Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:28 23.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Leuchtenbergia, etc.нови [re: golden]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано15.01.04 07:38



Да, kakt16 е Leuchtenbergia principis. При мен също не е цъфтял.
Готовата пръст за кактуси е напълно достатъчна като съдържание. Може да добавиш само още малко стрити дървни въглища, както и при видове като по-горния 1 ч. лъжица стара мазилка или гипс, това се отнася за всички мексикански видове с реповиден корен.
[image]http://aggie-horticulture.tamu.edu/plantanswers/publications/cact[/image]



Тема Re: Navajoaнови [re: Ariocarpus]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 21:54



Изчетох по-голямата част от репликите във форума! и определено съм доволен, че към тези невероятни растения има нарастващ интерес.
Но, ако ми позволиш - имам една резерва! Далеч не всичко, което пише по книгите за кактуси и по сайтовете, е вярна информация, особено що се отнася до правилата за отглеждането им!
От скромния си 25 годишен опит с кактусите зная, че повечето от тях растат добре в почти всякаква почва, стига да е достатъчно стерилна, да им се осигурява подходящ воден режим с намалено съдържание на карбонати, и да се забрави за "прякото пустинно слънце"! да, обичат светлина като всяко растение, но определено трябва да е разсеяна!
А що се отнася до Навахоа-та - ....не е точно така! Поне седем-осем колекционери я отглеждаме - и пеблесианата, и мая, но на подложка. И поне един - В. Хамбаров от Добрич - я отглежда сполучливо на собствен корен!
А вчера засях 6 разновидности Навахои - пожелайте ми късмет!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ras4o]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:06



Прав си, точно Euphorbia Flanaganii V. Cristata е! всъщност не вариант, а форма кристата. Var. е таксономично подразделение, идентично за подвид или разновидност, а тук имаме оригиналната Еуфорбия, но растяща кристатно, т .е. не с център на растежа, както би трябвало, а с "линия на растеж".
Що се отнася до еуфорбиите - не препоръчвам сухо и хладно зимуване! По-скоро топло - 18- 25 градуса, само поливането се ограничава! Суха зимовка се осигурява само на кълбовидните еуфорбии като Обеса, Мелокактиформис и подобните, и то не както при кактусите за осигуряване на цъфтеж след това, а само за да не се източи от недостига на светлина зимата. Всички останали могат да се поливат при пълно изсъхване на субстрата! ...и без това, дори да цъфтят по-малко лятото - цветовете им са едва забележими!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:12



Просто изрежи безмилостно всичко загнило или кафяво от еуфорбията, осигури й топло място със слънце, и по възможност мека вода и ..... много е вероятно да оцелее! Проблемът при тая кристата не е в това, че е капризна, а че рано или късно се разкристатва и става нормална!
Апропо, преди малко се обърках - това не е Euphorbia Flanaganii V. Cristata, а Euforbia caput-medusae f. cr. И ако се разкристати - сама ще се убедиш, че името й Косите на Медуза е съвсем сполучливо!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:18



Правилно си постъпила, но ако искаш да отгледаш хубаво растящи еуфорбии - просто забрави всичките правила за кактусите! Към еуфорбиите те са неприложими! Нямат никаква родствена връзка с кактусите и....са над 3000 вида, така че - от намиращите се в Б-я няколко вида - за всеки можеш да получиш съвети по отглеждането им!



Тема Re: Leuchtenbergia, etc.нови [re: golden]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:33



Ако това, което имаш като кактуси, ти доставя истинско удоволствие, то....когато имаш истински красиви и цъфтящи видове, съвсем ще се изпонавлюбиш в тях! Мен лично не ме пуска тая любов вече 25 години....
И изобщо не е толкова трудно, колкото го описва съветникът тук....
А между нас казано - ако нямаш оранжерия и докато натрупаш знания за кактусите, но от личен опит, а не от препоръки и книжки - най-добре е да си купуваш кактуси, присадени върху други - по - непретенциозни! Тогава наистина ще усетиш удоволствието от бърз растеж, невероятен цъфтеж и.....минимум грижи за тях!



Тема Re: Leuchtenbergia, etc.нови [re: Ariocarpus]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 22:41



При цялото ми уважение към благородната ти просветителска дейност.....какво ще кажеш да направим още един форум за кактуси....но за хора, които наистина са се отдали като теб с цялото си сърце на тези невероятни растения....и там да не обсъждаме А и Б, а....следващите букви от тая кактусна азбука!?!
Просто - един форум за колекционери....с всичко произтичащо от това!
Между другото - имаш ли идея родът Цинтия откъде и от кой род е отделен? Или това е новооткрито растение?! Наскоро попаднах на него, дори го посях като семена....и не знам още нищо за него! Условията на растежа му не ме интересуват - и без друго ще го присадя на Трихоцереус...където май е мястото на всички колекционни кактуси!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано16.01.04 15:49



Добре нека направим друг форум специално по темата. Вече предложих на dir.bg отделен форум но докато решат ще мине много време. От София ли си? Няколко човека се опитваме да съберем останките и да сформираме клуб който ще има месечно издание. Ако искаш да се присъединиш пиши на cacti@abv.bg

Аз гледам само растения на собствени корени и не обичам присадки.

Сигурно говориш за Cintia knizei монотипен род открит преди 8 години. Той е от Боливия и расте на собствени корени идеално, присаден нараства нереално и няма нищо общо с оригинала.



Тема последни снимки-повече няма да досаждамнови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано19.01.04 15:22



Това са последните снимки на моите кактуси(и сукуленти).Помогнете с имената..
-кактусите 23 и 31 са еднакви,но 23 е на 5-6 години а не върви.Виждала съм го у други хора,където имаше доста внушителни размери.31 е кактус бебе от тази година9отчуписе случайно едно клонче от стария и го посадих)
-знам,че 27 е опинция-случайно да можете да кажете каква точно?
-30 го имам доста отдавна-расте бавно и проявява тенденция да се накланя на една страна(както се вижда подпряла съм го)-това белег ли е за евентуален проблем?


Тук има кактуси и малко сукуленти
-21 е рипсалидопсис,въпросът е 22 също ли е вид рипаслидопсис?
-а 29?също прилича на рипсалидопсис в някаква степен,но не съвсем-не знам........
-агавето и алоето са ясни-въпросът е дали можете да погонете с подвида?
-за suk1 нямам никаква представа как се казва-вие познавате ли го?
Благодаря предварително и обещавам повече да не досаждам!Честна пионерска!



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано19.01.04 15:26



Не, колега, не съм от ваше село...от Варна съм, но честичко идвам и натам, така че - ще се видим един хубав ден.
За форума....правилно - тук има място за форум, просто трябваше нова тема...защото тази вече е със 170 реплики и става мудна...
Колкото за присадките - в новия ще я обсъдим....но не съм съгласен! .... животът е прекалено кратък, за да чакам 15 години да видя цвета на едно кактусче като ацтекиума....и ме вълнуват точно тия кактуси, които в нашите ширини и условия на практика не растат на собствен корен.
А за Цинтията - благодаря за инфото, къде мога да прочета нещо, защото досега само сайтове с нейни снимки откривам...а вече семената от нея покълнаха!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.