Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:21 08.06.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: Aз бяx]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано02.01.12 22:22



Разделението София - провинция е изкуствено и смешно. Ние сме една шепа народ и въпреки това не можем да се разберем помежду си, да се сработим и да оставим на децата си по-добра страна, от тази която наследихме. Да им оставим място, с което да са горди, че са родени на него.

И все пак, има такива хора, които принудени да живеят и работят в София, намразват дълбоко този град. Те не го чувстват като техен град, а като място, което може и трябва да бъде цапано и обругавано при всеки сгоден случай. И това далеч не се отнася единствено за хора, родени и отрасли в провинцията. Наблъскани сме в този град, който не е предвиден за 2 млн жители, постоянно задръстени в улици, непредвидени за 1 млн коли... И това е само малка част от нещата, които ни фрустрират, стресират и озлобяват.

Истина е, че трудовата миграция в София от провинцията осезаемо подбива цената на труда в столицата. Конкурираме се жестоко за трохи, докато шепа котараци, орионци и незнамквиси обират каймака на това, което произвеждаме, но тях ги пропускаме, залисани да се ядем помежду си.

България се развива на две скорости - София и останалото. Верно, че Варна, Пловдив, Бургас успяват да привлекат инвестиции, но 50% от БВП-то се произвежда в София. И докато този проблем не се реши, положението само ще се влошава.

Редактирано от ARlZE на 02.01.12 22:24.



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: ARlZE]  
Автор Aз бяx (Всичкотрошачка)
Публикувано02.01.12 22:29



Това е вярно. Вчера например се замислих за ХП. От воле мога да се сетя за 5 мои приятели, които работят там. Ако се замисля, може да докарам и до 15. Всеки ден пускат обява, че търсят хора за там. Представи си това нещо някъде в провинцията. А после си представи половината бизнеспарк Младост разхвърлян из провинцията.
Ама няма как да стане.

***
Як си, пич!


Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: ARlZE]  
Автор Oщe пo yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано03.01.12 00:09



Абсолютно съгласна с всичко. Само с една лека корекцийка - "шепа котараци, орионци и незнамквиси обират каймака на това, което произвеждаме, но тях ги пропускаме, залисани да се ядем помежду си. "

Пропускаме ги, залисани да се мъчим да се доберем някак до тяхното място... или поне да се доближим. И случи ли се това...стой та гледай плюскане на каймак!





Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: ARlZE]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано04.01.12 00:18



Разделението София - провинция е изкуствено и смешно.

Абсолютно си прав.
В казармата, в новия набор, установих, че на хората от т.нар. "провинция" мога да разчитам в пъти повече от т.нар. ми съграждани. Защо ли? Като изключа ежедневностите, тия от София-та бяха все тарикати и си мислеха, че останалите "селяни" са им в краката. Резултатът беше, че т.нар. столичани се изпокараха и изпобиха помежду си кой е най-големия тарикат помежду им, а останалите, които гръмко наричаха "селяни" докрая си останаха едно огромно ядро и си помагаха независимо от кой край на БГ са.
Когато някой от "селяните" отправеше обоснована забележка към "софиянец", че говори неправилно, единственият защитен аргумент на "софиянецът" беше, че баща му е роден тук, по подразбиране е най-велик и т.н.
Действително, повечето т.нар. "кореняк-софиянци" говорят неправилно. Пример - окончение "-ме" на глагол в 1 л. мн.ч. Ама си умрат да се избъзикат, че някой си говорел меко. Комплексарщина в действие.

Трето поколение съм тук.
Но... Срам ме е от подобна местна сволоч, дето си мисли, че е повече от останалите. Хората са равни и всеки който е разчитал на човек от някое село или град го знае. Останалото са комплекси на някакви измислени неософиянци.



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: Aз бяx]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано04.01.12 11:45



Представи си това нещо някъде в провинцията. А после си представи половината бизнеспарк Младост разхвърлян из провинцията.
Ама няма как да стане

.........................

Концепцията София да се развива като отделна България явно е много стара, датира много преди 9.09.45г, понеже за да се развиват всички региони на една страна що-годе равномерно, е нужно и летищата в тая страна да са на равномерно разстояние едно от друго, и митниците, и болниците, и всичко. Не може в София да е съсредоточено почти всичко и да очакваш, че някой ще тръгне да инвестира в по-сериозно производство в провинцията.



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: Ha живo]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано04.01.12 11:58



Манталитетът на повечето софиянци е под всякаква критика. Толкова са комплексирани горките, толкова са удавени в своята незначителност, че цел на живота им става постоянното търсене и нарочване на някой, върху който могат да излеят душевната си помия.

Аз където служих, разделение между София и провинция не съществуваше. Единственото разделение беше българи - цигани.

Обаче в университета забелязах нещо друго - повечето ми колеги от провинцията страняха от нас - столичаните. Явно очакваха лошо отношение и предугаждаха гавра.

Един път водих едно момче от Габрово до някакъв магазин на Мейсънс на Аксаков, искаше да си купува нещо, и понеже заваля, го поканих да обядваме у нас. Аз живеех все още с нашите, в близост до магазина, и след като на следващия ден се видяхме с въпросното момче за лекции, отношението му към мен се беше променило коренно, беше станал доста хладен. Тогава се чудих: абе аз го каня в дома си, яде на масата ми, а после се държи така! После обаче установих, че всеки малко или много е жертва на комплексите си и не може да бяга от тях твърде дълго. Явно идеята, че някой може да е роден и да живее в 140 квадрата на жълтите павета бяха твърде голяма травма за моя колега.

Така или иначе, той беше по-скоро изключение, понеже съм водил и други колеги и колежки у нас по време на следването ми и у тях не забелязах подобна реакция. Или поне бяха по-прикрити...



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: ARlZE]  
Автор Aз бяx (Всичкотрошачка)
Публикувано04.01.12 12:12



Концепцията предполагам е започнала, когато са обявили София за столица на новоизлюпената стара голяма България. Ама България не е останала толкова голяма, а София е останала столица.
Преди време особено беше нашумяла идеята президентството да се мести в Търново, но така и не се получи.

От друга страна, няма как нещата да не са съсредоточени в София - колелото така се е завъртяло, че инерцията му трудно може да се спре. По-лесно е да направиш бизнес в голям град, където никой не те знае, отколкото в малък, където хората ще огледат обекта ти от яд. Аз си разпространявам едно мнение за бизнеса в малките градове, че се крепи на хората на държавна работа, но хората на държавна работа в известен смисъл наистина завиждат на частниците - дали заради уж повечето пари, които изкарват, или нещо друго - това вече не знам.

Друга кофти част от колелото е, че няма възможност да се направи бизнес, по-голям от магазинче или кафене, защото образованите хора се устройват на всяка цена в големия град, а в малкия остават тези, които нямат желание да се развиват, нямат образование и това се отразява и в работата им.

Съществуването на вересията също играе лоша шега. В смисъл, че в малкия град обикновено се опитват да излязат с номера "айде да ти платя утре, че заплатата ми е в картата, че вече напазарувах и останах без стотинка, че..." Утре-то може да се проточи доста дълго, а да кажеш "не" в повечето случаи означава изгубен клиент.

***
Як си, пич!

Редактирано от Aз бяx на 04.01.12 12:14.



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИнови [re: ARlZE]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано05.01.12 23:13



Като се замислих - верно е, че и при следването имаше някакво разделение. На банките, в коридорите, та и на масите в кафето дори. Комплекс трябва да е, вероятно останал от родителите и времената, когато имаше жителство и големият град беше по-трудна цел, съответно и по-желана. Естествено тогавашните нови софиянци не пропускаха нито една възможност да го изтъкнат. Пак от комплекси, щото и техните родители са се довлекли с абите и дисагите наскоро.
Забелязал съм, че софиянците които не помнят роднините си населили се тук, нямат никакви проблеми с останалите. При тях я няма обремеността, че "моите родители са по-успели от вашите, защото.....", няма го и комплекса, че дядо гледа прасе на село, докато те се опитват да говорят със съседите на "Вие". Точно тия се ядосват най-силно когато "съселяните" им се опитват да ги догонят и да им девалвират титлата "Софиянеца".





Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИ [re: Ha живo]  
Автор Blake (ветеран)
Публикувано06.01.12 09:48



Аз за моето следване пък мога да кажа, че голяма част от хората, които най-много са ми били близки и са ми помагали, и с които съм си изкарвал весело, са именно софиянци. Ама то си е до човека - като си със селски манталитет и възпитание и си комплексар, и на жълтите павета да си се родил - пак ще си тъпо парче...



Тема Re: СОФИЯ ЗА СОФИЯНЦИ [re: Blake]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано06.01.12 14:57



Абсолютно вярно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.