Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:13 21.06.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Аааа пиле, не така :)нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано18.08.13 06:31



Пиле спри малко. По-специално частта с опрощаването на дълговете, или да съм по-точен едни два члена от ЗЗД. Мен това ме спаси. Мда, безотговорниците не плащат - съгласен. Ама редом с тях и други не плащат. Примерно хората с ниски доходи. Ще кажеш да си сменят работата и ще си права, но не всеки е с акъла как, а и това много зависи достъп до какви неща през годините е имал. Пример - аз от късно тийн съм в досег с ИТ, по времето когато много хора не знаеха какво е дискета и ето на днес съм програмист с опит, във време когато всяко дете знае че в ИТ има хляб. Днес много деца са с достъп до много неща, но едно време не беше баш така и точно тези деца са едни от хората които се възползват от ЗЗД поради ниски доходи. Е... който има акъла да чете ЗЗД разбира се, или поне акъла и малко пари за адвокат. Щото много хора решават да проявят кокошкарски тарикатлък, заобикаляйки адвокатите, мислейки че ще имат успех и финишират дон-кихотски в мелницата на Ястребец 2.

Та освен тези хора има и други хора - финно прецаканите. Казвам "финно" щото ако е грубо ще са реагирали навреме. Сега аз семейните ми драми на родителите няма да ти разправям, но резултата е че наследих 16700лв приблизително задължения. Нямах идея какво да правя, бях в небрано лозе и цялата рода ми вика "ми плащай". Сопри са малко - я си бех редови платец на скромните 28 години и все още бях с не-особено добра заплата, а пък за момата дето сега ми е жена - да не говорим. Тия от топлото много ясно се възползват че ние млади пилета и ни казаха да си плащаме, леко намекната че инак ще ни погнат. И ти ко рече? Да си плащам викаш? Е да, в началото нямах избор, нямах идеи. Нямах и пари. Нямах и подкрепа. Случайно един ден аз дето не се оплаквам иначе ама разказах на един бест-френд дето се знаем от училище. И той "ми що не идеш при баща ми, той с това се занимава". И така се почна. С него на Ястребец 2 никой копче не ми каза, а и аз не съм казал копче щото само той говори. Дори до дело не стигнах. Първо отлюспихме задълженията към стария собственик, майка ми, дето от години не живее в БГ. Споменахме че дори да има дело ще си се позовем на ЗЗД, минаха повече от 3г, аз успешно продадох жилището и вече не само Топлото, но и никой не ме интересува, щото тук където съм сега, такова няма. Не е перфектно разбира се, но поне не се занимавам да мисля дребните проблеми.

Съгласен съм че безотговорниците не плащат, но плийз мила не слагай всички под един знаменател, щото не сме. В БГ си плащах всичко и какво получих - нищо. Всички се въртяхме на чеверме "БГ Потребител" в менюто на институциите.

И освен това аз може да не съм спец и не искам да бъда защото не ми е работа, но съм разговарял със спецове и ич не е правилно ценообразуването на топлото. И им вярвам. И въпроса опира до много слаби места почвайки от мрежата на топлопренасянето и др, които изобщо не ме вълнуват, защото като краен потребител-редови платец, аз - АЗ - плащайки за услуга с МОИТЕ пари, които съм изкарал с МОЯ труд, според договореностите на НАШИЯ договор, очаквам и ответната страна да си спази задълженията доставяйки ми стока/услуга според условията на договора. Когато обаче аз нямам избор (изпървом като наследих имота, за да се откажа от топлото, имаше постановка че първо трябва да си го платя, а и при продажба знаеш си е екстра), и когато единствената възможност е манипулирана на високо ниво, то тогава какво правим? Питам аз и отговор не искам. Те са в правото си да се оплакват и да искат да се компенсират с разни технически проблеми и да одират народа значи. Мен обаче това не ме вълнува, и не смятам че е редно да им плащам за техните проблеми. Когато влезнеш в магазина и нямаш пари за хляб пича ще ти каже "Оправяй се моме". И аз така - да си оправят бъкиите. А да не говорим какво се случва с капитала им, какво се случва с внесеното от мен през годините в пенсионните фондове в БГ и какво се случва с други неща... И тук не е перфектно. Но не се боря с ежедневните малки неща. Това е разликата, не ме разбирай грешно.

Много се разписах. Ма щот те обичам ти знаеш от клуба на недвижимите имоти.

И така. Няма така да казваш. Че ще видиш коте овце пази ли





Тема Ти още ли си тук? И жива? :)нови [re: won]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано18.08.13 06:38



Привет Won,

Днес след много време не-влизане тук, реших да погледна какви теми има и... виждам пак твоята! Искрено се учудвам че след 1г 8м от първия ти пост, ти още си тук и очевидно все още се блъскаш.

Нямам представа защо упорстваш така, при положение че ти казах че с адвокат става много бързо.

Радвам ти се защото такива като теб няма много. И все пак времето и нервите са си твои.

Успех някога (ако изобщо някой постигне)



Тема Re: е знам какво стана с одита на Сметната палатанови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано20.09.13 20:31



Здрасти, won!

Видя ли доклада на сметната палата?



Тема Re: е знам какво стана с одита на Сметната палатанови [re: Gemilla]  
Автор won (cool)
Публикувано29.09.13 22:53



Къде? Дай линк, моля!
Нещо поизпуснах темата!



Гледам на сайта на софийската "Топлофикация" (toplo.bg) от доста време не е активна он-лайн "Проверка на сметка", а е нужна тая информация, защото там има номерата на фактури - главница и лихва за съответния месец.
Това е важно ако се плаща стара сметка или се плаща по банков път!
И да се види кога изискват плащането на дяловото разпределение (трябва да си е в месеца, когато е издадена фактура на "Топлофикация" за него, т.е. след отчитане на конкретен отоплителен сезон!)
Абе въобще важно си е да е коректна счетоводството на "Топлофикация"!
(Тия дето името им е "фирма за топлинно счетоводство" не издават счетоводни документи към нас - по закон не им е задължението това! Те не го и правят - изпращат ни само "Информация/справка" след отчета на уредите.)

Дано като възстановят тази опция за "Проверка на сметка" да има и версия за печат! За наше (клиентско) улеснение! Ако това е важно за тази фирма...

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Тема Re: е знам какво стана с одита на Сметната палатанови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано29.09.13 23:12



Ето сайта на Сметната палата:



Не съм чела файла Одитен доклад за извършен одит на дейността на „Топлофикация София” ЕАД за периода от 01.01.2007 г. до 30.04.2013 г., но утре ще намеря време да го прочета!
И този:
Одитен доклад за извършен одит на контрола, упражняван от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма по отношение на дяловото разпределение на топлинна енергия за периода от 01.01.2007 г. до 30.04.2013 г. в МИЕТ

(Утре ще чета с интерес.)
...

Дали усещат спецовете от ДКЕВР, Сметната палата и някоя потребителска организация, че има проблем с коректността на сметките , след като "Топлофикация" си отчита търговския уред (топломер) в абонатната станция, а нас ни забавляват разни фирми, дето отчитат уредите, които са в апартаментите (не казвам топломерите защото по закон не са такива)!? (Няма значение дали е радиоотчитане, щом не се изготвя фактурата за отчетения месец по тези данни, а отново е по прогнозни данни.)

А счетоводният документ към нас го издава "Топлофикация"...

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 29.09.13 23:17.



Тема Re: е знам какво стана с одита на Сметната палатанови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано29.09.13 23:45



Главна новина е от 20-ти т.м на сайта на Сметната палата

. Ще се разочароваш, предупреждавам.

За плащането по банков път: Аз им превеждах по банков път суми за конкретни фактури с които съм съгласна и досега тези плащания не се отразяваха в информацията за задължения на сайта на Топлофикация. Все едно изобщо не са ги получили. Начисляваха си и лихви върху фактурите, които съм упоменала в платежното че плащам. Сега чакам да видя с новия софтуеър дали ще ми отразят тези плащания, когато информацията стане достъпна за потребителите. Аз очаквах че ще отнесат тези суми към най-старите ми задължения и после ще се разправяме в съда, но те ме надхитриха и се престориха че не са ги получили.

За издаването на коректни фактури не се надявам да стане скоро. Нали твърдят официално, че не са доставчик на услугата, а само на съобщението за фактура. Не е известен доставчика на услугата та да може да му искаме коректни фактури. Но пък, от друга страна, нали същото е и при Софийска вода, само дето при тях изравняването става на всеки 3 месеца, а не веднъж годишно.

Както и да е, това дето сега го мислят със задължителни равни 6 вноски за отопление и равни 12 за топла вода съвсем не върви в посоката която ти очакваш.

Аз лично се надявам да доживея момент, в който всички масово започнат да се отказват от услугата, та да фалират най-накрая тия престъпници.



Тема Re: Отчитанетонови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано30.09.13 00:07



Проблемът, за съжаление, не е само в отчитането. По-лошото е че продават енергия за която нямат клиенти. Тоест, преструват се че доставят до блока енергия която всички уреди в него да работят на максимална мощност пак няма да могат да потребят за един сезон. Това обаче е твърде сложно за неспециалисти да проумеят и лъжата им минава без проблем.



Тема Re: е знам какво стана с одита на Сметната палатанови [re: Gemilla]  
Автор won (cool)
Публикувано01.10.13 18:59



Даа!
Самото заглавие на трите доклада съдържа един доста обезпокоителен и дълъг период от време Одитен доклад... за периода от 01.01.2007 г. до 30.04.2013 г.!

На коя друга фирма, действаща в България, е осигурен такъв идеален бизнес климат - направо идеален микроклимат, и не е притеснявана с изисквания за качество на услугите, изрядни методики на отчитане на доставките, изисквания за енергийна ефективност, добра търговска практика, спазване на Закона за счетовосдството?!
Сметна палата, ДКЕВР, МИЕТ, Софийска община да са контролоирали дейността им? А дано, ама надали!
Странно как Софийска община прие да е собственик на 'Топлофикация" без с всякави проверки и изисквания!
А измислени сметки плащат и държавни учреждения - демек пак ние!
И ние плащаме и не знаем какво плащаме!
Ще се спра по-подробно на няколко точки от този доклад Одитен доклад за извършен одит на дейността на „Топлофикация София” ЕАД за периода от 01.01.2007 г. до 30.04.2013 г.

Не съм счетоводител, правист или някакъв експерт, ама не е зле да поискаме тълкуването на някои елементи от докладите от такива експерти!
Призовавам всички заинтересовани да задават въпросите си на тях и ако има ценно експертно мнение или предложение, или решение да сподели тук!



Аз мисля да се обърна към няколко потребителски организации да ги питам за мнението им по тези доклади и какво ще предприемат те след тях!Може би едно от следните действия:
- Предложения за законодателни промени в Закона за енергетиката и Наредбата, по която действа "Топлофикация"
- подготвяне на колективе съдебен иск срещу софийската топлофикация
- Някаво мнение на техни експерти, изказано в някоя медия?
Стига медиен комфорт за тези монополисти!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 01.10.13 20:23.



Тема Re: е знам какво стана с одита на Сметната палатанови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано01.10.13 19:31



Одитен доклад за извършен одит на дейността на „Топлофикация София” ЕАД за периода от 01.01.2007 г. до 30.04.2013 г.
Част трета КОНСТАТАЦИИ
IV. Взаимоотношения на „Топлофикация София” ЕАД с потребители на топлинна енергия (стр.75)
1. Отчитане, разпределение, остойностяване и фактуриране на доставената топлинна енергия и софтуерно отразяване на задълженията и плащанията по тях от клиентите на дружеството – преди и след изравнителните сметки (месечно и годишно отчитане) (стр.77-95)

цитирам подточки ж) и з) на тази точка (стр.78) :
ж) Във връзка с обработката, разпределението, остойностяването и фактурирането на доставената топлинна енергия, предстои внедряването на нова информационна система, създадена в изпълнение на обществена поръчка с външен изпълнител. В новата информационна система се запазват прилаганите правила за обмен на данни с ТР, ФДР, търговските банки и социалните центрове. Предвиден е тримесечен тестови период с паралелни обработки, с цел минимизиране на риска от загуба на база данни и информация за абонатите на дружеството.

Следният текст ми избоде очите и за него ще търся разяснение от някой експерт в потребителска организация или в общината, или от одиторите на Сметната палата! (Направете го и ВИЕ, ако цените парите си!)


з) Идентифицирана е слабост, свързана с липсата на утвърдена писмена процедура за реда, начина, сроковете и отговорностите при необходимост от промяна на прилаганите алгоритъм и параметри (в специализирания софтуер), отнасящи се до обработката, разпределението, остойностяването и фактурирането на доставената топлинна енергия на абонатите на дружеството.

Интересно тази "слабост", дето била "идентифицирана"- на нас, клиентите- колко ни струва?!
Щото изравнителната сметка се плаща с най-старата неплатена сметка явно по нечие устно нареждане, а не записано в нормативен акт - в закон, наредба. То и няма начин как да е записано в нормативен акт, щото противоречи на Закона за счетоводството - и по-точно: Чл. 2. Предприятията осъществяват счетоводното записване на стопанските операции в хронологичен ред, съответстващ на извършването им.
Демек изравнителна сметка не може да е изискуема първа за плащане, ако не са платени задълженията за месеците преди изготвянето й, т.е. да се спазва хронологичния ред на възникване на задължението.

Пък и софтуера на "Топлофикация" обработва входящите данни от сградните инсталации, прогнозни данни, задължения по партидите и т.н... а данните могат и да се манипулират, да се трият, преместват и т.н. - пак с устно нареждане (щото външен контрол и процедура няма).
И кого ли е облагодетелствала тази "слабост" през периода 2007-2013 година, защото става дума за завъртане на голееми пари в "Топлофикация"!

Лично аз бих искала подробности по този казус и да бяха го разнищили експертите на Сметната палата, щото май работата трябваше да стигне до намеса на Икономическа полиция (според мен)! Другите проблеми с "Топлофикация" ние си ги знаем - добре че ги описаха в ТРИ доклада, чак сега!
Интересно в общината какви изводи ще направят, че и действия в наша полза дано видим!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 01.10.13 20:27.



Тема Честито, won!нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано02.10.13 20:48



Бързам да ти честитя победата! Обновените данни на сайта на Топлофикация за проверка на сметка от днес са достъпни за потребителите. Изравнителните суми, които са начислявани на потребителите в края на сезона вече са изнесени като отделни фактури, с датата на която са възникнали. Не става ясно в случаите на кредитно известие, от коя сума се приспадат, но все пак ... има крачка в правилна посока!



Моите платени фактури, обаче, все още не са отразени като такива. От утре ще им звъня, за да чуя с какво ще се оправдаят и ще докладвам.

Поздравления за теб!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.