Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:39 15.05.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Отворено писмонови [re: Llion]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано04.08.10 11:22



Е с това вече избиваш рибата! 3.5-3.8 лв/м2 за мен! Е няма да го пипна, ако е малко къще!


Що се касае за архитекта- човека е с пазарно мислене! Трябва ли заради лакомия да изпусне клиента!



Тема Re: Отворено писмонови [re: Cтaтиk]  
Автор Llion (наивник :))
Публикувано04.08.10 11:43



Малко,малко къще-колко да е малко?

300-320 м2 РЗП. Затова казвам,че "твоите" архитекти наподобяват човешки същества и имат разбиране и към другите специалисти работещи по проекта.
Не може ли както са структурирани обектите - 1,2,3,4,5 и 6 категория така да е ясен и хонорара на специалистите?
Нека зададем въпроса така - Защо инвеститорите ходят при архитекта?Защо не се интересуват от другите специалисти надолу по веригата?Неинформираност,незаинтересованост,култура...?

Мъдър е този, който знае не много, а нужното.

Тема Re: Отворено писмонови [re: Cтaтиk]  
Автор Roskoff ()
Публикувано04.08.10 12:44



Колега "статик" същото това малко къще от 200м2 което си склонен да им го направиш за 20лв/м2 след коато го построи за около 140000-150000лв, в които сигурно влизат гранитогрес поне по 30-40лв/м2.
Е ти ми кази нашия общ труд струва по-малко от гранитогреса или паркета ли, или при цена. Е щом ще даде 150000 без обзавеждането значи около 12000(колкото е ориентировъчно по методиката) няма какво да го мисля.
Мен инвеститора мисли ли ме като ми продава 1000Е/м2.



Тема Re: Отворено писмонови [re: Roskoff]  
Автор Boждa (Одиозен)
Публикувано04.08.10 13:13



Това не е вярно! И трябва да го разберете из основи преди да се впуснете в разговори с правителство и (недай Боже) медии!
Цените не са обвързани с никакъв закон. Единствения случай е ако проектираш под СЕБЕСТОЙНОСТ(много важно е, че "себестойност" е различно от "цена по методиката"). Но и тогава ти не нарушаваш Закона, а Устава на КИИП, за което тя може да те санкционира като те изгони.

Освен това прокламирайки "Дайте да не се делим" не е редно да се подиграваш с колегата.





Тема Re: Отворено писмонови [re: Roskoff]  
Автор Boждa (Одиозен)
Публикувано04.08.10 13:17



Мисленето ти е изначално грешно, но е хубаво, че си подел инициатива и поне правиш нещо.



Тема Re: Отворено писмонови [re: Boждa]  
Автор Roskoff ()
Публикувано04.08.10 13:51



Не знам защо мислиш, че мисленето ми е изначално грешно.
Моята позиция е следната:
В закона пише,че камарите приемата методика за възнагражденията,те на тях им вменяват тази функция, което според мен значи, че методиката е нормативен документ, който трябва да се спазва(щом закона налага създаването му)
Така, че ценообразуването трябва да се извършва по нея.
Ако я отменят,няма проблем.Свободно договаряне и толкова.
Въпросът, според мен, е да се вземе решение ще я има или няма тая методика, но докато съществува е редно да се спазва.
А за това,че съм се "продигравал с колегата"-моля да ме извини!-не съм имал такова намерение.Винаги съм смятал уважението съм събеседника за основно правило при водене на диалог.

Редактирано от Roskoff на 04.08.10 14:04.



Тема Re: Отворено писмонови [re: Roskoff]  
Автор Roskoff ()
Публикувано04.08.10 14:03



Колеги изпратиха ми коригирана версия на писмото. Вмъкнал съм поправките предложени от "инженер".Има един параграф в italic, който не ми харесва как звучи и ако някой има предложения ще го поправим.

До Министър-председателя на Република България
До Министъра на регионалното развитие и благоустройство на Република България
До Министъра на финансите в Република България
До Председателя на Народното събрание на Република България
До Омбудсмана на Република България
До Камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране
До всички Регионални колегии на КАБ и КИИП в Република България
До Българските медии

ОТВОРЕНО ПИСМО
от Българските проектанти в инвестиционното проектиране
относно неспазването на Методика за определяне размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги

Уважаеми госпожи и господа,
Ние, Българските проектанти, в инвестиционното проектиране, изразяваме недоволството си от поредното потъпкване и неспазване на законите в Република България.
Законът за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране гласи:
Чл. 5. Камарата на архитектите и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране
1. представляват своите членове и защитават професионалните им права и интереси в съответствие с интересите на обществото;

Чл. 6. За изпълнение на основните цели по чл. 5 Камарата на архитектите и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране:

7. (изм. - ДВ, бр. 79 от 2006 г.) приемат методика за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги.
С Решение №1856/11.02.2009 г. и Решение №7732/11.06.2009 г. Върховният административен съд на Република България постанови, че приетата Методика за определяне размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги от инженерите в устройственото планиране и инвестиционното проектиране на КИИП не е в нарушение на Закона за защита на конкуренцията и Договора за създаване на ЕО.
В условията на незатихващата икономическа и финансова криза, неспазването на Методиката за определяне размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги води до бавното, но сигурно заличаване на гилдията на българските проектанти. Подобно на лекарите, медицинските сестри, машинните инженери, все повече от нас са принудени да напускат страната и да имигрират в търсене на достойно възнаграждение за своя труд и квалификация. Този процес неминуемо ще доведе до липса на специалисти в най-близко бъдеще, а това ще бъде пагубно за развитието на строителния отрасъл в България, на българската икономика, а и българското общество.
Ние смятаме, че нежеланието и отказът от страна на инвеститорите да се спазва Методиката за определяне размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги и изкуственото понижаване с пъти на цените за проектиране, води не само до рязък спад в качеството на предоставената услуга, но и до сериозни финансови загуби за всички членове на КАБ и КИИП. Смятаме, че по този начин сме ощетени не само ние, но и държавата, която губи от значително намалените постъпления от ДДС, ДОД и корпоративен данък. Загубите за държавата във вид на данъци, по наши изчисления, са около 5-6лв на всеки построен квадратен метър .
Ние не можем да се съгласим с факта, че проектантските ни услуги се равняват на по-малко от 1% от стойността на готовия продукт. По друг начин казано, нашите хонорари за квадратен метър застроена площ са равни или по-малки от заплащането за поставяне на квадратен метър фаянс или теракота. Защото трябва да е ясно, че купувайки апартамент за 2000лв/m2 или офис за 3000лв/m2, проектантският труд на „свободния” български пазар е оценен на не повече от 20-22 лв/m2, разпределени за всички осем специалности. Унижението, което това оставя у нас ни кара да изпратим това писмо и се надяваме на своевременни и адекватни мерки,за да се бъде спряна тази несправедливост, за да не изгоним бъдещите архитекти и инженери на България.
Приетите от КАБ и КИИП методики за определяне размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги са в пряка зависимост от стойността на строителните работи и категорията на обекта. Себестойността на проектите по различните части се определя като процент от строителната стойност. Ние считаме, че по този начин коректно и точно се определя едно достойно заплащане за всеки от нас в инвестиционното проектиране.
Призоваваме Камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране, както и всички местни и държавни органи и учреждения да прилагат и спазват закона. Да защитават интересите на проектантите в инвестиционното проектиране и да не допускат нарушаване на техните права. Да отстояват приетите Методики за определяне размера на възнагражденията и не допускат тяхното нарушаване, както от страна на инвеститорите, така и от страна на проектантите.
Ние сме готови да се защитим и пред нашите противници, твърдящи че това е свободен пазар със свободно договаряне. За сравнение ще кажем, че в държави като Германия, Великобритания и други членки на ЕС, определянето на цените за проектиране от години е регламентирано като процент от себестойността на сградата. Можем ли, питаме ние, да кажем че в тези държави пазарът не е свободен? Или просто те защитават сектор безкрайно важен за обществото. Дъмпинговите цени са опасни за качеството на сградите, а те опасни за нашия живот.
Предлагаме много просто решение на този проблем. Към документацията, необходима за издаване на строително разрешение, да бъдат приложени и фактурите за извършената проектантска услуга, от които да става ясно, че заплатената цена не е в нарушение на Методиката за определяне размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги. Тук е и мястото на Камарите на архитектите и инженерите да спомогнат при тези проверки и поемат гласуваната им със закон роля.

Ние – българските проектанти – не желаем нищо различно от това да се спазват законите в Република България.

С уважение : Българските проектанти.




Тема Re: Отворено писмонови [re: Roskoff]  
Автор Boждa (Одиозен)
Публикувано04.08.10 14:46



Не е така. Прочети по-внимателно. Методиката е с препоръчителен характер, а не със задължителен. Но не това е важното в случая, а това че ти казваш "според мен значи". Хората, четящи закона ще го прочетат не от твоята гледна точка, а от тяхната. Бюрократите никога няма да се поставят на твое място, затова не бива да им се оставя вратичка да изклинчат от отговорност.
Аз, както казах, те подкрепям, но от опит знам, че борбата с тези хора е трудна....та дори и в самата киип е трудно да се постигне нещо, нищо, че са ни колеги, а какво остава за държавниците-бюрократи.



Тема Re: Отворено писмонови [re: Roskoff]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано04.08.10 14:50



Не искам да ме разбираш погрешно! Инициативата, която си подел е похвална.
Опасявам се обаче, че последният абзац няма да издържи, ако бъде атакуван:

В отговор на:

Към документацията, необходима за издаване на строително разрешение, да бъдат приложени и фактурите за извършената проектантска услуга, от които да става ясно, че заплатената цена не е в нарушение на Методиката за определяне размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги. Тук е и мястото на Камарите на архитектите и инженерите да спомогнат при тези проверки и поемат гласуваната им със закон роля.




Би било пълен абсурд- в Техническият отдел на Общината, вместо да гледат проекта, да търсят дали има фактура и на каква стойност е тя! Това да не са дънъчни! Разбирам, че искаш да направиш нещо за да се промени сегашното положение, което е похвално, но така няма стане! гаранция! замислял ли си се: какъв е проблема, ако проектанта и възложителя се разберат да се издаде фактура на една стойност, а реално да се плати друга цена! няма да стане така "силово" както ти се иска...няма да стане! Икономиката трябва да "мръдне" и нещата постепенно ще си наместят....иначе за всички други "мерки" има чалъм!



Тема Да.нови [re: Cтaтиk]  
Автор Boждa (Одиозен)
Публикувано04.08.10 14:55



По-скоро може би трябва да мислим в посока не за фактура, а за бележка...или пък удостоверение от проектанта, че са изплатени примерно 905 от хонорара.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.