Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:04 22.09.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано23.03.13 13:42



И забележете фирмата за топлинно счетоводство не изготвя фактури (законни счетоводни документи) към нас - въобще не и е задължение! Аджеба на кого служи тя? На нас или на "Топлофикация"?

Нямаме фактура за дялово разпределение, защото фирмите за топлинно счетоводство получават парите за услугата си от Топлофикация, а не от нас потребителите. Би следвало да имате, обаче, фактура само за уредите, които сте закупили от тях и монтажа им.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: Gemilla]  
Автор won (cool)
Публикувано25.03.13 21:53



Ами този договор, екземпляр от който имам, е от 2009 година. Пише, че валидността му е две години - явно в момента действа друг.

Потърсих "Гугъл" какво знае за системата Хайцтек, та ето в този документ

има интересни неща.

Документът представлява бланка за анекс, който се сключва между фирма за дялово разпределение и етажна собственост.

РАЗДЕЛ І
Предмет на договора

Да отпаднат от договора думите “съгласно системата” :
“SIREC”, предлагана от “Електрон Комерс - ООД”
“SIEMENS”, предлагана от “Сименс-Елвеко – България”
“Хайцтек”, предлагана от “Техем-Сървисис – ЕООД”
“BRUNATA”, предлагана от “Бруната-България – ООД”

РАЗДЕЛ ІІ
“Общи условия”

Да отпадне от текста на договора “индивидуалното потребление на топлинна енергия се установява посредством системата ...................................................................................................................
(посочените в раздел І-ви)


по нататък в договора се описва как ще се извършва изготвянето на сметките по системата за дялово разпределение, а не след отчитане на уредчетата по отоплителните тела.


Та значи, изброените по горе системи са си фирмените системи за боравене и отчет на уредчетата, вероятно фирмите-майки притежават лиценз за тая дейност (за "Техем" вероятно "Техем" (Германия) - там сигурно си я ползват тая система за отчитане и не са й прикрепили някави "дялови разпрделения" и други стъкмистики.)


Все пак това си е мое мнение, би трябвало да питаме някоя от изброениете фирми да вземе да ни го изясни тоя казус.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 25.03.13 22:09.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: Gemilla]  
Автор won (cool)
Публикувано25.03.13 22:02



Ами тогава как разбираш това:
2.1.Изготвянето на общата и индивидуалните сметки на потребителите

Като ги изготвя не ги представя на нас във вид на законен счетоводен документ, а под формата на справки (информация). Фактури издава към нас само "Топлофикация" (не и за изравнителната сметка).

Според мен тези фирми за топлинно счетоводство са само параван, че уж нещо отчитали в домакинството ни. Може би отчитат...ама в Германия, или в Дания, или другаде, където са коректни с потребителите си.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 25.03.13 22:05.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано26.03.13 18:14



Аха, тази бланка Анекс е нещо доста старо. Било е валидно между 2004 и 2006 година. Виж тази точка: Чл. 3.3 Изпълнителят разпределя потребената топлинна енергия между потребителите в сградата по правилата на Наредба №2. за топлоснабдяване.

Твоят договор от 2009-та, обаче, е по-интересно как така съдържа фиксиран % за сградна инсталация. Зная че до определен момент е било възможно да се гласува такъв на Общо събрание, но през 2009 не би трябвало да е било валидно това. Тогава вече е била в сила Наредба 16-334.

Според служител на нашия топлинен счетоводител, от 2007-ма е незаконно да се подписва договор за дялово разпределение между топлинен счетоводител и ЕС. Били валидни само Общите условия и договорите между тях и Топлофикация. ИСТА пък продължават да подписват такива договори за дялово разпределение и с днешна дата. Даже вече имат отделен договор за ежемесечно отчитане. Законът един, ама практиките различни.





Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: Gemilla]  
Автор won (cool)
Публикувано26.03.13 19:36



Ами аз не твардя, че тези 15% са за "сградна инсталация" - ти го каза.
Доколкото знам няма такава възможност да се договаря между клиентите и ТД - това си се изчислява по някави дълги и сложни формули и при всички случаи участва проектната топлинна мощност на сградата (т.е. данни от 80-те години на миналият век за панелките).

П.П. Ще питам в "Бруната" какво представлява тяхната система.
Ти, ако искаш, питай "Техем" за системата "Хайцтех" , или друга фирма от изброените по-горе.
Иинтересно що ли е изписано наименованието ("Хайцтех") на кирилица, а не на немски? Може пък да си е някакво местно менте "система за отчитане", която няма нищо общо с оригината фирма и търговската и практики (както има у нас менететата-лекарства на известни фирми).



Ама ще питам и ще пиша тук какво съм разбрала, щото засега само си предполагам.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 26.03.13 19:40.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано26.03.13 19:43



Ами тогава как разбираш това:
2.1.Изготвянето на общата и индивидуалните сметки на потребителите


Моето разбиране за процеса е следното:
1. Топлиннен счетоводител изпраща данните за прогнозните дялове за отопление и прогнозните кубици за подгряване на вода към съответния Топлорайон. Там където хората си плащат такса за ежемесечно отчитане, дяловете са окончателни, а не прогнозни. И в двата случая имаме дялово разпределение.
2. Топлорайонът изготвя съобщенията към фактура на частните потребители и фактурите на фирмите. Под изготвяне разбирам отнасянето на съответните данни за дялове към реално отчетеното потребление в киловатчасове от техника в АС.
3. а) Топлорайонът изпраща или ъплоудва (не знам как точно е организирано) под формата на файлове данните към Тип Топ куриер, които на свой ред отпечатват и дистрибутират така наречените сметки до пощенските кутии на потребителите, които не са юридически лица.
3. б) За юридически лица, Топлорайонът изготвя "фактура", а не "съобщение към фактура" разпечатва само лицевата страница и го доставя срещу подпис на адреса.

Странен процес, плаче за оптимизация отвсякъде, няма спор. Не разбирам нито икономическата, нито юридическата обосновка зад които е заложен.

Иначе, общата сметка не е изравнителната сметка, а онази която всеки месец се изпраща до упълномощеното лице или домоуправителя.
Няма логика да очакваме отделна фактура за изравнителната сметка, защото чрез нея не се фактурира енергия/потребление на Клиента, а само се преразпределя вече фактурираното потребление между отделните потребители. Затова ни го отбелязват като "корекция" в съобщенията. Ако бяхме индивидуални клиенти на услугата "топлоснабдяване" и получавахме истински фактури от Топлофикация, щяхме да искаме кредитно или дебитно известие за тези корекции. Сега не сме в това положение. Топлофикация си фактурира показанията на топломера, които се засичат от техника и се считат за реално и окончателно потребление на Клиента Етажна собственост и изобщо не я интересува как отделните апартаменти ще си разпределят сумите по тези фактури.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано26.03.13 20:11



Ами аз не твардя, че тези 15% са за "сградна инсталация" - ти го каза.
Доколкото знам няма такава възможност да се договаря между клиентите и ТД - това си се изчислява по някави дълги и сложни формули и при всички случаи участва проектната топлинна мощност на сградата (т.е. данни от 80-те години на миналият век за панелките).


Формулата е проста, има само умножение и деление в нея, но не я спазват. Трбява само да знаеш, че средната изчислителна температура за София е "-16" градуса. Вече питах защо не я прилагат, а ползват произволен % за всеки сезон, ама не ми отговарят. Там където отговарят, просто я цитират и твърдят че я спазват, макар да е очевидно че не я прилагат. Затова се чудех дали определени топлинни счетоводители не си връзват гащите с договори като този вашия, въпреки че уж няма такава опция. Имаше в наредбата някаква подобна уговорка, която може да се тълкува различно. Ще я открия и пак ще пиша.

А ти що се зарови в системата Хайцтех? Каквато и да е, тя мери само относително потребление, знаеш. Каквото за вашия апартамент, такова и за останалите. Менте или не, все тая, щом не мери в киловатчасове.

P.S.
Ето за тази уговорка писах по-горе:
Изключения от зависимостта по т. 6.1.1 се допускат в случаите на налични изчисления на инсталираната мощност на сградната инсталация, изготвени от правоспособно лице, и/или лицето по чл. 139б ЗЕ.

Редактирано от Gemilla на 26.03.13 20:42.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано26.03.13 22:04



по нататък в договора се описва как ще се извършва изготвянето на сметките по системата за дялово разпределение, а не след отчитане на уредчетата по отоплителните тела.

Моето разбиране е, че чрез отчитането на уредчетата се извършва именно дяловото разпределение. Единствената известна на мен алтернатива на отчитане чрез дялово разпределение е разпределението на база отопляема кубатура и се прилага там където няма техническа възможност за първото. Тоест ползваш или не отопление, плащаш колкото съседа, с когото имате еднакви по размер апартаменти.

Пък тези "системи" в изброения списък явно се различават заради устройството им и софтуера за акумулиране на данните от тях. Нали имало такива с изпарителна ампула, други със сменяеми батерии, трети незнам-какви-още. Всичките не са истински топломери, защото не били изобретени топломери за толкова малки отоплителни тела.



Тема Re: Абе доста са неизвестните тактики на ТДнови [re: Gemilla]  
Автор won (cool)
Публикувано30.03.13 17:25



Няма логика да очакваме отделна фактура за изравнителната сметка, защото чрез нея не се фактурира енергия/потребление на Клиента, а само се преразпределя вече фактурираното потребление между отделните потребители. Затова ни го отбелязват като "корекция" в съобщенията.
Обаче като не се фиксира изравнителната сметка и кога е изготвена , и после "така им се получава", че даже изтеглят плащането на същата към първата неплатена по партидата! Поредността на записванането на стопанските операции (изисквне на Закона за счетоводството), отива по дяволите!


Абе странно им е счетоводството, ами ми се ще някой външен одит да установи финасовата злоупотреба в какъв размер е.
Също и това, че сами си отчитат топломерите в абонатната ...и въобще цялата производствена верига и доставка са си техни. Външен контрол - няма на практика.

Явно и "Потребителите" са превърнати в "Клиенти" - "с малко помощ от приятел" и то по лесен, но странен (според мен) начин - с гласуваниете изменения в Закона за енергетиката от 2012г., от народните НИ представители. Няма нужда да сключва "Топлофикация" индивидуални договори - всички вече сме нейни клиенти ...и сме съгласни с всичките и условия. (докато не се откачим колективно, разбира се, от тръбата) Няма значение дали сме чели или не сме, и дали следим измененията в "Общите условия" за доставка на услугите - ние сме клиенти.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 30.03.13 17:36.



Тема Re: Сега, понеженови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано07.07.13 16:18



не знам какво стана с одита на Сметната палата за дейността на софийската "Топлофикация" и времето вече е само политика, та да дам един линк, който може и да е полезен по темата:
Под номер 15 в анкетата е ИНДИВИДУАЛНИ ДОГОВОРИ С ТОПЛОФИКАЦИИТЕ:


Та гласувайте, предлагайте идеи за промяна и подобрение! Може пък да ги чете някой тия работи, а най-добре е да ги чете и някой, който има желание да промени стуквото, което ни бърка постоянно, регламентирано и надълбоко в джоба. Пазарни механизми никави, само скъпи енергии и послушни (групови) клиенти, демек крепостни. Засега!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 07.07.13 16:19.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.