Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:50 18.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано26.10.08 12:37



Суз бре, джиме!



- няколко думи от читателя

Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано27.10.08 21:57



Не ме радваш - формализма в литературата лично за мен е патерица за бездарници.
А че трябваше да се отменят всички правила - трябваше, но пък Уибробия си провеждат конкурса, те си преценяват как ще го правят.



Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: Kopo]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано28.10.08 14:39



Ама така виеш, като че ли аз съм измислил таласъмските условия!


Повтарям: ако държат да има правила - нека си има. Но в този случай са принудени да ги спазват до дупка.
Ако пък правилата им се струват формализъм - да си ги отменят.
Мен ме устройва и едното и другото.

Какво имаш предвид под "формализъм в литературата"?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано28.10.08 23:10



Ти не си изислил таласъмските условия, ти изнуди журито да ги формализира и спазва.
Под "формализъм в литературата" имам предвид 30% от точка на пристигане и 70% от твоите разкази, които съм чел.



Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: Kopo]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано29.10.08 12:43



Странно - ти винаги с пяна на устата си настоявал, че не разбираш от литература, а от фантастика.


И че не ти пукало за литературата!

А какво значи "да ги формализира"?
Да ги спазва - ясно. Но ти какво - искаш обявените условия да не са спазват, така ли? Ми добре - ако не се спазват, то нека не се спазват за никого. Но ако ще се спазват - нека да е всички!
Мен ме устройват и двата двата варианта!

Или ти какво - искаш някой да е по-равен пред журитата ли?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 29.10.08 12:46.



Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано01.11.08 09:42



Tова че не разбирам от литература не гарантира, че не мога да разпозная едно скучно произведение, когато попадна ан такова.
Откровенно казано - хич не ми пука за литературните правила.
Аз лично съм против някой да е по-равен пред журито, и съм адски против да се "обжалват" резултатите от конкурсите, а какво мисля за "провокациите" ти няма да напиша, четат и непълнолетни.



Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: Kopo]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано03.11.08 12:14



Значи, не знам за кой път казвам: Правилата на таласъмския конгурс не съм ги измислил аз, а клуб "Уибробия"! И те са: "... за фантастично произведение, базирано на българската митология и фолклор".
И щом като ги е обявил, организаторът е длъжен да си ги спазва. Ако не иска да ги спазва в този вид - нека ги промени или да ги премахне съвсем. Конкурсът си е негов - има право на това. Още ли не го разбра? Дебил би се справил за няколко месеца. Средностатистически левскар също надали би се затруднил за повече от година. А на теб ти бяха необходими шест и все още не е сигурно разбрал ли си го или не.



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (член)
Публикувано03.11.08 12:39



"И щом като ги е обявил, организаторът е длъжен да си ги спазва..."

Би било прекрасно и напълно вярно, ако всички бяха единодушни в разбиранията си за тези правила. Очевидно обаче, ти никога няма да допуснеш, че съществуват разбирания различни от твоите. Или пък - че съществуват разбирания, които търпят извесна вариативност. Ти възприемаш тези правила механично и буквално, защото така ти изнася - пет твои разказа спечелиха единствено награда за "най-плодовит" автор.
Никой освен теб не подлага на съмнение фолклорната принадлежност на Какавидата. Нито любители, нито професионални фолклористи. Нито един фолклолист не би отсякъл категорично - такова нещо няма и не може да има, баба ти си прави свободни съчинения...
Очевидно твоите разбирания са "по-верни" и някой трябва да ги налага буквално и категорично, във вида в който ти ги разбираш.

На тема фолклор аз съм лаик и аматьор. Аз имам право на своите заблуди, на своите погрешни схващания. За разлика от теб. Защо ли? Ами защото моите погрешни схващания не подлагат на съмнение нито едно произведение. Ти си този който отрича категорично. И това отричане трябва да е подкрепено от някакъв авторитет. Ти не си такъв авторитет, забрави просто че някой ще ти се върже да спори с теб на фолклорна тематика (а и не само...)
Така че, като се снабдиш с авторитетно мнение, тогава ОТРИЧАЙ и посочвай с пръст.
Само че не тук. Няма смисъл. Дори да си прав, ти вече се превърна в синоним на ощетен вресльо. Хората които отговарят за конкурса са ти известни, може те да те чуят и защо не - да те привлекат като консултант в бъдещата си работа.
На мен лично ми е все тая. Хубавите разкази от Таласъмия са извесни, ще ги четем и препрочитаме.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано03.11.08 12:56



"като се снабдиш с авторитетно мнение"
Какво трябва да означава това?
Аз посочих изключително авторитететни и изключително подробни и обемисти съчинения, където за такива същества НЕ СПОМЕНАВАТ. Ред беше просто да се каже в кой регион на България има вярвания за тях. И толкоз - спорът не би възникнал. Само че такова нещо не последва. ЙВ предпочете да се държи като нападната, посочвайки за източник покойник (което намирам за изключително цинично!). Или искаш да ти намеря съчинение, в което изрично да пише, че в българската митология авлии няма ли? Че откъде да са знаели бедните Иван Шишманов, Димитър Маринов и Анчо Калоянов, по чиито съчинения учат съвременните етгорафи - даже и най-авторитетните, че ЙВ ще измисли такова същество?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: Най-най-най-таласъмски?нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (член)
Публикувано03.11.08 13:49



Да, точно това искам.
И ти обясних защо. Защото ти си човека с категоричните отрицания. Те трябва да се базират на нещо.
Пояснение: Българският фолклор не е само това което са описали "бедните Иван Шишманов, Димитър Маринов и Анчо Калоянов". Дори в този момент, някой някъде записва български фолклор, описва го, изучава го, каталогизира го. Фолклорът е нещо много повече от това и ако си мислиш, че всичкия фолклор някога ще бъде старателно и изчерпателно описан, значи си глупак или демагог. Или и двете.
Между другото, две трети от твоите източници също са покойници, не знам дали го намираш за изключително цинично, но за мен е изключително цинично да се изказваш за неща които касаят лични отношения между други хора.
ЙВ посочи източника който има, а не който си е измислила. Цинично или не, той си е източник. Можеш да го подлагаш на съмнение колкото си искаш, но с едно голо цитиране на други покойници (които по същество нищо не отричат, само утвърждават) няма да постигнеш нищо, освен да затвърдиш статуса си на дрънкало.

Да не се взема на сериозно...

Редактирано от PoбинoтЛokcли на 03.11.08 13:51.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.