Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:30 02.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема НЕ МОГА ДА ТИ ПОМОГНА..:)нови [re: Lenor]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано23.03.03 14:08



Ако не улавяш единството на цялото (единноста) и частите (структурата на цялото) ..ако тази абстрактна представа ти е недостъпна никой не би могъл да ти обясни че всяко чяло предполага части и че частите предполагат цялото чийте части са.. Сори...:)
В ткъв случай не може да ти бъде обяснено че представата за безкрайноста "скрива".."унищожава" цялото..правръща го във едно нищо не значещо и неразбираемо понятие...сори...:)
Ако не правиш разлика между затворената(относителна) и отворената (абсолютна) безкрайност не мога да ти помогна..разлика има и тя е уловима чрез мисловноста на човека...има разлика ....сори....:)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 23.03.03 14:13.



Тема БЕЗКРАЙНОСТА Е ФИКЦИЯ НА ЧОВЕШКИЯ МОЗЪК:)нови [re: terminator 3O3O]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано23.03.03 14:20



Здравей,
Близко си до истината ...може би си съвсем там..всичко е крайно...само дет като почнем да го мерим се въртим в кръг кат шугави и мерим безспир премереното вече....:)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Няма разлика по съществонови [re: terminator 3O3O]  
Автор wilhelmmeister ()
Публикувано23.03.03 18:32



Да, изглежда всички примери, които можем да дадем са за неща, които само в някакво отношение са безкрайни, а в друго не са - нали иначе нямаше да бъдат неща (както е казал Спиноза - "всяко определение е ограничение"), но тези неща в някакво отношение наистина са безкрайни, в този смисъл понятието за безкрайност не е фикция. - Теченето на времето напред наистина е неограничено и безкрайно, макар, че самото измерение на времето е ограничено например от измерението на пространството или пък от логическото измерение (което е извън времево).
Или пък естествението числа са ограничени от ирационалните числа, или пък от числата, които са дроби, но те НАИСТИНА са с неограничен (т.е. безкраен брой). Просто наистина е така - това не е лъжа.



Тема цяло и част при безкрайнотонови [re: Пeтkoв]  
Автор wilhelmmeister ()
Публикувано23.03.03 18:57



Не е противоречиво да се мисли нещо безкрайно, което има части. Например пространството като цяло може да се мисли като безкрайно, неограничено, и въпреки това съвем добре се мислят и частите от които е съставено, например сферата на Земята ограничава една част от това безкрайно пространство. (Не казвам, че вселената е неограничена в пространството, а само, че може да се мисли непротиворечиво като такава.)
По същия начин може непротиворечиво да се мисли и понятието за "всички естествени числа" (то се мисли като една цялост, едно множество и значи като нещо цяло). От друга страна редицата от квадратите на естествените числа - 1, 4, 9, 16, 25, 36 .... и т.н. отново може да се мисли като една цялост, която обаче е част от първата цялост. Ето ти едно безкрайно цяло, което има части. Наистина изглежда странно от гледна точка на прилагането на понятието за част и цяло върху ограничени неща, че (както е очевидно) цялото при нашия пример е еднакво голямо с една негова част, но това не е противоречиво и не накърнява понятието за цяло и част, а по-скоро го допълва, разширява.



Тема Re: Няма разлика по съществонови [re: Boian]  
Автор wilhelmmeister ()
Публикувано23.03.03 18:59



Наистина тези неща са интересни. Благодаря за съдържателната бележка.



Тема Re: НЕ МОГА ДА ТИ ПОМОГНА..:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Lenor (непознат)
Публикувано23.03.03 21:02



УЛАВЯМ ВСИЧКО . НО ПЕТКОВ НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ТЪЙ .
КАЗАХ ТИ НЕ Е ТЪЙ .
Причинете са ужасно много . когато човек мисли по-тия въпроси в един момент стигаш точно до такива изводи - от рода , че всичко е в нищото или пък , 4е нищото е в нещо или не знам просто .
Извинявай просто , че ти губя специално на теб времето за да ми обесняваш нещо което вероятно и ти не разбираш .Не бих искал да съм груб но си е така.



Тема Re: Няма разлика по съществонови [re: wilhelmmeister]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано23.03.03 21:40



Моля.

Ето един пример на безкрайност -- Математиката е безкрайно интересна.



Тема Re: НЕ МОГА ДА ТИ ПОМОГНА..:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано23.03.03 21:42



М/у другота на мен още не ми е ясно как понятието за безкрайност унищожава цялото, както и за разликите м/у относителна и абсолютна безкрайност.



Тема ДАЛИ ТИХО ЧУКАМ ИЛИ ДЪЛБОКО СПЯТ :)нови [re: wilhelmmeister]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано24.03.03 12:10



Здравей,Здравей,
Ей богу не съм съгласен..Не съм съгласен че отворената(неограничена) безкрайност може да бъде разглеждана като цяло..неограничената безкрайност не е цяло съизмеримо със частите си..Неограничената безкрайност е неопределена..тя не може да се съизмери с частите си..За да бъде нещо цяло то трябва да има конкретен брой части..т.е. да се съизмерва с тях..Когато говорим за една отсечка ние имаме впредвид едно крайно (цяло) нещо което съдържа своите части..какво е част ..част е съставен елемент на който може да се разбие цялото..следователно ние можем да разбием отсечката на по-малки отсечки (нейните части) ...винаги сумата от отсечките части ще бъде равно на самата отсечка..докога можем да разбиваме..доколкото си искаме..но винаги броя на получените части ще е краен..В момента в който се опитаме да прекрачим границата на реалната отсечка (част) и я заменим с точка ние веднага улавяме че точката вече не е част от отсечката..(няма част с нулева големина) следователно точката не може да се разглежда като част от отсечката..още повече пък сумата от абстрактни нулеви по дължина части (точки) може да е равна на размера на цялата отсечка..Тук нещата се пропукват , ние забелязваме че връзката между цялото и частите се пропуква когато се премине границата на крайното..т.е. когато някаква много малка част добие нулев размер..
Нещо друго..цялото винаги предполага половинка..:) Когато говорим за повърхноста на земята(затворена безкрайност , щот няма начало и край) аз мога да си представя една трета от тази повърхност (една трета от цялото)..значи ние с теб и още един можем да си я поделим и да получим равни части..опитай се сега да разделиш безкрайноста на реалните числа на три равни части (отворената безкрайност)..нищо не се получава..
а сега се опитай да разделиш безкрайното (отворено и безгранично) пространство на три така че да получим тримата по еднакво..:)..нещо повече ...да допуснем че успееш все пак някакси да го разделиш...би ли ми обяснил тогава всяка една от трите части по-малка ли е от неделеното цяло...:)...Добре че Господ нямаше три сина на които да подели по равно безкрайната вселена..много зор щеше да види....:), или пък да им разпредели безкрайното време на съществуване на вселената така че да им се падне поравно време да управляват светът...:)
Така че когато говоря за един пръстен който няма начало и край и когато говоря за една права която също няма начало и край аз ги различавам .. различавам ги не по това че едното е криво а другото право...:) , различавам ги по това че едното има определена дължина а другото просто няма дължина...ей това е ..дължината прави цялото....:) Даже в разговорния език е смущаващо..ако ми кажеш вземи и отнеси цялата отсечка (макар че отсечка е абстрактно понятие ) това не би ме смутило..но ако ми кажеш вземи и отнеси цялата права ...?..!.. бих се смутил..какво е това нещо (цялата права)...:)
В този ред на расъждения твърдя че при безкрайност в отворения смисъл (неограничена безкрайност ) цялото се губи ..то престава да се съотнася с частите си..превръща се в игра на нашия мозък..нищо повече..то губи конкретноста си..

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема НЕ ТИ СЕ СЪРДЯ, НЯМА ЗА КАКВО ДА СЕ СЪРДЯ.:)нови [re: Lenor]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано24.03.03 12:23



Здравей,
Аз няма за какво да ти се сърдя ..ти имаш правото да излагаш своето мнение ..бих казал че твоето мнение ми е нужно за да се ориентирам в собственното си мнение ..Нужно ми е мнението и на всички останали които вземат участие в темата ...и съм им благодарен..
Погледни ако обичаш одговора ми към wilhelmmeister ..за да не поствам тук едни и същи неща..
Ти повдигаш едни интересни въпроси..
..." Причинете са ужасно много . когато човек мисли по-тия въпроси в един момент стигаш точно до такива изводи - от рода , че всичко е в нищото или пък , 4е нищото е в нещо или не знам просто .
"..

По тези въпроси аз исках да поговорим в темата :


Бих те помолил да се включиш в тази тема ..колкото и да ти се вижда налудничава...:)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.