Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:44 21.06.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-нови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано27.07.12 21:35



Влизам, за да си вдигна темата и да споделя какво върша по нея.
Надявам се да сте по-информирани благодарение на нея и да задавате поне повече въпроси към: общините, топлофикационните дружества и техните помощници-фирмите за топлинно счетоводство, ДКЕВР, Федерацията на потребителите в България и който се сетите! Все пак става дума за Вашите пари и удобство!
Та днес попитах следното на сайта на Сметната палата (признавам си - по електронната поща).Ето копие на писмото ми:
Въпросът ми е свързан със счетоводната дейност на фирма "Топлофикация-София" ЕАД, на която Столична община е собственик. Въпросът ми е следният: Защо "Топлофикация-София" ЕАД НЕ ИЗДАВА ФАКТУРИ ЗА ИЗГОТВЕНИТЕ ИЗРАВНИТЕЛНИ СМЕТКИ по съответните партиди на клиентите си (както изискват член чл.2 и чл.7 от Закона за Счетоводството) след приключване на отоплителния сезон и съгласно данните предоставени от фирмите, които ги изготвят след отчет на търговските уреди за измерване? Към клиентите всякви финансови документи относно доставката и счетоводството изготвя само "Топлофикация-София"ЕАД - съгласно действащата нормативна уредба за дейността им.
Въпросът ми е от обществена значимост, тъй като касае потребителите на тази битова услуга. Въпросът е свързан и с това, че към сумите се начисляват лихви, тече давност и трябва да се знае точно кога е настъпило задължението.
Не съм съгласна с досегашната практика на "Топлофикация-София"ЕАД да се начисляват сумите по изравнителните сметки към най- старата неплатена сметка по индивидуалната партида - така не се спазва изискването за записване на стопанските операции по реда на извършването им (а от там и хронологията им на записване в счетоводните документи). Предварително благодаря за съдействието Ви и компетентният ВИ отговор, които не се съмнявам че ще получа!
Желая успешна работа на Вас и на екипът Ви!

П.П. Въпросът е зададен и към г-н Барбалов-зам. кмет чрез виртуалната приемна на Столична община и очаквам отговор.


Ето и отговорът от Сметната палата, който мен лично не ме удовлетворява (защото се сещам за един лаф - " имам черен пояс по бюрокрация"). Явно трябва да се пише до съответната комисия в Народното събрание и МИЕТ! Трябва да проработи принципа "Колкото повече-толкова повече" - така че: ПИШЕТЕ и Вие!



Ето отговорът (копи-пейст от пощата ми):
В закона за Сметната палата се посочва в Чл. 7. (1), Сметната палата
приема с общо съгласие годишната програма за одитната си дейност. Народнотосъбрание може със свое решение да възлага на Сметната палата да извършва до пет одита годишно извън предвидените в годишната програма.
Тази година програмата за одитната дейност на Сметната палата се
изпълнява. Ръководтвото ще се съобрази с подадените сигнали при изготвянето на програмата за одитната дейност за следващата година.


П.П.Сега чакам и отговора на Софийска община като собственик на това предприятие - печелившо или губещо - дано поне те знаят. А за "добрата му търговска практика" дано също имат концепция.)

Growing old is mandatory; growing up is optional.

Редактирано от won на 27.07.12 21:55.



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-нови [re: won]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано28.07.12 00:08



Е, и нас ни жилнаха , 700 лева за сезона, 200 за топла вода и 500 парно, вътрешен апартамент, при по-нормална зима изобщо не пускаме парно. тази беше тежка и малко пускахме. Другата зима - на климатика, ама пак ще ни дерат за сградна инсталация говедата. То май ние сме говедата а те ни доят. Да се разправям ли ? И през ум не ми минава. Имам си истински проблеми с бюджета и трябва да работя много. Но и тоя кърлеж ще махна, под наем съм. Да го духа Топлофикация. Когато всички гласуваме срещу нея с климатици, тя ще си фалира. Ама как да се откажем изобщо от услугата ? Трябва ли референдум и за това дране на кожи ?



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-нови [re: Well]  
Автор won (cool)
Публикувано28.07.12 22:14



Аз се замислих, че за нас, гражданите, няма фактури за изравнителната сметка, изготвена от доставчика на услугата, след приклюване на сезона, ама разни фирми - общински, държавни, частни, не им ли трябва фактура за отчетност?!
Пък и ние нямаме начин да докажеме, че сме платили, като няма номер на фактура за това - разчитаме на това да не ни поискат пак да платим същото...


Да се премести механично тази сума по изравнителната сметка към най-старата неплатена такава, ми е най-малко странно, щото тя тая фактура си има дата, номер и някава дължима (фиксирана там) сума!

Даже си мисля дали не е финансово престъпление в особенно големи рамери- щото това с Дяловото разпределение май си действа от 2006 (?), ама ако беше такова, Сметната палата нямаше да се ослушва, а щяха да се задействат с проверката. И ДКВЕР сигурно не счита, че има проблем със системата за Дялово разпледеление (на толинна енергия - да не си помислите за нещо друго!) ...И други държавни институции не виждат проблем-Софийска община!
(Ами, явно аз съм тъпа и параноична. А и "Топлофикация - София" си има документ, че не са монополисти и услугата им е достъпна...(решение на Конституционния съд от2009г.)

И да са ни честити новите изменения в Закона за Енергетиката, влезли в сила (но не и в "Новините") от 17.07. 2012 година , които ни закрепостяват още към тръбата!
Събирайте си пари за смяна на уредите - опцията "няма отоплително тяло-няма проблем" - ОТПАДА!
Аз попаднах на чл. 153 и съм шокирана - сигурно има и още шокиращи!



Редактирано от won на 28.07.12 23:13.



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-нови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано28.07.12 22:18



Чл. 153. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) Всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сграда - етажна собственост, присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение, са клиенти на топлинна енергия и са длъжни да монтират средства за дялово разпределение по чл. 140, ал. 1, т. 2 на отоплителните тела в имотите си и да заплащат цена за топлинна енергия при условията и по реда, определени в съответната наредба по чл. 36, ал. 3.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2006 г., в сила от 08.09.2006 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., в сила от 16.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) Когато собствениците, притежаващи най-малко две трети от собствеността в сградата - етажна собственост, присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение, не желаят да бъдат клиенти на топлинна енергия за отопление и/или за горещо водоснабдяване, те са длъжни да декларират писмено това пред топлопреносното предприятие и да поискат прекратяване на топлоснабдяването за отопление и/или горещо водоснабдяване от тази абонатна станция или от нейното самостоятелно отклонение.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) Лицата по ал. 2 се смятат за клиенти на топлинна енергия до датата на прекратяване на топлоснабдяването.
(4) Топлопреносното предприятие е длъжно да извърши исканото прекратяване по ал. 2 в срок до 15 дни след постъпване на заявлението.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) При въведена система за дялово разпределение на топлинна енергия клиентите в сграда - етажна собственост, нямат право да прекратяват подаването на топлинна енергия към отоплителните тела в имотите си чрез физическото им отделяне от сградната инсталация.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2006 г., в сила от 08.09.2006 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) Клиентите в сграда - етажна собственост, които прекратят топлоподаването към отоплителните тела в имотите си, остават клиенти на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела в общите части на сградата.


Growing old is mandatory; growing up is optional.


Тема Re: Зони свободни от "Топлофикация"!:) нови [re: Well]  
Автор won (cool)
Публикувано28.07.12 22:24



Тъй като си имамаме, чл. 153 и подобни нему в Закона за Енергетиката, а и за да стане по-информативна и полезна темата, предлагам да започнем да правим списъци на жилищните блокове БЕЗ тая екстра -централно топлоснабдяване, доставка на топла вода за битови нужди...(но да не забравяме- С Утежняващото "Дялово Разпределение"!)
Може пък и някой друг да иска да си направи сам сметката, па макар и със скъпия ток, но може би в санирано жилище!

Може цената на жилищата в такива сгради да се вдигне, в сравнение с "отоплените панелки"!

Моля, за да е по темата, а да не е лична или фирмена обява за продажба на жилище, пишете САМО град, квартал, блок ( и/или) вход, откачили се "де юре и де факто" от тръбата!!!

Growing old is mandatory; growing up is optional.

Редактирано от won на 28.07.12 22:59.



Тема Re: За Топлофикацията на София -бизнес-планнови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано02.08.12 18:59



Ето малко за бизнес-плана на "Топлофикация-София" ЕАД за периода 2010-2014 - това е от сайта на ДКЕВР- Р Е Ш Е Н И Е № БП - 09 от 25.05.2011 г. и си е достъпно за интересуващите се:


Надявам се да е от полза на някого, за справка за дейността на ТД и информация, дето се казва "от извора".
Та чета си аз и някои неща разбирам, ама други - не (което е нормално за неексперти в тази материя). Та затова си чете сами, та да ...сте си от полза. Аз ще пейстна само "подпури".

Та от текста разбрах, че "Топлофикация София" трябвало да изкупи до края на 2011г. 1900 енергийни обекта на територията на София, които не са нейна собственост. Ето и текста (стр.3/10):

Дружеството е посочило, че в изпълнение на чл. 137 от Закона за енергетиката са предвидени средства в размер на около 3 000 хил. лв. за изкупуване на енергийни обекти, изградени от други инвеститори. Тези средства са крайно недостатъчни за близо 1 900 сгради, чиито абонатни станции и захранващи топлопроводи са собственост на потребители на топлинна енергия за битови нужди. Същевременно дружеството има задължение съгласно на §4, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗЕ, към края на 2011 г. да изкупи всички енергийни обекти, които към момента на влизането в сила на закона (13.12.2003 г.)трябва да бъдат собственост на лицензираните енергийни предприятия, но са собственост на трети лица.

Ето още малко от текста (стр.6/10) за средни прогнозни цени на електрическата и топлинна енергия по години на бизнес плана, както следва:( следва таблица - ако ви интересува, отворете линка)

Прогнозната цена, която е зададена за 07.2012 г. за топлоснабдяване с гореща вода е 82.89 лв./МВтч (без ДДС), според този бизнес-план.
Е, в момента е 89.75 лв./МВтч. (без ДДС) (данните са от сайта на "Топлофикация София" ЕАД) - значи добре са прогнозирали!
Пак според бизнес-плана, за 2013 и 2014г. е предвидено леекинко намаление на цената - с левче и малко.

Ето цитат от текста (стр.7/10):
"От представения бизнес план е видно, че „Топлофикация София” ЕАД по предварителен отчет за 2010 г. очаква загуба в размер на 10 049 хил. лв., която е значително намалена спрямо предходната година, когато тя е 43 060 хил. лв. Тази тенденция за подобряване на финансовия резултат е заложена от дружеството за останалите години на бизнес плана, и е както следва:
2010 г.-загуба (10 049) хил. лв.
2011 г.- загуба ( 4 066) хил. лв.
2012 г.-печалба 8 889 хил. лв.
2013 г.-печалба 13 048 хил. лв.
2014 г.- печалба 5 692 хил. лв.
Прогнозираният финансов резултат за всяка една от годините на бизнес плана е вследствие на прогнозните годишни приходи и разходи:
...." (изброени са, четете ако ви интересува)

Но аз се чудя дали са отчели, че все пак дружеството ще спечели и някои от делата си в съда и ще си получи дължимите (но не поискани навреме) суми по стари задължения.
(Е, може и за някои, за които е изтекла 3-годишната давност и бъде доказано това в съда, да не си вземе исканата сума от потребителите, ама да са си ги поискали навреме! (но това е друга тема))

Growing old is mandatory; growing up is optional.

Редактирано от won на 02.08.12 19:07.



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано12.08.12 13:44



Здравей, won!

Зададох твоите въпроси и няколко мои на ДКЕВР и следните адвокати:
1. Евгени Недялков от правна кантора Грошев, Спасова и партньори. Същият човек дава консултации във Федерация на потребителите в България срещу членски внос от 10 лв. В кантората консултацията му струва между 20 и 30 лева.
2. Ирина Константинова, таксата е 30 лева
3. Незрет Бабучев (отказа ми консултация, та не мога да кажа колко струва).

Всичките гореизброени адвокати ме посъветваха да си задам въпросите към Топлофикация в писмен вид. Те се занимават само с длъжници срещу които Топлофикация е предявила претенции в големи размери.

ДКЕВР ги открих по телефона. Казаха ми да пусна жалба до тях, за да проверят. Не отговарят на принципи въпроси. Служителката, с която говорих знае доста по-малко от теб по темата Топлофикация.

Остана да проверя само Наталия Кумпикова от сдружение Днес (http://www.dnes-bg.org/) и Емил Измирлиев.

Тъжна работа, но се надявам с горното да съм ти спестила някое излишно усилие. Ако научиш име на друг "печен" адвокат или организация, само ги цитирай и ще проверя веднага.

Редактирано от Gemilla на 12.08.12 13:48.



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-нови [re: Gemilla]  
Автор won (cool)
Публикувано12.08.12 22:18



Благодаря, че задаваш въпроси ти!


Аз сга чакам отговор от една от Комисиите на Народното събрание ("Бюджет и финанси") и от ДКЕВР.
Трябва да се пише до МИЕТ - по принцип те внасят в Народното събрание всякави проекти за закони, касаещи енергетиката, а и уж трябва да осъществяват някакъв контол на фирмите в тоя бранш!

От Софийска община мълчат!

Ще ми се повече хора да задават въпроси, като първо се убедят сами, че изготвяне на фактури към абонатите в София за изравнителните сметки не е имало и няма към момента - поне за гражданите е така , за фирмите - не знам!
На стараницата на "Топлофикация София" ЕАД за проверка на сметка няма фактура за изравнителната сметки за тази годиана - нямам и за миналата (тъй като съм изостанала с плащанията, би трябвало за два отоплителни сезона да са изписани всички дължими суми по партидта ми).
На всяка месечна сметка за парно си има следният текст : Съобщение за изготвена фактура - следва десетцифрен код, дата на изготвяне За изравнителната сметка - такова нещо няма!
А давност? А лихви? А плащанията как се отчитат - към клиентите, но и в счетоводните им описи за приходи?!

На сайта на фирмата, която извършва отчетите по Дяловото разпределение (в моя случай е "Техем") са сканирани справките, които съм получила за миналата и тази година. Но те не са фактури (съгласно закона за счетоводството), а и там си пише напоследният ред (проверете и във вашите съобщения от фирмита - "топлинен счетоводител): "При корекция на ДР в регламентираните срокове, във фактурите на Топлофукация се отразява разликата от крайните резултати с двете ДР и не се дават нови срокове за рекламации.
Пише "във фактурите на Топлофикация" - дори нямат претенция това, което издават топлинните счетоводители да е фактура - а е справка, информация.
А каво прави "Топлофикация" и дали за нея счетоводни закони не важат - ето това е въпросът!
(Това засяга вероятно и други фирми, за които тези закони си важат и те си ги спазват - надявам се да са повечето. Дали това не е превилигировано положение на дадена фирма и КЗК също да може да бъде намесена?)

Growing old is mandatory; growing up is optional.

Редактирано от won на 12.08.12 22:25.



Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано16.08.12 00:55



won, не мога да открия все още сред познатите и съседите си, такива които да си плащат сметките към Топлофикация със директен дебит (незабавно инкасо мисля се нарича на български език това), за да разбера какво се случва ако нямаш неплатени фактури за парно и/или топла вода. Щото на мен пък ми стана интересно как ще ми начислят изравнителната сума към предишна фактура, която вече е платена? Продължавам да разпитвам и ще пиша пак ако попадна на такива.

Говорих с представител на топлинен счетоводител Директ и момичето ми каза, че заради запитване от страна на клиенти, е отправяла лично писмено запитване към Топлофикация София към коя фактура се начисляват сумите от изравнителните сметки и са и отговорили официално (писмено) че съответните суми се начисляват към най-старата неплатена фактура без да цитират Наредба, Закон или Правилник, които да оправдават това. Адвокатите, за които ти споменах също вдигат рамене в неведение по темата.

На мен лично, не ми се вярва да го правят без "да са си вързали гащите", както казват евреите. Просто, ние с теб, не откриваме как, кога и къде са го направили. Предполагах че адвокатите знаят, но се оказа нищо такова. Ще попитам самата Топлофикация по един или друг начин и пак ще пиша, обещавам.

До скоро и благодаря на теб за темата и въпросите!





Тема Re: "Топлофикация"и фирми за топлинно счетоводство-нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано16.08.12 01:09



Пропуснах в предишния си пост, да спомена "добрата новина", а именно:

„Аз отивам лично отивам в Страсбург за да променят закнодателството“, каза тя за LiveBiz.

Горното е цитат от думите на адвокат Маврова, публикувани ето тук



Ще стискам палци да е била искрена и да има резултат от усилията и скоро. Междувременно, ще издиря телефона и и ще помоля за среща с нея. После пак ще пиша.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.