Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:44 22.05.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Отворено писмонови [re: Cтaтиk]  
Авторинжeнep (Нерегистриран)
Публикувано04.08.10 14:58



Добре, аз ще дам друг пример с цифри: ако средната пазарна цена на квадратен метър (пак тоя порочен начин на ценообразуване, но няма как) за България е около 800 евро, мислиш ли, че частта 10-12 от тях (1.25 - 1.50%) е точно това, което се полага на всички проектанти? Защо не 4-5% например? Зная - ще кажеш, че не трябва да гледаме цената, а себестойността. Но тогава става още по-лошо - как така цена 800 при себестойност 300-350-400? Това нормална печалба ли е? И как така в един и същ проект някой прави 200-300 процента печалба, а друг едва изплува? И да се върнем на примера ти с къщата - когато удари земетресението, от кого най-вече зависи въпросната къща да си остане на мястото и невредима? Кого ще потърсят първо, ако се случи авария, не дай си Боже? Колко би струвало тогава на инвеститора въстановяването на материалните щети? А на нематериалните? И какво очаква инвеститорът - че може да влезе в бутик на Пето авеню и да си купи марков костюм на цена като от "Илиенци"? Е, съжалявам, обаче повечето от колегите вече не са на същото мнение

Затова евтинките проектчета са "евтинки" във всеки смисъл. Да не говорим, че водят до сериозни разходи на материли, време и труд и в крайна сметка... в крайна сметка евтинките проекти водят до скъпи обекти.
Който не иска цени като в Европата, да не очаква и качество като в Европата, това е лайтмотивът.

А, и още нещо се сещам - 4000 лева или там някъде, ако не се лъжа, струва чифт гумени цици. Вярно, парите за гумени цици са инвестиция, защото "ъпгрейдът" води до увеличаване на клиентелата и хонорара ;), но все пак... Проект за къща колкото чифт цици ли струва?



Тема Re: Отворено писмонови [re: инжeнep]  
Автор Roskoff ()
Публикувано04.08.10 15:21



@инженер-много си прав,но ние сме евтини на просото и скъпи на триците.
Още обществото не е узряло за това че качествения продукт струва скъпо....
Още повече в областта на строителството.А и самото строителство си е скъпо начинание.Някой си решил че за 50-60хил. лева трябва да си построи къщичка и това си е.Търси под дъро и камък някой да се вмести в цената и сигурно намира.И после гледай какво става......:)
Лошото е чевсе повече се сблъсквам с инвеститори които ми казват кое колко ми струва.гледат ти в канчето и казват при тази цена за 2месеца работа ще вземеш хонорар 10000лв., при средна работна заплата 600лв.,работата ще ти се върже и ако ти платя 5-6000лв.,ако искаш.И какво да му кажеш.Вдигам си багажи и си тръгвам.Той ме гони и казва "хайде 7000 ама с авторския надзор".Е той като си е решил че като дава парите и всички трябва да сме на "мирно".Още по-лошо е като ти каже "за 2-3 дни ще ми направиш тази преработка и очакваш да ти дам 1000лв."
Пък то пускай статики, преправяй армировки.....И аз му казвам "аз пък оценям квадратен метър в твойта сграда на 500Е,ще взема един апартамент". И той се смее .....
Това е положението....мисля че е редно всеки сам да определя цената на труда си а не някой друг.



Тема Re: Да.нови [re: Boждa]  
Автор nikant ()
Публикувано04.08.10 15:25



Може би трябва да се мисли и за следната ситуация.
Акт 16 да се подписва от ВСИЧКИ проектанти, по всички части.
Да има опция да се отказва подпис, ако не е извършено плащане



Тема Re: Отворено писмонови [re: инжeнep]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано04.08.10 15:34



Гледам, че разговора и споровете около цените го повтаряме периодично през 2-3 месеца...няма лошо!


Проектирането, както и всяка друга услуга в България, е вид услуга. Съгласен ли си?
Тази услуга се предлага в условията на:
1. пазарна икономика
2. глобална и местна финансова криза
3. ниски доходи на населението (най-ниските в страна членка на ЕС)
4. падащи цени на стоки, продукти, услуги

При тези действащи условия в страната, реално ли е според теб разумен човек да даде 14-15 хил. лева за проект на къщичка 200 м2? Аз мисля, че не е. Не казвам, че 4 хил е реалната цена, просто това е пазарната цена към момента. Колега, разбери- ние живеем в пазарна икономика, и пазара, икономиката и доходите на хората са движещата сила. За да искаме високи цени, тези пари трябва от някъде да дойдат! а от къде, като икономика е в стагнация!
Всичко ще си дойде на мястото като живнем икономически! Всичко друго е нереално!
....
п.с. Що се касае до "циците", тези които си ги поръчват ги знаеш кои са....



Тема Re: Да.нови [re: nikant]  
Автор nikant ()
Публикувано04.08.10 15:35



Дори още по добре подписа да е за акт 14, че акт 16 идва много късно.
Да се помисли и за лихви в договора (не знам как ще стане , като межу нас и инвеститора стои архитект), прехвърляне на авторски права и т.н.



Тема Re: Отворено писмонови [re: Cтaтиk]  
Автор Roskoff ()
Публикувано04.08.10 15:43



преди две години когато строителството беше във върховата си точка и всеки теглеше кредити и апартаментите и офисите се купуваха малко по-бавно от киселото мляко и тогава цените бяха същите.Така че не си прав, че финансовата криза е някакво оправдание.А скачането на газа с 30%, а бензина и дизела от 1,80....никой не казва тогава за кризата......
Важното е да се разбере, че стоителството е скъпо и проекта също.Щото точно ако в криза за 200м2 къща ти хвърлят 800-1000лв.,тогава и ти ставаш част от нея.Пък и този дето ще строи къща 200м2 по време на криза май не е отчел кризата.
А за пазарната икономика и свободния пазар - в Англия и Германия също хонорарите са обвързани с % от строителството.....а забравих нашата икономика е по-пазарна





Тема Re: Отворено писмонови [re: Cтaтиk]  
Автор Roskoff ()
Публикувано04.08.10 15:51



а и когато стоките и суровините ни са ти на цени близки, а някой пък по-скъпи от европейските не е ли логично и проектите да стуват по европейски



Тема Re: Отворено писмонови [re: Roskoff]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано04.08.10 16:00



В отговор на:

А за пазарната икономика и свободния пазар - в Англия и Германия също хонорарите са обвързани с % от строителството.



Ами няма лошо- неко го направят и у нас....но със закон! но и тук има пак условност: стойността на строителството на каква база ще се определи? По базови (държавни) цени ли? по пазарни ли? по себестойност на строителството? пак има много неизвестни. И пак опряхме до двете точки, които предложих по-горе, и които мисля, че биха решили проблема! Но пак казвам- при сегашната ситуция: падащи цени на всичко, ти да искаш покачване в 3-4 пъти на твоя доход е нереално! бъди реалист, колега! бъди реалист!
Преди време бях пак писал, че има два пътя:
1. Да следваш пазара (до толкова до колкото ти позволява вътрешната себеоценка) и да имаш по-често обекти
2. Да стоиш на "високо" и да чакаш "баш инвеститора", и респективно да имаш по-малко обекти.
Всеки сам си прави избора!



Тема Re: Отворено писмонови [re: Roskoff]  
Автор nikant ()
Публикувано04.08.10 16:09



Съгласен с това, но според мен не трябва директно да се говори за пари.
По важно е да сме някакъв фактор в процеса на строителството.
Иначе ни гледат с насмешка.
Дори и да договорим много добър хонорар, като не ни се плати се оказва, че сме загубили допълнително време.
Нека от нас да зависи нещо, затова казах, че условието да се пусне един обект е нужно да има всички подписи от всички специалности.
Който няма да има право да подписва ,няма и да е определящ фактор.
Може и други механизми да има , не знам.
Сега архитекта е фактор в проектирането, парите минават през него и т.н. знаете как е.
Архитектите са направили така че те са в центъра на събитията.
Инвеститорите нямат нищо против, защото лесно ще се разберат с един , отколкото с всички други специалности.
Ако и другите специалности направят така че и от тях да зависи примерно дали ще се подпише акт 14, 15, 16, ще могат да си вземат това което им се полага.
Това ще стане изключително трудно защото има много заинтересовани лица това да не се случи - инвеститори, архитекти, пожарникари. Сещате се защо :)



Да това е което мисля, може и да не съм прав, не знам.



Тема Re: Да.нови [re: nikant]  
Автор Boждa (Одиозен)
Публикувано04.08.10 17:19



Далече е акт 14. Плаща се за проект, т.е. даже не е нужно и да има разрешение за строеж. Знаеш ли колко пари ми дължат само защото глупаците поръчали си проект са решили да не строят.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.