Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:22 29.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Agave, etc.нови [re: golden]  
АвторCибиpckий Лиxoмaн (Нерегистриран)
Публикувано19.11.03 23:04



Есть еще ссылки по Агавам:
http://plants.lihoman.ru/text/agava/Agava.htm

Вообще на этом сайте (http://plants.lihoman.ru) довольно много информации по суккулентам, есть и фотографии. Также там рекламируется книжка "Листовые суккуленты". Правда книжка на русском, но там есть около 50 фотографий различных суккулентов - как широко известных, так и редких красивых сортов (например Aeonium percarneum cv. kiwi).



Тема Echinopsisнови [re: Apиokapпyc]  
АвторDzen 2 (Нерегистриран)
Публикувано06.12.03 12:47



Znam ce Echinopsis se otglezda lesno, no vse pak moze bi ima niakavi tankosti? Blagodaria ti predvaritelno.



Тема Re: Echinopsisнови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано07.12.03 12:38



Echinopsis e nai rasprostranenoto rastenie. Moze da se kaze ce e 'surogat' sred katosovite. Zaradi mnogoto mu hibridi i vansna blizost mezdu podvidovete ne se scita kolekcionen ekzempliar; (vapreki ce az ne mislia po tozi nacin). Otglezda se lesno obica humusna pocva. Niakoi vidove sa studoustoicivi. Prez vegetatcionia period obica povece voda ot drugite. Cesto pati triabva da se napraskva leko i prez zimata. Za da cavti mu e nuzen zadalzitelnia mu period na pokoi ot Noemvri do Mart. V nikakav slucai ne biva da prekara zimata na toplo zastoto taka puska obilni stranicni izdanki 'detki' i vece e nesposoben da cavti, detkite koito se otdeliat i se ukoreniavat lesno sasto ne cavtiat i davat urodliv prirast. V obsti linii tova e.

Eto i malko informacia ruski:

Эхинопсис Echinopsis

Кактусы с шаровидными, вальковатыми или короткоцилиндрическими, зелеными, сильно ребристыми стеблями, одиночными или с отпрысками. Общим для всех признаком является обильное регулярное цветение в ночные часы. Цветки воронковидные, крупные, до 20 см длины, разнообразной окраски (белые, пурпурные, розовые), у некоторых видов душистые, отчего эхинопсисы иногда путают с другим кактусом, ошибочно называя их "царицей ночи". В соответствии с новой классификацией, к эхинопсису отнесен целый ряд ранее самостоятельных родов (Acanthocalycium, Acantholobivia, Chamaecereus, Helianthocereus, Hymenorebutia, Hymenorebulobivia, Leucostele, Lobivia, Pseudolobivia, Reicheocactus, Setiechinopsis, Soehrensia, Trichocereus).
Ассортимент издавна известных в культуре природных видов эхинопсиса Е. eyriesii, E. multiplex, E. oxygona и E. tubiflora, сегодня обогатился большим количеством гибридов, поражающих великолепной яркой окраской цветков. Подавляющее большинство их получено в результате скрещивания перечисленных видов с другими видами эхинопсиса, а также с видами родов Lobivia и Trichocereus.

Географическое распространение: от Северной Боливии до Южной Аргентины, Парагвая, Уругвая и Южной Бразилии.

Уход. К субстрату эхинопсисы не предъявляют особых требований. На обильный полив и подкормку реагируют пышным ростом. Летом их рекомендуется выносить на открытый воздух, зимой - содержать в прохладном и сухом месте; только при этом условии можно получить обильное цветение весной.
Эхинопсисы пригодны для содержания в комнате, саду, оранжерее и на балконе.

Виды. E. aurea вночоле шаровидной формы, с возрастом вытягиваются вверх, не вырастая более 10 см. Цветы такого же размера, желтые.
У E. chrysantha цветы раскрываются широко, окраска варьируется от насыщенного желтого до оранжевого.
Кактусы вида E. chrysochete имеют красные цветки со светлым зевом.
E. kratochiviliana - округлый, немного сплющенный, 6 см в диаметре, с темно-зеленым стеблем. Белые 5 см цветки покрыты черным пушком.
E. mammillosa var. Kermesina вырастает до 15 см в высоту. Стебель зеленый. Малиновые цветы - 18 см, воронкообразной формы, остаются открытыми 3 дня и 3 ночи.
Цветы кактуса вида E. mirabilis белые, 12 см длиной, раскрываются ночью, распространяя нежный запах. Маленький колонновидный стебель не вырастает более 15 см, кажется темным благодаря своему коричнево-зеленому цвету.
E. spachiana. У этого колонновидного кактуса высотой 2 м желто-коричневые колючки, цветки белые, длинные, до 20 см.
У E tubiflora стебель 12 см, цветки белые, похожи на трубы, 20 см длиной.
E. backebergii цветет алыми цветами.
E. pasacana достигает 10 м в высоту, образует боковые побеги до 30 см толщиной, цветы белые, 12 см длиной.



Тема Navajoaнови [re: Apиokapпyc]  
АвторDezen 2 (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 14:49



Хей Ариокарпус не можах да намеря нищо в систематиката която ми прати, все пак мисля че става вапрос за Navajoa


имаш ли идея как мога да намеря кактуса понеже съм все още лаик, пиши и нещо за отглеждане понеже нищо не открих в интернет, мога да си го купя от www.mesagarden.com или от http://www.cactus-mall.com/homepage.html
Излиза малко дебело но си струва, в ботаническите в БГ никой не е чувал нищо, пък и по принцип както ти каза в БГ няма интерес към кактусите. Бладодаря.



Тема Navajoaнови [re: Apиokapпyc]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано22.12.03 07:45



Ha! Navajoa e mnogo riadak vid, ne znam dali niakoi go ima v BG. Mnogo e truden za gledane i v domasni uslovia e trudno da se otglezda na sobstveni koreni. Trudno se otglezda v smisal ce zivee v surovi uslovia i e trudno da mu se osiguriavat golemi temperaturni razliki osobeno liatoto. V estestvenata mu sreda temperaturata prez nosta e 7-8C prez denia 35-40C. Obica da bade napraskvan rano sutrin. Obiknoveno se priviva, az ne obicam privivkite no bih opital da go gledam na koreni. Uspeh!

Eto i info na ruski:

NAVAJOA

В наших коллекциях обычно встречается N. fickeisenii, два других вида очень редки. Растения происходят из Аризоны. Сложны в содержании. Традиционно относятся к числу наиболее редких и ценных растений из Мексики и США. Светлое и холодное содержание их зимой абсолютно необходимо. В качестве подвоя используют Trichocereus spachianus. По некоторым сведениям, отростки без применения стимуляторов не укореняются. Черенки в процессе укоренения нуждаются в хорошей освещенности.


Navajoa Croiz.- Навайоа
Родина - США (Аризона).
Название происходит от североамериканского индейского племени.
Род содержит 3 вида.
Встречается на высоте до 1500 м над уровнем моря, на песчано-известковых каменистых склонах.
Стебель шаровидный, голубовато-зеленый, с короткими цилиндрическими сосочками. Цветки без цветочной трубки, от 1,5 до 3 см в диаметре.
Редкие растение, очень трудные в культуре. Выращивают их только в привитом состоянии. Зимовка необходима холодная (5-6 С) и сухая. В почву необходимо добавлять известь.

Navajoa fickeisenii Backeb.
Стебель шаровидный, до 4 см в высоту и 5 см в диаметре, с неотчетливо выраженными ребрами, с коническими или ромбовидными сосочками. Радиальных колючек 5- 7, 0,2-0,35 см длиной. Центральная колючка 1, искривленная, загнутая вверх, до 3,5 см длиной. Все колючки от беловатых до бежевых. Цветки до 3 см в диаметре, желтые.

Navajoa peeblesiana Croiz.
Стебель шаровидный или коротко-цилиндрический, 2,5 - 7 см высотой и до 2,5 см в диаметре. Сосочки округлые или цилиндрические. Ареолы короткоопушенные. Радиальных колючек 3-5, плотно прилегающих к стеблю. Центральная колючка 1, до 1,5 см длиной, направлена кверху, изогнута, повторяя форму стебля. Все колючки сероватые или розовые. Цветки до 1,7 см длиной, беловатые с розовой полоской посередине.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Apиokapпyc]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано04.01.04 21:54



ЗДР!Имам проблем с един кактус- по-скоро проблемите са два:1.не му знам името;2.започна да съхне.
Моля те,погледни снимката и ми дай съвет,ако можеш.
П.С.този кактус е от последните ми-купих го през май 2003 и досега беше добре.Проблемът е от около 1 месец,но досега нямах възможност да го снимам,за да те попитам за мнението ти.


Редактирано от golden на 04.01.04 21:55.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: golden]  
Автор Ras4o (на Пух приятел)
Публикувано06.01.04 12:11



1) Мисля че е Euphorbia Flanaganii V. Cristata.
2) И аз имам същият проблем . Мнението ми е на начинаещ, така че не го взимай много насериозно, обаче ми се струва че еуфорбията иска малко повече поливане през зимата. Поне изсъхването спря, напролет може би ще трябва да се изрежат сухите части. Все пак ще се радвам да чуя съвета на Ариокарпус.

Аз имам и още един проблем - Гимнокалициума стана съвсем лилав, като ми се струва, че част от него изсъхва. Държа го без поливане на студено, но температурните разлики са големи - стига до 25, до под 10 през нощта. Да не съм го простудил прекалено много? А пък еониум-а направи обратното - при същите условия (но с малко поливане) от тъмно кафяв стана бледо зелен.

А ничего тебе не угрожает,
Только когда ты в дубовом гробу.


Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ras4o]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано07.01.04 03:13



Може би ми трябва по-близък план на снимката. От това разстояние различавам кристатна форма на Opuntia. Може би става въпрос за т.н. суха гнил, но причините за това му състояние могат да са страшно много. Много често подобен процес при кактусите не може да бъде спрян и в крайна сметка се губи ръстението. Извади го от съксията и разгледай корените ако има разни "неща" по тях ги третирай с препарати, може и механично с ръка на хладка вода, но зависи от вредителя. По принцип смени пръста, новата е добре да мине през микровълнова за 20-на минути. Подсуши кактуса извън съда за 2-3 дена след това го посади и не го поливай още 1 седмица, трябва да е на стайна температура 20-22 градуса. Отрежи сухите части до здрава тъкан, мястото на разреза посипи със стрити дървени въглища. Ако е тръгнал много да съхне отдели някой здрав член и го вкорени като резник за да получиш ново ръстение. Повече не мога да преценя от снимка за какво заболяване ства дума. Може да си го държала на много топло или пък на прекалено студено (под 5 градуса) и влажно. Ако здравата му тъкан е мека на пипане значи трябва да се полее, но само в по-топло помещение. По принцип някой кристатни форми обичат по-топло зимуване със леко навлажняване. Тези форми са загатка и досега никой не е дал точно обяснение, цъфтят много рядко или никога.
Аз третирам 2 пъти в годината (през ранната пролет и есента) кактусите със BI 58 1 кубик на 1 литър, за да им осигуря превантивна протекция, препарата е силно токсичен и трябва да се внимава, но той си остава най добрия.
По принцип опунцията е жилаво ръстение и не го ловят много вредителите, но не знам защо се е получило така.
Вярно че напомня Еуфорбия но при такива кристати объркването е пълно, Еуфорбията обича много повече вода.
За да кажа повече за Гимнокалициума трябва да ми кажеш неговия подрод и ще мога по добре да се опитам да преценя и обясня. 25 градуса е много висока температура на която той без вода просто се пържи. Трябва да се опиташ да създадеш температура 5-15. При Еониума това е нормално когато не е бил дълго на силно директно слънце.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано07.01.04 21:36



Благодаря за информацията.Ще изпълня това,което ми препоръчваш.Качих още 3 снимки на кактуса,надявам се да са по-добри и да можеш да ми казеш точното му име.Също така ме интересува дали след като се съвземе(ако се съвземе) трябва да го гледам на топло и да го поливам?



ако има проблеми с първия линк,пробвай с този

Редактирано от golden на 07.01.04 21:42.



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор Ras4o (на Пух приятел)
Публикувано08.01.04 13:48



Гимнокалициума е g. mihanovichii.
И е с много лилав цвят. Все още не мога да му намеря подходящо място. Може би ако се качат малко температурите ще го изнеса на стълбището навън.

А ничего тебе не угрожает,
Только когда ты в дубовом гробу.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.