бях питала за един сукулент и бях объркала името.Бяхме в ботаническата градина в Балчик и го видях-казва се АГАВЕ.Можеш ли да ми кажеш как да го гледам-като кактусите ли?



Тема Agave, etc.нови [re: golden]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано08.10.03 07:56



Na po-gornia vapros semena mogat da se kupiat ot niakoi agro apteki,etc. Tam prodavat neustanoveni mix semena na kaktusi struvat 1 lv. Ima i vav Mossu Bricolage tam sa mislia nemski i sa 2.50 lv.
Agave e mnogo nepretenciozno rastenie no iziskva mnogo miasto. Dobre e da znaes podroda mu zastoto te sa mnogo razlicni. Eto kakvo kazvat rusnacite za otglezdaneto mu:

Семейство агавовых. Родина от южной Америки до южных штатов США. Очень красивые декоративные растений, но большинство видов из-за своих крупных размеров подойдут для украшений только клумб и цветочных садиков. В комнатных условиях выращивают карликовые формы или только молодые растения. В культуре агав более 50 видов. Самые распространенные виды:

Агава американская Agave americana - Крупные серо-зеленые или голубовато-серые ремневидные листья, в благоприятных условиях часто достигающие длины 1-1,2 м, с острыми колючками, у нас на Кавказе достигает в диаметре 2-3 м. По краям листа прямые или слегка загнутые крепкие бурые зубцы. Верхняя сторона листа плоская, нижняя выпуклая. Соцветие - огромная верхушечная метелка, у крупных экземпляров высотой 10 м и более, несущая более 10 тыс. цветков. Цветки желтоватые, до 7 см в диаметре. Считается, что она цветет раз в сто лет. На самом деле цветет раз в жизни, примерно в 15-летнем возрасте, цветонос несет многочисленные цветки в метелке или кисти, затем после цветения растение постепенно погибает, образуя отпрыски, используемые для размножения. Формы этого вида различаются в основном окраской листьев: A. marginata - листья с ярко-желтыми краями; A.mediopicta - листья с продольной центральной широкой желтой полосой. Из-за своих размеров и острых колючек они малопригодны для небольшой комнаты.

Обычно для выращивания рекомендуют Агаву "королевы Виктории" Agave victoriae-reginae. У нее розетка значительно меньших размеров, чем у предыдущего вида, более или менее правильной шаровидной формы. Листья очень жесткие, узко-треугольные или ланцетные, 10-20 см длиной, 3-6 см шириной с коротким бурым жестким острием на верхушке. По краям листа идут тонкие белые полосы, которые сравнительно легко отслаиваются белыми волокнами.

СОВЕТЫ ПО УХОДУ

Температура: Зимой агавы отлично себя чувствуют при температуре, которую мы смогли бы перенести только в зимних пальто, 4-10 °C. В остальное время года температура обычная.

Освещение: Освещение должно быть ярким, притенение не нужно. Лучше всего подойдет подоконник южного окна. Летом желательно держать агавы на солнце на открытом воздухе. Зимой, когда мало света, агавы вытягиваются и теряют свою привлекательность, если им не достаточно света. Поэтому зимой особенно нужно самое светлое место.

Полив: Летом растения поливают умеренно, но регулярно. Вообще зимой полив зависит от температуры содержания - если растение содержится в прохладных условиях - до 10 °C, то полив редкий - раз в неделю, чтобы почва полностью не пересыхала. Если нет возможности держать агаву зимой в прохладных условиях, и она содержится при температуре ближе комнатной и выше, то полив более частый - 2-3 раза в неделю. Итак, почва должна зимой подсыхать, но не пересыхать полностью.

Удобрения: Ежегодно с мая по август через каждые три-четыре недели подкармливают удобрением для кактусов или суккулентов.

Пересадка: Пересаживают агавы молодые ежегодно, взрослые раз в 2-3 года, что дает с годами пышные растения. Почва - 3 части глинисто-дерновой, 1 часть листовой и 1 часть крупного речного песка. Дренаж обязателен.

Размножение: семенами, черенками и отводками.

Агавы - очень не требовательные растения. Не смотря на то, что зимой для них очень была бы желательна прохладная температура, не стоит отказываться от этого растения, они могут перезимовывать и при обычных комнатных температурах, но при этом им нужно достаточно много света. Кроме того, агавы, разрастаясь (в ширину), занимают достаточно много места и стоит позаботиться о том, чтобы им хватило места на подоконнике.

Для выращивания в комнате также пригодна Агава нитеносная Agave filifera поднятые листья которой до 30 см длиной на концах имеют как бы засушенные ниточки. Агава мелкоцветковая Agave parviflora - компактное растение так же имеет нити на концах листьев.

С конца весны до конца лета агаву лучше вынести в сад или на балкон, это благоприятно скажется на ее внешнем виде. Правда если у вас крупный вид агавы, то не исключено, что, принеся ее осенью в дом, она не поместится ни на одном подоконнике. При размещении же агавы не на подоконнике, а в комнате, скорее всего, потребуется дополнительное искусственное освещение.

Чаще всего агавы страдают от недостатка света зимой - при этом листья мельчают, растение вытягивается. У правильно выращенного растения листья сидят на стебле прижато плотно друг к другу. При недостатке освещения стебель вытягивается и листья появляются на определенном расстоянии друг от друга, это портит растение.

Стеблевые и корневые гнили - часто страдают агавы, при низких температурах и высокой влажности почвы. Если зимой агавы содержаться в прохладе, то полив очень редкий. Летом загнивание может начаться, если в горшке нет дренажа и, тем более, дренажного отверстия, а полив обильный. При избытке полива листья делаются мягкими, бледными и поникают, в этот момент начинается гниение корней. Агавы легче перенесут недостаток влаги, как все суккулентные растения, чем ее избыток.

В почвенную смесь для агав полезно будет добавить кирпичную крошку (битый красный кирпич) и кусочки березовых углей.



Тема Re: Agave, etc.нови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано08.10.03 14:58



Mersi za informaciata.Za suzalenie ne znam to4nia podvid,no ste si proli4i dali e ot golemite podvidove.



Тема Re: Agaveнови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано09.10.03 08:50



Agave sas sinkav nalep stavat nai-edri. Cavtiat 1 pat na 100-ina godini i sled kato cafnat umirat. Po princip te sa izklucitelno nepretenciozni i izdarzat i na vrediteli. V BG mozes da vidis mnogo rasteniia po ulicite koito se kazvat Yuka koito sa ot sastia rod (Agavaceae) i ziveat bez problemi pri nasata luta zima, za razlika ot po-gornite cavtiat vsiaka prolet. Tribva da opredelis po-tocno podroda mu zastoto ima goliama razlika mezdu vidovete.
Eto niakoi saitove posveteni na Agave koito mogat da ti pomognat da go opredelis.

http://www.users.globalnet.co.uk/~jankol/
http://thegiantagave.tripod.com/
http://www.agaves.net/
http://groups.msn.com/agaveweb/_homepage.msnw?pgmarket=en-us
http://www.yuccaagavaceae.com/



Тема Re: Опунция?нови [re: Ariocarpus]  
АвторPlamen (Нерегистриран)
Публикувано09.10.03 21:16



Кои от тях дават ядливи плодове?



Тема Re: Опунция!нови [re: Plamen]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано10.10.03 12:49



Opuntia ficus-indica
Opuntia humifusa
Opuntia vulgaris
Opuntia robusta
Po princip vsicki no tezi imat nai-edri, az sam ial niakolko pati. Vcera vidiah edna opuntia v gradinkite pred nemskoto posolstvo koiato bese varzala mnogo.
Vav staini uslovia Opuntiata cavti izklucitelno riadko, kamo li da varzva. Tova stava obiknovenno ako zivee navan celogodisno. Vsicki s izklucenie na O. ficus-indica mogat da ziveiat v ekstremalni uslovia i pri temperaturi do - 30C. Niamat i iziskvania kam prasta, etc. Az imam okolo 10-na vida, no za sazalenie rastat extremalno barzo i im e nuzno goliamo prostranstvo. Imam semena ot O. humifusa.



Тема Re: Опунция!нови [re: Ariocarpus]  
АвторPlamen (Нерегистриран)
Публикувано10.10.03 18:58



И по колко продаваш семената?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано11.10.03 12:55



Не мога да преценя, примерно 2 лв. Но можеш да направиш и друго, в някой агро аптеки продават семена от кактуси които са микс от неназовани родове за съжаление. Струват 1 лв. Като ги отвориш ще видиш че повечето са черни на цвят и сравнително дребни, между тях има обаче и други които са доста едри и светли те са на Опунция не знам обаче каква ще се падне повечето са от по-декоративни сортове които не могат да се култивират целогодишно навън, имат дребни плодове и не са така ядливи пък и в стайни условия не става нищо. О тези видове които изброих по-горе има и в ботаническата градина в изобилие можеш да си поискаш резници от там, вкореняват се много бързо но това е добре да се направи напролет.



Тема Снимки на колекциитенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано13.10.03 18:14



http://free.data.bg/cacti

Тук можете да видите снимки от нашитe кактус колекции. Клуб Cactus & Succulent Society. Колекционирането на тези извънземни растения е страхотна мания в доста страни, за съжаление у нас интересът е минимален. Ако разполагате със снимки на вашите кактуси и сукуленти можете да ги изпращате на cacti@abv.bg или stonedead@rock.com

P.S. Моля без сакъсчета, etc.!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано20.10.03 00:25



Вчера ми дадоха резници от няколко кактуса и аз като нищо не разбираща ги топнах във вода да ги вкоренявам, но добре, че прочетох след това, че трябвало да се оставят да изсъхнат няколко дена, дори седмица при по-дебелите. Веднага ги извадих и сега незнам какво да ги правя - да ги оставя да съхнат ей така и след няколко дена да ги засадя, или да ги набуча в суха почва и да третирам както при пресаждане с постепенно поливане отдолу и т.н?
Другото, което ме вълнува - мога ли да ги засадя заедно с още няколко сукуленти в голямо съндъче? Искам да си направя една такава композиция, но ме притеснява, че съндъчето е доста дълбоко, пък знам, че сукулентите, а май и кактусите не обичат големи саксии...



Тема rezniciнови [re: Дeлфин]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано20.10.03 07:39



Vece e mnogo kasno za posazdane zastoto kaktusite spiat prez zimata i ne se polivat do April pri temperaturi 5-10 C. Ne e dobre da badat zaedno sas sukulenti zastoto te iziskvat po-goliamo polivane i kaktusite ste izgniat. Mozes obace da gi darzis pri 22-28C i da gi polivas vednaz na 10 dni. Po dobre izcakai 2 sedmici da vidis dali ste se poiaviat koreni i togava gi posadi vav suha pocva i gi polei otdolu sedmica po-kasno. Pri toplo zimno sadarzanie kaktusite davat urodliv prirast i nikoga ne cavtiat. 2 sedmici sled kato gi posadis i polees gi slozi platno do prozorez inace ste pocnat da rastat butilkovidno ako sa kragli ili stavat mutanti. Po princip tova ce ne obicali mnogo dalboki sadove sa mitove kakto i ce ziveiat vav cist piasak, i ne obicat voda, etc. Prez liatoto se polivat 1 pat na 2-3 dni ili vsekidnevno. Nai dobroto vreme za vkoreniavane na reznici e prez Mart. Inace nai zabavno e da gi gledas ot semena.



Тема Re: rezniciнови [re: Ariocarpus]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано20.10.03 09:49



Благодаря, че ми отговори толкова бързо! Вече започнах да се притеснявам да не ги уморя така. Значи е възможно непосадени и не във вода, ей така оставени за две седмици, да пуснат корени?
Да, знам, че не е подходящо сега да се вкореняват, но пък сега ми се отдаде случай, ще видим дали ще излезе нещо. Иначе имам намерение зимата да ги държа на остъклен балкон, където е доста студено.



Тема Re: Препичането на почватанови [re: Ras4o]  
Авторcactus_pln (Нерегистриран)
Публикувано21.10.03 00:41



Ne e jelatelno da polzvash mikrovalnovata furna . Nedai si boje da e popadnala niakoia metalna chastica vatre , shte stane edna



Тема Re: semenaнови [re: Slucaen]  
Авторcactus_pln (Нерегистриран)
Публикувано21.10.03 02:20



Az razmeniam semena ot kaktusi kakto i rastenia, ako ne razpolagash s neshto v zamiana kolkoto i da mi e nepriatno shte triabva da ti prodam. Zashtoto v kraina smetka praskam mnogo pari za rasteniia i semenai vse niaklak triabva da im izbivam parite.A ako neznaesh v BG niama kade da se kupiat semena i to s imenata. edinstvenoto koeto mojesh da namerish sa miksove balgarski i frenski no edin gospod znae kakvi vidove ima tam. Semenata koito kupuvam sa ot chujbinaq a i az si proizvejdam a poniakoga razmenian s kaktusisti. Ako imash jelanie pishi





Тема Re: rezniciнови [re: Дeлфин]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано22.10.03 08:18



Vse pak gledai predi da go slozis na terasata da ima priznaci ce e vkorenen. Temperaturata tam ne triabva da pada pod 5 C. Na prolet se poliva postepenno parvo samo se napraskva sled tova vnimatelno otdolu, i cak sled tova otgore. Po princip az gi polivam samo otdolu, ne zabraviai da slozis drenaz ot kamaceta na danoto na sada. Ostanalite podrobnosti za sastava na prasta, etc. i vaobste za tankostite pri otglezdaneto i na sukulenti mozes da procetes na english v moiata stranica http://www.xanga.com/BulgarianCactusClub



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторAriocarpus bravoanus (Нерегистриран)
Публикувано25.10.03 12:37







Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано25.10.03 23:37



ЗДР!Агавето и алоето са сукуленти,нали?Беше писал,че те се нуждаят от по-често поливане през зимата в сравнение с кактусите.Аз агавето и алоето ги зазимявам заедно с кактусите(в светла,но неотоплявана стая,температура между 5 и 10 градуса)-при това положение необходимо ли е да ги поливам?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано26.10.03 13:07



Hi,
Temperatura 5-10 C e malko niska za sukulenti, no tova moze da raboti i dobre. Licno az gi darza na 15-18 C s leki polivki otdolu. I dvete rastenia koito spomena sa mnogo izdarzlivi i mogat da se prisposobiavat i pri po-extremalni uslovia. Te obiknoveno davat signali kogato imat nuzda ot voda prez zimata. Na agave naprimer mu omekvat listata i sled umereno polivane se stigat pak, mozes nebrezno da sledis za tova. Vapreki ce tezi temperaturi sa malko niski spored men. Ima opasnost ako ne se potdarza leka vlaznost ot vreme na vreme da izgubi niakoi ot vazdusnite si koreni. Zatova ako smiatas da ne go polivas vaobste e dobre ot Mart da go vavezdas postepenno pri polivane. Parvo samo opraskvane na prasta posle otdolu i cak sled tova obilno otgore dokato protece voda prez dupkata. Riazko polivane sled dalag period na suhota e opasno. Ako prez zimata vse pak resis da go polivas ne go polivai obilno. Zagnivaneto na kaktusite i sukulentite e proces koito vednaz slucil se ne moze da bade sprian.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано26.10.03 13:41



Мерси за информацията!Агавето ми е от тази година,но на алоето това ще му е трета зима при мен и досега съм го зазимявала с кактусите!Значи ще ги наблюдавам и при нужда ще поливам по малко и отдолу в чинийката.Това за постепенното поливане през пролетта не го знаех-имала съм късмет ,че не съм" дала жертви" досега.Купих си два кактуса:Thephocactus papyracaullus(ne se 4ete mnogo dobre,dano go pi6a pravilno) i Stapelia gyganthea-има ли нещо специфично,което трябва да знам за отглеждането им?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано26.10.03 14:28



Tova e Thephrocactus papyracanthus pri drugia stava duma za Carnegia giganthea. Nima takova rastenie Stapelia gyganthea.
Thephrocactus e podrod na Opuntia. Zivee na goliama visocina v planinite na S. America okolo ruinite na drevni proto inkski gradove kato Thiaguanako. Izdarza minusovi temperaturi, no e zelatelno da bade nad 0C. Liatoto za razlika ot drugite kaktusi ponasia palen pripek i temperaturi do 50C. V staini uslovia cavti mnogo riadko ili nikoga. Za da cavti triabva da e na niski temperaturi prez zimata. Moze da prezivee i kratki slani. Licno az ne sam govizdal cavtiast. Za nego ima mnogo hubavi web stranici obace na nemski eto adressite:
http://www.tephrowelt.de/
http://www.tephroweb.ch/

Carnegia giganthea e edin ot nai-edrite kaktusi dostiga 15-20 m i zivee nad 1000 godini. Toi e klasiceskia kaktus koito pokazvat vav holivudskite filmi.
Et info za dvata kaktusa na ruski:
Tephrocactus Lem. - Тефрокактус

Родина - Перу, Чили, Боливия, Аргентина.

Название переводится как "пепельный" кактус (из-за сизоватой окраски стебля).

Род содержит около 60 видов и много разновидностей.

Поднимается почти до 5000 м над уровнем моря, где бывают сильные заморозки и выпадает снег. Лишь немногие представители рода спускаются на побережье. Многие виды образуют подушку.

Тефрокактусы - один из самых интересных представителей подсемейства опунциевых для домашних коллекций. Они достаточно миниатюрны, очень декоративны за счет своего опушения или очень причудливых колючек. К сожалению, корневая система у них довольно слабая, поэтому некоторые виды нуждаются в прививке (подвоем может служить Austrocylindroopuntia). Летом требуют жаркого содержания, зимой - сухого и холодного (5-7* С).

Наиболее интересными и пригодными для домашних коллекций являются:

Tephrocactus articulatus (?) Backeb.

var. papyracanthus (Phil.) Backeb. - с удлиненными, плоскими, бумагоподобными колючками. Растения выглядят очень необычно, напоминают сказочных лесовичков из мультипликационного фильма.

var. polyacanthus (Speg.) Backeb. - так же очень причудливое растение со слегка уплощенными колючками до 10 см длиной.

Tephrocactus atroviridis (Werd. et Backeb.) Backeb. - образующий очень декоративные группы из шаровидных члеников;

Следует также упомянуть Tephrocactus dimorphus - состоит из вертикально нарастающих толстых члеников;

Tephrocactus floccosus (Sd.) Backbg. - с толстыми, сильно опушенными члениками, образующий подушки.

Tephrocactus pentlandii (SD) Backeb. - также образующий подушки, напоминающие кораллы.
------------------------------------------
Карнегия Carnegiea

Колонновидный, с возрастом ветвящийся кактус достигает 12-13 м в высоту, с лучевидными радиальными колючками. Цветки до 12 см, появляются в большом количестве, их нежный аромат привлекает ночных бабочек для опыления.

Географическое распространение. Определяет ландшафт на огромных пространствах в Аризоне, на юго-востоке штата Калифорния (США) и в Северной Мексике (штат Сонора).

Уход. В наших условиях кактус не вырастает до таких размеров. Субстрат - из обычной земли для кактусов с дополнительным дренажом. Carnegiea очень чувствителен к сырости. Летом нуждается в светлом месте с доступом свежего воздуха. Зимует в относительной сухости, температура от 5 до 10 С, в помещении с достаточным светом.

Виды: C. gigantea, который раньше относили к Cereus giganteus, цветет белыми цветами.

C. polylopha - с красными цветами, ранее относилась к роду Neobuxbaumia.

V obsti linii i 2-te rastenia sa nepritenciozni, vse pak vnivai pri Thephocactus koito ima izklucitelno nezna korenova sistema.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано27.10.03 15:01



Изключително съм ти благодарна за изчерпателната и интересна информация,както и за твоята отзивчивост!
П.С.Тази година при смяната на саксиите на някои кактуси ,добавих към почвата и зеокулт(почва,пясък,зеокулт).Сложих и на дъното,за по-добър дренаж.Дано да не съм сгрешила.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано27.10.03 15:34



Всичко е наред със добавката на зеокулт. Най-елементарната рецепта за универсална пръст за кактуси е градинска пръст+листовка+добавка на 30% едър речен пясък (не морски)+ 2 супени лъжици стрити дървени въглища (задължително!). Може и добавка на стара шишарка и пепел от тухли. Това се разбърква и слага вав микровалнова печка за 20-тина минути.
При видовете от Южна Америка почвата трябва да е по-хумусна и по-тежка, светлината не трябва да е директна при температури над 30 градуса, При тези от USA и Mexico почвата трябва да е глинеста, високо менерална и песачлива със добавка на 1 лъжица гипс на 1 л. пръст. Те имат реповиден корен и се поливат рядко.
Колкото по зелен е един кактус толкова той е склонен към изгаряния през горещите летни дни, както и обича по-чести поливки.
Опушените кактуси и тези със големи или бели бодли обичат директна светлина и по-редки поливки но пък искат да бъдат напръсквани сутрин със пулвенизатор.
Има и изключително редки кактуси които почти не могат да се отглеждат на собствени корени в домашни условия. Едно от тях е Aztekium (при остаряването на растението ребрата му напомнят каменните храмови фигури на ацтеките както и Ariocarpus (www.living-rocks.com) което аз отглеждам без особен проблем. Полива се 3-4 пъти в годината, обича гипс, изопщо извънземна история...



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано27.10.03 17:02



Никога не съм предполагала,че има толкова тънкости при отглеждането на кактусите..Някои ден трябва да се поровя в нета и по снимки да се ориентирам какви точно видове имам и да се опитам да им осигуря необходимите условия.
Още един въпрос:имам коледен кактус(не знам как е латинското има).При положение,че той съфти зимата т.е. сега не в период на покой трябва ли да го гледам при по-високо температура и съответно да го поливам?Кога е неговият период на покой?Мерси предварително!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано28.10.03 08:32



Кактусът за който говориш е Zygocactus, той е епифитен, което говори че обича повече вода. Той обича покой преди да цъфти през декември може дори да се затвори на абсолютно тъмно място преди това за 25-30 часа. В общи линии не обича да бъде напълно сух. Не обича и директна слънчева светлина с изключение на зимните месеци. Ето малко информация за него на руски-

Zygocactus-Декабристи

И зимой, и летом декабристы можно оставлять на подоконнике, но так, чтобы они были немного защищены от ярких лучей солнца и получали достаточно света осенью при закладке бутонов. Именно в таких условиях, не меняя положение растений, многие кактусисты выращивают более крупные прекрасные экземпляры, которые реагируют на постоянный и заботливы» уход сотнями цветков, появляющихся одновременно в зимнее время. Летом не слишком старые растения можно без опаски высадить в саду, отведя им защищенное от ветров и затененное место.
После цветения декабристам необходим покой в течение нескольких недель. Затем их можно пересадить в рыхлую песчаную цветочную землю, и до конца сентября они продолжают расти. Далее нужно создать растениям условия короткого дня, с помощью которого добиваются особенно активной закладки бутонов. Ириблнзшельно шесть недель растениям нужно лишь 8—10 часов дневного освещения при 17—20 °С. Если температура поднимается выше 23 °С или опускается ниже 12 °С, закладки бутонов почти не происходит. а при правильном режиме большое их количество появляется приблизительно к ноябрю. Теперь растениям опять необходимы тепло и достаточное увлажнение, в первую очередь опрыскивания слаботеплой водой или ее рас-пыливание, особенно если воздух в комнате слишком сухой. Следите за тем, чтобы вода не попадала на более крупные бутоны и на цветки. Индукция коротким днем позволяет одновременно регулировать сроки цветения, от ее начала до раскрывания бутонов растению требуется 2,5-3 месяца. Пусть декабрист сбросит часть заложенных бутонов, это происходит и в природе, расцветшее растение все равно будет являть собой удивительное зрелище, напоминая играющий яркими красками фонтан. Опадение бутонов обычно связывают с изменением положения горшка, но основная его причина — это дефицит калия и фосфора в почве. Поэтому в период роста декабриста постоянно подкармливают полным удобрением.
Декабристы часто используют в прививках для получения высоких «деревьев» с кроной свисающих во все стороны ветвей. Кроме того, их выращивают в ампельной культуре, такой тип роста отвечает поведению диких форм на родине, где они развиваются на стволах деревьев в девственных лесах. Однако современные селекционные формы декабристов, очень быстророслые и стойкие, можно выращивать как корнесобственные растения в почве, не содержащей извести, используя подвои только в качестве «подставки». Безусловно, какой-нибудь подходящий селеницереус, например S. hamatus, как подвой для формирования «дерева» не только выглядит красиво, но и активно обеспечивает питанием большую крону. В качестве подвоев часто используют и пейрескии, поскольку, подобно декабристам, они тоже растут зимой, но, к сожалению, пейрескии всегда слишком тонки и образующиеся при этом деревца с их кронами требуют подпорок. Кроме того, из-за слабой и очень восприимчивой корневой системы пейрескии не выдерживают длительной сухости. Пересаживать их можно только во время вегетации, ooepeian при этом корневой ком от разрушения, так как растения очень легко теряют корни.

Очень похожи на декабриста некоторые растения других родов, например эпифиллопсисы.
* В настоящее время эпифиллопсисы относятся к роду Rhipsalidopsis.
-----------------
Да кактусите са много деликатни за отглеждане както и голяма колекционерска мания по света. В България интересът към тях е минимален. Аз съм от София, но доколкото знам във Пловдив имаше преди клуб "Ацтекум" не зная дали съществува още но имат сайт http://greenfield.fortunecity.com/rattler/266/cactus/cactuses.html
Една от най-големите колекции в България е на Серафимови, баба и дядо от село Велика, преди време с учудване видях че имат сайт със снимки от тяхната бот. градина ето линка
http://greenfield.fortunecity.com/rattler/266/velika/
Ако все пак темата те интересува ето един линк на руски сайт които е портал към множество други сайтове
cactuslove.ru/links.php



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор Ras4o (на Пух приятел)
Публикувано31.10.03 10:29



Здравей
Кофичката на единия кактус пострада, има голяма пукнатина, и се изсипва земята.
Та въпроса ми е дали да го пресаждам сега, при все че съм спрял вече да ги поливам, или да закрепа някак положението до пролетта.
Кактуса е леко нестабилен, може да не издържи следващо невнимателно обръщение.

А ничего тебе не угрожает,
Только когда ты в дубовом гробу.


Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано31.10.03 11:18



Niakoi gi vadiat ot saksiite prez zimata i na prolet gi posazdat otnovo. Ako go presazdas sega go slozi vav suha prast i na mnogo toplo 20-25 C i edna sedmica po-kasno go polei otdolu. Sled oste edna sedmica go varni otnovo vav hladno pomestenie i ne go polivai do parvite po-topli dni na Mart.

Licno az ne bih go pipal sega zastoto za da go presazdam sega oznacava da go probuzdam i taka ste mu se obarka biologicnia cesovnik. Ako pomestenieto v koeto go darzis e s temperaturi 5-15 C niama problem da go ostavis taka i na prolet da go presadis. Vaznoto e da ne go mestis za da ne postrada korena, zastopori go niakak i ne go pipai do rannata prolet. Dobre e da pade na slancevo ili mnogo svetlo miasto. Ako e na po-tamno prez parvite dni na proletta e dobre da mu slagas marlia otgore 1-2 sedmici dokato postepeno go priucis kam po-silna svetlina. Dalgia zimen pokoi vodi cesto do izgariania prez proleta.

Do goliama stepen zavisi i ot vida na kaktusa zastoto ima niakoi koito sa mnogo kaprizni i ne tarpiat experimenti.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано01.11.03 00:14



Мерси за изчерпателната информация!Ще се опитам да изпълня това,което пише в руския саит!А има ли такова чудо като "Великденски кактус"?
Сайта на сем.Серафимови съм го разглеждала,даже им писах - исках повече информация за кактусите които продават,но не получих отговор.
Аз се познавам с една жена,членуваща в Ацтекус.Тя ми даде техните координати и ако имам възможност смятам да посетя сбирките им.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано01.11.03 12:05



Не мисля че името "Великденски кактус" е коректно. Вероятно става дума за кактусите които описах по-горе, Epiphyllum и Zygocactus. Те са вторично пре-кръщавани, особено от нашите баби.
Серафимови не отговарят. Пращал съм им писмо със плик и марки за обратен отговор но без успех. Познавам човек който е ходил при тях преди месец и от него разбрах че свестни и отзимчиви хора.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор Ras4o (на Пух приятел)
Публикувано03.11.03 16:24



Става дума за Астрофитум Орнатум.
Засега кактусите ги държа в помещение, където температурите може и да станат над 20 градуса (остъклена южна тераса), но падат и до около 10-15. Не съм убеден че това е подходящо място за зимуване.
Още не съм го оправил, като не го пипам е добре, но по някое време ще завържа с малко тиксо да не се разсипва земата оттам.
На колко време се пресаждат кактусите? Като четох по сайтовете има съвсем различни съвети - някои казват всяка пролет, други че не е добре да се пипат по-често от две-три години. Кое е вярно?

А ничего тебе не угрожает,
Только когда ты в дубовом гробу.


Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ras4o]  
Авторcactus center bg (Нерегистриран)
Публикувано04.11.03 15:02



Presajdaneto se izvarshvba na prolet. Do okolo petata godina e hubavo vsiaka prolet da se prehvarliat v nova po goliama saksiia , poniakoga e e nujno po goliama saksiia . S Golemite / po stari/ kaktusi az procediram s prehvarganeto in kato zabeleja che saksiiata im e stanala prekaleno malka ili na okolo 4-5 godini.





Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Авторcactus center bg (Нерегистриран)
Публикувано04.11.03 15:30



Stapelia gyganthea - e succulent



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: cactus center bg]  
Автор Ras4o (на Пух приятел)
Публикувано04.11.03 17:35



А откъде могат да се набавят тези квадратните саксийки?
В София.

А ничего тебе не угрожает,
Только когда ты в дубовом гробу.


Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано05.11.03 17:10



Саксиите от този тип са много дефицитни, могат да се купят засега само от пролетното флора изложение от човекът който продава кактуси- Рангел Пъков ЕТ "Ферокактус" GSM 098 300 695.
Температурите на отглеждане през зимата трябва да са в границите между 5-16 градуса. Най добре е 8-12. Температурите наистина понякога се качват над тези стойности (над 18-20) през по-топлите зимни дни но е важно през ноща да бъдат ниски. Изопщо кактусите обичат големи температурни разлики през ноща и деня.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано11.11.03 19:37



ZDR!Днес си купих един Рипсалидопсис(поне така пише на саксията),който трябва да е някаква разновидност на Zygocactus.В момента е цъфнал.От Холандия е и е в транспортировъчна смес.Искам да те питам уместно ли е да му сменя почвата сега,защото тази смес ,в която се намира задържа максимално дълго влагата и има лош дренаж.



Тема Rhipsalidopsisнови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано13.11.03 00:09



Tova naistina e Rhipsalidopsis niakoi moze da si pomisli ce tova e Rhipsalis, no tova e otdelen rod. Vsasnost tova e istinskia 'velikdenski kaktus' poneze taka u nas sa krastavani razlicni vidove kaktusi. Rhipsalidopsis e po starata sistematica sega go otnasiat kam roda 'Hatiora'. Toi e ne raznovidnost na Zygocactus a proizhozda ot Ehiphyllum.

Otglezdaneto mu e kakto vsicki epifitni kaktusi koito idvat ot gorite na Brazilia. Tam te ziveat vav mnogo vlazen klimat cesto pati prikrepeni varhu darveta. Obicat da badat darzani prez zimata na toplo nad 18 C sas polivane vseki pat kogato sa presahnali. Ne obicat pesacliva pocva a po humusna. Ne obica direkna slanceva svetlina, a nesto kato sarena sianka prez liatoto. Predi da cavti obace e dobre da e na po hladno.

Holandskata smes ne e dobra. Tia e bakana sas kakvi li ne nesta i e sasdadena da potdarza izvestno vreme rastenieto vav targovski vid, sled tova to v poveceto slucai umira. Zatova i tam cavteza e santav. Dobre e da se premesti no triabva da mu opadat cvetovete, tiah mezdu drugoto mozes da se opitas da oprasis sas cetka, kakto vsicki drugi cvetia. Taka ima sans da varze plod i sled tova da imas semena. Tova se slucva riadko no pak zasto ne. Vapreki ce sled prehvarliane sansovete sa oste po malki.

Premesti go vav sterilna prast po humusna i dobavi kam neia darveni vaglista i malko edar recen piasak. Na danoto sasto slozi kamaceta ili scupena keremida. Prehvarli go vav suha pocva i ne go polivai 2-3 dni. Sled tova go polei ot dolu i vav toplo pomestenie go polivai otgore prez zimata kato presahne. Moze bi malko po umereno ot obiknovenite staini cvetia. Obica vodata da e topla ili staina temperatura prevarena ili prestoiala niakolko casa, inace se obrazuva nalep ot varovik po stabloto. Tova se otnasia za vsicki kaktusi. Za da ponese prehvarlianeto triabva da e v toplo pomestenie.

Eto info i na ruski:

Rhipsalidopsis

R. rosea, R. gaertneri

Географическое распространение: влажные субтропические леса Южной Бразилии.

В марте-апреле на европейский рынок поступает огромное количество так называемых "пасхальных кактусов", обильно и ярко цветущих. Они представляют собой почти исключительно межвидовые гибриды между двумя выше названными видами. По имени их создателя Р. Грэзера весь комплекс гибридов назван х Rhipsalidopsis graeseri или x Rhipsaphyllopsis graeseri (название Rhipsaphyllopsis возникло от прежнего наименования одного из родителей гибридов - Epiphyllopsis).

Уход. См. "Эпифитные кактусы". Важными условиями получения здоровых, обильно цветущих растений является богатый гумусом кислый субстрат (рН 5!) и обильный полив летом мягкой теплой водой. После заложения цветочных почек растения не следует переставлять с места на место или менять их ориентацию по отношению к свету. Иначе они сбросят бутоны. Искусственные гибриды довольно устойчивы, долго живут и хорошо растут на собственных корнях. Напротив, природный вид - R. rosea - довольно прихотлив. Его желательно прививать на перескию.
Заложение цветочных почек впрямую зависит от температуры и продолжительности дня. Для нормального цветения R. gaertneri необходимо выдержать 50-дневный прохладный режим (с температурой около 15° С) в условиях короткого дня (т. е. зимой). Максимальный эффект цветения достигает при более продолжительном соблюдении такого режима: в течение 70-80 дней. Теплое содержание растений (около 20° С), притом в условиях длинного дня, сдерживает цветение. Обильному цветению растений из комплекса гибридов Rhipsalidopsis graeseri способствует предварительное прохладное содержание при температуре 12-15° С в течение 60-70 дней.



Тема Re: Rhipsalidopsisнови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано15.11.03 01:38



Много ти благодаря за изчерпателната информация.Днес си купих още един Rhipsalidopsis.Лошото е,че и двата имат много пъпки и ако всичко е Ок ще цъфтят поне още 1 месец и няма да мога да им сменя пръстта.
Смятам да ползвам дървените въглища,които продават в малки торби за барбекю.
Благодаря още веднъж!



Тема Re: Rhipsalidopsisнови [re: golden]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано15.11.03 15:28



Rhipsalidopsis e mnogo blagodarno rastenie daze i pri neosobeno golemi grizi. Mozes da si vzemes i ot drugite shodni vidove i da si napravis cudesna kolekcia ot zimno cavtiasti kaktusi.



Тема Re: Agave, etc.нови [re: golden]  
АвторCибиpckий Лиxoмaн (Нерегистриран)
Публикувано19.11.03 23:04



Есть еще ссылки по Агавам:
http://plants.lihoman.ru/text/agava/Agava.htm

Вообще на этом сайте (http://plants.lihoman.ru) довольно много информации по суккулентам, есть и фотографии. Также там рекламируется книжка "Листовые суккуленты". Правда книжка на русском, но там есть около 50 фотографий различных суккулентов - как широко известных, так и редких красивых сортов (например Aeonium percarneum cv. kiwi).



Тема Echinopsisнови [re: Apиokapпyc]  
АвторDzen 2 (Нерегистриран)
Публикувано06.12.03 12:47



Znam ce Echinopsis se otglezda lesno, no vse pak moze bi ima niakavi tankosti? Blagodaria ti predvaritelno.



Тема Re: Echinopsisнови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано07.12.03 12:38



Echinopsis e nai rasprostranenoto rastenie. Moze da se kaze ce e 'surogat' sred katosovite. Zaradi mnogoto mu hibridi i vansna blizost mezdu podvidovete ne se scita kolekcionen ekzempliar; (vapreki ce az ne mislia po tozi nacin). Otglezda se lesno obica humusna pocva. Niakoi vidove sa studoustoicivi. Prez vegetatcionia period obica povece voda ot drugite. Cesto pati triabva da se napraskva leko i prez zimata. Za da cavti mu e nuzen zadalzitelnia mu period na pokoi ot Noemvri do Mart. V nikakav slucai ne biva da prekara zimata na toplo zastoto taka puska obilni stranicni izdanki 'detki' i vece e nesposoben da cavti, detkite koito se otdeliat i se ukoreniavat lesno sasto ne cavtiat i davat urodliv prirast. V obsti linii tova e.

Eto i malko informacia ruski:

Эхинопсис Echinopsis

Кактусы с шаровидными, вальковатыми или короткоцилиндрическими, зелеными, сильно ребристыми стеблями, одиночными или с отпрысками. Общим для всех признаком является обильное регулярное цветение в ночные часы. Цветки воронковидные, крупные, до 20 см длины, разнообразной окраски (белые, пурпурные, розовые), у некоторых видов душистые, отчего эхинопсисы иногда путают с другим кактусом, ошибочно называя их "царицей ночи". В соответствии с новой классификацией, к эхинопсису отнесен целый ряд ранее самостоятельных родов (Acanthocalycium, Acantholobivia, Chamaecereus, Helianthocereus, Hymenorebutia, Hymenorebulobivia, Leucostele, Lobivia, Pseudolobivia, Reicheocactus, Setiechinopsis, Soehrensia, Trichocereus).
Ассортимент издавна известных в культуре природных видов эхинопсиса Е. eyriesii, E. multiplex, E. oxygona и E. tubiflora, сегодня обогатился большим количеством гибридов, поражающих великолепной яркой окраской цветков. Подавляющее большинство их получено в результате скрещивания перечисленных видов с другими видами эхинопсиса, а также с видами родов Lobivia и Trichocereus.

Географическое распространение: от Северной Боливии до Южной Аргентины, Парагвая, Уругвая и Южной Бразилии.

Уход. К субстрату эхинопсисы не предъявляют особых требований. На обильный полив и подкормку реагируют пышным ростом. Летом их рекомендуется выносить на открытый воздух, зимой - содержать в прохладном и сухом месте; только при этом условии можно получить обильное цветение весной.
Эхинопсисы пригодны для содержания в комнате, саду, оранжерее и на балконе.

Виды. E. aurea вночоле шаровидной формы, с возрастом вытягиваются вверх, не вырастая более 10 см. Цветы такого же размера, желтые.
У E. chrysantha цветы раскрываются широко, окраска варьируется от насыщенного желтого до оранжевого.
Кактусы вида E. chrysochete имеют красные цветки со светлым зевом.
E. kratochiviliana - округлый, немного сплющенный, 6 см в диаметре, с темно-зеленым стеблем. Белые 5 см цветки покрыты черным пушком.
E. mammillosa var. Kermesina вырастает до 15 см в высоту. Стебель зеленый. Малиновые цветы - 18 см, воронкообразной формы, остаются открытыми 3 дня и 3 ночи.
Цветы кактуса вида E. mirabilis белые, 12 см длиной, раскрываются ночью, распространяя нежный запах. Маленький колонновидный стебель не вырастает более 15 см, кажется темным благодаря своему коричнево-зеленому цвету.
E. spachiana. У этого колонновидного кактуса высотой 2 м желто-коричневые колючки, цветки белые, длинные, до 20 см.
У E tubiflora стебель 12 см, цветки белые, похожи на трубы, 20 см длиной.
E. backebergii цветет алыми цветами.
E. pasacana достигает 10 м в высоту, образует боковые побеги до 30 см толщиной, цветы белые, 12 см длиной.



Тема Navajoaнови [re: Apиokapпyc]  
АвторDezen 2 (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 14:49



Хей Ариокарпус не можах да намеря нищо в систематиката която ми прати, все пак мисля че става вапрос за Navajoa


имаш ли идея как мога да намеря кактуса понеже съм все още лаик, пиши и нещо за отглеждане понеже нищо не открих в интернет, мога да си го купя от www.mesagarden.com или от http://www.cactus-mall.com/homepage.html
Излиза малко дебело но си струва, в ботаническите в БГ никой не е чувал нищо, пък и по принцип както ти каза в БГ няма интерес към кактусите. Бладодаря.



Тема Navajoaнови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано22.12.03 07:45



Ha! Navajoa e mnogo riadak vid, ne znam dali niakoi go ima v BG. Mnogo e truden za gledane i v domasni uslovia e trudno da se otglezda na sobstveni koreni. Trudno se otglezda v smisal ce zivee v surovi uslovia i e trudno da mu se osiguriavat golemi temperaturni razliki osobeno liatoto. V estestvenata mu sreda temperaturata prez nosta e 7-8C prez denia 35-40C. Obica da bade napraskvan rano sutrin. Obiknoveno se priviva, az ne obicam privivkite no bih opital da go gledam na koreni. Uspeh!

Eto i info na ruski:

NAVAJOA

В наших коллекциях обычно встречается N. fickeisenii, два других вида очень редки. Растения происходят из Аризоны. Сложны в содержании. Традиционно относятся к числу наиболее редких и ценных растений из Мексики и США. Светлое и холодное содержание их зимой абсолютно необходимо. В качестве подвоя используют Trichocereus spachianus. По некоторым сведениям, отростки без применения стимуляторов не укореняются. Черенки в процессе укоренения нуждаются в хорошей освещенности.


Navajoa Croiz.- Навайоа
Родина - США (Аризона).
Название происходит от североамериканского индейского племени.
Род содержит 3 вида.
Встречается на высоте до 1500 м над уровнем моря, на песчано-известковых каменистых склонах.
Стебель шаровидный, голубовато-зеленый, с короткими цилиндрическими сосочками. Цветки без цветочной трубки, от 1,5 до 3 см в диаметре.
Редкие растение, очень трудные в культуре. Выращивают их только в привитом состоянии. Зимовка необходима холодная (5-6 С) и сухая. В почву необходимо добавлять известь.

Navajoa fickeisenii Backeb.
Стебель шаровидный, до 4 см в высоту и 5 см в диаметре, с неотчетливо выраженными ребрами, с коническими или ромбовидными сосочками. Радиальных колючек 5- 7, 0,2-0,35 см длиной. Центральная колючка 1, искривленная, загнутая вверх, до 3,5 см длиной. Все колючки от беловатых до бежевых. Цветки до 3 см в диаметре, желтые.

Navajoa peeblesiana Croiz.
Стебель шаровидный или коротко-цилиндрический, 2,5 - 7 см высотой и до 2,5 см в диаметре. Сосочки округлые или цилиндрические. Ареолы короткоопушенные. Радиальных колючек 3-5, плотно прилегающих к стеблю. Центральная колючка 1, до 1,5 см длиной, направлена кверху, изогнута, повторяя форму стебля. Все колючки сероватые или розовые. Цветки до 1,7 см длиной, беловатые с розовой полоской посередине.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано04.01.04 21:54



ЗДР!Имам проблем с един кактус- по-скоро проблемите са два:1.не му знам името;2.започна да съхне.
Моля те,погледни снимката и ми дай съвет,ако можеш.
П.С.този кактус е от последните ми-купих го през май 2003 и досега беше добре.Проблемът е от около 1 месец,но досега нямах възможност да го снимам,за да те попитам за мнението ти.


Редактирано от golden на 04.01.04 21:55.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
Автор Ras4o (на Пух приятел)
Публикувано06.01.04 12:11



1) Мисля че е Euphorbia Flanaganii V. Cristata.
2) И аз имам същият проблем . Мнението ми е на начинаещ, така че не го взимай много насериозно, обаче ми се струва че еуфорбията иска малко повече поливане през зимата. Поне изсъхването спря, напролет може би ще трябва да се изрежат сухите части. Все пак ще се радвам да чуя съвета на Ариокарпус.

Аз имам и още един проблем - Гимнокалициума стана съвсем лилав, като ми се струва, че част от него изсъхва. Държа го без поливане на студено, но температурните разлики са големи - стига до 25, до под 10 през нощта. Да не съм го простудил прекалено много? А пък еониум-а направи обратното - при същите условия (но с малко поливане) от тъмно кафяв стана бледо зелен.

А ничего тебе не угрожает,
Только когда ты в дубовом гробу.


Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ras4o]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано07.01.04 03:13



Може би ми трябва по-близък план на снимката. От това разстояние различавам кристатна форма на Opuntia. Може би става въпрос за т.н. суха гнил, но причините за това му състояние могат да са страшно много. Много често подобен процес при кактусите не може да бъде спрян и в крайна сметка се губи ръстението. Извади го от съксията и разгледай корените ако има разни "неща" по тях ги третирай с препарати, може и механично с ръка на хладка вода, но зависи от вредителя. По принцип смени пръста, новата е добре да мине през микровълнова за 20-на минути. Подсуши кактуса извън съда за 2-3 дена след това го посади и не го поливай още 1 седмица, трябва да е на стайна температура 20-22 градуса. Отрежи сухите части до здрава тъкан, мястото на разреза посипи със стрити дървени въглища. Ако е тръгнал много да съхне отдели някой здрав член и го вкорени като резник за да получиш ново ръстение. Повече не мога да преценя от снимка за какво заболяване ства дума. Може да си го държала на много топло или пък на прекалено студено (под 5 градуса) и влажно. Ако здравата му тъкан е мека на пипане значи трябва да се полее, но само в по-топло помещение. По принцип някой кристатни форми обичат по-топло зимуване със леко навлажняване. Тези форми са загатка и досега никой не е дал точно обяснение, цъфтят много рядко или никога.
Аз третирам 2 пъти в годината (през ранната пролет и есента) кактусите със BI 58 1 кубик на 1 литър, за да им осигуря превантивна протекция, препарата е силно токсичен и трябва да се внимава, но той си остава най добрия.
По принцип опунцията е жилаво ръстение и не го ловят много вредителите, но не знам защо се е получило така.
Вярно че напомня Еуфорбия но при такива кристати объркването е пълно, Еуфорбията обича много повече вода.
За да кажа повече за Гимнокалициума трябва да ми кажеш неговия подрод и ще мога по добре да се опитам да преценя и обясня. 25 градуса е много висока температура на която той без вода просто се пържи. Трябва да се опиташ да създадеш температура 5-15. При Еониума това е нормално когато не е бил дълго на силно директно слънце.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано07.01.04 21:36



Благодаря за информацията.Ще изпълня това,което ми препоръчваш.Качих още 3 снимки на кактуса,надявам се да са по-добри и да можеш да ми казеш точното му име.Също така ме интересува дали след като се съвземе(ако се съвземе) трябва да го гледам на топло и да го поливам?



ако има проблеми с първия линк,пробвай с този

Редактирано от golden на 07.01.04 21:42.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор Ras4o (на Пух приятел)
Публикувано08.01.04 13:48



Гимнокалициума е g. mihanovichii.
И е с много лилав цвят. Все още не мога да му намеря подходящо място. Може би ако се качат малко температурите ще го изнеса на стълбището навън.

А ничего тебе не угрожает,
Только когда ты в дубовом гробу.


Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано08.01.04 16:20



Корените на кактуса са ОК,поне на външен вид-няма белези на загниване или някакви гадинки.Изрязах до здраво изсъхналите части и поръсих със стрит въглен.При изрязването кактусът пусна бял "млечен" сок с миризмата на горчиви бадеми.Тези дни мисля да наснимам постепенно останалите кактуси и се надявам ти и останалите с интерес в тази област, да ми помогнете с разпознаването.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ras4o]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано08.01.04 16:25



ЗДР!Мерси за помощта!Какви други кактуси имаш и откога?Някакви снимки?Имаш ли любими видове и т.н.?Аз имам към 30 кактуса,но до скоро не знаех почти нищо за тях,освен основните правила.Благодарение на този клуб започнах да си попълвам "файла" с информация!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано08.01.04 18:50



Извинявай че те подведох но това наистина е кристатна форма на Euphorbia, приликата със опунция е поразителна, аз все пак имах съмнения по идентичността но след кото спомена за млечния сок разбрах със сигурност за какво става дума. Така че това не е кактус а африкански сукулент, чиито род е много голям за да мога със точност да определя подрода му тъй като между някой има големи прилики пък и това и кристатна форма която сигурно е и хибридна.

Това че е започнал да изсъхва е напълно понятно, понеже сигурно си го третирала като кактус, а той не е. Освен това не обича температури през зимата под 14 градуса (някой обичат и по-ниски, но този не), както и през този период се полива 1 път на 2 седмици. Ужасно лесен е за гледане, въпреки че не знам как е при кристатните форми. Остави го на по топло след като го прехвърлиш и не го поливай 2-3 дена и не го слагай на пряка светлина след това отдолу и постепено отгоре. Обича много светлина, пряка. През лятото се тори 1 път на 2 седмици с течен тор. Единствения му недостатък е млечния сок който е силно отровен, а така също често при допир със кожа прави контактен дерматит, да не говорим ако попадне във око. Трябва да стои далече от деца.

Мойте любими кактуси са от родовете Navajoa, Azrekium, Lophophora, Turbinicarpus, Toumeya, Leuchtenbergia, Obregonia, Cereus, Ariocarpus... и много други. не съм ги броил със точност понеже имам и много от семена в момента. Повечете от тези видове не могат да се намерят лесно у нас, други изопщо. От няколко години импорта на кактуси и други сукуленти е спрян и те се намират под закона за защита на видовете CITES. Повечето от каталозите за семена в нет са нелегални, но това е единствения източник. У нас интерес към тези загадъчни растения няма но навън се броят луди пари за някои видове от колекционери. Странно но това е мъжко хоби в повечето случаи. Преди 2 дни купих една много добра английска енциклопедия на кактуси със над 700 жестоки снимки. Изопщо твърде адиктивно хоби, което започва на шега, но в един момент се улавяш в друга ситуация. Аз имам два боксера които ми създават много по-малко грижи и главоболия отколкото растенията. Обмислям постепенно да сведа колекцията си до 4-5 рода и техните разновидности.

На другия въпрос за Gymnocalicium mihanovichii едно много лесно за гледане растение. Лятото обича полусянка, може да се получат изгаряния от пряка светлина. Добре е водата с която се полива да е преварена или дъждовна. На пролет е добре да се прехвърли в нова пръст. Ако във момента изглежда свит и не много във форма това е напълно нормално през зимата. Ако започне да съхне отдолу трява да се спре зимуването. Вади се от саксията и корените до половина се потапят във вряла преварена вода. Това се прави за около 10-на минути като корените се потапят примерно за 1-2 мин. после се вадят и пак и т.н.

По принцип със времето човек сам придобива усет какво обичат кактусите, кога имат нужда от вода и т.н. В началото се губят някой растения но това е повечe от нормално.



Тема eto gi snimkite-pomagaiteнови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано08.01.04 22:05



Това са част от кактусите.Помагайте с имената.За съжаление някои от снимките не са много добри,за което се извинявам.
Днес установих,че са загинали 2 кактуса-един от старите и един от новите.Кофти работа.
Благородно ти завидях за енциклопедията!

и гледате в албума-кактуси.В момента сайта ми проверява снимките и трябва всеки момент да станат достъпни за разглеждане!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано09.01.04 01:48



Kogato upotrebiavam '?' ne oznacava ce se samniavam vav imeto na kaktusa a prosto ne moga da identificiram ili ne znam v momenta dobre negovia podrod.

kakt 4 = Euphorbia '?' (ne e kaktus)
kakt 5 = Astrophytum senile
kakt 6 = Mammillaria '?'
kakt 7 = Echinopsis
kakt 8 = Opuntia monacatha var. monstrosus
kakt 9 = Cereus '?'
kakt 10 = mammillaria laui
kakt 11 = Echinopsis hybriden
kakt 12 = Echinopsis hybriden
kakt 13 = Mammillaria gracilis
kakt 14 = Tephrocactus articulatus
kakt 15 = Cereus peruvianus v. monstrosus
kakt 16 = Leuchtenbergia principis (monotipen vid, riadak i cenen izikva specialni grizi, kak e popadnal u teb?)
kakt 17 = Mammillaria '?'
kakt 18 = Astrophytum myriostigma
kakt 19 = Euphorbia pseudocactus '?' (ne e kaktus)
kakt 20 = Cereus '?'

P.S. Izbiagvai da kupuvas rastenia ososbeno kaktusi na koito ne znaes roda. Pone "malkoto" mu ime e dobre da pise. Izbiagvai da kupuvas kaktusi i sukulenti ot standartnite cvetarski magazini, nai-dobre ot flora izlozeniata ili ot kolekcioner.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано09.01.04 11:48



Благодаря ти за бързия и изчерпателен отговор и за съветите!Когато имам възможност ще снимам и останалите и отново ще те потърся за помощ.Предполагам ,че трябва да преместя сукулентите в по-топла стая и да ги поливам периодично.Този ценен кактус - Leuchtenbergia principis изисквал специални грижи.Можеш ли да ми казеш повече по въпроса-имам го от 4-5 години.За този период не съм успяла да го убия,но и не расте.
Благодаря ти още веднъж!
П.С.Първите кактуси си купих защото си мислех,че са най-лесните за гледане растения.По-късно се оказа,че това не е точно така.Все пак смятам,че при мен е по-вероятно да оживее един кактус отколкото една орхидея.
На изложенията на цветя в Пловдив обикновено няма кактуси.В София не съм била на Флората в НДРК.На Флората в Бургас ,обикновено се предлагат доста кактуси-както съвсем "бебета",така и екземпляри на по 10 години.Не мога да преценя дали е имало наистина редки видове,защото познанията ми са минимални.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано10.01.04 22:56



Сукулентите могат да бъдат при температура14-17 градуса със слабо поливане или опръскване на повърхностния слой през 10-12 дни или когато са напълно пресъхнали. Leuchtenbergia principis е монотипен вид от Мексико който е почти изчезнал. Цъфти през края на Септември със големи жълти цветове. Трудно е да бъде накаран да цъфне. Обича слънце но може да получи изгаряния, иска глинеста пропусклива почва за кактуси със едър пясък и 1 чаена лъжица гипс или мазилка във сместа. Расте супер бавно. Лятото се полива не повече 1 път седмично.

Някой видове кактуси са по-трудни от отглеждане на орхидея. Сериозно.

Учудвам се че в Пловдив не продават много кактуси след като там е "меката", Рангел Пъков който продава на флора изложенията е от Пловдив (032/ 83 75 31) той продава редки видове, те не са бебета а просто толкова си растат и са готови за цъфтеж, знам че има и клуб "Ацтекум" http://greenfield.fortunecity.com/rattler/266/cactus/cactuses.html

Една от най-добрите колекции е на Серафимови, възрастни хора от село Велика до Царево можеш да видиш снимки от техните оранжерии тук http://greenfield.fortunecity.com/rattler/266/velika/

Цветовете на различните видове кактуси (цъфтят всички без изключение) са едно от най-красивите изпълнения във флората.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано12.01.04 13:37



Мерси за инфото!Имам данните на клуб "Ацтекум"-бяха ме поканили за член-някои от кактусите съм ги купувала от тях преди време.Още не съм имала възможност да отида на тяхна сбирка.На Флорат ж Пловдив няма кактуси.Понякога един човек продава кактуси на една маса извън палата.Може това да е бил въпросния Рангел Пъков.Имах предвид,че вътре в палатата не се продава.През последните години Флората в ПЛД и без това нещо позападна-предлагат се основно луковици и храсти за външно озеленяване.Едиственото по-интересно са разработките на Агроинститута-мандарини,лимони и др. дръвчета.
Ще се опитам да гледам Leuchtenbergia principis по-добре,но не мисля,че ще намеря тук глинеста пропусклива почва за кактуси .мога да направя смес от обикновена почва+пясък+гипс или мазилка.



Тема Leuchtenbergia, etc.нови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано12.01.04 20:11



Като цяло флората западна поначало в БГ. Същото се отнася и за ботаническите градини (с изключение на тази в Балчик).

Leuchtenbergia principis обича ниско хумустна глинеста почва но трябва да е много пропусклива, иначе когато е по-глинеста често се "циментира" след като изсъхне. Трябва да има и дренаж на дъното на съда и на повърхността. По принцип стандартната смес за кактуси се състои от равни части листовка, чимова почва или градинска, едрозърнест пясък и с добавки 1 чаена лъжица гипс или стара мазилка, стара шишарка, 1 ч. лъжица стрити дървени въглища (най-добре от бреза) +натрошени керемидени парчета и супер фосфат. Дървените въглища и керемидените парчета попиват влагата и я отдават на субстрата постепенно, както и осигуряват доброто му проветряне. Това е много важно при засяване на растения в пластмасови съдове, през стените на които не се изпарява вода и в субстрата не постъпва грам въздух. Дървените въглища имат и антисептични свойства. Сместа трябва да се стелизира.

Много добра работа върши готовата почвена смес за кактуси и сукуленти която се продава в "М. Бриколаж" тя е френска или немска, има и българска но за сега съм я виждал само във Варна, в София я няма, но за Пловдив не знам. На пакета пише "Атис" ЕТ "Н.Иванов - Комерс" гр. Шумен, тел. (054) 57 809, atis-soils@mail.bg струва 1 лв. и е идеална.

Ето инфо за Leuchtenbergia на руски:

Leuchtenbergia principis W. J. Hooker, 1848

Родина - Центральная и Северная Мексика. Названа в честь герцога Е. Лейхтенбергского (1781-1824), большого любителя растений.
Род монотипный (содержит 1 вид). Поднимается в горы до 1800 м над уровнем моря.
Особую коллекционную ценность
Отличительной морфологической особенностью данного вида является наличие центрального, с возрастом одревесневающего стебля, вокруг которого расположены длинные (до 15 см), трехгранные жесткие сосочки с голубоватым плотным эпидермисом. Выс. растений при благоприятных условиях достигает 50-70 см. Ареолы на верхушках сосочков несут около 10 желтовато-белых тонких плоских и хрупких колючек до 10 см дл. У взрослых растений концы сосочков буреют и отмирают. Цветки желтые, с шелковистым блеском, воронковидные, 7-9 см в диам., появляются на 5-6-летних растениях только из молодых ареол и остаются открытыми длительное время. Цветочная трубка покрыта чешуйками. Плоды сухие, растрескивающиеся у основания. Семена темно-коричневыс. А.- Мексика (Сан-Луис-Потоси, Гуанахуато, Сакатекас и Коауила). В природе лейхтенбергии встречаются редко. Растут на выс. до 1800 м над ур. м., в областях, где водный режим растений поддерживается в основном за счет влаги, сконцентрированной из воздуха при резких перепадах суточных температур.

Уход

• Цветут большими шелковистыми желтыми цветками каждый год в конце лета, когда Leuchtenbergia требуется, много воды для роста бутонов. Это способствует тому, что бы бутоны не высыхали и не превращались в концы туберкул.
• Сухие условия могут даже препятствовать формированию бутонов на зрелых экземплярах.
• Опыление - простая задача, используя маленькую художественную кисть, от двух растений можно собрать сотни семян каждый сезон.
• Большие зеленые чешуйчатые плоды с семенами подобны Gymnocalycium, и могут давать от 100 до 500 или более довольно крупных семян.
• Плоды не являются липкими или сочными, но весьма сухие, и семена можно высыпать из удобного отверстия в основе плода, которое появляется при удалении от окончания туберкулы.
• Всхожесть от свежесобранных семян превосходна - несложное растение для выращивания из семян, которые теперь весьма дешевы и вполне доступны у большинства специалистов по торговле семенами.
• Сеянцы могут достигнуть зрелости достаточно быстро.
• Leuchtenbergia может начать цвести через четыре года после посадки, и по мере роста растения цветки становятся все больше.
• Хотя Leuchtenbergia principis обычно растет в местах, защищенных ветками большего кустарника, растения в культуре должны быть обеспечены максимальным количеством солнечного света.
• Нуждается в пористом известковом, минеральном субстрате с примесью глинистой земли.
• Боится весенних ожегов.
• В период роста нуждается в тепле.
• В период роста необходим равномерный полив и возможна подкормка.
• Это растение очень чувствительно к застойной сырости, в связи с чем корневую шейку присыпают мелкими камушками, крупным песком или щебнем.
• При зимовке достаточная температура до 4 градусов тепла.

Очень чувствительна к застойной сырости, в связи с чем корневую шейку присыпают щебнистым материалом. Из семян развивается очень медленно.

Лятото я поливай 1 път в седмицата. На пролет започни да я паливаш в края на Април до края на Октомври (от Септември постепенно се намалява и спира), но постепенно не рязко защото след дългия зимен сън е опасно рязко да се полее, първо се опръсква и т.н., на слънце е добре да бъде засенчена с марля през първите 2 седмици. Най-добре е поначало да се полива само отдолу. Може всичко това да ти се струва прекалено голям педантизъм, но става въпрос за рядък и в общи линии труден вид, който някой дори не гледат на собствени корени а прививат.







Тема Re: Leuchtenbergia, etc.нови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано13.01.04 13:40



МНОГО ти благодаря за изчерпателната информация!Ще проверя задължително в М.Бриколаж за тази почвена смес.Да разбирам ли,че ако я намеря няма нужда да добавям нищо към нея?
До сега от кактусите ми са цъфтели:Astrophytum senile,Echinopsis,Mammillaria laui,mammillaria gracilis i oste edna ot mammillariite и рипсалидопсиса.Единственото ,което ме озадачава е че моята Leuchtenbergia principis (кактус 16) не прилича на тези от снимките.Предполагам,че при мен никога няма да цъфне,но аз си я харесвам и така.



Тема Re: Leuchtenbergia, etc.нови [re: golden]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано15.01.04 07:38



Да, kakt16 е Leuchtenbergia principis. При мен също не е цъфтял.
Готовата пръст за кактуси е напълно достатъчна като съдържание. Може да добавиш само още малко стрити дървни въглища, както и при видове като по-горния 1 ч. лъжица стара мазилка или гипс, това се отнася за всички мексикански видове с реповиден корен.
[image]http://aggie-horticulture.tamu.edu/plantanswers/publications/cact[/image]



Тема Re: Navajoaнови [re: Ariocarpus]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 21:54



Изчетох по-голямата част от репликите във форума! и определено съм доволен, че към тези невероятни растения има нарастващ интерес.
Но, ако ми позволиш - имам една резерва! Далеч не всичко, което пише по книгите за кактуси и по сайтовете, е вярна информация, особено що се отнася до правилата за отглеждането им!
От скромния си 25 годишен опит с кактусите зная, че повечето от тях растат добре в почти всякаква почва, стига да е достатъчно стерилна, да им се осигурява подходящ воден режим с намалено съдържание на карбонати, и да се забрави за "прякото пустинно слънце"! да, обичат светлина като всяко растение, но определено трябва да е разсеяна!
А що се отнася до Навахоа-та - ....не е точно така! Поне седем-осем колекционери я отглеждаме - и пеблесианата, и мая, но на подложка. И поне един - В. Хамбаров от Добрич - я отглежда сполучливо на собствен корен!
А вчера засях 6 разновидности Навахои - пожелайте ми късмет!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ras4o]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:06



Прав си, точно Euphorbia Flanaganii V. Cristata е! всъщност не вариант, а форма кристата. Var. е таксономично подразделение, идентично за подвид или разновидност, а тук имаме оригиналната Еуфорбия, но растяща кристатно, т .е. не с център на растежа, както би трябвало, а с "линия на растеж".
Що се отнася до еуфорбиите - не препоръчвам сухо и хладно зимуване! По-скоро топло - 18- 25 градуса, само поливането се ограничава! Суха зимовка се осигурява само на кълбовидните еуфорбии като Обеса, Мелокактиформис и подобните, и то не както при кактусите за осигуряване на цъфтеж след това, а само за да не се източи от недостига на светлина зимата. Всички останали могат да се поливат при пълно изсъхване на субстрата! ...и без това, дори да цъфтят по-малко лятото - цветовете им са едва забележими!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:12



Просто изрежи безмилостно всичко загнило или кафяво от еуфорбията, осигури й топло място със слънце, и по възможност мека вода и ..... много е вероятно да оцелее! Проблемът при тая кристата не е в това, че е капризна, а че рано или късно се разкристатва и става нормална!
Апропо, преди малко се обърках - това не е Euphorbia Flanaganii V. Cristata, а Euforbia caput-medusae f. cr. И ако се разкристати - сама ще се убедиш, че името й Косите на Медуза е съвсем сполучливо!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:18



Правилно си постъпила, но ако искаш да отгледаш хубаво растящи еуфорбии - просто забрави всичките правила за кактусите! Към еуфорбиите те са неприложими! Нямат никаква родствена връзка с кактусите и....са над 3000 вида, така че - от намиращите се в Б-я няколко вида - за всеки можеш да получиш съвети по отглеждането им!



Тема Re: Leuchtenbergia, etc.нови [re: golden]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:33



Ако това, което имаш като кактуси, ти доставя истинско удоволствие, то....когато имаш истински красиви и цъфтящи видове, съвсем ще се изпонавлюбиш в тях! Мен лично не ме пуска тая любов вече 25 години....
И изобщо не е толкова трудно, колкото го описва съветникът тук....
А между нас казано - ако нямаш оранжерия и докато натрупаш знания за кактусите, но от личен опит, а не от препоръки и книжки - най-добре е да си купуваш кактуси, присадени върху други - по - непретенциозни! Тогава наистина ще усетиш удоволствието от бърз растеж, невероятен цъфтеж и.....минимум грижи за тях!



Тема Re: Leuchtenbergia, etc.нови [re: Ariocarpus]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:41



При цялото ми уважение към благородната ти просветителска дейност.....какво ще кажеш да направим още един форум за кактуси....но за хора, които наистина са се отдали като теб с цялото си сърце на тези невероятни растения....и там да не обсъждаме А и Б, а....следващите букви от тая кактусна азбука!?!
Просто - един форум за колекционери....с всичко произтичащо от това!
Между другото - имаш ли идея родът Цинтия откъде и от кой род е отделен? Или това е новооткрито растение?! Наскоро попаднах на него, дори го посях като семена....и не знам още нищо за него! Условията на растежа му не ме интересуват - и без друго ще го присадя на Трихоцереус...където май е мястото на всички колекционни кактуси!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано16.01.04 15:49



Добре нека направим друг форум специално по темата. Вече предложих на dir.bg отделен форум но докато решат ще мине много време. От София ли си? Няколко човека се опитваме да съберем останките и да сформираме клуб който ще има месечно издание. Ако искаш да се присъединиш пиши на cacti@abv.bg

Аз гледам само растения на собствени корени и не обичам присадки.

Сигурно говориш за Cintia knizei монотипен род открит преди 8 години. Той е от Боливия и расте на собствени корени идеално, присаден нараства нереално и няма нищо общо с оригинала.



Тема последни снимки-повече няма да досаждамнови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано19.01.04 15:22



Това са последните снимки на моите кактуси(и сукуленти).Помогнете с имената..
-кактусите 23 и 31 са еднакви,но 23 е на 5-6 години а не върви.Виждала съм го у други хора,където имаше доста внушителни размери.31 е кактус бебе от тази година9отчуписе случайно едно клонче от стария и го посадих)
-знам,че 27 е опинция-случайно да можете да кажете каква точно?
-30 го имам доста отдавна-расте бавно и проявява тенденция да се накланя на една страна(както се вижда подпряла съм го)-това белег ли е за евентуален проблем?


Тук има кактуси и малко сукуленти
-21 е рипсалидопсис,въпросът е 22 също ли е вид рипаслидопсис?
-а 29?също прилича на рипсалидопсис в някаква степен,но не съвсем-не знам........
-агавето и алоето са ясни-въпросът е дали можете да погонете с подвида?
-за suk1 нямам никаква представа как се казва-вие познавате ли го?
Благодаря предварително и обещавам повече да не досаждам!Честна пионерска!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано19.01.04 15:26



Не, колега, не съм от ваше село...от Варна съм, но честичко идвам и натам, така че - ще се видим един хубав ден.
За форума....правилно - тук има място за форум, просто трябваше нова тема...защото тази вече е със 170 реплики и става мудна...
Колкото за присадките - в новия ще я обсъдим....но не съм съгласен! .... животът е прекалено кратък, за да чакам 15 години да видя цвета на едно кактусче като ацтекиума....и ме вълнуват точно тия кактуси, които в нашите ширини и условия на практика не растат на собствен корен.
А за Цинтията - благодаря за инфото, къде мога да прочета нещо, защото досега само сайтове с нейни снимки откривам...а вече семената от нея покълнаха!



Тема Re: последни снимки-повече няма да досаждамнови [re: golden]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано19.01.04 17:53



....привет! никак даже не е досадно... твоите въпроси ме накараха да се замисля над начина, по който отглеждам моите бодили...и ме върнаха доста години назад!
№ 17 е Мамилария Бокасана най-вероятно, а ако май месец цъфне с жълторозови цветчета - значи е основният вид, а не някой от вариететите й.
№ 19 е Еуфорбия, но подобни на нея има поне още петдесетина, и не бих се наел с точното й видово определяне! а и... харесвам ги, но само кактусоподобните познавам сравнително добре.
№ 23 - Аустро цилиндро опунция /шпациите ги оставих, за да го произнесеш по-лесно/ вероятно Имбриката, но не съм сигурен за видовото име.
24.....е още малък... и всеки, който го назове, ако го няма засят от семе и на тая големина порасъл - вероятно ще те подведе! Цереусите са безкрайно много и дори на 5-6 годишни растения, които не са от най-разпространените, е трудно да се определи научното име без специализирана литература.
27 - ....попитай Ариокарпус...аз ползвам Опунции само за подложки...и тотално не ги познавам, освен няколко вида
28 - Chamaecereus silvestri
30?!?!...прилича на възрастен Бразиликактус Греснери, но....не съм убеден! Какъв цвят, къде точно и по колко на веднъж цвята се появяват?! Защото е възможно и да е някаква Пародия! ....Пародия е род кактуси, кръстени на един ботаник Пароди!
№ 20 е Стапелия, приятни растения със страхотни цветове...около 50 вида, различаващи се почти единствено по цвета! Ако цъфне и покажеш фотос - ще мога да го определя точно като вид.
№ 4 - Еуфорбия Енопла...но има % вероятност и да е Еуфорбия мамиларис...какъв е точният цвят на новите "бодли"?
5 - Астрофитум каприкорне
18 - Астрофитум мириостигма - вероятно основният вид
6.....?!...прилича на Еспостоа, но...имаш ли по-фокусирана снимка?
7 - нищо се не види! изобщо...жив ли е?!?!
9 - вероятно Клейстокактус, но....май вече неопределим
10 - Мамилария пролифера, вар. ? хаитиенсис?
11 - Ехинопсис...хибриден....страхотен цвят, останалите 364 дни - скучноват
12 - същото
13 - Мамилария грацилис
14 - Тефрокактус артикулатус вар. папиракантус! Поздравления! При мен расте само на подложка.
15- Цереус /?/ перувианус, форма монстрозна / демек чудовищна /
16 - Лихтенбергия принципис - още веднъж поздравления! Опитай в дълбок, но тесен съд - може би напролет ще тръгне да расте и - вече е достатъчно голяма, за да пусне 2-3 невероятни огромни коприненозлатисти цвята.
1 - с риск да напиша глупуст - прилича ми на Ечеверия
Агавето вероятно е Агаве фершафелти, но не съм съвсем сигурен.
Е...колкото можах..... до скоро!



Тема Re: последни снимки-повече няма да досаждамнови [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано19.01.04 19:17



Мерси!
17-Мамилария Бокасана-цветчетата му не са жълторозови,а бялорозови,дребнички;
30-досега не е цъфтял
20 го имам от тази есен и осте не е цъфтял-ще чака с нетърпение
4 цветът на новите бодли е светло жълт-"сламен" цвят и после стават тъмни
6 ще напавя по-добра снимка
7 жив е и даже е цъфтял веднъж-красив голям наситеноцикламен цвят с много кратък живот
11 и 12 още не са цъфтели
мерси за поздравленията за 14 и 16-когато ги купувах нямах представа,харесаха ми защото имат "нестандартен" вид
какво ще кажеш за 21,22 и 29-всичките ли са рипсалидопсис?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано19.01.04 22:55



PAGANEO въпреки че живея във София съм роден във Варна във гръцката махала, така че когато реша да ходя може да се свържем някак и да обменим опит и идеи. Ацтекиум може да бъде присаден през първите 2-3 години и след това при липса на грешки да се укорени отново. Така тези 15 години могат да се съкратят наполовина. Между другото това че той се гледа трудно е мит от "старата школа", цъфти лесно, много по-лесно от Лехтенбергия. За цинтията ще потърся инфо и каквото намеря ще го пусна тук.

Golden, аз съм съгласен напълно със PAGANEO за имената. Ако все пак има някой кактус или сукулент на който ти се губи името или сме пропуснали да напишем подвида му ми пиши, но изчисти всички снимки които вече са ти ясни като имена, защото така станаха много и мога да се объркам. какт29 е Epyphilium но има твърде много хибридни форми у нас и е трудно да се определи. 22 е Zygocactus въпреки че според най новата таксономия (от 2002) се обединяват във рипсалис.
Изопщо не досаждаш на мен ми е приятно че някой се интересува по темата.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано20.01.04 15:31



....ами....привет, граЦки! драсни ми на menpoc@dir.bg и ще обменим телефони и адреси.
За Ацтекиума си прав....труден е първите 2-3 години, докато от милиметрово семеначе стане поне сантиметър в диаметър. Но другата истина е, че ако човек иска да го има в колекцията си със сигурност, както и да създаде собствена банка от семедаващи колекционни растения - поне два екземпляра трябва да се оставят на подложка. Независимо, че до безумие обрастват с детки.
Като заговорихме за "редки" кактуси...и понеже моята сбирка се създава отново....интересуват ме всякакви Юбелмании, Аустрокактуси и.... абе тръпка са ми Андските кактуси!

И една мамилария, която се е появила из колекциите в тия няколко години, в които бях спрял да колекционирам - пересделароса! Невероятно растение е, но май няма тук откъде да взема детка или семена!



Тема Re: последни снимки-повече няма да досаждамнови [re: golden]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано20.01.04 16:03




17 - всъщност това е основната форма на Мамилария бокасана /т.е. от района Бокаса/ - бялорозов цвят. Има още няколко разновидности - напр. спленденс - с розови цветове и по-гъсти бели власинки, мултиланата - с толкова много радиални бели меки бодли, че зеленото на кактуса почти не се вижда, и още една, която аз имам и подозирам, че е културносъздадена форма - също толкова бяла и гъстоокосмена, но със "залимбени" коси...т.е. не прави, а....не зная как да го опиша....
30.....учудващо! ако е Бразиликактус греснери - трябва да има малки, но красиви жълтозеленикаве цветове на върха си. Ако са отстрани долу - вероятно е Ребуция. Ако са на върха, но яркожълти или всякакви нюанси на оранжево и червено - значи е Пародия. Надявам се, че след подходящо подсушаване и зазимяване в началото на лятото ще те зарадва с цветове и ще го определим.
20 - имам подозрения, че е Стапелия еуропеа, но....нека първо цъфне!
4....значи по-вероятно е да е вторият от видовете, които ти написах. Макар че и еуфорбия мамиларис отдавна е "културно " растение и вече има създадени сортове, което прави обърквацията още по-сериозна!
7 - хайде направи снимка на фокус и на този! Според описанието на цвета със сигурност е Ехиноцереус, и то от "пектинатните" видове / пектинатен означава, че бодличките му са диаметрално разположени под формата на гребен/ и най-вероятно е Ехиноцереус пектинатус вар. ригидиссимус, но... ще кажа след новата снимка.
21 и 22 са Зигокактус Трункатус....но никога не съм имал толкова много място, че да си позволя да отглеждам и листати кактуси!....а и...някак са ми скучни и.....абе почти като всяка друга китка! казано между нас....когато истински се подпалиш на тема кактуси - сама ще ги подариш някому!
29 е нещо съвсем различно...според старата класификация на Хааге е Шлумбергера....но по горната причина не съм в час с таксономията на листните кактуси! Красива китка е, прави листа до 2 метра, цъфти с огромни червени цветове....и ...хахахаха.....за мен просто не е колекционен кактус!
Бих ти препоръчал www. cactus-mall.com има страхотна сбирка от сайтове за кактуси.....и е крайно време да ти подарим няколко колекционни....но внимавай - подпалиш ли се по тия бодливи гадинки - обикновено е за цял живот!



Тема Re: последни снимки-повече няма да досаждамнови [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано20.01.04 23:24



Mersi за информацията.Ще погледна в сайта,който си споменал.
П.С.няма проблем ако се вманича на тема кактуси-една мания повече,не е страшно............



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторDzen-2 (Нерегистриран)
Публикувано21.01.04 12:15



Ariocarpus adski ti blagodaria za pratkata. Machaerocereus eruca e strahotna iznenada za men, kakto i Utahia EМ2. Mоzem da prodalziм сас еьпериментите.



Тема Re: последни снимки-повече няма да досаждамнови [re: golden]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано21.01.04 15:53



....да, мила, но...да те предупредя.....те са толкова невероятни, толкова разнообразни и толкова много видове, които със сигурност би искала да имаш, че.....като нищо могат да прогонят другите ти мании!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Dzen-2]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано21.01.04 15:57



Абе пичове.....някой има ли време и умения да ми прави присадки?....и подложки за целта, разбира се?!?.... плащам си!!!! и бих поръчал....няколкостотин на първо време!!!



Тема Dictionaryнови [re: PAGANEO]  
АвторDzen 2 (Нерегистриран)
Публикувано22.01.04 10:57



Mislia ce go otkrih:

ЛАТИНСКО-РУССКИЙ КАКТУСНЫЙ СЛОВАРЬ



A
abyssinicus - происходящий из Абиссинии
acanthocalycilim - с шипами на чашечке цветка
acanthurus - колючехвостый
aculeutus - колючий
acutissimus - очень остроконечный, очень острый
aggregata - присоединенная
alacriportanus - из Порто Алегре (Бразилия)
albiftorus - с белыми цветами
amoenus - приятный, прелестный
anacantha - без колючек
ancistrophora - крючконосная
aporocactus - протянувшийся, распростертый кактус
apricus - солнечный, солнцелюбивый
arborescens - древовидный
areolatus - покрытый ареолами
ariocarpus - с плодами, похожими на ягоду рябины
aristatus - остистый
armatiis - вооруженный (снабженный колючками, шипами, крючками и т. д.)
articulatus - членистый, суставчатый
aselliformis - мокрицеобразный
asterias - звездный, похожий на морскую звезду
astrophytum - звездное небесное растение
atropurpurea - темно-пурпурный
atrosanguinelis - темно-кровяно-красный
atrovirens - темно-зеленый
attenuatus - тонкий, слабый
aureispinus - с золотистыми шипами
australis - южный, происходящий с юга

B
bahiensis - из Бахи в Бразилии
baldianum - имя собственное
barbutus - бородатый, бородчатый
basilaris - основной, расположенный у основания
bicolor - двухцветный
blossfeldia - в честь собирателя кактусов Г. Блоссфельда
bocasunus - Сьерра-де-Бокас, Мексика
bombycinus - атласный
bonplandii - в честь французского ботаника Э. Бонплана
brachipetalus - коротколепестковый
brasiliensis - происходящий из Бразилии
brevihamatus - с короткими колючками
brunescens - коричневатый
bulbosus - луковицеобразный, клубневидный
bumamma - с крупными сосочками

С
caesius - голубовато-серый, серовато-голубой
caespitosus - образующий дернину, сплетение растений
calochlorum - красивого зеленого цвета
camanchicus - из Техаса, области индейцев-команчей
campanulata - колокольчиковая
camptotrichus - с изогнутыми волосками
candicans - глянцево-белый
candidus - белоснежный
capilliformis - волосовидный
capricornis - козерогий
cаrneus - телесного цвета
castaneus - каштановый
catamarcensis - из Катамарка (Аргентина)
cataphractus - бронированный, покрытый панцирем
caulis - стебель
centricirrhus - с щетинками, колючками в середине
cereus - восковая свеча (свечевидный)
chimaecereus - стелющийся цереус
chionocephalus - снежноголовый
chiotilla - местное название съедобных ягод некоторых столбовидных кактусов
chloranthus - цветущий зелеными цветами
chrisacanthus - с золотистыми колючками
cinerea - пепельно-серая
cinnabarinus - киноварно-красный
clavarioides - похожий на палицу, дубинку
cleistocactus - закрытый кактус (с закрытыми цветками)
columbianus - колумбийский
columnaris - колончатый, столбовидный
compressus - сжатый
concinnus - изящный
coptonogоnus - с прерванными гранями
cornifenis - носящий рога
coronarius - венцеобразный
согуnе - булава
coryphantha - с цветами на верхушке
cotyledon - семядоля
crassispinus - с толстыми или густыми колючками
crenutus - зазубренный
cristatus - гребенчатый
cruci-albicentra - с белой крестовидной серединой
curvispinus - с изогнутыми колючками
cylindricus - цилиндрический
cymbiformis - ладьеобразный

D
damsii - имя собственное
dasyacanthus - с густыми колючками
dasyphrissus - щетинистый
debelis - слабый
decipiens - обманчивый
delaetii - в честь голландского кактусоторговца Ф. Делаэта
deminutus - уменьшенный
densispinus - с густыми колючками
densus - густой, плотный, густо расположенный
denticulatus - мелкозубчатый
denudatus - обнаженный, голый
discolor - разного цвета, пестрый
dolichothele - с длинными сосочками

Е
echinocactus - ежовый кактус
echinofossulocactus - ежевидный кактус с мелкими канавками
echinoldes - ежевидный
echindpsis - ежеподобный
clutior - более высокий
elegans - изящный, изысканный
elephantidens - слоновый бивень
elongutus - удлиненный
engelmanii - в честь американского врача средины XIX в, кактусиста Г. Энгельмана
epiphallus - сидящий на листе
epiphatum - эпифитный, живущий на растении
erectus - прямостоящий, прямой
eriocuctus - шерстистый кактус
erythrocephalus - красноголовый
eyriesii - в честь французского собирателя кактусов А. Эйрие

F
ficus-indica - индийская смоковница
fissuratus - растрескавшийся
flagelliformis - бичевидный
flagriformis - жгутиковидный, плетевидный
flavovirens - желто-зеленый
flocosus - с хлопьевидным опушением
fragilis - хрупкий, ломкий
fridanum - в честь чехословацкого путешественника и кактусиста А. В. Фрича
fulgens, fulgidus - блистающий, сверкающий
fulvispinus - с бурыми шипами
gaertneri - в честь Гартнера, врача и ботаника
gibbоsus - горбатый, с многочисленными горбиками
giginteus - гигантский
gluticus - сизо-зеленый
globdsus - шаровидный
gracilis - стройный, тонкий, изящный
grandicornis - крупнорогий
grandiflorus - крупноцветный
gymnocalycium - с голой чашечкой цветка

Н
haageana - в честь династии специалистов торговцев кактусами Хааге
haitiensis - происходящий с о-ва Гаити
hamatacanthus - с крючковидными колючками
heliantocereus - цереус с солнечным цветком
heliocereus - солнечный цереус
hertrichiana - в честь кактусиста В. Гертриха, Калифорния, США
hidalgensis - происходящий из Гидальго (Мексика)
hоrriaus - страшный, ощетиненный
hulscha - сирота (индейск.)
humifusus - распростертый на поверхности земли
humilis - низкий, приземистый
hylocereus - лесной цереус

I
imbricatus - черепичатый
inermis - невооруженный
inerens - чрезвычайно большой

J
jamaciry - японское имя Jujuyana - из провинции Жужуй (Бразилия)

F
falcutus - серповидный
famatimensis - из Фаматима (Аргентина)
fasciutus - полосатый
faucuria - растение из семейства норичниковых
fellnus - похожий на кошку или куницу
ferox - устрашающий


N
nаnа - карликовая, низкорослая
riapinus - репообразный
nео- - ново - (когда название без этой приставки было дано уже раньше)
niger, nigra - черный
nigrost6ma - с черным зевом
nivosus - снежный
notocuctus - замечательный кактус
nudus - голый, обнаженный
nvcticalus - красивый ночью

K
kupperisna - в честь проф. ботаники В. Куппера

L
lanatus - шерстистый
latispinus - ширококолючечный
lentus - вязкий, тягучий, продолжительный, медлительный
leptocaulis - с тонкими стеблями
leucocephalus - белоголовый
leucomalhis - белошерстистый
leucotrichus - беловолосый
leucoviolacea - бело-фиалковый
lilipatinus - крошечный
lineuris - линейный
lithops - похожий на камень
lobivia - анаграмма из названия страны Боливия
longiglochidiata - с длинными глохидиями
longimamma - длиннососочковая
longispinus - с длинными шипами
lophophora - несущая гриву (хохол)
lycopodioides - плаунообразный


М
maasii - в честь немецкого кактусиста Мааса
macromeris - крупночленистый
maculatus - пятнистый
magnimamma - крупнососочковая
malacocirpas - мягкоплодный
mаmillaris - сосочковидная
mandragora - похожий на растение мандрагору
margaritifer - жемчугоносный
marginatus - окаймленный
marmoratus - мраморный, с рисунком, напоминающим мрамор
marsoneri - в честь итальянского собирателя и открывателя кактусов О. Марсонера
maximus - наибольший, очень крупный
mazatlanensis - из провинции Мазатлан (Мексика)
melanocentrus - с черным центром
melodictus - дынный кактус
meloformis - дынеобразный
microdasis - мелкощетинистый
micromeris - состоящий из мелких частей
microsperma - мeлкосемяцный
minimus - наименьший, очень маленький
minusculus - очень мелкий
mirabilis - удивительный
mitriformis - в форме чалмы, тюрбана
monocanthus - одноколючковый
monstrosus - уродливый
multiceps - со многими головками (луковицами)
multicostatus - многореберчатый
multifl6rus - многоцветковый
mutabilis - переменчивый, меняющийся
myriostigma - многокрапинковый

О
obregonia - из Сьюдад-Обрегона
orbicularis - округлый
oreocereus - горный цереус
ornatus - украшенный
ovatus - яйцевидный,овальный
oxygоnus - острогранный

Р
pachandi - имя собственное
pachipterus - толстокрылый
palidus - бледный
paimeri - в честь американского ботаника Э. Пальмера
pampeunus - обитающий в пампасах (степях)
papyracinthus - с бумагоподобными колючками
paradоxus - странный, парадоксальный
parviflоrus - мелкоцветный
pasacаna - из Пасака (Аргентина)
paucicostаta - малоребристая
pectinatus - гребневидный, с гребешком
pelecyphonis - несущий топор
pendulus - висячий, повислый
perbellus - очень красивый
perforatus - продырявленный, пронзенный
peruvianus - перуанский
pilocarpus - с волосистыми плодами
plumosus - перистый
polyanthus - многоцветковый
pomanensis - происходящий из Поман (Катамарка,Аргентина)
prismiticus - призматический
procumbens - лежачий, распростертый на поверхности земли
prolifer - образующий отростки, детки
pseudo - ложный
pteranthus - крылоцветный
pulchellus - красивый, прекрасный
pungeris - колющий, колючий
purpureus - пурпурно-алый, багряный
purpusii - в честь ботаника Пурпуза
pygmaea - карликовая

Q
quadrangularis - четырехугольный
quimilo - местное название кактуса в Аргентине

R
ridians - лучевидно-расходящийся
ramosus - ветвистый, многоветвистый
rebutia - в честь французского виноградаря и любителя-кактусиста П. Ребу
regina - королева
rhodanthus - с розовыми цветами
rigidissimus - самый жесткий
robustus - мощный
rotundifdlius - округлолистный
nibescens - красноватый, краснеющий
rubra - красная
rufidus - рыжеватый
rutilans - желтовато-красный

S
setosus . - щетинистый
solicornioldes - похожий на растение солянку
salm-dykianus - в честь выдающегося автора и знатока суккулентов XIX в. Сальм-Райфер-шайд-Дика
salmineus - лососевого цвета
sanguiniflora - с кроваво-красными цветками
saponaria - мыльная
schwantesii - в честь проф. Швантеза, специалиста по суккулентным растениям
scopa - метла, веник
selenicereus - лунный цереус
semperfloreus - вечноцветущий
sempevivus - вечно живой
senilis - старческий
setispinus - с щетиновидными шипами
setdsus - щетинистый
smaragdiflorus - цветущий изумрудно-зелеными цветками
spachianus - в честь профессора ботаники в Париже Э. Спаха
spathulitus - лопатчатый
speciosus - прекрасный, красивый
spiniflorus - колючецвётный
spinosissunus - очень колючий
splondes - блестящий
stella-aurata - золотистая звезда
stellatus - звездчатый
strictus - прямой, торчащий
subgibbosus - не совсем покрытый бугорками
subulatus - шиловидный
surcul6sus - пышный с побегами

Т
tabularis - плоский
tephrocactus - кактус пепельного цвета
teres - округлый в поперечном сечении
texensis - происходящий из Техаса
thelogonus - с гранеными бугорками (сосочками)
tigrinus,
tigridius - тигровый
tomentosus - войлочный
tortispinus - со скрученными колючками
transvaalensis - из Трансвааля (Ю. Африка)
triangularis - треугольный
trichocereus - волосатый цереус
tricolor - трехцветный
trollii - Тролль, имя собственное
truncatus - усеченный
tubifl6ra - трубкоцветный
tunicatus - с оболочками

U
unditus,
undulutus - волосистый (также мелковолосистый)
urbanianus - городской


Y
validus - сильный
variegatus - пестрый
vatteri - в честь аргентинского кактусиста и собирателя Э. Ваттера .
violaceus - фиолетовый, с запахом фиалок
viridis - зеленый
viscosa - клейкая, липкая
virosus - ядовитый, вонючий
vulgiris - обыкновенный, повсеместный, обычный, вульгарный

W
weingartia - в честь немецкого кактусиста, специалиста по опунциям и цереусам, В. Вайнгарта

Х
xantecarpus - желтоплодный

Z
zacatecasensis - из пров. Сакатекас (Мексика)
zebrinus - полосатый (как зебра)
zygocаctus - кактус с неправильными (несимметричными) цветками



Тема Re: Dictionaryнови [re: Dzen 2]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано22.01.04 18:25



...върши работа! макар че е дело на любител. и е с доста правописни грешки, а също е и с малко странни преводи на места. Има една хубава книжка на Борисенко "Кактусы".....там всички латински наименования са преведени, и то абсолютно правилно....така че можеш да допълниш Речника....например с "nidus" ....или да го поправиш от Bahia- Бахи на БАЙА!
Апропо....посял съм и Геохинтония.......ама явно и тая новост съм а пропуснал....нещо за тоя бодил?!



Тема Geohintonia mexicanaнови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано23.01.04 16:04



Истинска рядкост, Може би защото го откриха на скоро. Доколкото знам има връзка с ацтекиума и с ариокарпус бравоанус. Не е по-труден за гледане от ацтекиум. Не много студена зима и полусянка. Преди малко четох за някакъвскандал свълзан с контрабандния износ но вида от Мексико можеш да го прочетеш тук http://www.iosweb.org/geo1.htmlп.с.

PS От каде се снабди със семената?



Тема Re: Geohintonia mexicanaнови [re: Ariocarpus]  
Авторcactus_pln (Нерегистриран)
Публикувано24.01.04 20:17



Na vnimanieto na vsichki kaktusisti.
Veche ima nov chat kanal v mIRC #cactus.bg



Тема Re: Geohintonia mexicanaнови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано26.01.04 18:45



хъмммм....странно! имам няколко фотоса на Геохинтония в базата си и......не видях никаква връзка с ацтекиум /освен може би цвета му, но е по-едър и коприненорозов като на корифанта/ А за връзка с ариокарпус и дума не може да става! вкл. и семената са съвсем различни. И никакви мамили!
Семеначетата имат вид на корифанти в детска възраст, зрялото растение по форма напомня на дискокактус, най-вече на Хорсти, но ареолите са по редки, текстурата навява асоциации с Юбелмания, а бодлите - ей Богу! Те такива бодли НЕМА! - както би казал шопът! по два, завити нагоре...и очевидно с някаква остатъчна функция, щото не вършат работа нито за отбрана, нито са разсейване на светлината, нито за комулиране на влага.
А откъде съм взел семената? От един приятел в Чехия. Преди няколко дни засях и ако всичко е о.к. - ще ти пратя оставените в резерв няколко.
Мога и фотоси на мейла да ти пратя, щото тук не зная как!?!... или някой ще ме светне, та да могат и други да се насладят на тоя "невъзможен" кактус!



Тема Re: Geohintonia mexicanaнови [re: PAGANEO]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано27.01.04 02:40



Snimkite se slagat mnogo lesno. S desnia buton na miskata natiskas varhu snimkata ot padastoto menu izbiras properties i copiras adresa (URL) na snimkata sled tova natiskas tuk otdolu IMG i se poiaviava [image][/image]
i pravis slednoto [image]tuk pises adresa[/image]
Tova e. Semenata ot Pavlicek li vze?
Geohintonia e uzasno riadak vid naistina sasto kato Ariocarpus hintonii LRM84 lubimoto mi rastenie.





Тема Re: Geohintonia mexicanaнови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано28.01.04 15:55



Благодаря за метода, но.....върши работа ако ползваш фотос от нета, а ако искам да сложа мои фотоси?! от моя комп?
Семената са от Дохналик, но........още не са покълнали...поне тия на Геохинтонията. И въобще изчакай още две седмици и тогава ще мога да ти кажа да опиташ ли и ти от там или не. Засях 200 вида, но още е рано да направя статистика на кълняемоста им. Цинтията тръгна добре, но има цели родове, които още не са покълнали - ехиномастуси, склерокактуси, орои, ехинокактуси...зная, че някои изискват време, но....първите засях преди две седмици!
А опитвал ли си да сееш в неутрален субстрат, без каквито и да било хранителни вещества?! и с последващо подхранване? какъв би ми препоръчал с цел избягване на плесените и зелените водорасли?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано28.01.04 19:46



Не може да се показват снимки от личния рс.

Geohintonia e труден вид и не се учудвам че има проблем с пакълването, също и Oroya. Аз вероятно ще купя семеначета от Серафимови, вчера получих каталога им.

В неутрален и ултра беден субстрат можеш да сееш спокойно, няма значение, стига да ги пикираш месец по-късно. Чувал съм и за хора които са сели във вата със добри резултати.

Нищо не може да се направи за премахване на зелените водорасли. Бялата плесен се появява най-често при съприкосновение на влажния субстрат с малко по-ниска стайна температура или влага. Тя убива семеначетата, премахва се механично или сложи много фин дренаж на повърхността или поръси слой от стрити дървени въглища отгоре. Разбира се има и препарати но не съм убеден дали ги продават у нас. Зелените водорасли не са толкова страшни.

Имаш ли някакви семена или растения за продан?



Тема Re: Geohintonia mexicanaнови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано29.01.04 17:03



[image]http://thumb4.webshots.com/s/thumb4/8/1/4/96680104yVHbkB_th.jpg [/image]



Тема Re: Geohintonia mexicanaнови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано29.01.04 17:07



втора проба! [image][http://thumb4.webshots.com/s/thumb4/8/1/4/96680104yVHbkB_th.jpg/image]



Тема Re: Geohintonia mexicanaнови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано29.01.04 19:23







Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано29.01.04 19:34



...най-накрая се справих с тая снимка!
За съжаление не мога да публикувам другата, с цвят, и много по-опушен.
Благодаря за съвета! Справям се с плесента чрез фунгицид и механично....но е въпрос на време и частични загуби на семеначета. Следващите 100 вида ще ги опитам на стерилна основа....и каквото сабя покаже!
Можеш ли да ми пратиш тоя каталог от Серафимови?
За продан нямам, но от повечето видове, които сях, си запазих "резервни" семена, а имам и някои интересни нещица върху присадките, които имат детки и....мога и от тях да ти предложа.
И понеже за мен това е хоби - ти предлагам да е под формата на размяна с твои семеначета или детки. Или, ако имаш нещо "интересно" на подложка, което неприязънта ти към присадите би те навела на мисълта да размениш!?!
Бай дъ уей, оказа се, че парите за семената, които дадох, били в повече и....сега трябва да правя нова поръчка. А аз май взех тия, които исках и.....мога да поръчам за теб някои красоти. Драсни едно мейлче с най-интересуващите те родове и видове.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторClassification Cactaceae (Нерегистриран)
Публикувано12.02.04 14:55



Классификация EDWARD F. ANDERSON (THE CACTUS FAMILI) 2001 год


Cactaceae A. L. de Jussieu 1789, conserved name

Subfamily Pereskioideae K. Schumann 1898

Pereskia

Subfamily Maihuenioideae P. Fearn 1996

Maihuenia
Subfamily Opuntioideae K. Schumann 1898

Austrocylindropuntia
Brasiliopuntia
Consolea
Cumulopuntia
Cylindropuntia
Grusonia
Maihueniopsis
Miqueliopuntia
Opuntia
Pereskiopsis
Pterocactus
Quiabentia
Tacinga
Tephrocactus
Tunilla

Subfamily Cactoideae

Tribe Calymmantheae R. S. Wallace 2001

Calymmanthium

Tribe Hylocereeae Buxbaum 1958

Disocactus
Epiphyllum
Hylocereus
Pseudorhipsalis
Selenicereus
Weberocereus

Tribe Cereeae Salm-Dyck 1845

Arrojadoa
Brasilicereus
Cereus
Cipocereus
Coleocephalocereus
Melocactus
Micranthocereus
Pilosocereus
Praecereus
Stephanocereus
Uebelmannia

Tribe Trichocereeae Buxbaum 1958

Acanthocalucium Backeberg 1935
• Acanthocalucium ferrarii Rausch 1976
• Acanthocalucium klimpelianum (Weidlich & Werdermann 1927) Backeberg 1935
• Acanthocalucium spiniflorum (K. Schumann 1903) Backeberg 1935
Arthrocereus
Brachycereus
Cephalocleistocactus
Cleistocactus
Denmoza
Discocactus
Echinopsis
• Echinopsis adolfofriedrichii G. Moser 1982
• Echinopsis ancistrophora Spegazzini 1905
Echinopsis ancistrophora subsp. arachnacantha (Buining & F. Ritter) Rausch 1977
Echinopsis ancistrophora subsp. pojoensis (Rausch) Rausch 1977
Echinopsis ancistrophora subsp. cardenasiana (Rausch) Rausch 1977
• Echinopsis angelesii (R. Kiesling) G. D. Rowley 1980
• Edlinopsis antezanae (Cardenas) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis arboricola (Kimnach) Mottram 1997
• Echinopsis arebaloi Cardenas 1956
• Echinopsis atacamensis (Philippi) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
Echinopsis atacamensis subsp. pasacana (F. A. C. Weber ex Rumpler) G. Navarro 1996
• Echinopsis aurea Britton & Rose 1922
• Echinopsis backebergii Werdermann ex Backeberg 1931
• Echinopsis baldiana Spegazzini 1905
• Echinopsis bertramiana (Backeberg) H. Friedrich &G. D. Rowley 1974
• Trichocereus bertramianus Backeberg 1935
• Echinopsis boyuibensis F. Ritter 1965
• Echinopsis brasiliensis Fric ex Pazout 1963
• Echinopsis bridgesi Salm-Dyck 1850
Echinopsis bridgesii subsp. yungasensis (F. Ritter) P. J. Braun & Esteves 1995
• Echinopsis bruchii (Britton & Rose) H. Friedrich & Glaetzle 1983
• Lobivia bruchii Britton & Rose 1922
• Lobivia grandis Britton & Rose 1922
• Soehrensia bruchii (Britton & Rose) Backeberg 1940
• Pseudolobivia grandis (Britton & Rose) Krainz 1946
• Soehrensia grandis (Britton & Rose) Backeberg 1951
• Soehrensia ingens Backeberg 1951
• Echinopsis grandis (Britton & Rose) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis ingens (Backeberg) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Lobivia formosa subsp. bruchii (Britton & Rose) Rausch 1976
• Lobivia formosa subsp. grandis (Britton & Rose) Rausch 1976
• Trichocereus bruchii (Britton & Rose) F. Ritter 1980
• Trichocereus grandis (Britton & Rose) F. Ritter 1980
• Trichocereus ingens (Backeberg) F. Ritter 1980
• Echinopsis x cabrerae (R. Kiesling) G. D. Rowley 1979
• Echinopsis caineana (Cardenas) D. R. Hunt 1991
• Echinopsis cojasensis F. Ritter 1980
• Echinopsis calliantholilacina Cardenas 1965
• Echinopsis callichroma Cardenas 1965
• Echinopsis calochlora K. Schumann 1903
Echinopsis calochlora subsp. glaetzleana P. J. Braun & Esteves 1994
• Echinopsis camarguensis (Cardenas) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis candicans (Gillies ex Salm-Dyck) F. A. C. Wet ex D.R. Hunt 1987
• Echinopsis cephalomacrostibas (Werdermann & Backeberg) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis cerdana Cardenas 1959
• Echinopsis chalaensis (Rauh & Backeberg) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis chamaecereus H. Friedrich & Glaetzle 1983
• Echinopsis chiloensis (Colla) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis chrysantha Werdermann 1931
• Echinopsis chrysocheteWerdermann 1936
• Echinopsis cinnabarina (W. J. Hooker) Labouret 1853
• Echinopsis clavata (F. Ritter) D. R. Hunt 1997
• Echinopsis cochabambensis Backeberg 1957
• Echinopsis comarapana Cardenas 1957
• Echinopsis conaconensis (Cardenas) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis coquimbana (Molina) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis coronata Cardenas 1957
• Echinopsis cotacajesii Cardenas 1970
• Echinopsis crassicaulis (R. Kiesling) H. Friedrich & Glaetzle 1983
• Echinopsis cuzcoensis (Britton & Rose) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis densispina Werdermann 1934
• Echinopsis derenbergii Fric 1927
• Echinopsis deserticola (Werdermann) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis escayachensis (Cardenas) H. Friedrich &G. D. Rowley 1974
• Echinopsis eyriesii (Turpin) Pfeiffer & Otto 1839
• Echinopsis fabrisii (R. Kiesling) G. D. Rowley 1979
• Echinopsis famatimensis (Spegazzini) Werdermann 1931
• Echinopsis ferox (Britton & Rose) Backeberg 1934
• Echinopsis formosa (Pfeiffer) Jacobi 1850
• Echinopsis friedrichii G. D. Rowley 1974
• Echinopsis glauca (F. Ritter) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis glaucina H. Friedrich &G. D. Rowley 1974
• Echinopsis haematantha (Spegazzini) D. R. Hunt 1991
• Echinopsis hahniatia (Backeberg) R. S. Wallace 1997
• Echinopsis hammerschmidii Cardenas 1956
• Echinopsis hertrichiana (Backeberg) D. R. Hunt 1991
• Echinopsis huascha (F. A. C. Weber) H. Friedrich & G.D.Rowley 1974
• Echinopsis huotii (Cels) Labouret 1853
Echinopsis huotii subsp. vollegmndemis (Cardenas) G. Navarro 1996
• Echinopsis hystrichoides F. Ritter 1980
• Echinopsis ibicuatensis Cardenas 1956
• Echinopsis kladiwaiana Rausch 1972
• Echinopsis klingleriana Cardenas 1965
• Echinopsis knuthiana (Backeberg) H. Friedrich &G. D. Rowley 1974
• Echinopsis korethroides Werdermann ex Backeberg 1931
• Echinopsis lageniformis (Forster) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis lamprochlra (Lemaire) H. Friedrich &Glaetzle 1983
• Echinopsis lateritia Gurke 1907
• Echinopsis leucantha (Gillies ex Salm-Dyck) Walpers 1843
• Echinopsis litoralis (Johow) H. Friedrich &G. D. Rowley 1974
• Echinopsis macrogona (Salm-Dyck) H. Friedrich &G. D. Rowley 1974
• Echinopsis mamillosa Gurke 1907
Echinopsis mamillosa subsp. silvatica (F. Ritter) P. J. Braun & Esteves 1995
• Echinopsis marsoneri Werdermann 1932
• Echinopsis mataranensis Cardenas 1970
• Echinopsis maximiliana HeyderexA. Dietrich 1846
• Echinopsis meyeri Heese 1907
• Echinopsis mieckleyi R. Meyer 1918
• Echinopsis minuana Spegazzini 1905
• Echinopsis mirabilis Spegazzini 1905
• Echinopsis molesta Spegazzini 1905
• Echinopsis nigra Backeberg 1935
• Echinopsis obrepanda (Salm-Dyck) K. Schumann 1894
Echinopsis obrepanda subsp. calorubra (Cardenas) G. Navarro 1996
Echinopsis obrepanda subsp. tapecuana (F. Ritter) G. Navarro 1996
• Echinopsis oxygona (Link) Zuccarini ex Pfeiffer & Otto 1939
• Echinopsis pachanoi (Britton & Rose) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis pampana (Britton & Rose) D. R. Hunt 1991
• Echinopsis pentlandii (W. J. Hooker) Salm-Dyck ex A. Dietrich 1846
• Echinopsis peruviana (Britton & Rose) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
Echinopsis peruviana subsp. puquiensis (Rauh & Backeberg) Ostolaza 1998
• Echinopsis pojoensis Cardenas 1959
• Echinopsis pseudomamillosa Cardenas 1959
• Echinopsis pugionacantha Rose & Boedeker 1931
Echinopsis pugionacantha subsp. rossii (Boedeker) G. Navarro 1996
• Echinopsis quadratiumbonata (F. Ritter) D. R. Hunt 1997
• Echinopsis rhodotricha K. Schumann 1900
Echinopsis rhodotricha subsp. chacoana (Schiitz) P. J. Braun & Esteves 1995
• Echinopsis riviere-de-caraltii Cardenas 1971
• Echinopsis saltensis Spegazzini 1905
• Echinopsis sanguiniflora (Backeberg) D. R. Hunt 1991
• Echinopsis santaensis (Rauh & Backeberg) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis schickendantzii F. A. c. Weber 1896
• Echinopsis schieliana (Backeberg) D. R. Hunt 1987
• Echinopsis schoenii (Rauh & Backeberg) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis schrieteri (A. Castellanos) Werdermann 1931
• Echinopsis scopulicola (F. Ritter) Mottram 1997
• Echinopsis silvestrii Spegazzini 1905
• Echinopsis skottsbergii (Backeberg) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis smrziana Backeberg 1935
• Echinopsis spachiana (Lemaire) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis spinibarbis (Otto) A. E. Hoffmann 1989
• Echinopsis strigosa (Salm-Dyck) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis subdenudata Cardenas 1956
• Echinopsis tacaquirensis (Vaupel) H. Friedrkh & G. D. Rowley 1974
Echinopsis tacaquirensis subsp. taquimbalensis (Cardenas) G. Navarro 1996
• Echinopsis taratensis (Cardenas) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis tarijensis (Vaupel) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
Echinopsis tarijensis subsp. herzogiana (Cardenas) G. Navarro 1996
Echinopsis tarijensis subsp. totorensis (Cardenas) G. Navarro 1996
• Echinopsis tarmaensis (Rauh & Backeberg) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis tegeleriana (Backeberg) D. R. Hunt 1987
• Echinopsis terscheckii (Parmentier) H. Friedrich &G. D. Rowley 1974
• Echinopsis thelegona (F. A. C. Weber) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis thelegonoides (Spegazzini) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis thionantha (Spegazzini) Werdermann 1931
• Echinopsis tiegeliana (Wessner) D. R. Hunt 1991
• Echinopsis trichosa (Cardenas) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis tubiflora (Pfeiffer) Zuccarini ex A. Dietrich 1846
• Echinopsis tulhuayacensis (Ochoa) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis tunariensis (Cardenas) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis uyupampensis (Backeberg) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis vasquezii (Rausch) G. D. Rowley 1975
• Echinopsis vatteri (R. Kiesling) G. D. Rowley 1979
• Echinopsis volliana (Backeberg) H. Friedrich & G. D. Rowley 1974
• Echinopsis walteri (R. Kiesling) H. Friedrich & Glaetzle 1983
• Echinopsis werdermannii Fric ex Fleischer 1962
• Echinopsis yuquina D. R. Hunt 1991
Espostoa
Espostoopsis
Facheiroa
Gymnocalycium
Haageocereus
xHaagespostoa (Haageocereus x Espostoa)
Harrisia
Lasiocereus
Leocereus
Matucana
Mila
Oreocereus
Oroya
Pygmaeocereus
Rauhocereus
Rebutia
Samaipaticereus
Weberbauerocereus
Yungasocereus

Tribe Notocacteae Buxbaum 1958

Austrocactus
Blossfeldia
Cintia
Copiapoa
Eriosyce
Eulychnia
Frailea
Neowerdermannia
Parodia

Tribe Rhipsalideae A. P. de Candolle 1828

Hatiora
Lepismium
Rhipsalis
Schlumbergera

Tribe Browningieae Buxbaum 1966

Armatocereus
Browningia
Jasminocereus
Neoraimondia
Stetsonia

Tribe Pachycereeae Buxbaum 1958

Acanthocereus (Engelmann ex A. Berger 1905) Britton & Rose 1909
• Acanthocereus baxaniensis (Karwinsky ex Pfeiffer 1837) Borg 1937
• Acanthocereus colombianus Britton & Rose 1920
• Acanthocereus horridus Britton & Rose 1920
• Acanthocereus occidentalis Britton & Rose 1920
• Acanthocereus subinermis Britton & Rose 1920
• Acanthocereus tetragonus (Linnaeus 1753) Hummelinck 1938
Bergerocactus
Carnegiea
Cephalocereus
Corryocactus
Dendrocereus
Echinocereus
Escontria
Isolatocereus
Leptocereus
xMyrtgerocactus (Myrtillocactus x Bergerocactus)
Myrtillocactus
Neobuxbaumia
xPacherocactus (Pachycereus x Bergerocactus)
Pachycereus
Peniocereus
Polaskia
Pseudoacanthocereus
Stenocereus

Tribe Cacteae

Acharagma (N. P. Taylor 1983) Glass 1998
• Acharagma aguirreana (Glass & R. Foster 1972) Glass 1998
• Acharagma roseana (Boedeker 1928) E. F. Anderson 1999
Ariocarpus
Astrophytum
Aztekium
Cochemiea
Coryphantha (Engelmann 1856) Lemaire 1868, conserved name
• Coryphantha calipensis Bravo 1964
• Coryphantha calochlora Boedeker 1933
• Coryphantha clavata (Scheidweiler) Backeberg 1942
• Coryphantha compacta (Engelmann) Brinon & Rose 1923
• Coryphantha cornifera (A. P. de Candolle) Lemaire 1868
• Coryphantha cornuta (Hildmann ex K. Schumann) A. Berger 1929
• Coryphantha delaetiana (Quehl) A. Berger 1929
• Coryphantha difficilis (Quehl) Orcutt 1926
• Coryphantha durangensis (Runge ex K. Schumann) Britton & Rose 1923
• Coryphantha echinoidea (Quehl) Brinon & Rose 1923
• Coryphantha echinus (Engelmann) Brinon & Rose 1923
• Coryphantha elephantidens (Lemaire) Lemaire 1868
• Coryphantha erecta (Lemaire ex Pfeiffer) Lemaire 1869
• Coryphantha georgii Boedeker 1931
• Coryphantha glanduligera Lemaire 1868
• Coryphantha glassii Dicht & A. D. Liithy 2000
• Coryphantha gracilis L Bremer & A. B. Lau 1977
• Coryphantha grata L. Bremer 1981
• Coryphantha guerkeana (Boedeker) Brinon & Rose 1923
• Coryphantha hintoniorum Dicht & A. D. Luthy 1998
• Coryphantha indensis L. Bremer 1977
• Coryphantha jalpanensis Buchenau 1965
• Coryphantha longicornis Boedeker 1931
• Coryphantha macromeris (Engelmann) Lemaire 1868
Coryphantha macromeris subsp. runyonii (Britton & Rose) N. P. Taylor 1998
• Coryphantha maiz-tablasensis Schwarz ex Backeberg 1949
• Coryphantha maliterrarum L. Bremer 1984
• Coryphantha melleospina Bravo 1954
• Coryphantha neglecta L. Bremer 1979
• Coryphantha nickelsiae (K. Brandegee) Britton &Rose 1923
• Coryphantha octacantha (A. P. de Candolle) Britton & Rose 1923
• Coryphantha odorata Boedeker 1930
• Coryphantha ottonis (Pfeiffer) Lemaire 1868
• Coryphantha pallida Britton & Rose 1923
• Coryphantha poselgeriana (A. Dietrich) Britton & Rose 1923
• Coryphantha potosiana (Jacobi) Glass and R. Foster 1970
• Coryphantha pseudoechinus Boedeker 1929
• Coryphantha pseudoradians Bravo 1954
• Coryphantha pulleineana (Backeberg) Glass 1968
• Coryphantha pusilliflora L. Bremer 1982
• Coryphantha pycnacantha (Martius) Lemaire 1868
• Coryphantha radians (A. P. de Candolle) Britton & Rose 1923
• Coryphantha ramillosa Cutak 1942
• Coryphantha recurvata (Engelmann) Britton & Rose 1923
• Coryphantha reduncispina Boedeker 1933
• Coryphantha retusa (Pfeiffer) Brinon &Rose 1923
• Coryphantha robustispina (Schott ex Engelmann) Button & Rose1923
Coryphantha robustispina subsp. scheeri (Muehlenpfordt) N. P. Taylor 1998
Coryphantha robustispina subsp. uncinata (L. D. Benson) N. P. Taylor 1998
• Coryphantha salinensis (Poselger) A. D. Zimmerman ex Dicht & A. D. Luthy l998
• Coryphantha sulcata (Engelmann) Britton & Rose 1923
• Coryphantha sulcolanata (Lemaire) Lemaire 1868
• Coryphantha tripugionacantha A. B. Lau 1988
• Coryphantha unicornis Boedeker 1928
• Coryphantha vaupeliana Boedeker 1928
• Coryphantha vogtherriana Werdermann & Boedeker 1932
• Coryphantha werdermannii Boedeker 1929
• Coryphantha wohlschlageri E. Holzeis 1990
Echinocactus
Echinomastus
Epithelantha
Escobaria
Ferocactus
Geohintonia
Leuchtenbergia
Lophophora
Mammillaria
• Mammillaria albicans (Britton & Rose 1923) A. Berger 1929
• Mammillaria albicoma Boedeker 1929
• Mammillaria albiflora (Werdermann 1931) Backeberg 1937
• Mammillaria albilanata Backeberg 1939
Mammillaria albilanata subsp. tegelbergiana (H. E. Gates ex G. E. Lindsay 1966) D. R. Hunt 1997
Mammillaria albilanata subsp. reppenhagenii (D. R. Hunt 1977) D. R. Hunt 1997
Mammillaria albilanata subsp. oaxacana D. R. Hunt 1997
• Mammillaria amajacensis Brachet, M. Lacoste & F. Otero 1991
• Mammillaria angelensis R. T. Craig 1945
• Mammillaria anniana Glass & R. Foster 1981
• Mammillaria armillata K. Brandegee 1900
• Mammillaria aureilanata Backeberg 1938
• Mammillaria backebergiana Buchenau 1966
Mammillaria backebergiana subsp. ernestii (Fittkau 1971) D.R. Hunt 1997
• Mammillaria barbata Engelmann 1848
• Mammillaria baumii Boedeker 1926
• Mammillaria beneckei Ehrenberg 1844
• Mammillaria blossfeldiana Boedeker 1931
• Mammillaria bocasana Poselger 1853
Mammillaria bocasana subsp. eschauzieri (J. M. Coulter 1894) W. A. & B. Fitz Maurice 1995
• Mammillaria bocensis R. T. Craig 1945
• Mammillaria boelderliana Wohlschlager 1988
• Mammillaria bombycina Quehl 1910
• Mammillaria boolii G. E. Lindsay 1953
• Mammillaria brachytrichion J. M. Liithy 1987
• Mammillaria brandegeei (J. M. Coulter 1894) K. Brandegee 1897
Mammillaria brandegeei subsp. gabbii (J. M. Coulter 1894) D.R. Hunt 1997
Mammillaria brandegeei subsp. glareosa (Boedeker 1933) D. R. Hunt 1997
Mammillaria brandegeei subsp. lewisiana (Q. E. Lindsay 1955) D. R. Hunt 1998
• Mammillaria canelensis R. T. Craig 1945
• Mammillaria capensis (H. E. Gates 1933) R. T. Craig 1945
• Mammillaria carmenae Castaneda & Nunez 1953
• Mammillaria carnea Zuccarini expfeiffer 1837
• Mammillaria carretii Rebut ex K. Schumann 1898
• Mammillaria cerralboa (Britton & Rose 1923) Orcutt 1926
• Mammillaria coahuilensis (Boedeker 1926) Moran 1953
Mammillaria coahuilensis subsp. albiarmata (Boedeker 1926) D. R. Hunt 1998
• Mammillaria columbiana Salm-Dyck 1850
Mammillaria columbiana subsp. yucatanensis (Britton & Rose 1923) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria compressa A. P. de Candolle 1828
Mammillaria compressa subsp. centralifera (Reppenhagen 1989) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria crinita A. P. de Candolle 1828
• Mammillaria crucigera Martius 1832
Mammillaria crucigera subsp. tialocii (Reppenhagen 1989) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria decipiens Scheidweiler 1838
Mammillaria decipiens subsp. albescens (Tiegel 1933) D. R. Hunt 1997
Mammillaria decipiens subsp. camptotricha (Dams 1968) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria deherdtiana Farwig 1969
Mammillaria deherdtiana subsp. dodsonii (Bravo 1970) D.R. Hunt 1997
• Mammillaria densispina (J. M. Coulter 1894) Orcutt 1926
• Mammillaria dioica K. Brandegee 1897
• Mammillaria discolor Haworth 1812
Mammillaria discolor subsp. esperanzaensis (Boedeker 1933) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria dixanthocentron Backeberg 1963
• Mammillaria duoformis R. T. Craig & E. Y. Dawson 1948
• Mammillaria ekmanii Werdermann 1931
• Mammillaria elongata A. P. de Candolle 1828
Mammillaria elongata subsp. echinaria (A. P. de Candolle 1828) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria eriacantha Link & Otto ex Pfeiffer 1837
• Mammillaria erythrosperma Boedeker 1918
• Mammillaria estebanensis G. E. Lindsay 1967
• Mammillaria evermanniana (Britton & Rose 1923) Orcutt 1926
• Mammillaria fittkaui Glass & R. Foster 1971
• Mammillaria flavicentra Mottram 1980
• Mammillaria formosa Galeotti ex Scheidweiler 1838
Mammillaria formosa subsp. microrthele (Muehlenpfordt 1848) D. R. Hunt 1997
Mammillaria formosa subsp. pseudocrucigem (R. T. Craig 1945) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria fraileana (Button & Rose 1923) Boedeker 1933
• Mammillaria gasseriana Boedeker 1927
• Mammillaria geminispina Haworth 1824
Mammillaria geminispina subsp. leucocentra (Berg 1840) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria gigantea Hildmann ex K. Schumann 1898
• Mammillaria glassii R. Foster 1968
Mammillaria glassii subsp. ascensionis (Reppenhagen 1979) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria glochidiata Martins 1832
• Mammillaria goodridgei Salm-Dyck 1850
• Mammillaria grahamii Engelmann 1856
• Mammillaria grusonii Runge 1889
• Mammillaria guelzowiana Werdermann 1928
• Mammillaria guerreronis (Bravo 1932) Backeberg & F. M. Knuth 1935
• Mammillaria guillauminiana Backeberg 1952
• Mammillaria haageana pfeiffer 1836
Mammillaria haageana subsp. conspicua (J. A. Purpus 1912) D. R. Hunt 1997
Mammillaria haageana subsp. schmollii (R. T. Craig 1945) D. R. Hunt 1997
Mammillaria haageana subsp. acultzingensis (Linzen etal. 1994) D. R. Hunt 1997
Mammillaria haageana subsp. elegans D. R. Hunt 1997
• Mammillaria hahniana Werdermann 1929
Mammillaria hahniana subsp. mendeliana (Bravo 1931) D.R.Hunt 1997
Mammillaria hahniana subsp. woodsii (R.T.Craig 1943) D.R. Hunt 1997
Mammillaria hahniana subsp. bravoae (R.T.Craig 1945) D.R. Hunt 1997
• Mammillaria halbingeri Boedeker 1933
• Mammillaria heidiae Krainz 1975
• Mammillaria hernandezii Glass & R. Foster 1983
• Mammillaria herrerae Werdermann 1931
• Mammillaria hertrichiana R. T. Craig 1945
• Mammillaria heyderi Muehlenpfordt 1848
Mammillaria heyderi svbsp.gummifera (Engelmann 1848) D. R. Hunt 1997
Mammillaria heyderi subsp. hemisphaerica (Engelmann 1850) D. R. Hunt 1997
Mammillaria heyderi subsp. meiacantha (Engelmann 1856) D. R. Hunt 1997
Mammillaria heyderi subsp. macdougalii (Rose ex L. H. Bailey 1916) D. R. Hunt 1997
Mammillaria heyderi subsp. gaumeri (Britton & Rose 1923) D.R. Hunt 1997
• Mammillaria huitzilopochtii D. R. Hunt 1979
Mammillaria huitzilopochtii subsp. niduliformis (Lau 1994) Pilbeam 1999
• Mammillaria humboldtii Ehrenberg 1840
• Mammillaria hutchisoniana (H. E. Gates 1934) Boedeker ex Backeberg & F. M. Knuth 1935
Mammillaria hutchisoniana subsp. louisae(G. E. Lindsay 1960) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria insularis H. E. Gates 1938
• Mammillaria jaliscana (Britton & Rose 1923) Boedeker 1933
• Mammillaria johnstonii (Britton & Rose 1923) Orcutt 1926
• Mammillaria karwinskiana Martius 1832
Mammillaria karwinskiana subsp. collinsii (Britton & Rose 1923) D. R. Hunt 1997
Mammillaria karwinskiana subsp. nejapensis (R. T. Craig 1948) D. R. Hunt 1997
Mammillaria karwinskiana subsp. beiselii (Diers 1979) D.R. Hunt 1997
• Mammillaria klissingiana Boedeker 1927
• Mammillaria kraehenbuehlii (Krainz) Krainz 1971
• Mammillaria lasiacantha Engelmann 1856
Mammillaria lasiacantha subsp. hyalina D. R. Hunt 1997
• Mammillaria lasiacantha suhsp. egregia (Backeberg ex H. Rogozinski & Appenzeller 1989) D. R. Hunt 1998
• Mammillaria laui D. R. Hunt 1979
Mammillaria laui subsp. dasyacantha (D. R. Hunt 1979) D. R. Hunt 1997
Mammillaria laui subsp. subducta (D. R. Hunt 1979) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria lenta K. Brandegee 1904
• Mammillaria limonensis Reppenhagen 1985
• Mammillaria lindsayi R. T. Craig 1940
• Mammillaria lloydii (Brinon & Rose 1923) Orcutt 1926
• Mammillaria longiflora (Britton & Rose 1923) A. Berger 1929
Mammillaria longiflora subsp. stampferi (Reppenhagen 1979) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria longimamma A. P. de Candolle 1828
• Mammillaria luethyi G. S. Hinton 1996
• Mammillaria magallanii C. Schmoll ex R. T. Craig 1945
• Mammillaria magnifica Buchenau 1967
• Mammillaria magnimamma Hawonh 1824
• Mammillaria mainiae K. Brandegee 1900
• Mammillaria mammillaris (Linnaeus 1753) Karsten 1882
• Mammillaria marcosii W. A. Fitz Maurice, B. Fitz Maurice & Glass 1997
• Mammillaria marksiana Krainz 1948
• Mammillaria mathildae Glass & R. Foster 1971
• Mammillaria matudae Bravo 1956
• Mammillaria mazatlanensis K. Schumann ex Gurke 1901
Mammillaria mazatlanensis subsp. patonii (Bravo 1931) D. R. Hunt 1998
• Mammillaria melaleuca Salm-Dyck 1850
• Mammillaria melanocentra Poselger 1855
Mammillaria melanocentra subsp. rubrogmndis (Reppenhagen & A. B. Lau 1979) D.R.Hunt 1997
Mammillaria melanocentra subsp. linaresensis (R. Wolf & F. Wolf 1990) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria mercadensis Patoni 1910
• Mammillaria meyranii Bravo 1956
• Mammillaria microhelia Werdermann 1930
• Mammillaria mieheana Tiegel 1933
• Mammillaria moelleriana Boedeker 1924
• Mammillaria morganiana Tiegel 1933
• Mammillaria muehlenpfordtii Forster 1847
• Mammillaria multidigitata Radley ex G. E. Lindsay 1947
• Mammillaria mystax Martius 1832
• Mammillaria napina J.A. Purpus 1912
• Mammillaria neopalmeri R. T. Craig 1945
• Mammillaria nivosa Link ex Pfeiffer 1837
• Mammillaria nunezii (Britton & Rose 1923) Orcutt 1926
Mammillaria nunezii subsp. bella (Backeberg 1941) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria orcuttii Boedeker 1930
• Mammillaria oteroi Glass & R. Foster 1975
• Mammillaria parkinsonii Ehrenberg 1840
• Mammillaria pectinifera F. A. C. Weber 1898
• Mammillaria peninsularis (Brinon & Rose 1923) Orcutt 1926
• Mammillaria pennispinosa Krainz 1948
• Mammillaria perbella Hildmann ex K. Schumann 1898
• Mammillaria perezdelarosae Bravo & Scheinvar 1985
• Mammillaria petrophila K. Brandegee 1904
Mammillaria petrophila subsp. arida (Rose ex Quehl 1913) D.R. Hunt 1998
Mammillaria petrophila subsp. baxteriana (H. E. Gates 1934) D. R. Hunt 1998
• Mammillaria petterssonii Hildmann 1886
• Mammillaria phitauiana (E. M. Baxter 1931) Backeberg 1931
• Mammillaria picta Meinshausen 1858
Mammillaria picta subsp. viereckii (Boedeker 1927) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria pilispina J. A. Purpus 1912
• Mammillaria plumosa F. A. C. Weber 1898
• Mammillaria polyedra Martius 1832
• Mammillaria polythele Martius 1832
&Mammillaria polythele subsp. obconella (Scheidweiler 1839) D. R. Hunt 1997
Mammillaria polythele subsp. durispina (Boedeker 1928) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria pottsii Scheer ex Salm-Dyck 1850
• Mammillaria prolifera (P. Miller) Haworth 1812
Mammillaria prolifera subsp. texana (Engelmann 1858) D. R. Hunt 1997
Mammillaria prolifera subsp. haitiensis (K. Schumann ex Gurke 1903) D. R. Hunt 1997
Mammillaria prolifera subsp. arachnoidea (D. R. Hunt 1978) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria rekoi (Britton & Rose 1923) Vaupel 1925
Mammillaria rekoi subsp. aureispina (A. B. Lau 1983) D.R. Hunt 1997
Mammillaria rekoi subsp. leptacantha (A. B. Lau 1983) D.R. Hunt 1997
• Mammillaria rhodantha Link & Otto 1829
Mammillaria rhodantha subsp. ayreiceps (Lemaire 1838) D. R. Hunt 1997
Mammillaria rhodantha subsp. pringlei (J. M. Coulter 1894) D.R. Hunt 1997
Mammillaria rhodantha subsp. fera-rubra (R. T. Craig 1945) D. R. Hunt 1997
Mammillaria rhodantha subsp. mollendorffiana (Shurly 1948) D. R. Hunt 1997
Mammillaria rhodantha subsp. mccartenii D. R. Hunt 1997
• Mammillaria roseoalba Boedeker 1929
• Mammillaria saboae Glass 1966
Mammillaria saboae subsp. goldii (Glass & R. Foster 1968) D. R. Hunt 1997
Mammillaria saboae subsp. haudeana (A. B. Lau & Wagner 1978) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria sanchez-mejoradae R. Gonzalez G. 1992
• Mammillaria sartorii J. A. Purpus 1911
• Mammillaria schiedeana Ehrenberg 1838
Mammillaria schiedeana subsp. dumetorum (J. A. Purpus 1912) D. R. Hunt l997
Mammillaria schiedeana subsp. giselae (Marttinez-Avalos & Glass 1997) J. M. Luthy 1998
• Mammillaria schumannii Hildmann 1891
• Mammillaria schwarzii shurly 1949
• Mammillaria scrippsiana (Britton & Rose) Orcutt 1926
• Mammillaria sempervivi A. P. de Candolle 1828
• Mammillaria senilis Salm-Dyck 1850
• Mammillaria sheldonii (Britton & Rose 1923) Boedeker 1933
• Mammillaria solisioides Backeberg 1952
• Mammillaria sonorensis R. T. Craig 1940
• Mammillaria sphacelata Martius 1832
Mammillaria sphacelata subsp. viperina (J. A. Purpus 1912) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria sphaerica A. Dietrich 1853
• Mammillaria spinosissima Lemaire 1838
Mammillaria spinosissima subsp. pikayensis (Bravo 1958) D. R. Hunt 1997
Mammillaria spinosissima subsp. tepoxtlana D. R. Hunt 1997
• Mammillaria standleyi (Britton & Rose 1923) Orcun 1926
• Mammillaria stella-de-tacubaya Heese 1904
• Mammillaria supertexta Martius ex Pfeiffer 1837
• Mammillaria surculosa Boedeker 1931
• Mammillaria tayloriorum Glass & R. Foster 1975
• Mammillaria tepexicensis J. Meyran 1991
• Mammillaria tetrancistra Engelmann 1852
• Mammillaria theresae Cutak 1967
• Mammillaria thornberi Orcutt 1902
Mammillaria thornberi subsp. yaquensis (R. T. Craig 1945) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria tonalensis D. R. Hunt 1979
• Mammillaria uncinata pfeiffer 1837
• Mammillaria varieaculeata Buchenau 1966
• Mammillaria vetula Martius 1832
Mammillaria vetula subsp. gracilis (Pfeiffer 1838) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria voburnensis Scheer 1845
Mammillaria voburnensis subsp. eichlamii (Quehl 1908) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria wagneriana Boedeker 1932
• Mammillaria weingartiana Boedeker 1932
• Mammillaria wiesingeri Boedeker 1933
Mammillaria wiesingeri subsp. apamensis (Reppenhagen 1987) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria winterae Boedeker 1929
Mammillaria winterae subsp. aramberri D. R. Hunt 1997
• Mammillaria wrightii Engelmann 1856
Mammillaria wrightii subsp. wilcoxii (K. Schumann 1898) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria xaltianguensis Sanchez-Mejorada 1975
Mammillaria xaltianguensis subsp. bambusiphila (Reppenhagen 1986) D. R. Hunt 1997
• Mammillaria zephyranthoides Scheidweiler 1841
• Mammillaria zublerae Reppenhagen 1987
Mammilloydia
Neolloydia
Obregonia
Ortegocactus
Pediocactus
Pelecyphora
Sclerocactus
Stenocactus
• Stenocactus coptonogonus (Lemaire 1838) A. Berger ex A. W. Hill 1933
• Stenocactus crispatus (A. P. de Candolle 1828) A. Berger ex A. W. Hill 1933
• Stenocactus hastatus (Hopffer ex K. Schumann 1898) A. Berger 1929
• Stenocactus multicostatus (Hildmann ex K. Schumann 1898) A. Berger 1929
• Stenocactus obvallatus (A. P. de Candolle 1828) A. Berger 1929
• Stenocactus ochoterenanus Tiegel 1933
• Stenocactus phyllacanthus (A. Dietrich & Otto 1836) A. Berger ex A. W. Hill 1933
• Stenocactus rectispinus C. Schmoll 1969
• Stenocactus sulfureus (A. Dietrich 1845) Bravo 1982
• Stenocactus vaupelianus (Werdermann 1931) F. M. Knuth 1935
Strombocactus
• Strombocactus disciformis (A. P. de Candolle 1828) Br. & R. 1922
Strombocactus disciformis subsp. esperanzae Glass & Arias 1996
Thelocactus
• Thelocactus bicolor (Galeotti ex Pfeiffer) Britton & Rose 1922
Thelocactus bicolor subsp. flavidispinus (Backeberg) N. P. Taylor 1998
Thelocactus bicolor subsp. schwarzii (Backeberg) N. P. Taylor 1998
• Thelocactus conothelos (Regel & Klein) Backeberg et F. M. Knuth 1935
Thelocactus conothelos subsp. argenteus (Glass & R. Foster) Glass 1998
Thelocactus conothelos subsp. aurantiacus (Glass & R. Foster) Glass 1998
• Thelocactus garciae Glass & M. Mendoza 1998
• Thelocactus hastifer (Werdermann & Boedeker) F. M. Knuth 1935
• Thelocactus heterochromus (F. A. C. Weber) Oosten 1940
• Thelocactus hexaedrophorus (Lemaire) Britton & Rose 1922
• Thelocactus hexaedrophorus subsp. lloydii (Britton & Rose) N. P. Taylor 1998
• Thelocactus lausseri Riha & Busek 1986
• Thelocactus leucacanthus (Zuccarini) Britton & Rose 1923
Thelocactus leucacanthus subsp. schmollii (Werdermann) Mosco & Zanovello 1999
• Thelocactus macdowellii (Rebut ex Quehl) Glass 1969
• Thelocactus rinconensis (Poselger) Britton & Rose 1923
Thelocactus rinconensis subsp. hintonii J. M. Luthy
• Thelocactus setispinus (Engelman) E. F. Anderson 1987
• Thelocactus tulensis (Poselger) Britton & Rose 1923
Thelocactus tulensis subsp. buekii (Klein) N. P. Taylor 1998
Thelocactus tulensis subsp. matudae (Sanchez-Mejorada & A. B. Lau) N. P. Taylor 1998
Turbinicarpus



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
АвторAriocarpus (Нерегистриран)
Публикувано20.02.04 08:20



Na vsiakavi vaprosi ste otgovariam samo TUK, ne vav 'ot ariocarpus'.



Тема Re: Имам нужда от помощ!!!нови [re: Nadin]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано19.01.21 10:00



подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.
Забавлявам се с тъпотата на доста слабоумни псевдомасони.
Минали сте покрай масоните...
Точка.
Танцувайте си вашата пан-е-в-ритм-я, не ми пречите.


Тъпунгерите от Фейсбук са си тъпунгери.

Сволочите те. Пшли все в баню! Просто далеч от мен, писна ми да въртя същата плоча. Размечтали ми се те глобално да станат суперагенти... Така се ставна то с черни очила и с походка на Нео. Спретнаха ми идиотите такъв живот, че дори прототипът на агент 007 би се гръмнал. Чш, алоу... Агентите ги разпознавам от километри. Убийците също. Стига сте тормозили криминалните. Те ме харесват. Те са по-свестни от вак с вашите тъпи морални ценности.
У лево!

Имате си работа с профайлър, за какъвто мечтае всяко разузнаване. Работил цял живот за оцеляването си, личното.
Като преводач фрийлансър. Сори нещастници.
Сега ще имам правото да пиша в блога си каквото пожелая.
Никой не ми е подарил тази свобода.
Марш от пътя ми, говедари прозди. Сатанисти и сектанти, фашаги.

клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.


Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:37







Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:38



много грешиш, направо нагло

сега за вас ох и АХъ.






Това отворено писмо го пазехте като доказателство за лудост може би?
Албания сокаците видях как ваят с нож конете и плюскат конско месо с кров.
Това ви е за Косово инфо.
Да понаучите за съседите си колко са мили.

Red border video is nothing.
Бързичко изтрихте написах видеата.
МАСЛИНКИ БЪРЗО ИЛИ ХАПОВЕ..
not for me.
Allah is very angry.
Твърде често използвате думата джихад в тези клубове.
И използвате термина ИСЛЯМ-ИСТ.
ЗАТОВА.
ДА РЕЧЕМ.

Той ме опази да не полудея когато гледах Червената линия - филма за Сирия.
Споделям много лично преживяване.

Видеотеката ИДИЛи4на.


Честито!
[rl] https://www.facebook.com/photo/?fbid=258483529034895&set=pob.100046197481808[/url]





ДЕВИЗ:

Резервен вид потребител (цветарката)
Аватари един главен:


Almost иллюзионист Фред Astor
The Fool - card Zero.
My Music Idol Ozzy sing a song about this man.



OZZY OSBOURNE - "Mr. Crowley" 1981 (Live Video)

:)






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.