Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:42 22.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Турбина на реката  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано09.05.11 21:53



Здравейте колеги. Живея не едно много отдалечено място, домът ми не е захранен от местното енергоразпределително дружество, и ми се наложи да се снабдявам с ток както намеря за добре. Засега решението ми е една турбина, монтирана на водопадче, което е близо до къщата ми. Имам обаче някои проблеми, които смятам, че могат да бъдат решени лесно, ако някой ми помогне със знания. Мога ли да задам въпросите си, и дали ще получа отговорите?
Благодаря предварително.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано09.05.11 22:57



Задай въпросите, все пак тук няма екстрасенси които да се сетят точно какво искаш да питаш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на рекатанови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано09.05.11 23:29



Колега-отшелник, далеч от цивилизацията

!
Това да не е с. Чамла в Родопите ?

Нещо такова ти върши работа



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано10.05.11 14:49



Не, това е близо до с.Триград, също в Родопите

Иначе ми харесва да съм отшелник :)
За съжаление не разбрах как се слага картинка тук, иначе имам снимка на устройството.
Всъщност системата ми за добив на ток е по-сложна.Съсътои се от 4 бр акумулатори 12 в 150 а/ч ,инвертор 2000wa , 6 бр солари на покрива, бензинов агрегат, въпросната турбина на водопада, и едно злополучно устройство, чрез което се опитах да накарам турбината да зарежда акумулаторите. Причината всичко да е толкова сложно, е че падът на водата е малък, и съответно не мога да монтирам по-мощна турбина, освен това в Бг няма начин да извадиш разрешение за такава турбина, и съответно, за да ми е законен тока, трябваше да монтирам соларите, за които не се иска разрешение. Тъй като соларите и агрегата са ненадеждни източници( за едното трябва слънце, а за другото - бензин) ми остава да накарам турбината да зарежда акумулаторите. Тя работи с напрежение 230 в и с мощност около 400 вата. Проблемът ми е в това, че не мога да я накарам да зарежда. Опитвал съм с обикновено зарядно (трансформатор+токоизправител) - не става. В момента се опитвам да реша въпроса с едно импулсно зарядно, но ефектът пак не е задоволителен - поне половината от тока се губи, устройството силно грее. Според мен цялата работа е във фактора "косинус фи" Вероятно обикновеното зарядно заради трансформатора има голяма индуктивност, и предизвиква големи реактивни загуби. А импулсното, като гледам колко кондензатори има в него - сигурно пак прави загуби, само че капацитивни. Имам идея да разглобя турбината, и да дам статора да го пренавият така, че да подава 53 в (толкова е зарядното напрежение на акумулаторите), след нея да сложа един токоизправител, и да я включа директно в акумулаторите. Тъй като те са чисто активен консуматор, би трябвало проблема с косинус фи да изчезне. Обаче такова нещо никой никога не е правил, и малко се притеснявам. Ще бъда благодарен, ако ми дадете съвет дали идеята ми е добра, или пък ако някой ми предложи друго решение.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано10.05.11 19:19



А какъв е генератора на турбината?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на рекатанови [re: Диaн]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано10.05.11 19:36



За съжаление не разбирам много от тези машини, и не мога да кажа точно какъв е генератора. Знам, че е самовъзбуждащ, роторът е с постоянни магнити, а статорът прилича на едновремешните динама, дето имаха москвичите :) - с отделни бобини, не с общ магнитопровод. Оборотите се регулират от едно устройство с рийд ампула - когато станат прекалено големи, се включва едно товарно съпротивление, и така се ограничават. На практика се заковават на 1000 об/мин.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Дoдoв (спокоен)
Публикувано10.05.11 19:44



За да заредиш аукумулаторите ти трябва ток една десета от капацитета им, постъпващ от генератора на турбината. И то изправен ток, включващ загуби в изправители и др. дори и странсфертер. Както и да го въртиш, ако генератора не ти осигурява този ток, трудно ще стане да ги зареждаш. Какъв е работния ток на генератора?

Редактирано от Дoдoв на 10.05.11 19:46.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: Дoдoв]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано10.05.11 21:03



Да, за едната десета знам, но той е максималният заряден ток. Иначе до колкото знам за акумулаторите е по-добре да се зареждат с по-малък ток за повече време. Генераторът дава около 400 вата, което ако се сметне за 53 волта ще даде 7-8 ампера. Сигурен съм, че ако накарам турбината да дава прав ток с напрежение 53 волта, ще зарежда добре. Въпросът ми е дали пренавиването ще даде този резултат, или ще съсипя турбината. Ако се получи, смятам след нея да сложа един грец и някакъв по-голям кондензатор за изглаждане.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано10.05.11 21:05



Сега, от написаното си вадя извод без да съм премерил каквото и да е - много е възможно да греша. Казваш че трафа яко грее а не зарежда а работните обороти на турбината (генератора) са 1000. Най-вероятно върху корпуса на турбината си пише какъв воден стълб (Н) и какъв дебит (Q) е необходим за да работи в номинален режим - виж колко ти е напора и тогава пиши.

Според мен просто напора ти е много малък, турбината и от там генератора не могат да се развъртят и работят на по-ниско напрежение и честота. Обикновенното зарядно за което говориш е с нормален траф а той е чувствителен към честотата, ако е по-ниска честотата се повишават загубите в намотката а реално не можеш да вдигнеш необходимото напрежение да заредиш акумулаторите. Все пак това е в областта на догадките и си трябва да се мерне с обикновен мултицет какво напрежение дава, ако имаш и честотомер да видиш честотата.

Решенията - мериш и гледаш дали съм прав, ако съм прав... Или намираш как да повишиш водния стълб (пвц тръба за отходен канал нагоре по течението до достигане на необходимия стълб) или ако имаш поне 110 волта и нагоре си намираш някое импулсно зарядно (преобразувател с изходно напрежение 50 волта) предназначено да работи в диапазона 110-220 волта и да зарежда 2-та акумулатора.

Всичко е в областта на догадките, ти си човека който ще даде отговорите. Ако ще вземаш мултицет - може да вземеш някой с честотомер

директно ще ти каже с колко ти бяга честотата и напрежението. Това с пренавиването не е добра идея, ако ще правиш такава гимнастика направо вземи алтернатор от камион и го закачи вместо генератора който имаш. Само ако няма реле-регулатор ще се наложи да сложиш външен.

А да... провери за алтернатор от някой бавнооборотен камион, не съм сигурен НО в пунктовете за вторични няма как да няма от Шкода мадара ;) мисля че са до 800 вата.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от Диaн на 10.05.11 21:21.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано10.05.11 21:43



Споко , турбината е проста и надеждна машина , така че няма как да я съсипеш (освен ако някой камък не ти прецака лопатките) . В преден постинг един колега те посъветва да провериш какъв напор (воден стълб) и дебит са необходими на турбината за определен номинален работен режим . Останалото е фасулска работа .



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: hadjiyata]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано10.05.11 21:59



За дебит не говорим, защото вода има много. Водният стълб е малък, само 2 метра. Точно това е причината да не може да се монтира мощна турбина. Тази, която ползвам я дават за 5 метра (никой не прави за по-малък пад) и се наложи да я прекроя - поставих и по-голяма перка. Така генераторът постигна мощността си и с този пад. Но проблемът е друг - аз съм го обяснил - може ли генератор за 220 чрез пренавиване да стане за 53 волта.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано10.05.11 22:21



Пич, имайки в предвид часа хлъц... наздраве.

Да ти го кажа така, за моженето да се пренавие може, проблема ти в случая е, че изходното ти напрежение се влияе от оборотите. Ако не знае какви са ти оборотите (явно под номиналните) няма как да кажеш точно с колко да ти изчислят и пренавият генератора.

Реално си правиш сметката без кръчмар, отиваш и казваш "от 220 го направете 53" а насреща "хубу" ама това "хубу" ще е за номиналните обороти т.е. когато имаш 220. В случая оборотите са ти по-ниски т.е. ако сега имаш 150 волта примерно и са ти смъкнали напрежението 4 пъти, то като сложиш и задвишиш с пренавития генератор ще имаш 150/4=37.5 волта и пак няма да ти върши работа, пък ще са ти одрали кожата

С други думи - може някой да вади от пълна бутилка водка 10 големи.... ама ако в бутилката е наполовина повече от 5 големи водки не можеш изкара нищо че по принцип бутилката е литър

Виж какво ти е напрежението за дадения напор, драсни го тук и ще ти се даде някакъв конкретен отговор за евтино решаване на проблема. Сам казваш че ползваш напор от 2 метра при необходими 5. Моето предложение е PVC тръби за канализация - копаш и нагоре по течението докато стигнеш поне 5 метра денивелация, това е.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Турбина на рекатанови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано10.05.11 23:28



С. Чамла е близо до Триград - посока Пияната гора - Чаирски езера - Чамла - Мугла - Смолян. Обезлюдено от местни, населява се от екзотици

. Района ми е любим. Обаче се води забранен за риболов - пъстървови зони горни течения на водосбора. Съответно с турбина може да си навлечеш еконеприятности.
Извън лиричното отклонение - увери се първо в пригодността на турбината за целта - турбината е най-деликатния елемент. Другото са детски играчки. Изобщо не си прав, че никой не произвежда турбини за под 5 м - има и за течащи води. Ето за улеснение един линк - има проста формула за мощността. Обаче, ако си модифицирал турбината по метода направи си сам, не е ясно какво се е получило....
Я ме светни - къде около Триград ?



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 09:44



Или изчислено - 400 Вт се получават при воден пад 2 м при дебит 29 литра/секунда. Значи трябва да имаш турбина , отговаряща на тези показатели, а не изобщо някаква турбина.
Снимки се качват през сайтовете за качване на снимки (като чукнеш с десен бутон на мишката на горната снимк с турбината, ще видиш адреса на един такъв), сайта ти дава линк към снимката и после постваш този линк тук чрез функциите URL или IMG, които са долу вляво до емотиконите.
Снимай и водопада де, как играят балканките





Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано11.05.11 12:38



При създалата се ситуация с "побългаряването" на турбинния агрегат и господ не може да ти помогне . Вярно , системата ще крета , ама с мнооого удурдисвания и със хептен несигурен резултат . Вземи да покопаеш малко за 5,50 метра денивелация и проблемите ти се решават . Ако не ти се копае - намери по-подходящ терен .



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: hadjiyata]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 13:37



Снимай турбината и водопада да ги разгледаме тук

.
Ето хубаво клипче за нисконапорни турбини



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор qumen (непознат)
Публикувано11.05.11 15:57



Hadjiyata те посъветва, дай данните на турбината и генератора. Препиши табелите с техническите данни и най вече Р, Q, H, обороти, напрежение и да започнем сериозна работа.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 16:10



Благодаря на всички за заинтересоваността. Ето това е домът ми, а на другата снимка е импровизираната електроцентрала Те балканките вече не скачат - мина им размножителния сезон, но в реката преди водопада има достатъчно :) Само че са инструктирани да не кълват, иначе не мога да се отърва от навлеци, които ми влизат в двора заради пустата балканка. Живея между Триград и Жребово - следващото село на път за границата. Близо е до Чаира, но е в различна местност. РАзгледах сайта с формулите, но имам усещането, че там не е споменато за КПД на конструкцията, който според мен е нагло да се смята повече от 30%. Все пак турбината е малка, падът е малък, тези фактори правят системата много неефективна. Смятам, че ст еправи за това,че напрежението зависи от оборотите. Наистина - турбината има система за фиксиране на оборотите, но тя ги ограничава само при превишаване. Иначе при претоварване естествено падат. Имам друга идея - да пренавия турбината така, че да дава около 80 волта. След това да я включа в соларния контролер - неговото входно може да варира между 53 и 100 волта, а на изхода ги фиксира на 53. Всъщност при хубаво родопско слънчево време соларите дават и над 100 волта, и контролера пак ги фиксира на 53. Така при вариране на оборотите, и респ. напрежението, пак ще имам стабилно зареждане. Но това пак е само теория. НА практика може да съсипя и турбината и контролера :)



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: qumen]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 16:15





Редактирано от Kиpo на 30.06.11 13:15.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: qumen]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 16:38



Нещо май не се справих със снимките. Жалко :( В офрод форума се справям по-добре :) ТА по съвета на колегата gumen - табелка няма, или по-точно имаше, ама я е отнесла реката. Но в документацията на турбината пише следното - воден стълб - 1,5 - 5 метра. Воден поток - 25 - 50 л/сек. Диаметър на перката - 120 мм. Мощност - макс. 550 вата при 5.5 метра пад. Генераторът е самовъзбуждащ с постоянни магнити в ротора. Има и графика - как зависи мощността и водния поток през турбината, в зависимост от пада. На практика - преди "модернизацията" при 2 метра пад турбината изразходваше около 20 литра на секунда ( исчислих го като премерих времето за което водата минава през входната тръба - използвах секундомер и оксидна боя), и работеше с мощност около 150 вата. Аз реших да се правя на енергетик, отрязах на струг кожуха на перката, заварих вместо него парче тръба с диаметър 150 мм, и наварих едни шини 15 мм по периферията на перката. Зачистих всичко с флекс - изглежда направо като заводско. След тази модернизация турбината вдигна до към 400 вата, оборотите останаха стабилни - 1000/мин, а разхода на вода скочи на около 50 л/сек. Това добре, обаче ми остава проблема как да накарам тока от турбината да влиза в акумулаторите :)



Тема Re: Снимкитенови [re: toni11bg]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 16:43









Тема Re:2-рата снимканови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 16:48







Тема Re:2-рата снимканови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 18:07



Мерси, колега. Пак не разбрах как става, ама карай :) АКо можеш да "преведеш и другата снимка - [URL=http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=jdv1305126289o.jpg][IMG]http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs/jdv1305126289o.jpg[/IMG][/URL]



Тема И все пак да попитам...нови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано11.05.11 20:16



И все пак да попитам, тази турбина стига ли си оборотите, какво е напрежението на изхода? Ако оборотите са ти по-ниски от номиналните и трафа на обикновенното зарядно ще грее. Иначе щом мина определеното напрежение ще зарежда, лошото е, че е обвързано с честотата. Импулсното и то мисля че няма да се справи. Нека започнем от тук....

Пич, не се заяждам, знам че понякога пиша глупости НО разбери - тук повечето разбираме от електричество кой повече, кой по-малко... За сега не знам някой да има ясновидски способности.

Ако искаш идея - не знам на дадената система къде е генератора, ако искаш се поразтърси из вторични и намери генератор от камион или автобус, ако е с регулатора още по-добре. Просто с включване и изключване на възбуждащото напрежение ще можеш да командваш системата - проблема е, че трябва да е някъде извън системата и да има наистина едни обороти на вала.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: Диaн]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 21:35



Да, стига си оборотите, и напрежението на изхода е 230 волта. Но това е на празен ход, и с товар до към 200 вата ( телевизор и комютър) След това започва да пада, вероятно падат и оборотите. Зарядното, което имам е с консумирана мощност 240 вата, и вероятно това е една от причинте да не дава добра производителност. Като се добавят и реактивните загуби...
Това с автомобилния алтернатор го имам като идея, но е за подалечно бъдеще. Смятам да направя на струг един турбинен вал с перка около 250 мм в диаметър. Само че ще ми трябва и предавка, защото при този малък пад тази перка ще се върти с не повече от 500 об/мин а автомобилните алтернатори искат поне 2000 об/мин. Така ще мога да изсмуча мощност поне 1 квт
Засега искам да реша проблема със съществуващата турбина (все пак съм се бръкнал 1000 лв

)



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано11.05.11 22:39



Е те т'ва чукане чаках!!! Ха наздраве че пак по никое време пиша



Сега... малко насоки, уважавам хората решили да "претаковат" дявола у въздуха. Щом можеш да си влачиш спокойно 200 вата при 230 волта НО ако поставиш зарядното напрежението най-вероятно "кляка" от там пада честотата зарядното грее, не зарежда и т.н.

Решението най-вероятно (не съм запознат със системата!!! всичко е във рамките на вероятността) - Токоизправителя ти е 240 вата, така че имаш куп загуби (около 50-70%) в трафа така че не се надявай на добра работа имаш над 100 вата загуби!!!, най-добре да минеш на някакво импулсно захранване което има вход 110-220 и изход напрежението което ти трябва напоследък доста техника е с подобни захранвания работещи в този диапазон. Ако намериш някой по-малък траф сложи му грец а тока на вторичната страна ограничи с лампа от фар вече ще видиш как зарежда най-добре без да грее трафа - само на къса светлина, само на дълга, 2-те в паралел или 2-те заедно. Водещото в случая е напрежението на генератора да е над 220 волта.

Ако намериш от някъде хартиени кондензатори от тези дето ги поставяха едно време в луминисцентните лампи или по старите улични - когато се натовари системата траф+акумулатор включваш мултицета и започваш да закачаш кондензатори към 220. Следиш напрежението - отначало започва леко да се покачва НО когато започне да пада след включване на кондензатор - значи изключваш кондензатора заради който пада напрежението.

Колкото до това за алтернатора от камион... Пич погледни колко са работните обороти на дизелов камион или трактор говорим за около 500-1500 номинални, ти имаш постоянен напор така че нямаш проблеми с реле-регулатора кога искаш ток просто закачаш системата към акумулатора Ако ползваш 24 волтов алтернатор пък можеш да свалиш оборотите на половина - има си и хитрост де

разрови тук:

раздел "схеми" подраздел "Ветроэнергетика" - има доста интересни четива, погледни това за турбини:


Като говорим за Триград... мали из него регион ще съм от 20 до към 25 другия месец само да не ми мине котка път Шофьор съм така че да не ти пука за черпането

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Пак 2-рата снимканови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 23:10





Ето това нещо :
http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=jdv1305126289o.jpg
го маркирай и направи "копи", после чукни IMG долу до емотиконите и направи "пейст"в средата между двете [image].



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: Диaн]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 23:11



Ами в момента турбината работи с импулсното устройство, но както предположи - около 100 вата загуби. Предполагам че заради капацитивния характер на устройството - пълно е с кондензатори. Това с хартиените кондензатори не съм се сещал, и ще го пробвам, само не разбирам защо трябва да са хартиени, не може ли някакви други. Мисля че мога да си сметна горе - долу капацитета, който ми трябва.
Това за камионите трябва да го проуча, вероятно си прав. Аз смятах да монтирам два алтернатора от джип по 24 волта, че системата ми е 48 волта.



Тема Re: Пак 2-рата снимканови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 23:13



[image]http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=jdv1305126289o.jpg
[/image]



Тема Re: Пак 2-рата снимканови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 23:13



[image]http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=jdv1305126289o.jpg [/image]



Тема Re: Пак 2-рата снимканови [re: toni11bg]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 23:15



Май не е това начина, или сайта нещо е бъгав. Не става :(



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: toni11bg]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 23:22







Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано11.05.11 23:25



Май само при мен не става :( Ще се опитам да публикувам още снимки - на злополучното устройство, но ще трябва да ги "превеждаш"





Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано11.05.11 23:28



2 алтернатора последователно няма да ти свършат работа, или може и да свършат ама не съм се занимавал точно какъв е пиниза (2 регулатора... трябва да се помисли). Най-вероятно ще трябва да издирваш такива от дизелова машина на която вакуум-помпата е закачена на вала от задната страна на алтернатора. Така ще можеш да закачиш 2-та вала един за друг ако ме разбираш (вала стърчи от 2-те страни на алтернатора). И все пак те насочвам към нискооборотни машини които се намират във ввторични и няма да нямаш ядове с ниските обороти, в краен случай може да пренавиеш някой статор, просто ще искаш да ти направят намотките от 2 пъти по-тънък проводник и 2 пъти повече навивки. За това глави не режат

.

Колкото за тези хартиени кондензатори стига да са здрави. Просто нямат поляритет, лесно се намират и са с капацитет 1-4 микрофарада, и имат добър работен ток (ако го налучкаш капацитета можеш да ползваш пусков работен от електродвигател триъгълник-звезда ама цената няма да ти хареса).

Все пак разгледай руските линкове. Макар и за вятърни истории отговарят на доста въпроси. Ако минеш на алтернатор от камион за 24 - много лесно се преработва за 48 волта (по-точно да държи 57.6) само се пренавива ротора и се прави една магия на реле-регулатора или се прави нов който следи и зарядния ток.

Колкото до импулсното устройство - трябва да те разочаровам... няма изразен капацитивен характер на товара - там са други ядовете. Пробвай с ограничаване на тока на акумулаторите може и да се оправят нещата.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано11.05.11 23:30



http://alfa.kachi-snimka.info/images/jdv1305126289o.jpg

ТОВА трябва да сложиш - линка на снимката, а не линка на сайта със снимката.
Ще ти командироваме Диан, ще го настаним в Пампорово, ще прескочи до Триград, а ти ще го почерпиш и за другите


Явно си от типовете хора "луд умора няма", поздравления за ентусиазма.
И все пак си мисля, че основния проблем е във водно-турбинната част, другото са следствия...



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано11.05.11 23:55



ъъъ на Предела ще съм... ама луд умора няма... за сега обучавам момата да кара, че да мога да поркам спокойно кога съм с колата

Ако не стане - дано да има тучна полянка наблизо винаги нося палатката в багажника

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: Диaн]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано12.05.11 16:05



Какво съвпадение :) И аз сега обучавам момата да кара :) Ще се опитам да снимам устройството, и да кача снимките тук.ДАно в края на краищата да съм разбрал как става.



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано13.05.11 12:22



Не знам от къде си, НО вероятно из вашия край има някой който разбира малко или много от алтернатори - по спомени услугата "пренавиване на алтернатор" в нашия край беше около 40-50 лева. Така че за теб остава да се заинтерисуваш за алтернатор на камион или автобус (май и някои фадроми и трактори) са на 24 волта и ниски обороти - 1000 работни. Статора ще трябва да се пренавие за 58 волта (ако е 24 волтов намотките х2 ако намериш за жигула на 12 волта х4 но ще трябва да се сметне леко така че може и по 5 да стане). Вече трябва да се направи и нов регулатор

И все пак цялата гимнастика ще ти излезе под 100 лева ако сам разглобиш и сглобиш алтернатора. Врътката е, че ще трябва да поставиш някакво товарно съпротивление за ротора - все пак възбуждането ти остава на 24 или 12 волта и трябва да се ограничи тока.

По този начин ще избегнеш преобразуването на енергията от 220 за зарядното при което се трупат куп загуби, няма да имаш проблеми с оборотите защото тези алтернатори работят в доста широк диапазон, пък и електрониката пада на минимум.

Проблема за който се сещам - алтернатора на автомобила не е със степен на защита IP44 така че трябва да се внимава как се поставя.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: Диaн]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано13.05.11 15:30



От София съм, но реших да зарежа градския живот, и да се заселя в баира. ТА в "нашия" край има специалисти по стригане на овце, по- интелигентните могат да орат с кон (една от най-големите философии тук). Думата "интернет" се асоциира с някаква международна терористична мрежа, а "алтернатор" вероятно ще прозвучи като някакъв нов вид изкуствена тор :) Малко се поизсилих де, не са чак толкова зле нещата, но точно това им е чарът на тези земи :)
Та тази работа с алтернатора ми е ясна, аз тази идея отдавна я обмислям. Мога да си сметна броя навивки , и възбуждането мога да го наглася някак. Но това е сложна работа - трябва да се прави турбинен вал, трябва да се изработи по-голяма перка, и независимо какъв е алтернаторът, пак трябва предавка, макар и 1/1 да е, защото няма как да се закрепи алтернаторът направо за самия турбинан вал - трябва някакъв чупещ съединител, честно казано, предпочитам две ремъчни шайби. Има и друго, което ме притеснява - точно ти в другата тема казваш, че трябва да се гледа далеч напред, като се правят инвестиции, пък автомобилният алтернатор, и от трактор да е, не е предназначен за денонощна работа. В една работилница ми казаха, че средният живот на един алтернатор е около 300 хиляди км, това прави около 5000 часа, или малко повече от половин година. Значи трябва да имам готовност два пъти в годината да сменявам алтернатора, а стария да го нося да му сменяват четки, лагери, евентуално пренавиване.
Това агрегатче, което го имам сега, верно че е китайско, но е направено така, че да има живот 50 хиляди часа, и след това се сменява масло, един лагер и един семеринг, които са стандартни и ефтини. Затова искам да опитам да реша въпроса с него. Искрено се надявам ако не съм прав да ме поправиш, защото нали затова е форума, за да може човек да се поучи от опита на другите.
Вече говорих с едни хора в София да ми пренавият генераторчето от 220 на 80 волта, и да видя дали ще мога чрез соларния контролер, или чрез друго устройство да сваля това напрежение и да го фиксирам на 53. Притеснява ме нещо, за което ще съм ти благодарен ако дадеш мнение. Тъй като генераторът е самовъзбуждащ(постоянни магнити), изходното напрежение не може да се регулира чрез промяна на въбуждането, просто защото няма такова. Трябва да се прекъсва периодично работната намотка, и соларния контролер точно това прави - когато напрежението се качи на 55 волта спира захранването, и като падне на 54 го пуска отново. Получават се едни пулсации с честота около 1 херц. На соларите от това не им дреме, но се притеснявам, че в генератора ще се получат механични удари, които могат да разбият нещо. Може би трябва друг вид регулатор...



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано13.05.11 16:56



Това за алтернатора съм го дал защото става най-лесно, най-евтино и най- бързо, по моргите можеш да намериш от пиле мляко. Иначе за живота че не е от най-дългите си прав, но пък 2 лагера (според разчетите ако работят при номинално натоварване около 8000 часа живот) са ти 5-8 лева комплект четки и той толкова, ако се износи колектора - 8-10 лева. Ремонта на това чудо е около 2 часа - Пък и най-лесно като цял алтернатор се сменя при тази цена.

Явно си решил да си целогодишно там и това леко променя стратегията. Но пък замисли се - ако е за 1 лято (както предполагах) сякаш не е много инвестицията. Това което ти предлагам е да се поразтърсиш за някой преобразувател с голям толеранс на входното напрежение. Ако си забелязал напоследък голяма част от електрониката я правят с вход 110-220 без превключвател т.е. импулсния преобразовател работи в този диапазон. От много време не се занимавам с електроника НО пък явно вече си има специализирани чипове за това. Като идея - пусни си тема в клуб "електроника" че търсиш преобразовател с голям толеранс на входното напрежение от 150 например до към 230 променливо и със изход 58 волта или колкото ти трябват директно за акумулаторите с ограничение по ток в диапазон - ти знаеш колко (400 вата щом е генератора максималния му ток е 2 ампера). Реално проблема при теб е, че пада честотата и от там имаш ядове с нормалния траф на зарядното. Докато този преобразовател си е тип DC-DC т.е. не му пука каква е входната честота. Ако някой ти предложи цена за доставка или изработка която те устройва - вече си стискайте ръцете. Така с 1 ключ ще можеш да си го ползваш и на 220 когато няма да зареждаш батериите за лампите например.

Между другото - явно си там, пробва ли стратегията да мернеш напрежението когато си закачил зарядното? и започнеш да ограничаваш тока на заряд на акумулаторите със закачен последователно консуматор?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: toni11bg]  
Автор lubomirlz (незапознат)
Публикувано13.05.11 17:40



Колега следя ти темата с интерес, Диан е прав че проблема ти е в честотата която пада понеже не ти достига мощност.
След като ще живееш постоянно там и имаш достатъчно воден ресурс защо не се замислиш за една по-"голяма" турбина и асинхронен двигател работещ в генераторен режим. Разходите за една такава система няма да са много голями както и подръжката, ще имаш за смяна само едни лагери и може би някой кондензатор. Разгледай материала по долу. Както виждаш при едни добре подбрани кондензатори за възбуждане, напрежението не се влиае много при промяна на честота. Мисля че при теб един 3kW двигател с допълнително закачен маховик към ротора с цел да не "кляка" много честотата при краткотрайни претоварвания е добър вариант. При малка консумация и да се повиши честотата над 50 херца няма да е проблем тъй като повечето консуматори вече ги произвеждат за честота 50-60 херца. Та според мен не се замисляй ами хващай лопатата и покопай малко нагоре по течението и слагай една по-голяма тръба.





Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: lubomirlz]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано13.05.11 23:24



Ми за 3 кВт нали му трябва друга турбина и редуктор...И дебит при тоя пад над 200 л/с...
Русенска ти работа....





Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор lubomirlz (незапознат)
Публикувано13.05.11 23:49



Тя другата турбина е ясна

човека писа, че има намерение да си направи по-голяма. Пък за генераторчето то не му е проблем вместо 3 да произвежда 1 кв ако няма достатъчно дебит. Та и за това писах да хваща лопатата и да покопа някой друг метър, не вярвам пъстървите да се расърдят много Пък ако иска може и с по-мощен двигател да пробва, в случая от имане глава не боли, просто няма да се натоварва с максимално.
Линка по-горе го дадох само за пример, по-горе се писа за по-бавнооборотни генератори, та и тук важи с пълна сила и е желателно при този вариант да потърси двигатели на 900 или 1500 оборота. Асинхронните двигатели са евтини, нищо не му пречи да пробва.



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: lubomirlz]  
Автор toni11bg (непознат )
Публикувано14.05.11 13:48



Много благодаря на колегата lubomirlz за линка. Интересен е , и сметам да го разгледам много внимателно, когато ми остане време. Рзбирам, че при този малък пад ще трябва доста голям дебит, и голяма перка, но това при мен не е проблем, защото вода има - около 1000 литра/сек. Но ми се струва че идеята по която работя сег ае по-удачна от гледна точка на сигурност. В смисъл, че ако ползвам 220 волта направо от турбината, съм много зависим от нейната надеждност. Сега, например, се случва да влезе вътре някоя пъстърва, и трябва да спра водата, и да я извадя, за да я сложа в тигана :) Ако се захранвам директно от турбината, през това време оставам без ток, а ако се получи някоя повреда, ще стоя без ток много време. При сегашната конструкция този момент го няма, защото акумулаторите имат запас за около 24 часа, а ако е слънчево - може и без турбина да карам.
Затова смятам да продължа опитите да намеря начин да зареждам акумулаторите с турбината. Опитвал съм идеята на Dian с импулсно устройство с диапазин 110 - 230 волта, което дава на изхода 53 фиксирано - работи, но много неефективно. По моите сметки в него се губи поне 1/3 от енергията, самото устройство силно грее. Предполагам, че причината е в това, че е с кондензатори, и причинява реактивни загуби. Смятам да опитам с един контролер за ветрогенератор. Там генераторът работи винаги на макс.мощност, а когато консумацията падне (акумулаторите са заредени), вместо да се изключва захранването, се включва едно товарно съпротивление, равно на мощността на генератора. Така той остава пак под пълен товар, няма празен ход, няма промяна на оборотите, няма механични удари, а на всичкото отгоре вместо товарно съпротивление мога да включа нагревател в бойлера, и ще реализирам икономия на газ


Ще пиша като имам резултат.



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: toni11bg]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано14.05.11 17:30



Ако си решил да пробваш с асинхронен двигател се замисли за системата - по-ниско напрежение, с по-ниска честота т.е. по-ниски обороти. Във линка ги има формулите за какво напрежение и честота какъв кондензатор да подбереш. После на изхода 6 диода и директно към акумулаторите. Дори и да спреш турбината по някаква причина или тя сама спре диодите ще отцепят генератора. Реално импулсното няма как да ти вкара реална реактивна мощност в системата - там ядовете са някакви други, явно му пада много напрежението и прави проблеми.

Между другото маломощни 3-фазни асинхронни двигатели пак по вторични могат да се намерят на добра цена поради факта че много им пада мощността при слагане на кондензатор. Виж цената на кондензатора си е големичка, от вторични не можеш го намери.

Ти разрови ли "радиолоцмана"? Братушките са събрали доста добри идеи на тема ветроенергетика и слънчева енергетика на руски и английски. С малко преработка ще станат и за теб. Раздел "Схеми" на

после разделите ветроенергетика и слънчева енергетика.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: Диaн]  
Автор asahi (познат от преди)
Публикувано15.05.11 14:20



Разбирам, че КПД-то е важно за теб.
Доброто КПД на цялата система започва от една добре проектирана (избрана) турбина. Трябва да и осигуриш дебит и налягане (воден стълб). Дали ще си прехванеш водата от по-високо или ще сложиш турбината по-ниско - няма особено значение. Важното е от горното ниво до изхода на турбината да ги имаш онези 5 метра. Може напорния тръбопровод да е с произволна форма, стига да реализира височината.
Следващото нещо е генератора. Той е скъпо (относително) съоръжение и ако имаш някакъв добре работещ по-добре е да се съобразяваш с неговите особености. Добре е да имаш честотомер и волтметър, за да си наясно с моментното електропроизводство. Амперметърът ще ти показва потреблението.
Искаш да складираш енергия в акумулатори. Схемата им на свързване трябва да се оптимизира откъм изисквванията на консуматорите - на 12 волта ли са или на 48, ползваш ли преобразуватели за 220 волта?
Чак тогава можеш да мислиш за зареждането им. Импулсните високочестотни преобразователи са най-доброто за твоя случай. Да не те притесняват кондензаторите - пред тях има изправители и на практика генераторът се товари с активен товар. Ако нещо грее проблемът е в неправилно съгласуване, претоварване или лошо охлаждане.

Спрямо горните разсъждения първо трябва да се допроектира и изгради системата, а след това да се накичи с измервателни уреди и да се настрои. Чак тогава можеш да очкакваш пълни акумулатори от пееща турбина.

Успех!



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: toni11bg]  
Автор lubomirlz (незапознат)
Публикувано15.05.11 14:39



Идеята на Диан да сметнеш кондензаторите за по-ниско напрежение е много добра. По този начин ти отпадат всички проблеми с честотата, понеже тук напрежението не се колебае много при голяма разлика в честотата на въртене. А най-големия плюс е че не ползваш преобразувателите за зареждане на акумулаторите, няма трансформатори и импулсни захранвания които греят.
Кондензаторите не са скъпи, двигателите също ако ги намериш от вторични.

Погледни таблицата и си избери един 750 или 1000 оборота
Двигателите им са добри и по спомени не бяха скъпи.



Тема Re: И все пак да попитам...нови [re: asahi]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано23.05.11 02:03



ще ме прощаваш, но не е вярно това, че импулсното е на практика активен товар. освен ако не е с PFC схема, импулсното има лош косинус фи, и то не заради кондензаторите, а защото се явява нелинеен товар. косинус фи-то може да се влошава от реактивен товар, или от нелинеен такъв.
в случая нелинейността се изразява в това, че за един много кратък период се дърпа много голям ток, който пиково товари генератора, а през останалото време тока е много малък, почти нулев. ето в това е проблема на импулсните - косинус фи им е от порядъка на 0.5-0.6
това значи че генератора трябва да е оразмерен за поне два пъти по-голям ток, отколкото е нужно за консумираната мощност.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано02.06.11 13:23



Тия работи се правят с тъй-наречения пауър фактор корекшън преди инвертора. Тоя ПФК реално погледнато си е ДЦ/ДЦ преобразувател. Тогава няма да имаш тези проблеми, пък и ще се разшири значително динамичния диапазон на обороти/напрежения в които инверторът ще работи. Като схемотехника не е нещо особено сложно при тези мощности - до няколко киловата, но по-добре да си го купиш готово ако нямаш опит в проектирането и конструирането на подобни неща.



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор ivori (лубопитен)
Публикувано07.09.11 14:40



Абе хора какви сложни работи говорите :) човека няма да произвежда турбини и генератори .
видях на едно място следното ... но човека не иска да се разгласява защото преди си имал неприятности с една Плевенска служба .

Та и на теб би ти паснала неговата система . Едно воденичарско колело прави се лесно и се смята лесно диаметър според мястото при теб ще е под 2 метра ширината се смята от количеството вода . на оста кардан от товарен автомобил и мотор редуктор РЦ 80 или 100 не съм се загледал има ги по старите птицеферми и е най разпространения и евтин редуктор в България . мотора (генератора ) 750 или 1500 оборота на моя човек е бил 3000 и е сменен с 750 , 750 вата с 3 кондензатора и си готов . няма акумулатори няма преобразуватели и други сложнотии . тъпо просто но работи и е много красиво , жалко че не мога да сложа снимки



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: toni11bg]  
Автор Crasiva (непознат )
Публикувано09.11.15 17:06



Здравейте, искам да пробвате това и да го разпространите по другите форуми. Аз се занимавам с рак.
Искам да ви кажа една идея, която не е моя и ако се окаже вярна може да спаси живота на много болни от рак. Идеята е, че всеки сам в домашни условия може да си направи "химиотерапия" с Radiant Energy или Радиантна Енергия, за която цял живот е говорил Тесла и още някои преследвани учени. Радиантният ток според тях е поток от електрони върху носител от ефирно поле. Чудесата започват да стават когато се премахнат електроните или по-точно се разделят от носителя.
Най-простата машина, която всеки сам абсолютно безплатно може да си направи в домашни условия е като използва нулата на който и да е домашен електроуред. Ще видите сами на видеото как ви лъже енергото. От електрогенератора в дома ви идват две жици. Едната е фаза и по нея върви опасен поток от електрони върху ефир като носител. Когато влезе в домашните уреди, които всички без изключение имат и канцерогенно вредно излъчване, двете съставки се разделят и енергото си прибира обратно полезната съставка, която е природната съставка. На енергото му трябва да ви продаде нещо, което е патентовано като продукт. Не може да ви продава въздух. Затова ви продава нещо, което е негово творение, нещо, което предизвиква рак, сънливост, раздразнителност, безплодие, и си взима обратно по жицата на нулата природната съставка за да я преработи и пак да ви я продаде като носител на вредна съставка. При това "загубите" при връщането на потока обратно в енергото са към един процент, а останалите деветдесет и девет процента енергото ги рециклира за да ви ги продаде отново. Получава се нещо като "помпа", която ви внася в къщите някаква гадост, която освен това е доста скъпа и трябва яко да се бачка за да се плати тази гадост. Нещо като ГМО продукт, който освен, че ви прави по-бедни ви прави и по-болни.
Едно предприятие, което прекара потока от нулата, който излиза от предприятието към електроцентралата през техен трансформатор и му сложи "ритъм", тоест херцове може пак да използва отработената енергия вместо да я оставя на енергото да я преработи и пак да му я продаде.
Това е все едно ТЕЦ да праща топла вода за парно на един жител и после да си прибира малко поохладената вода обратно, а да иска от абоната да плати толкова все едно е използвал цялата енергия и им е върнал водата ледена.
Но по-интересно е не колко много енергия може да се спести, а какъв ефект има това "електричество", което тече в нулата обратно към енергото върху раковите клетки. Ако то има същото или деветдесет и девет процента от входящото количество ампери и може да се пипа с пръсти без да убива тогава това не е елекричество, а нещо друго. Че може да се пипа с пръсти ясно се вижда от устройството на всеки контакт във всяка стена. Всеки контакт има две дупки за фазата и нулата и две "ушички", които излизат под прав ъгъл на дупките. Тези "ушички" са предназначени за зануляване, тоест да отведат тока от фазата ако той избие по корпуса на включения електроуред. Тези "ушички" също свързани за същия кабел, който отива обратно в енергото и са оставени така, че ако ги пипнете нищо няма да ви стане.
Едно време до къщите на хората е идвала една жица, а "нулата", "земята" или "масата" е била нещо, което е било забито в пръстта и така ефирната съставка не се е прибирало от енергото, но сега е много по-гадно направено.
Чудя се какво ли ще стане ако човек използва който и да е уред, например котлон, и преди да върне към енергото ефирната съставка, с която са му били доставени електроните, я прекара през аквариума с рибки. Явно щом може да се пипа с пръсти нулата няма да направи нищо и на рибките в аквариума, но със сигурност ще промени качествата на водата, а това ще се отрази на продължителността на живота, здравето и потомството на съществата в аквариума. В същото време енергото няма да се усети какво става защото кабелът на нулата с деветдесет и девет процента от амперите, които енергото си чака обратно от се прекъсва само за малко и пак продължава просто минава през малко вода.
Реално това е и начинът по-който Peter Davey от Нова Зеландия прави топла вода с неговият бързовар, който има коефициент на преобразуване на електрическата енергия от мрежата в топлина двайсет. Тоест той има деветнайсет пъти печалба на енергия при преобразуването на ток в топлина. Реално той си "рециклира" тока, който иначе се връща на енергото. Чудя се какви ли ефекти би имала такава вода върху раковите клетки.
https://www.youtube.com/watch?v=IauYQCCsz-g https://www.youtube.com/watch?v=D1zEJduKEMY https://www.youtube.com/watch?v=LTV85J2QHj0



Тема Re: Турбина на рекатанови [re: Crasiva]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано09.11.15 18:03



Да еб...а и тъпия му спамер.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.