Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:51 27.04.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-  
Автор won (cool)
Публикувано28.09.11 20:28



"Союз нерушимый респ...", както се пееше в една популярна песничка на изток.
След като поисках днес в "Топлофикация" справка за неплатените сметки за апартамента си ( да, има и стари), останах озадачета от направената справка.
Към първият неплатен месец (август 2010) е начислена сума от 650лв., което ми обясниха (устно), че е начисленията на топлинният счетоводител за изравнителни сметки за минали сезони - предният и текущият. И имат право топлинните счетоводители това да го направят - законът явно им позволява!
НО защо са вмъкнати механично тези изравнявания - без допълнителен номер на фактури - за този и миналият сезон? Защо не са в справката на"Топлофикация" в съответният месец, когато са издадени фактурите за изравняването?
Не оспорвам изравнителните сметки, но защо в издадената справка към фактура с номер, който съвпада с номера на първоначалната сметка за месец август 2010 (и аз я имам), сумата изведнъж се променя в направената справка?

Та питането ми е следното: Откога топлинните счетоводители имат право да начисляват автоматично изравнителните си сметки за отоплителените сезони (минали и настоящ сезон) към най-старата неплатена сметка към "Топлофикация" за консумация на топлинна енергия? И съответно така се плаща от клиентите, когато имат възможност да плащат! (Което си опира до конкретните възможности и моля, не ме съдете в тая тема защо и кога ще си платя сметките - на мен лихва си ми тече върху тях!)
Моля за препратка към Държавен вестник, в който е обнародвано това решение, наредба, закон или кавото е за правата на топлинните счетоводители да си начисляват изравнителните сметки изцяло към най-старата неплатена сметка. Смятам, че е незаконно и моля да ме убедите в противното!

П.П. Който реши да ме обвинява все пак защо не си плащам сметките редовно, моля, да даде и вариант за отказване еднолично от услугите на "Топлофикация" - ама законен метод, който да не включва проучване на желанията и финансовите възможности на съкооператорите ми.
Благодаря! Така ще сме полезни на повече хора с темата!

Започвай всеки ден сякаш е умишлено

Редактирано от won на 28.09.11 20:42.



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство- [re: won]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано29.09.11 20:49



разбирам ти проблема от части. в смисъл немога да вникна съвсем, ама и в момента съм леко сънен. ще ти кажа обаче че принципно счетоводителите както на Топлофикация, така и на топлинните счетоводителни фирми си правят своеволия. като дойде време да си оправят баланса и са като на билярд - излишъците като билярдни топки се разбиват в сметки на разни абонати - където може разбира се. а може там където не ги пляскат.

така че бой е решението. аз лично отървах доста голяма сума от тях. ако искаш мога да ти препоръчам моя адвокат, ако нямаш, който междудругото вече си е спец по Топлофикация, защото успешно е водил не само моя случай (не стигнах до дело аз), а и няколко дела.

решението ще си вземеш ти. но принципно има начини да се разминеш

успех!



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство- [re: OgnenDemon]  
Автор won (cool)
Публикувано30.09.11 15:43



Проблемът е в поредността на натрупването на дължимите суми и съответно лихвите към тях. Не може механично да се вмъкват изравнителни сметки и то за различни години към най-стара неплатена сметка. Без да се спазва хронологията на изравняванията, без номер на фактура на топлинният счетоводител - а е вмъкната допълнителната сума към съществуваща фактура на "Топлофикация" с техен номер и дата отпреди почти 2 години, която си е за сума за месец август 23 лева!
Тук става дума за две търговски фирми - "Топлофикция София" АД и фирма за топлинно счетоводство, които трябва да са с отделана търговска дейност и отчетност! Или бъркам?!

П.П. Знае ли някой дали гражданин или някое гражданско сдружение подготвя колективен иск срещу "Топлофикация" - конкретно за София питам? Да не е за конкретни сметки, а за действията му като монополист и за нарушаване правата на потребителите. За нарушаване на Закона за измерванията и сигурно още други (включително и на тези от термодинамиката на флуидите).



Започвай всеки ден сякаш е умишлено

Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство- [re: won]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано01.10.11 00:16



за първите въпроси много не разбирам, не съм навътре в уредбите и счетоводството, обаче за последния: има един съюз на потребителите дето е до женския пазар - там може да ти отговорят защото при тях ходят много хора с проблеми на парното. обаче се приготви да чакаш доста и приемат за не много време и изобщо незнам дали ще ти помогнат, в смисъл те хората не са лоши ма първо не им знам възможностите и второ обстановката е много изнервяща там щото всякакви за всичко ходят да се оплакват

а и Топлото е голям монополист от тия дето са като танк. неможеш го мръдна много. така че както те посъветвах звънни на човека и си оправи твоите проблеми

успех!



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство- [re: OgnenDemon]  
Автор won (cool)
Публикувано01.10.11 19:25



Благодаря за съветите и съдействието, ама ще видя и други каво ще на пишат по въпроса тук.


Повече интелигентни глави мислят по-добре!

Започвай всеки ден сякаш е умишлено

Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство- [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано06.10.11 20:30



Понеже тук никой не се натиска да отговаря, ще си задам въпросите към Комисията за защита на потребителите и към всички други организации, в чието име има думичката "потребители".
Ще докладвам тук! Може пък да съм полезна.



П.П. Предлагам на всички, които не ми вярват, как действа "Топлофикация" и топлинните счетоводители с поредността и сумите във фактурите, да си изкарат собствена справка за дължимите суми (срещу такса от 1.30лв. се издава веднага). Обърнете внимание на първата сума във сметката и я сравненете с такава за съседен месец за същото жилище. Искайте обяснение, ако нещо не ви хареса!
Успех!
Ето адресите за София за съответния топлофикационен район

Започвай всеки ден сякаш е умишлено

Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство- [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано11.03.12 16:15



От Комисията за защита на потребителите ме препратиха да си задам въпроса към ДКЕВР. Обаче ДКЕВР май не отговарят на въпроси зададени по електронната поща, макар че е дадена такава възможност на сайта им.
Междувременно се зачетох в Закона за счетоводството и там си пише, че още в Глава първа. Общи разпоредби вЧл. 2. Предприятията осъществяват счетоводното записване на стопанските операции в хронологичен ред, съответстващ на извършването им.
Ами сумата начислена след изтичане на даден отоплителен сезон няма как да предшества сезона, за който е начислена! Още повече това да става като се начислява към фактура с давност от преди 1 или 2 години. Освен това не се издава отделна фактура за тази изравнителна сметка,от която да е видно изравняването в края на конкретен отоплителен сезон!

Освен това и на друго мое запитване до ДКЕВР не беше отговорено.
А въпросът ми беше следният:Защо в сайтът на ДКЕВР в Разделът "Нормативна база" не е публикувано (през януари 2008г.) Решение № ОУ-001/07.01.2008 г. на ДКЕВР, за чието съдържание научавам (а да ли е пълен текста- това няма как да разбера) от страницта на сайта на "Топлофикация София "АД (раздел "Документи", касаещо ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА ПРОДАЖБАНА ТОПЛИННА ЕНЕРГИЯ ЗА БИТОВИ НУЖДИ ОТ “ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” АД НА ПОТРEБИТЕЛИ В ГРАД СОФИЯ

В ДКЕВР дано си гледат по-добре работата, щото май са изпуснали Топлофикациите от контрол - контрол върху ефективност на доставките, качество на услугите, цени, счетоводни операции, прозрачност, информация. Липсва външен контрол върху всички тези дейности.
(Това е моето мнение - нека някой ме обори! Ще се радвам)

Growing old is mandatory; growing up is optional.

Редактирано от won на 11.03.12 17:08.



Тема Re: и сега...за топлинните разпределители [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано11.03.12 16:26



И за да разбера, аджеба, какво всъщност мерят топлините разпределители, които сме наковали по радиаторите си, а и предстои да ги сменяме (под строй и по график), попитах в Главна дирекция „Метрологичен надзор“!
Да ви кажа там са любезни и отговарят и на писма изпратени по електронна поща - може би, защото от тях нищо не зависи - т.е. те не извършват текущ контрол или контрол по сигнали на граждани или сдружения (СЕС например) за нередности по качеството на услугите на топлофикациите (например).

Та така копирам направо отговора - надявам се да е от полза:
Във връзка с Вашето запитване Ви информираме, че в т. 27 на параграф 1 от Допълнителни разпоредби на Закона за енергетиката е дадено определение за индивидуален разпределител, както е цитирано по-долу:

"Индивидуален разпределител на топлинна енергия за отопление" е техническо средство, по чиито показания се разпределя топлинната енергия, потребена от отоплителните тела в сградата. Показанията им са в относителни единици, които се коригират с фактори за оценяване в зависимост от вида на прибора и типа на отоплителното тяло. Индивидуалните разпределители служат само за определяне на дела консумирана топлинна енергия от всяко отоплително тяло като дял от общата консумация на топлинна енергия от сградата.”

Индивидуалните разпределители не са средства за измерване по смисъла на Закона за измерванията.


Ами аз предлагам да искаме да се премахне това (дяволско) Дялово разпределение и да вземе да се замени с една измервателна единица(отчитана от дисплея на индивидуалните топлинните разпределители) - най-добре в СИ- стандарт, която да струва А-лева, та да видим и ние бял ден като потребители!


Това би трябвало да стане преди да сменим топломерите иначе ще се оставим пак да ни стрижат като овци целогодишно!
В момента топлинните разпределители НЕ СА ТЪРГОВСКИ ИЗМЕРВАТЕЛЕН УРЕД, а би трябвало да се приемат за такива, тъй като са стандартизирани и изправни (поне би трябвало да бъдат след като са в експлоатация)!
(Търговски измервателен уред в момента е само общият топломер в абонатната станция, а той си се стопанисва (или "стопанисва") само от съответната Топлофикация!)
Отчитането на водомерите за топла вода също да става ежемесечно и да се заплаща потреблението по техните показания, а а не прогнозно.

Growing old is mandatory; growing up is optional.

Редактирано от won на 11.03.12 17:12.



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-нови [re: OgnenDemon]  
Автор toya (непознат )
Публикувано25.03.12 01:03



Здравей, би ли ми дал координати на твоя адвокат



Тема Re: и сега...за топлинните разпределителинови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано27.03.12 14:11



Решила съм да си поддържам темата, та все на някого да съм от полза.
Обърнах се към Държавната Агенция за Метрологичен и Технически Надзор

с няколко въпроси относно контролът върху топлофикационните дружества, търговските средства за измерване в абонатните станции и контрол върху качеството на доставяните услуги от топлофикационните дружества.
Отговорът е изчерпателен и компетентен, за което благодаря на държавните служители в това ведомство!
Но изводът, който на мен ми идва в главата е "много баби - хилаво внуче". В случая - топлофикациите са оставени да се саморегулират и самоконтролират!
А не би трябвало - защото според решение на Конституциомнният съд тяхна услуга е обществено значима, достъпна, без алтернатива за момента! Ами тогава някой да контролира що за услуга е, до колко ефективно се доставя, какви са действителните производствени разходи, себестойност, цена, доволни ли са потребителите и т.н.

Growing old is mandatory; growing up is optional.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.