Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:28 24.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Паринови [re: Paganel]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано06.08.09 15:20



Кое е смешното?
През 1996-а година сума хора изгоряха жестоко.
И ти ли си участвал в схемата за източване на банките, та ти е драго?



Тема Re: Паринови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор alvin (orange)
Публикувано06.08.09 15:37



Чакай малко, скоро хиляди металурзи ще останат без работа, а мощности за милиони - на скрап.
Това е така, защото тежката индустрия е 'лоша' и трябва да се сочи с пръст, или причините са от по-различно естество?

- няколко думи от читателя

Тема Re: Паринови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано06.08.09 15:37



Смешен е коментара. Не е ли такъв? Аз твърдя, че парите в банката са гарантирани, той ми дава пример как са се обезценили при хиперинфлация... Какво общо има едното с другото - аз не разбирам. Но няма значение, нали приказка става...
И сега ако падне валутния борд много хора ще изгорят (макар и не толкова брутално)... ама нещо спира ли ги да си изтеглят парите и да ги обърнат в евро? Дам, спира ги - алчността за 2-3% по-висока лихва. Аз нея няма да я коментирам.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: инф(е)лационно!нови [re: alvin]  
Автор Aбcoлют (пристрастен)
Публикувано06.08.09 15:44



"Хиперинфлация, дефлация - все явления извън нормата. Рецесията върви ръка за ръка с дефлацията, а хиперинфлацията - с тотална икономическа разруха."

През целия 19-ти век е имало дефлация, но е имало и икономически растеж.



"Промяна в ценовия индекс (която би била индикатор за някаква -флация) обхваща много повече стоки и услуги от битовата електроника. Не можеш да кажеш, че има 'дефлация в бялата техника', например. Има спад на цените, който е продиктуван от конкуренция и занижени продажби на база предходен период."

Хе хе хе, ти си или плочкаджия или финансист, а не ти ли е минавало през ум че цените могат да падат и по други причини, например усъвършенстване технологията за производство на някоя стока, сериозно ли мислиш че един LCD телевизор преди 10 години можеше да се продава за по-малко от 1000 лв., тогава продажбите са били много по-ниски отколкото сега, а не можеш ли да схванеш, че ако на една стока продажната цена е по-ниска от производствената то тя ще спре да се произвежда защото носи само загуби на производителя.



Тема Re: инф(е)лационно!нови [re: Aбcoлют]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано06.08.09 16:04



То откри Америка, АбсоКолумб :)

Никой тук нямаше и да му хрумне, че е възможен такъв феномен. Машалла!

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: Паринови [re: FonManiac]  
Автор Aбcoлют (пристрастен)
Публикувано06.08.09 17:01



"Ще имаш икономически растеж, ако имаш повече търговия - което не е производство на стоки или услуги. Икономически растеж е, да имаш нарастване на приходите, при запазване или намаляване на разходите. Ако щеш, постигни го с повече производство, ако можеш - вдигни цените за същото нещо, което вчера си продавал по-евтино (например туризма - ако дестинацията е интересна, цената на едно легло ще расте, без да има каквото и да е подобрение в качеството или количеството на услугата)."

Да бе растеж, после хлебаря ще вдигне цената на хляба защото почивката му е излязла по-скъпо, краставичаря също и така нататък по веригата, и ще се стигне до рецесия защото на хората ще им трябват все повече пари за да си купят същите стоки и услуги, а няма да ги имат, а ако пуснем печатницата за пари (независимо под каква форма, книжни или електронни) ще предизвикаме хиперинфлация.

Сега ще ти дам един пример с който ще ти покажа колко е фалшив тъговския растеж. Един завод произвежда 1000 коли по 10000лв., което значи че е произвел продукция за 10 милиона лв. и в същия този завод са произведени всички части които са вложени в тези автомобили. На следващата година собственикът решава да отдели всяко производство в отделна фирма, в една се произвеждат бутала, сегменти, в друга двигатели (те купуват буталата и останалите необходими им части) и така нататък много фирми, в последната се сглобяват окончателно автомобилите, пак са произведени 1000 автомобила на същата цена, но като сборуват произведената продукция от всичките фирми излиза че е 50 милиона лв. е това растеж ли е? Ако съберем добавената стойност от всичките фирми тя ще е същата каквато е била и преди когато всички части са се произвеждали в една фирма.
Добавената стойност е това което е произведено!!! Ама финансистките ви кратуни немогат да го проумеят!!!

"Аз разбирам "Желанието за икономически растеж поражда инфлация", по следния начин - произвеждат се повече стоки и услуги, с което се печелят повече пари; с тези пари се закупуват повече стоки и услуги, тоест нараства търсенето им, съответно се вдига цената; търсят се начини да се произвежда повече, за да се отговори на търсенето и колелото се завърта."

Ако са произведени повече стоки и услуги, по-точно е да се каже предложени за продан особено за услугите(ако не са купени няма как да бъдат произведени). Ами щом предлагането е по-голямо цените ще паднат, ще има дефлация, а не инфлация.

Редактирано от Aбcoлют на 06.08.09 17:04.



Тема Re: инф(е)лационно!нови [re: Paganel]  
Автор Aбcoлют (пристрастен)
Публикувано06.08.09 17:06



Други аргументи нямаш ли.





Тема Re: Паринови [re: Paganel]  
Автор Гьoнчo Ceдмoxpиcтoв (новак)
Публикувано06.08.09 17:12



Абе хора, кво се косите дека ужким не знаете кво било инфлацията. Че за туй си има една лакардия дека е казал един, дека не го помним англичанин ли беше или францзин, ама си е бетер шоп, оти умно го е казал - кога го прави един, викат му престъпление, кога го праят много, викат му правителство.
Та и тука така, дека ти е рекъл некой знаеш. Когда некой земе да си печати парици, викат му фалшификация, кога държавата земе да ги печати - викат му инфлация.

_____________________________
Оти да се косим, като че ми мине.


Тема 19тх сенчъринови [re: Aбcoлют]  
Автор alvin (orange)
Публикувано06.08.09 18:15



Инфото, с което разполагам аз, сочи, че в края на 19-и и началото на 20-и век (периода на класическия Златен Стандарт), инфлация има, но е една от най-ниските в сравнение с останалите сравнявани периоди (в случая това са: военно-временен, бретън-уудска валутна система, както и от 71-а досега).
Има. Но е ниска.
(данните са от статията "Исторически аспекти на избора на валутно-курсов режим" на някой гл. ас. в наш университет)

По втората част на коментара ти (за падащите цени) - да, хрумвало ми е, че цената може да падне заради усъвършенствана технология, което обаче по никакъв начин не противоречи на твърението ми, че спадът конкретни на тези цени е продиктуван от конкуренцията. Или смяташ, че дългогодишното развитие на LCD технологията се дължи на нещо друго?
Вглеждаш се прекалено много в частното и конкретния пример. Цените на LCD мониторите падат от години, но за дефлация говорим сега; не миналата година, не по-миналата. Цената пък на сиренето, хляба, тока, водата, автотранспорта и алкохола в момента няма нищо общо с НТП. В България инфлацията се измерва с промяната на техните цени (не претендирам за изчерпателност и точност на списъка с цитираните стоки и услуги).

А уточнението ти, че реализацията на една стока на цена под себестойност, означава загуба, беше във връзка с какво? няма връзка с темата, нали?



- няколко думи от читателя

Тема Re: Паринови [re: Paganel]  
Автор Aбcoлют (пристрастен)
Публикувано06.08.09 18:33



"Смешен е коментара. Не е ли такъв? Аз твърдя, че парите в банката са гарантирани, той ми дава пример как са се обезценили при хиперинфлация... Какво общо има едното с другото - аз не разбирам. Но няма значение, нали приказка става... "

Гарантирани ама трънки, вложителите почват да си теглят депозитите, но банките не могат да си съберат раздадените кредити и централната банка почва да ги рефинансира и откъде ги взема тия измислени пари, и откъде идва хиперинфлацията

"И сега ако падне валутния борд много хора ще изгорят (макар и не толкова брутално)... ама нещо спира ли ги да си изтеглят парите и да ги обърнат в евро? Дам, спира ги - алчността за 2-3% по-висока лихва. Аз нея няма да я коментирам."

Ха егати наглостта

. Значи не е виновен този дето тегли кредит с 2-3% по-висока лихва в лева, а е този който постъпва според механизмите на пазарната икономика, да купува най-евтиното и да продава на възможно най-високата цена.
Щом лихвите в евро са по-ниски, нормалното пазарно поведение е да се теглят кредити в евро, а затова че някои пишман спекуланти теглят скъпи кредити в лева, дай да променим съотношението лев-евро. Това е все едно на търг за някаква стока която струва 100лв. да дадеш 150 и после да искаш да ти върнат 100 за да минеш по-тънко да ти излезе 50лв., защото точно това означава да направим 3лева=1евро.

А и обзалагам се че спестяванията на тези които скоро няма да им трябват пари са в евро, докато на обикновения човек който събира пари да си купи нещо са в лева и не заради лихвата, а защото са по-ликвидни в Б-я.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.