Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:17 01.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Турбина на рекатанови  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано09.05.11 21:53



Здравейте колеги. Живея не едно много отдалечено място, домът ми не е захранен от местното енергоразпределително дружество, и ми се наложи да се снабдявам с ток както намеря за добре. Засега решението ми е една турбина, монтирана на водопадче, което е близо до къщата ми. Имам обаче някои проблеми, които смятам, че могат да бъдат решени лесно, ако някой ми помогне със знания. Мога ли да задам въпросите си, и дали ще получа отговорите?
Благодаря предварително.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано09.05.11 22:57



Задай въпросите, все пак тук няма екстрасенси които да се сетят точно какво искаш да питаш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на рекатанови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано09.05.11 23:29



Колега-отшелник, далеч от цивилизацията

!
Това да не е с. Чамла в Родопите ?

Нещо такова ти върши работа



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано10.05.11 14:49



Не, това е близо до с.Триград, също в Родопите

Иначе ми харесва да съм отшелник :)
За съжаление не разбрах как се слага картинка тук, иначе имам снимка на устройството.
Всъщност системата ми за добив на ток е по-сложна.Съсътои се от 4 бр акумулатори 12 в 150 а/ч ,инвертор 2000wa , 6 бр солари на покрива, бензинов агрегат, въпросната турбина на водопада, и едно злополучно устройство, чрез което се опитах да накарам турбината да зарежда акумулаторите. Причината всичко да е толкова сложно, е че падът на водата е малък, и съответно не мога да монтирам по-мощна турбина, освен това в Бг няма начин да извадиш разрешение за такава турбина, и съответно, за да ми е законен тока, трябваше да монтирам соларите, за които не се иска разрешение. Тъй като соларите и агрегата са ненадеждни източници( за едното трябва слънце, а за другото - бензин) ми остава да накарам турбината да зарежда акумулаторите. Тя работи с напрежение 230 в и с мощност около 400 вата. Проблемът ми е в това, че не мога да я накарам да зарежда. Опитвал съм с обикновено зарядно (трансформатор+токоизправител) - не става. В момента се опитвам да реша въпроса с едно импулсно зарядно, но ефектът пак не е задоволителен - поне половината от тока се губи, устройството силно грее. Според мен цялата работа е във фактора "косинус фи" Вероятно обикновеното зарядно заради трансформатора има голяма индуктивност, и предизвиква големи реактивни загуби. А импулсното, като гледам колко кондензатори има в него - сигурно пак прави загуби, само че капацитивни. Имам идея да разглобя турбината, и да дам статора да го пренавият така, че да подава 53 в (толкова е зарядното напрежение на акумулаторите), след нея да сложа един токоизправител, и да я включа директно в акумулаторите. Тъй като те са чисто активен консуматор, би трябвало проблема с косинус фи да изчезне. Обаче такова нещо никой никога не е правил, и малко се притеснявам. Ще бъда благодарен, ако ми дадете съвет дали идеята ми е добра, или пък ако някой ми предложи друго решение.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано10.05.11 19:19



А какъв е генератора на турбината?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на рекатанови [re: Диaн]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано10.05.11 19:36



За съжаление не разбирам много от тези машини, и не мога да кажа точно какъв е генератора. Знам, че е самовъзбуждащ, роторът е с постоянни магнити, а статорът прилича на едновремешните динама, дето имаха москвичите :) - с отделни бобини, не с общ магнитопровод. Оборотите се регулират от едно устройство с рийд ампула - когато станат прекалено големи, се включва едно товарно съпротивление, и така се ограничават. На практика се заковават на 1000 об/мин.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Дoдoв (спокоен)
Публикувано10.05.11 19:44



За да заредиш аукумулаторите ти трябва ток една десета от капацитета им, постъпващ от генератора на турбината. И то изправен ток, включващ загуби в изправители и др. дори и странсфертер. Както и да го въртиш, ако генератора не ти осигурява този ток, трудно ще стане да ги зареждаш. Какъв е работния ток на генератора?

Редактирано от Дoдoв на 10.05.11 19:46.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: Дoдoв]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано10.05.11 21:03



Да, за едната десета знам, но той е максималният заряден ток. Иначе до колкото знам за акумулаторите е по-добре да се зареждат с по-малък ток за повече време. Генераторът дава около 400 вата, което ако се сметне за 53 волта ще даде 7-8 ампера. Сигурен съм, че ако накарам турбината да дава прав ток с напрежение 53 волта, ще зарежда добре. Въпросът ми е дали пренавиването ще даде този резултат, или ще съсипя турбината. Ако се получи, смятам след нея да сложа един грец и някакъв по-голям кондензатор за изглаждане.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано10.05.11 21:05



Сега, от написаното си вадя извод без да съм премерил каквото и да е - много е възможно да греша. Казваш че трафа яко грее а не зарежда а работните обороти на турбината (генератора) са 1000. Най-вероятно върху корпуса на турбината си пише какъв воден стълб (Н) и какъв дебит (Q) е необходим за да работи в номинален режим - виж колко ти е напора и тогава пиши.

Според мен просто напора ти е много малък, турбината и от там генератора не могат да се развъртят и работят на по-ниско напрежение и честота. Обикновенното зарядно за което говориш е с нормален траф а той е чувствителен към честотата, ако е по-ниска честотата се повишават загубите в намотката а реално не можеш да вдигнеш необходимото напрежение да заредиш акумулаторите. Все пак това е в областта на догадките и си трябва да се мерне с обикновен мултицет какво напрежение дава, ако имаш и честотомер да видиш честотата.

Решенията - мериш и гледаш дали съм прав, ако съм прав... Или намираш как да повишиш водния стълб (пвц тръба за отходен канал нагоре по течението до достигане на необходимия стълб) или ако имаш поне 110 волта и нагоре си намираш някое импулсно зарядно (преобразувател с изходно напрежение 50 волта) предназначено да работи в диапазона 110-220 волта и да зарежда 2-та акумулатора.

Всичко е в областта на догадките, ти си човека който ще даде отговорите. Ако ще вземаш мултицет - може да вземеш някой с честотомер

директно ще ти каже с колко ти бяга честотата и напрежението. Това с пренавиването не е добра идея, ако ще правиш такава гимнастика направо вземи алтернатор от камион и го закачи вместо генератора който имаш. Само ако няма реле-регулатор ще се наложи да сложиш външен.

А да... провери за алтернатор от някой бавнооборотен камион, не съм сигурен НО в пунктовете за вторични няма как да няма от Шкода мадара ;) мисля че са до 800 вата.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от Диaн на 10.05.11 21:21.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано10.05.11 21:43



Споко , турбината е проста и надеждна машина , така че няма как да я съсипеш (освен ако някой камък не ти прецака лопатките) . В преден постинг един колега те посъветва да провериш какъв напор (воден стълб) и дебит са необходими на турбината за определен номинален работен режим . Останалото е фасулска работа .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.