Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:36 16.06.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на заведенията
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: ne se surdete na barmani i serwitjori, che lujatнови [re: нe e тaka]  
Автор lndependent (crash)
Публикувано19.05.03 13:11



Понеже се заяде с мен, тук ще копирам това, което казах:

Все едно да тръгнете да оправдавате и невнимателните шофьори по пътищата, некадърните лекари, които убиват пациенти с безхаберието си, или пък "бизнесмените" от ранга на Илия Павлов - ми правят каквото могат хората, ама защо на мой гръб?

Та къде видя някъде да говоря за ВСИЧКИ лекари. Имах предвид конкретно няколко екземпляра, с които съм има неудоволствието да си имам вземане-даване. Едната особа беше лекар в неврологичната клиника на 4 километър. Сестричката ми беше на 4 годинки, когато падна от високо и получи мозъчно сътресение. "Лекарката", която трябваше да я лекува, не я счете за достатъчно тежък и сложен случай за нейната велика лекарска дарба. В резултат от НЕлечението сестра ми разви травматична епилепсия, от която произтекоха много-много мъки за нашето семейство. Но сега не моментът да споделям за семейната ни трагедия, защото накрая нещата имаха добър изход. Въпросът е там, че след като със сестра ми се зае истински специалист - много съжалявам, но в момента изобщо не си спомням името, иначе бих го изписала със златни букви - състоянието и започна постепенно да се подобрява. При един преглед докторът (който се беше превърнал в семеен приятел) каза, че срещу сестра ми е извършено истинско престъпление. И че ако "лекарката" не беше толкова НЕБРЕЖНА, изобщо нямаше да се стигне до епилепсия, а мозъчното сътресение щеше да бъде излекувано много по-безпроблемно. ТОВА за мен е истинско престъпление -да пренебрегнеш едно дете на 4 години, само защото неговият случай е под достойнството ти! Много по-голямо престъпление от присвоените лев-два от някоя проста сервитьорка!
И бъдете сигурни, че и двамата лекари работеха в една и съща клиника, с една и съща апаратура, предполагам, че и на подобни (ако не еднакви) заплати. Разликата между тях е, че единия си разбира от работа и я върши с желание и любов, другият е откровено некадърен. Само че ако ти се падне некадърна сервитьорка, най-много да ти се наложи да си купиш нова блуза. Ако ти се падне некадърен лекар, последиците могат да са много-много тежки.
Изобщо няма да говоря за касапите-зъболекари, при които имах нещастието да попадам последните няколко пъти. Единият от тях извади абсолютно здрав зъб (слава богу, не мой, но след този случай престанах да ходя при него). Другият ни излъга с 400 лева за керамични коронки. Сегашната ни стомаложка е много добра и се радвам, че попаднах на нея, преди и на мен да ми извадят някой здрав зъб.

стой та гледай


Тема vse pak?нови [re: lndependent]  
Авторlekar (Нерегистриран)
Публикувано19.05.03 20:52



Sluchai viakakvi. Az sum lekar, biah v BG, sega sum v US. Tova koeto se vijda e, che iv BG i v US lekarite sa priblizitelno ednakvo greshni, sashto tolkova i pravi. Tuk gi sadiat, v BG gi psuvat. Edno neshto e razlichno, che nikoga lekar ne govori sreshtu lekar v US, za razlika ot tezi v BG, za koito tova e zakon - da kajat kolko e nekaduren kolegata im i kolko e zle.
Lekarite v US vzimat mnogo pari, tvarde mnogo. Dva pati poveche ot lekarite v Evropa. Paciaentite obache ne negoduvat, a plashtat, procentno, plashtat poveche otkolkoto pacientite v Evropa. Zashtoto lekarite as gi nauchili. Nedai se Boje da niamash pari za zdrave v US, losho ne, ami tragedia.
Ne biva da se spekulira s choveshkoto zdrave. Vseki iska da poluchi nai-dobroto "zdrave". Ima mnogo tragichni sluchai, kogato chovek ne moje da jivee, ili pone ne taka, kakto e ochakval. Ima naistina tragedii.
No, v povecheto sluchai, moje da se zakluchi, che medicinata po-skoro pomaga, otkolkoto da vredi, navsiakade. Taka, che ne se oplakvaite taka bezmilostno, ne obijdaite lekarite, koito sa si zadelili jivota i sa go posvetili na vashia, ne zabraviaite, che ako ne si plashtate danacite i usigurovkite v BG, niama da ima pari za zdrave i shte triabva da si plashtate ot joba - i to svirepo, zashtoto tova e skapo. Prosto niama ot kade da se vzemat parite, te sa vashi, tezi koito davate ili ne davata za zdrave - Kolkoto davate tolkova poluchavate.
Ta, ne biva da narichate lekarite nekadurni, ne biva da gi obijdate. Te vse pak sa tam za vas, i praviat kakvoto mogat.



Тема за бакшишитенови [re: slavy]  
Автор Bиливap (kибермаг)
Публикувано20.05.03 09:30



С удоволствие ще оставя и по 5лв бакшиш на 20лв сметка, ако обслужването е било на ниво, храната или питието също. Ако ме посрещнат приветливо с усмивка, ако коректно и бързо вземат поръчката ми, ако я изпълнят в разумен срок, ако поднесеното е качествено и топло (за храна), ако изкарването ми в заведението е било приятно (това включва музика, чистота, хигиена) - е как няма да оставиш бакшиш?

По този повод искам да ви предупредя да внимавате много като ходите в Easy Cafe до 3 и 4 блок в студентски град. Първо, цените им са от сорта 4 лева и 68 стотинки или 5 лева и 17 стотинки. Второ, за 4те пъти когато се излъгах да ходя там, нито веднъж не ме посрещнаха с усмивка. Трето, четвъртия път най-нагло сервитьорката си прибра 94ст бакшиш! Ама и аз най-нагло си седях и си чаках рестото. Тя дойде след 20 мин и ме попита дали ще поръчам още нещо. Отговорих й, че си чакам рестото. Тя ми направи физиономия като на човек, който ей сега ще убие и ми върна само 15 стотинки, щото нямала други. И с това за нея въпросът беше приключен. Ако някога решите да отидете там, задължително си носете и жълти стотинки в джобчето.
Според етикета рестото се връща до стотинка и след това клиентът решава какво да прави с него - дали да си го прибере или да го остави като бакшиш. Това изключва държавите, в които тези взаимоотношения са регламентирани по друг начин. Да ти върнат рестото до стотинка е въпрос на УВАЖЕНИЕ към теб като клиент. А да оставиш бакшиш за доброто обслужване (обслужване има общо със `слуга`) е въпрос на УВАЖЕНИЕ към старанието на обслужващия персонал.

Невъзможно е да се изобрети нещо глупакоустойчиво, защото глупаците са безкрайно изобретателни.


Тема Ще се сърдя и още как!нови [re: ChristianVieri]  
Автор Bиливap (kибермаг)
Публикувано20.05.03 09:44



Не е само от бедност. А и от наглост. Кой може да ме накара да си платя за лошото обслужване? Каква е логиката? За да ме посрещнат и другия път пак с мръсните съдове и с намусените физиономии ли? Ами имат проблеми хората, ама те не са там за да си показват проблемите пред клиентите. Те са там, за да обслужват. Да служат на клиента. Клиентът си плаща за изконсумираното и за обстановката веднъж с леко завишените цени и втори път с нагло прибрания бакшиш. В България, където не е установен задължителен бакшиш, те са длъжни винаги да осигуряват точно ресто. Е, има заведения, в които в менюто си пише сервиз 10%, но там и обстановката е на ниво, и асортимента, в голяма част от случаите и обслужването. Като негласно споразумение - аз ще те обслужвам добре, а ти ще ми дадеш полагаемите 10% отгоре. В тая бандитска държава, където всеки гледа да те метне и да те излъже, та да намаже на твой гръб, не трябва да има толерантност към таксиджиите и сервитьорите. Сещам се за тях като най-фрапиращи случаи за неправомерно присвояване на пари, които не са си изработили. Това е кражба в чист вид. Ето един типичен пример - значи Пешо може да взима заплата от 150лв и да реши да отделя 8 за удоволствие в някоя пицария с гаджето си и някоя пикла да си прибере 2та лева разлика до 10, щото и тя трябва да яде. Ами той да не яде значи, за да яде тя. Е, не може така.

Невъзможно е да се изобрети нещо глупакоустойчиво, защото глупаците са безкрайно изобретателни.


Тема Re: vse pak?нови [re: lekar]  
Автор lndependent (crash)
Публикувано20.05.03 10:51



Едно нещо ще Ви кажа за парите.
Докато сестра ми се нуждаеше от лечение, баща ми работеше на три места, за да може да купува лекарствата, да плаща изследванията, и да издържа семейството си. Майка ми напусна работа, защото някой трябваше денонощно да се грижи за детето. Парите, които семейството ми даде през годините за лекарства и изследвания, сега биха стигнали за два средно големи апартамента в относително добър квартал. Смятате ли, че ако са трябвали пари за първоначалното лечение, семейството ми нямаше да ги даде? И смятате ли, че сестра ми е била пренебрегната в началото, защото семейството ми не е имало средства? Няма изобщо да споменавам, че по онова време здравеопазването, поне на теория, беше безплатно. Но дори и да се беше случило в днешно време, дори и да бяхме най-изпадналите бедняци в тази държава, пак щяхме да намерим пари. Баща ми пак щеше да работи на три места (защото не може на повече), а аз щях да отделям половината си заплата, за да може сестра ми да се излекува. Но парите в случая изобщо не са проблем - пари винаги могат да се намерят, щом са наистина нужни. Проблемът е там, че се позволява на некадърни хора да си играят със здравето на четири годишни деца.
Отново съжалява, че не проверих името на лекаря, който през всичките години се занимаваше със случая на сестра ми. Но довечера ще проверя.

стой та гледай


Тема за сервизанови [re: Bиливap]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано20.05.03 19:17



Аз малко по-горе питах точно за процента сервиз, ама няма отговор още. А с тебе не се съгласявам, че когато към сметката задължително ти добавят определен процент сервиз, това значи, че всичко на заведението му е на 6.
Всичко си зависи от човека, който те обслужва. Все пак хора са, различни са.

Обаче като ти включат задължителния процент за сервиз, не можеш да не го платиш. Доволен-недоволен - плащаш, щото ти е в сметката.

Разбирам защо това е направено: защото много хора не оставят бакшиш дори и когато е напълно заслужен, най-много да закръглят стотинките, при което за сервитьорката остават по-малко от левче бакшиш от маса без значение за каква сметка говорим (т.е. за колко време, отделено от нея в обслужване - може да ви обикаля цяла вечер...). Малко ще си направят труда, ако сметката им е 20 лева, да оставят 2-3 лева освен двайсетачката. Нали?

И за да бъде принуден българинът да се сеща, му го правят задължително.

Така обаче сервитьорката пък няма стимул да се старае... щото все си го получава. И клиентът няма контрол.

И изобщо аз не се сещам по какъв начин може да се реши проблемът едновременно и за двете страни. Като и от двете страни няма навици - на добро обслужване и съответно заплащане - навици, дето се свеждат, както казваш ти, до уважение. Еми не сме свикнали на уважение един към друг, това е.

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Да отбележанови [re: Loretta]  
Автор Bиливap (kибермаг)
Публикувано20.05.03 21:11



цитирам - Е, има заведения, в които в менюто си пише сервиз 10%, но там и обстановката е на ниво, и асортимента, в голяма част от случаите и обслужването. В голяма част от случаите не означава всеки път. Например в пицариите Виктория си има 10% сервиз, но всичко им е на ниво - доста често ходя там и досега не съм намерила нищо за критикуване - учтиво посрещане, точно взета поръчка, бързо приготовление, вкусно, големи порции. В Червената къща е същото. Е, сигурно има и заведения, които не си заслужават 10% задължителен сервиз. За мотивацията ... мога да поспоря. Ако заведението е на ниво, ще си подбират персонала. Тогава при наличието на задължителния сервиз, ще се стараят и още как! Пак давам за пример двете заведения по-горе.
Иначе да, не сме свикнали на уважение ... и това е много сериозен проблем. Лошо обслужване - недоволни клиенти. Недоволни клиенти - малко оборот. Малко оборот - малко бакшиши. Малко бакшиши - лошо обслужване. И пак се завърта колелото. Да, има хора, които въпреки че обслужването е било перфектно, пак закръглят стотинките до левчето. Но не всички са такива.

Невъзможно е да се изобрети нещо глупакоустойчиво, защото глупаците са безкрайно изобретателни.


Тема Викториянови [re: Bиливap]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано20.05.03 22:19



Е и на мене точно за Виктория ми е думата, че невинаги са на ниво - напр. в Овча купел 2 сме чакали 20-тина минути да ни донесат менюто, а в централната веднъж готвачът нещо се беше объркал с Минестронето ми и беше сътворил някакво бледо подобие. Друг път ми донесоха Минестронето с някаква живинка вътре и много се засегнаха като най-любезно и притеснено помолих да ми го сменят. Мани другото ами в новодонесеното пак се озова живинка :) Тоя път си затраях, стана ми мъчно за сервитьора. Все пак не е ничия вина - в градината прехвърчат всякакви, може ли горкият и да ти пази чинията, докато търчи към тебе... Не протестирам за нищо. Грешки стават, както казах, всички сме хора - повече толерантност трябва.

Специално за Виктория - много ми харесва, че си поддържат система със салонен управител - така има кой да държи сервитьорите под око, грижи се за мира и справедливостта, а и на човек му е кеф като влезе да го посрещне някой и да го заведе до масата му - евала им правя, за заведение от този клас преживявам това като жест към мен като клиент.

Все пак да те питам - когато сервизът ти е включен в сметката, какво правиш - закръгляваш до левче или оставяш и допълнителен бакшиш? Или си чакаш до стотинката?

А къде се намира Червената къща? Добри заведения винаги се търсят! :)
Аз пък препоръчвам Бялата! :) (някъде в Дружба беше...)

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Викториянови [re: Loretta]  
Автор Bиливap (kибермаг)
Публикувано21.05.03 09:18



Ами аз като казах Виктория имах предвид най-вече двете им заведения - в кино "Арена" и на улица "цар Иван Асен II" 66. В Овча купел не съм ходила на пицария и нямам впечатления.

Червената къща
София
ул. Борис Христов 6
(02) 971 49 63
раб. време: 11:00 - 24:00

Това е до пазар Ситняково на булевард "Шипченски проход" една малка уличка точно след пазарчето в посока завд Електроника. Там по принцип винаги е претъпкано, но там можеш да видиш пример за отлично обслужване
и чудесна кухня. Цените - еми не е евтино, но не е и твърде скъпо.
Хубав въпрос задаваш - когато има включен сервиз и имам точно до стотинката, давам точна сума. Когато остават 20-30 стотинки и съм доволна, не издребнявам. Ако обаче съм в период на "броене на стотинките", си чакам рестото. И обикновено го дочаквам.


Невъзможно е да се изобрети нещо глупакоустойчиво, защото глупаците са безкрайно изобретателни.


Тема Re: Викториянови [re: Loretta]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано21.05.03 14:08



Когато сервиза ти е включен в сметката, бакшиша е абсолютно излишен - следователно си взимаш рестото. Ако си ама мнооого доволна можеш да оставиш още, зависи, няма правило.
След акто си платил 10% отгоре официално нямаш ама никакви задължения към когото и да било. Пък на мене изобщо не ми дреме какво ще си помисли келнера (кой за квото работи и както са го въпитавали) като видя бабалюга в супата, смяната се прави веднага, а пък за плащане на самата супа не може да става и дума. Всеки да си знае мястото

...чики на, чики на-на-на



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.