Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:46 22.09.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Моите предложения за промяна в Наредбата занови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано17.12.13 22:12



Won, не зная ти как се чувстваш, обаче аз тотално се обърках.

1. Според Топлофикация и всички топлинни счетоводители с които съм говорила, така наречените топлинни разпределители са предназначени и могат да мерят само и единствено в относителни единици.

2. Според експертното мнение на проф. Калоянов, с когото се консултираха общинските съветници в СОС, не е изобретен толкова малък топломер, който да може да бъде закачен на всеки отделен радиатор в жилището. Можело само на входа на апартамента да бъде монтиран такъв, при хоризонтална разводка. И на мен не ми звучи правдоподобно, но професорът го твърди отговорно.

3. Според теб и един юрист има стандарт, според който топлинен разпределител може да бъде конфигуриран така че да измерва отдадената топлинна енергия от един радиатор.

4. Според един икономист, когото много уважавам, достатъчно е да се задължи Топлофикация да спазва температурния график, заложен от проектанта на сградната инсталация, и да се спазват разпоредбите на сегашната Наредба 16-334, и това би гарантирало поддържането на баланса между произдводство и потребление, което на свой ред щяло да доведе до нормални сметки за ползващите и почти нулеви за неползващите.

Където и да е истината, пак ще опрем до корумпираната съдебна система. Какъвто и да е закона и съответните наредби за прилагането му, или както сме свикнали противоречащи нему, докато съдиите правораздават в полза на държавните монополи, правата на потребителите пак ще са накърнени отвсякъде.





Тема Re: Моите предложения за промяна в Наредбата занови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано17.12.13 22:33



Да не забравя да докладвам по повод плащането на сметки. Вчера, видях че една част от фактурите, които съм платила чрез платежно нареждане, преди доста време, вече са погасени като задължения. Тоест, вече могат да се плащат конкретни фактури независимо от периода в който е възникнало задължението. Един вид, още преди да са влезли в сила новите Общи условия, Топлофикация е променила софтуеъра си и приема плащания по конкретни фактури, които не се отнасят към най-старото задължение на потребителите. Досега, Общите им условия бяха в конфликт със ЗЗД но вече няма такъв проблем. Бележат втора крачка напред откакто се занимавам с това. Дано скоро да се радваме на следващите крачки!



Тема Re: Моите предложения за промяна в Наредбата занови [re: Gemilla]  
Автор Blake (ветеран)
Публикувано21.03.14 14:44



2. Според експертното мнение на проф. Калоянов, с когото се консултираха общинските съветници в СОС, не е изобретен толкова малък топломер, който да може да бъде закачен на всеки отделен радиатор в жилището. Можело само на входа на апартамента да бъде монтиран такъв, при хоризонтална разводка. И на мен не ми звучи правдоподобно, но професорът го твърди отговорно.

Дори и да е изобретен, цената от 300-500 лева на радиатор/топломер едва ли ще те зарадва особено много. Щото толкова струват тези, големите, дето се поставят при хоризонтална разводка. Малките предполагам ще са бая по-скъпи...



Тема Re: Моите предложения за промяна в Наредбата занови [re: Blake]  
Автор won (cool)
Публикувано29.03.14 13:05



Не знам кога е спрял да чете техническа литература тоя професор или кой му плаща, за да разпространява такива небивалици, ама ето един сайт на производител на такива уреди ( и не е само тази фирма):



Giusto 100R
New generation of Heat Cost Allocator, to apply on each radiator for the detection of thermal units of consumption in builiding with vertical distribution of heat. It allows counting of individual consumption, resulting in a quantification of the real heat consumption and, consequently, expenditure. The consumption data are read by radio from the outside on the space and processed by the service center to perform the counting of individual costs. Product designed and made in Italy.

EN834 certification HKVo ID. A1.01.2009

CE certification with Expert Opinion ID 0051.



Обърни внимание, че става дума за вртикални инсталации (of thermal units of consumption in builiding with vertical distribution of heat) и за стандарт ЕN834 за heat cost allocators - истински разходомер, работещи за тебе - ако си ги монтирал на радиаторите си и ако законодателството на страната го е приела за единствен търговски уред!
И що ли тез уредчета ще имат вече 5-то поколение? Може би, щото не служат за нищо и няма пазар за тях. Дали?

Не ща да съм балъка дето вярва на такива като професора, ама вие вярвайте!
Цяла цивилизована Европа го знае и го прилага, само на нас могат да ни го врътнат тоя номер! Законово!
Не можело ли, нямало техническа възможност?! Май не пускат кокала! Пък и има балъци да им плащат далаверата!
Ааа и там (из Европата) доставчика на топлинна енергия купува от производителя енергия и отговаря за цялата инсталация и отчета на уредите в сградата -т.е. за ефективността на инсталацията, отчета на топломера в абонатната и на индивидуалните уреди в сградата. А у нас разделението на дейностите е следното- "казана", трасетата, сградната инсталация и абонатната са на "Топлофикация" (производителя), а индивидуалбните уреди - се монтират и отчитат от "фирма за топлинно счетоводство". Фактури издава към клиентите - САМО "Топлофикация".
Айде бе! Много дълга им става веригата дето си я самоконтролират и самоотчитат от "Топлофикация". Аз виждам и в това проблем!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 29.03.14 13:53.



Тема Re: Моите предложения за промяна в Наредбата занови [re: won]  
Автор bb_bb (непознат )
Публикувано04.04.14 11:11



Всеки топломер, за да мери реално топлинна енергия, трябва да измери две неща:
1. Дебит на топлоностителя
2. Разлика в температурите на входа и изхода.

Heat Cost Allocator е точно Allocator, не Meter



Тема Re: Моите предложения за промяна в Наредбата занови [re: bb_bb]  
Автор won (cool)
Публикувано04.04.14 13:36



И ако вземеш да ни обясниш и как точно си ги ползват тези разходомери из Европата и защо тая работа не се случва така у нас, ще съм много благодарна.
Така ли там една фирма отчита тях, а друга отчита топломера в абонатната?
И аджеба, кой ли им е търговският уред?

Чакам отговор от една държава институция по въпроса и ще го копирам тука, когато го получа.

Аз сега чета това на страницата на ДКЕВР! Нормативна база/ Решения/2014г.


Решение на ДКЕВР № ОУ-02 от 03.02.2014 г.относно одобряване „Общи условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди от „Топлофикация София” ЕАД на клиенти в гр. София”, част от Приложение № 13 към лицензия № Л-033-05/15.11.2000 г., издадена на “Топлофикация София” ЕАД, за дейността пренос на топлинна енергия. - 564.6KB PDF документ

Обаче новите "Общи условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди" си заслужават нова тема!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Тема Re: Моите предложения за промяна в Наредбата занови [re: won]  
Автор bb_bb (непознат )
Публикувано04.04.14 18:17



Не обичам да ми се карат. Не работя в Топлофикация и/или във фирма за топлинно счетоводство и не ги защитавам. Не съм особено щастлив от сметките си в къщи.

Предполагам, че Топлофикация не лъже в количествата енергия, които подава към абонатните - не си представям как технически може да стане това без да се разбере. Не съм специалист в топлотехниката, имам обща представа от следването си. С това уточнение, смятам, че основните проблеми в отчитането на топлото са:

1. Определянето на процента за "сградна инсталация" - би трябвало да е индивидуален за всяка сграда, базиран на изчисления;
2. Кражбите между съседите и манипулациите на индивидуалните уреди (които са същите като принцип на действие като този италиански от линка). На същата страница пише:

The heat cost allocators are made according to standard EN 834, which clarifies that units of measurement of heat cost allocators are proportional to the energy emitted by the radiators, under specific conditions, but it does not measure directly the energy. Therefore, the unit is dimensionless "... .."

The equity in the cost allocation is ensured by the fact that all installed Heat Cost Allocators are of the same brand and model (hence high measurement repeatability) and mounted with the identical rules, according to EN 834 standard (position, parameters, etc).


3. Определянето на разхода за затопляне на вода. Доколкото знам, няма отделен топломер за топлообменника за подгряване на вода, и този разход се изчислява индиректно - по количеството на водата и общи данни за входната и изходната температура. Това определено внася изкривяване в разпределението на разхода, но отново не мисля, че дава незаслужен доход на Топлофикация.

Ако трябва да съм честен, не ми пука кой отчита единия, и кой другия уред, стига да не лъже.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.