Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:15 22.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Турбина на рекатанови [re: hadjiyata]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано10.05.11 21:59



За дебит не говорим, защото вода има много. Водният стълб е малък, само 2 метра. Точно това е причината да не може да се монтира мощна турбина. Тази, която ползвам я дават за 5 метра (никой не прави за по-малък пад) и се наложи да я прекроя - поставих и по-голяма перка. Така генераторът постигна мощността си и с този пад. Но проблемът е друг - аз съм го обяснил - може ли генератор за 220 чрез пренавиване да стане за 53 волта.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано10.05.11 22:21



Пич, имайки в предвид часа хлъц... наздраве.

Да ти го кажа така, за моженето да се пренавие може, проблема ти в случая е, че изходното ти напрежение се влияе от оборотите. Ако не знае какви са ти оборотите (явно под номиналните) няма как да кажеш точно с колко да ти изчислят и пренавият генератора.

Реално си правиш сметката без кръчмар, отиваш и казваш "от 220 го направете 53" а насреща "хубу" ама това "хубу" ще е за номиналните обороти т.е. когато имаш 220. В случая оборотите са ти по-ниски т.е. ако сега имаш 150 волта примерно и са ти смъкнали напрежението 4 пъти, то като сложиш и задвишиш с пренавития генератор ще имаш 150/4=37.5 волта и пак няма да ти върши работа, пък ще са ти одрали кожата

С други думи - може някой да вади от пълна бутилка водка 10 големи.... ама ако в бутилката е наполовина повече от 5 големи водки не можеш изкара нищо че по принцип бутилката е литър

Виж какво ти е напрежението за дадения напор, драсни го тук и ще ти се даде някакъв конкретен отговор за евтино решаване на проблема. Сам казваш че ползваш напор от 2 метра при необходими 5. Моето предложение е PVC тръби за канализация - копаш и нагоре по течението докато стигнеш поне 5 метра денивелация, това е.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Турбина на рекатанови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано10.05.11 23:28



С. Чамла е близо до Триград - посока Пияната гора - Чаирски езера - Чамла - Мугла - Смолян. Обезлюдено от местни, населява се от екзотици

. Района ми е любим. Обаче се води забранен за риболов - пъстървови зони горни течения на водосбора. Съответно с турбина може да си навлечеш еконеприятности.
Извън лиричното отклонение - увери се първо в пригодността на турбината за целта - турбината е най-деликатния елемент. Другото са детски играчки. Изобщо не си прав, че никой не произвежда турбини за под 5 м - има и за течащи води. Ето за улеснение един линк - има проста формула за мощността. Обаче, ако си модифицирал турбината по метода направи си сам, не е ясно какво се е получило....
Я ме светни - къде около Триград ?



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 09:44



Или изчислено - 400 Вт се получават при воден пад 2 м при дебит 29 литра/секунда. Значи трябва да имаш турбина , отговаряща на тези показатели, а не изобщо някаква турбина.
Снимки се качват през сайтовете за качване на снимки (като чукнеш с десен бутон на мишката на горната снимк с турбината, ще видиш адреса на един такъв), сайта ти дава линк към снимката и после постваш този линк тук чрез функциите URL или IMG, които са долу вляво до емотиконите.
Снимай и водопада де, как играят балканките





Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано11.05.11 12:38



При създалата се ситуация с "побългаряването" на турбинния агрегат и господ не може да ти помогне . Вярно , системата ще крета , ама с мнооого удурдисвания и със хептен несигурен резултат . Вземи да покопаеш малко за 5,50 метра денивелация и проблемите ти се решават . Ако не ти се копае - намери по-подходящ терен .



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: hadjiyata]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 13:37



Снимай турбината и водопада да ги разгледаме тук

.
Ето хубаво клипче за нисконапорни турбини



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор qumen (непознат)
Публикувано11.05.11 15:57



Hadjiyata те посъветва, дай данните на турбината и генератора. Препиши табелите с техническите данни и най вече Р, Q, H, обороти, напрежение и да започнем сериозна работа.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 16:10



Благодаря на всички за заинтересоваността. Ето това е домът ми, а на другата снимка е импровизираната електроцентрала Те балканките вече не скачат - мина им размножителния сезон, но в реката преди водопада има достатъчно :) Само че са инструктирани да не кълват, иначе не мога да се отърва от навлеци, които ми влизат в двора заради пустата балканка. Живея между Триград и Жребово - следващото село на път за границата. Близо е до Чаира, но е в различна местност. РАзгледах сайта с формулите, но имам усещането, че там не е споменато за КПД на конструкцията, който според мен е нагло да се смята повече от 30%. Все пак турбината е малка, падът е малък, тези фактори правят системата много неефективна. Смятам, че ст еправи за това,че напрежението зависи от оборотите. Наистина - турбината има система за фиксиране на оборотите, но тя ги ограничава само при превишаване. Иначе при претоварване естествено падат. Имам друга идея - да пренавия турбината така, че да дава около 80 волта. След това да я включа в соларния контролер - неговото входно може да варира между 53 и 100 волта, а на изхода ги фиксира на 53. Всъщност при хубаво родопско слънчево време соларите дават и над 100 волта, и контролера пак ги фиксира на 53. Така при вариране на оборотите, и респ. напрежението, пак ще имам стабилно зареждане. Но това пак е само теория. НА практика може да съсипя и турбината и контролера :)



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: qumen]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 16:15





Редактирано от Kиpo на 30.06.11 13:15.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: qumen]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 16:38



Нещо май не се справих със снимките. Жалко :( В офрод форума се справям по-добре :) ТА по съвета на колегата gumen - табелка няма, или по-точно имаше, ама я е отнесла реката. Но в документацията на турбината пише следното - воден стълб - 1,5 - 5 метра. Воден поток - 25 - 50 л/сек. Диаметър на перката - 120 мм. Мощност - макс. 550 вата при 5.5 метра пад. Генераторът е самовъзбуждащ с постоянни магнити в ротора. Има и графика - как зависи мощността и водния поток през турбината, в зависимост от пада. На практика - преди "модернизацията" при 2 метра пад турбината изразходваше около 20 литра на секунда ( исчислих го като премерих времето за което водата минава през входната тръба - използвах секундомер и оксидна боя), и работеше с мощност около 150 вата. Аз реших да се правя на енергетик, отрязах на струг кожуха на перката, заварих вместо него парче тръба с диаметър 150 мм, и наварих едни шини 15 мм по периферията на перката. Зачистих всичко с флекс - изглежда направо като заводско. След тази модернизация турбината вдигна до към 400 вата, оборотите останаха стабилни - 1000/мин, а разхода на вода скочи на около 50 л/сек. Това добре, обаче ми остава проблема как да накарам тока от турбината да влиза в акумулаторите :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.