Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:14 11.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Отворено писмонови [re: Cтaтиk]  
Авторинжeнep (Нерегистриран)
Публикувано04.08.10 17:36



1. пазарна икономика - да, така е
2. глобална и местна финансова криза - икономическа, не финансова у нас. Банките в България, както знаем, си живеят добре и сега.
3. ниски доходи на населението (най-ниските в страна членка на ЕС) - не бяха ли пак толкова ниски (най-ниските в ЕС) и преди 3-4 години, когато балъците теглеха кредити на безобразни лихви и надуваха балона? А и какво ме бъркат ниските доходи, когато печалбата на строителите и в момента е В ПЪТИ? При положение, че строителството е толкова печеливш бранш, кака така за проектантите само трохи? Нашите хонорари ще се увеличат, а предприемачите ще си свият печалбата, клиентите с "ниските доходи" не усещат нищо.
4. падащи цени на стоки, продукти, услуги - кои са тия падащи цени, че не се сещам? :) Цигари? Ток? Гориво? Банкови такси? Сещам се само за една услуга с падащи цени... проектиране :)
5. циците ги поръчват същите цървули, които поръчват и хотелите, къщите и бизнес-центровете при нас.



Тема Re: Отворено писмонови [re: инжeнep]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано04.08.10 20:35



Пич, изобщо не си в час с реалността! Живееш в някакъв свой измислен свят....на илюзии! Казваш, че проектираш хотели, къщи и бизнес-центрове на "цървулите". Значи точно ти не би трябвало да хленчиш. А гледам, че не само хленчиш, ами се движиш и на ръба на грубия език: "балъци", "цървули"... По кротко!
За падащите цени: да, на много стоки, и в т.ч. услуги цените падат...на жилищата също. Доходите на хората са ниски, много фирми съкращават персонал, намаляват заплати...и т.н. Това криза ли е? В държавния сектор също казват, че има съкращения на персонал и заплати. Това криза ли е? Мога още да изброявам.
Ти какво искаш? За къща 200 м2 да вземеш за част конструкции 4000 лв ли? това е нереално на този етап в България. Цените на т.н. Методика, за която сте се хванали, НЕ са реални за България на този етап на икономическо развитие...това е моето мнение! че ти ако праснеш 2 къщи за месеца, ще докараш заплата 7-8 хилки!!! Кой има такава заплата (официално) в България.
Слез на земята пич! Това е България! На този етап, за 20-25% увеличение на цените може да се говори, т.е. от 20лв/м2 да се отиде към 25 лв/2 (за цялостно проектиране), това е реално, но не мисля, че по-голяма цена може да се гони в близките 2-3 години! По-голяма цена масовият пазар няма да приеме! Това разбира се е мое мнение! Желанията са едно, реалностите обаче са други!



Тема Re: Отворено писмонови [re: Cтaтиk]  
Авторboho (Нерегистриран)
Публикувано04.08.10 20:48



За теб колега ако е нормално за къща 200м2 да се вземе под 1000лв. Също е толкова смешно.други преди мен са споменали че щом сме дораснали за 2000лв за квадрат значи цените от методиката са съвсем нормални.
Нещо друго имам да добавя-нотариусите как имат определени със закон такси.ами на една сделка 2500лв местен данък 2500лв. за тях.Те каква заплата си докарват.Или и те според теб са изкючение.Ти си един от всичките, които за стотинки си съгласен на всичко(не искам да те обидя но така звучиш)голямо защитаване ги защитаваш тези мижавите цени.Да ако не даваш фактури и да ти заминат още 10%корпоративен данък сигурно всичко ти е наред.
Хората искат ред да се вкара-да се дават фактури, да се види за какви пари са и да се плащат данъци.
Голям процент от нас са се свряли в тях си,проектират нещо си, я дадат фактура я не,а ние които сме на светло да го мислим.
Затова няма да има оправия в българия....докторите излизат да протестират за по добри заплати ,други пред камерите казват че достатъчно вземат и сега
залужаваме си ние българите орисията и ще си я теглим...лошото е че до скоро си мислех че трябва да си "замине" старото поколение за да тругнат нещата.все повече се убеждавам че трябва да си "заминем" и ние и то най-добре веднага.

Хубва работа,ама българска......



Тема Re: Отворено писмонови [re: Cтaтиk]  
Авторинжeнep (Нерегистриран)
Публикувано04.08.10 20:57



Някой май не чете внимателно. Хотелите, къщите и бизнес-центровете на цървулите ги проектираме всички ние. Ако бях само аз, надали щях да се обаждам тук :) Също така достатъчно ясно обясних за чия сметка би следвало да се вдигнат нашите хонорари. Но както и да е... Да продължаваме да "праскаме" къщи за по 4 левчета на квадратен метър и да не губим оптимизма си :)



Тема Re: Отворено писмонови [re: boho]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано04.08.10 21:09



Нищо не си разбрал! Нищо не защитавам аз, а се оптивам да гледам на нещата по реално и прагматично! 4-5лв/м2 за конструкциите е толкова недооценено, колкото пък 20 лв/м2 за същото, е нереално! В това съм абсолютно убеден!
Нямам нищо против със закон да се заковат минималните цени, и ако си чел първите ми постове, ще видиш, че точно за това говорих! НО, докато няма такъв закон, цената се (и ще се) определя на чисто пазарен принцип! Методиката НЕ е закон! Тя има пожелателен характер! Това май не го проумявате! няма как да бъде другояче! Ти какво мислиш, че ако нотариусите няма заковани такси, че нямаше да бъдат на същото дередже ли? Същата щеше да е...гаранция!
Не си мисли, че се навивам да работя за "жълти статинки"! тая година съм отказал два проекта иманно заради прекалено ниската цена, която ми беше предложена...но не хленча нали!
Преди кризата аз работих на 6-6.5 лв, сега на 4-5. Т.е. просто пазара те повлича надолу. Ако използвам термин от валутната форекс търговия: за да спечелиш трябва да се движиш по тренда..ама хайде да не навлизаме и в тази тематика....






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.