Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:53 20.06.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор won (cool)
Публикувано04.03.13 15:23



Ще се опитам да ти кажа и моите изводи за слабостта на системата, но ще започна отзад-напред с темите, които си поставила:
Първо: за 3 -годишната давност на сметките. Ако "Топлофикация" е била много загрижена за събираемостта - да си е завела съдебните дела по-рано, преди изтичане на тоя срок! Да са си направили сметката, както всяка стабилна фирма, а и да са коректни пред изрядните си клиенти.

Второ: Такаса "сградна инсталация" трябва да се изчислява само на база брой топлоотдаващи тръби, които преминават в жилището. Тя трябва да е фиксирана сума - сигурно топлотехник може да я сметне, но не е направено досега в никой закон или наредба.
Ако няма отоплителни тела, има отказ от услуга и демонтирани отоплителни тела (това към момента не е възможно да се прави вече, съгласно действащия Закон за Енергетиката) и изолирани тръби - то не трябва да се плаща такса сградна инсталация.

Трето: Трябва да има възможност за индивидуален отказ от услугата, защото цената е висока, а и реално не плащаш само твоите си разходи и то по уред, чиито показания можеш да видиш.
При определяне цената на "услуги от обществен интерес" трябва да се вземе под внимание и покупателната способност на населението - пенсия, минимална заплата и въобще какъв дял има тази услуга в "малката потребителска кошница".

Четвърто: Съществува Европейска Директива 32/2006, касаеща подобряването на енергийната ефективност. Тази Директива въобще не е влязла в Закона за Енергетиката при последното му изменение!
Та според нея, измервателните уреди, по които се отчита потрблението трябва да са при крайният потребител - т.е. при физическото или юридическото лице, което е потребител на да дения вид енергия!
Някъде в Европа са забелязали, че човек пести, ако вижда показанията за потребеното от него и знае цената, на която ще го плати.

5. Аз съм "ЗА" топлинните разпределители и водомерите в жилищата да са с дистанционно отчитане, но и топломерът в абонтната (който е единственият търговски уред в сградната инсталация) да бъде с такова отчитане. Да се отчитат, записват и архивират показанията в цялата сградна инсталация ежемесечно и да се изготвят сметките и фактурите по реално отчетени резултати, а не по прогнозни. Това би трябвало да им е задължение, а не да ни оскъпява сметките. 12 месеца - 12 фактури, без изравнителни сметки и п...


6. Та системата за отчитане не е читава, но е законна...засега!
Имаме си "Дялово разпределение", прогнозните сметки ти се определят като дял от общият отопляем обем. Ето ти определението за този термин: (ЗЕ , раздел "Допълнителни разпоредби")
34. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) "Общ отопляем обем на сградата" е сумата от обемите на имотите на клиентите и обемите на помещенията от общите части на сградата - етажна собственост, предвидени за отопление по проект.
По проект! Това е топлинната инсталация на сградата, както е била изчертана през 80-те, когато е строена панелката, например!
От тогава, някъде има изолация, някъде има свалени радиатори в общи части или в жилища, и т.н.
7. Докато търговският уред е в абонатната станция, а не при крайните клиенти, "Топлофикация" няма сметка да минимизира технолиогичните загуби, да подобри качеството на доставките, да оптимизира топлоподаването в конкретната сграда, да хване кражбите!
Това е!

П.П. Да си забелязала, че нямаш фактура за изравнителните сметки (13 фактура, след отоплителния сезон)?
Понякога сумите за изравнителните сметки са много големи, а като няма издадена фактура, не става ясно откога са дължими сумите, давност, лихви... Защо "Топлофикация София" изисква те да се заплащат с най-старата неплатена сметка по партидата, а не според поредността на възникване на задължението? ...
Подвъпросът ми е (на него би трябвало да отговорят от счетоводният одит на общината): как са събирани тези суми от "Топлофикация София" от 2007 досега, как са заприходявани и къде са парите?
...
Честно, надявам се Сметната палата да установи това и да ни обясни и на нас резултата от проверката, щото от Общината мълчат.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от won на 04.03.13 16:02.</EM></FONT></P>

Редактирано от won на 04.03.13 16:07.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано07.03.13 19:52



Днес е още един хубав ден за мен!
Моят герой е кметът на София - г-жа Фандъкова!
Дружеството е длъжно да си търси своите задължения по закон. Затова, наред с финансовия одит на цялото дружество за 2012 година, разширих проверката назад в годините и поисках компетентната намеса на Икономическа полиция и Прокуратурата да установят виновните лица и ръководства, каза Фандъкова.
Това са суми, които години наред не са събирани, обясни още кметът. Тя каза, че е разширила срока на финансовия одит, като работата на дружеството ще се проверява и назад в годините.

Текстът е копнат от тук:



Само така се защитават права на потребители!
Сигнали до Прокуратурата, проверки и наказателни дела (когато има основания за това)!
Така се действа и с фирми-монополисти - с дела по НК!
Ама това е за адвокати и ищци "с топки" (независимо от пола)!

Много добре го направи г-жа Фандъкова, че после да не я обвини някой, че прикрива нередностите в "Топлофикация"!
Но какво ли е правил финансовият одит на общината дълги години? Би трябвало да му направи впечатление, че "Топлофикация" не е много настоятелна да си събира вземанията ? Що ли?!
Може би, щото фирмата нищо не губи - какво като някоя баба си загуби гарсониерката само заради такса "сградна инсталация" (дори и при свлени отоплителни тела в жилището), нали е законно!

Освен това неиздаването на фактура за 13-та изравнителна сметка, как са записани сумите в счетоводния софтуер на дружеството, как са събирани, отчитани... абе дано я хванат тая "тънка червена линия"!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 07.03.13 20:01.



Тема Re: системата за отчитане принципно е читаванови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано10.03.13 16:13



Здравейте, Уникална!

Любопитно ми е дали имате представа колко енергия в киловатчасове е необходима за подгряването на 1 кубик вода във Вашата абонатна станция? Имате ли идея колко лева струва подгряването на 1 кубик вода от Топлофикация и колко енергия бихте използвали за същото, ако ползвате електрически бойлер?

И още, понеже споменавате, че очаквате Топлофикация да покрива загубите от несъбраните „задължения на некоректните платци” като ги разпределя върху коректните платци се чудех как си го представяте че ще го направят чисто технически? Ще им се наложи да нарушат законовата рамка или как? Как ще направят така че количеството фактурирана енергия да надхвърля количеството доставена?



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано19.03.13 22:19



Здрасти, won!

Видя ли какво роди Фандъкова като предложения накрая?


Аз лично, не съм оптимист и за резултатите от одита на Сметната палата, като четох какво говори проф. Димитров в НС, ама дано да ме опровергаят.

Хубавото е, че хората попрогледнаха малко и вече има доста "нинджи" като теб, противно на очакванията на колегата, който по-рано в темата се подиграваше снизходително. На тази енергия залагам надежди аз напоследък.

Много се радвам, че започнаха да се появяват статии като тази: и предавания като това на Валя Ахчиева, което си беше съвсем по твоята болна тема.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: Gemilla]  
Автор won (cool)
Публикувано21.03.13 15:30



Фандъкова наистина не може да се ориентира в материята, само я забавляват някави ядрени енергетици, доценти от ТУ, вероятно и счетоводители , не знам юридическите й съветници дали също са наясно.

Дори не се сетиха да да сметнат колко топлоотдават тия вертикални щрангове, че да се сметне колко, аджеба, топлят помещенията, през които преминават (където са свалени отоплителните тела).
Не измислиха как да се фиксира такса "сградна инсталация".
Роди им акъла, че можело да има индивидуални договори само със собственици на жилища, в които има хоризонталан инсталация. Ами с вертикалните каво да се прави?
Не се сетиха, че системата е гнила, щото Топлофикация реално стопанисва цялата система на производство и доставки - т.е. е собственик и контролира абсолюно целият процес, избор на доставчици за тази услуга няма - външен контрол няма (е уж ДКЕВР и Метрологичният надзор трябва да ги контролират, но не постоянно и не с внезапни и постоянни проверки).

Европейска Директива от 32/2006 не важи за Топлофикация - тя е незаменима и услугата е колективна. Да се подписват индивидуални договори с крайни клиенти - такъв филм няма у нас, то и търговския уред мери общо потребление ( и си го отчитат и записват те, а не външна фирма).
Може европейците да си мислят, че teсhem.bg и teсhem.de имат еднакви функции в БГ и в Германия - обаче това не е така. Най-малко в Германия той е доставчик отчита, записва и фактурира индивидуално потребление.

А за счетоводството, което се води от "Топлофикация" - чакам националната Сметна палата да се произнесе, щото явно на общинският счетоводен одит не му прави впечатление.

Няма и конкуренти на "Топлофикация", които да й оспорят пазара, счетоводните и търговските практики. Няма и мощни потребителски организации.

В заключение смятам, че битка с монополист се води най-добре в съда - с наказателно дело!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 21.03.13 15:31.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано22.03.13 19:13



Днес попаднах и на текста на Европейска директива 2010/31, отнасяща се за подобряване на енергийнате характеристики на сгради.
(сега, да си кажа, че не мога да анализирам цялата директива, но поне ви приблякох вниманието)


( копирайте в Гугъл този текст Directive 2010/31/EU - EUR-Lex - Europa, за да стигнете до документа)

И това:
стр.6/23 Чл.2 Настоящата директива определя изисквания по отношение на:...
д) енергийното сертифициране на сгради или обособени части от сгради;
е) редовната инспекция на отоплителните и климатичните инсталации в сгради; и
ж) системите за независим контрол на сертификатите за енергийни характеристики и докладите от инспекциите


и това (стр. 9/23): Член 8
Технически сградни инсталации
1. С оглед на оптимизирането на потреблението на енергия на техническите сградни инсталации държавите-членки определят изисквания относно инсталациите по отношение на енергийните характеристики като цяло, правилното монтиране и подходящите оразмеряване, настройка и контрол на техническите сградни инсталации, които са монтирани в съществуващите сгради. Държавите-членки могат да прилагат тези изисквания относно инсталациите и по отношение на нови сгради.
...


И кога ли ще се случи у нас?
Общината няма и не е имала досега такъв орган, а "Топлофикация София" си е единствен доставчик на услугата топлоснабдяване и ДТВ за милионен град! Собственик е на абонатните станции, съоръженията, инфраструктурата, че и на производствените мощности!
То и държавата ни няма действащи такива сертифициращи и контролни органи, каквито са предвидени да има според цитираната директива.
Обследване и контрол на отоплителните инсталациите, както мерки и за подобряване на енергийните характеристики на старите жилищни сгради (а те са повечето в София) не се предвижда да има - поне не и в близко бъдеще. То и закони в тая посока не се предвиждат, а и в Столична община не са склонни да притесняват "Топлофикация София" ЕАД.

Чудя се дали не би трябвало да изискаме от общината да се загрижи за това как са оборудвани, в какво състояние са и доколко са ефективни съществуващите сградни инсталации и абонатни станции?
Обаче проверката да не е "по данни, предоставени от топлофикационното дружество", а от акредитирана лаборатория за такъв вид оценки. Като си сключи договор общината с такава лаборатория, таман ще й излезе на сметка - щото в София панелки бол, а и гражданите ще знаят какво им се случва със/чрез "сметките за парно".

Да вземе да попитаме всички заинтересовани общината?
Аз ще попитам. Попитайте и изисквайте и вие!


No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 22.03.13 20:24.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано22.03.13 23:13



Като спомена общината и се сетих да те питам, при вас направиха ли безплатното междинно отчитане, което Фандъкова каза че е "разпоредила" ?

Аз като го прочетох в новините и се зачудих, как така изведнъж Принципала на Топлофикация ще разпореди нещо на частни дружества, с които Топлофикация е сключила договор, без да променят договорите или пък да споменават анекси. Викам си тези сигурно ще похарчат някакви общински пари за целта, щом ще е безплатно за клиентите. Щото нали още от стенограмата стана ясно, че топлинните счетоводители охотно ще отчитат колкото пъти искаме стига да им се плаща.

Та, от Топлофикация ни залепиха на входната врата съобщение, че имаме право на междинно отчитане, но трябва да го заявим писмено в офиса на топлинния ни счетоводител. Направихме го веднага. Нито ни отчетоха, нито ни отговориха. Та се чудех, там където се е случило евентуално кой аджеба го е платил?

Вълнува ме силно този въпрос не заради друго, ами защото сега нали една от мерките дето предлага Фандъкова е да няма прогнозни данни а ежемесечни "реални" отчети. Нещо което и сега е напълно възможно стига потребителите да имат пари да си плащат за отчет всеки месец. Не разбрах тя откъде очаква да изскочат парите. Нищо не се споменава затова кой трябва да плаща за ежемесечно отчитане.



Тема А, аз очаквах друго!нови [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано23.03.13 00:36



В общия случай, съобщението към фактура съдържа данни за реално потребеното количество вода в сградата (Точка 9 на гърба "разлика старо - ново показание на водомера"). В следващата точка 10 имаме "прогнозни количества за имотите в сградата". Най-често тези 2 числа не съвпадат.

В една и съща "фактура" имаме едновременно данни за прогнозното и реално консумираното количество вода. Тук проблем с отчитането не съществува. Общия водомер е в АС и се отчита заедно с топломера от техник на съответния Топлорайон всеки месец. Ха сега познай от раз кое ни начисляват, реалното или прогнозното?

В този ред на мисли, какво очакваме да се промени ако бъде въведено дистанционно отчитане на общия топломер и водомер, които се намират в АС?
Сега, Етажната собственост може да назначи свой представител, който да присъства на този отчет заедно с техника при снемането на показанията. Топломерът помни показанията към 00:00 часа на всяко 1-во число от месеца и именно те би трябвало да се отразяват във фактурата. Е, водомерът не помни, ама и да помнеше, все тая. Даже не ми е ясно за какво изобщо го монтират, само харчат пари на вятъра.

Редактирано от Gemilla на 23.03.13 00:59.



Тема Re: А, аз очаквах друго!нови [re: Gemilla]  
Автор won (cool)
Публикувано23.03.13 11:02



Абе как не разбра и Фандъкова, че само междинни отчитания работа не вършат!
Трябва и изчисленията да са ежемесечни по отчетените данни в цялата сграда в един ден. И това да е задължение на доставчика - т.е. "Топлофикация" да си го осигури и плати (по цени "на едро" на фирмата за топлинно счетоводство), щото нали иска коректно да изготвя фактурите към клиентите си. (или не иска?

)

Обаче има и едни странни клаузи в договора между Етажната Собственот( нашият вход, "Възложител) и Техем ЕООД ("Изпълнител") в частта "Общи условия", които не са ми съвсем ясни, но мисля, че и там има нередност:
2.1.Изготвянето на общата и индивидуалните сметки на потребителите се извършва на база реално постъпилото количество топлинна енергия, отчетено и фактурирано от "Топлофикация - Изток"ЕАД ("Изток" е добавено с химикал, такава фирма няма, не и ЕАД)
2.2 Индивидуалното потребление на топлинна енергия се установява посредством системата ХАЙЦТЕХ на базата отчетените от уредите показания и дяла на разхода на топлинна енергия, свързан с топлоотдаване от главните линии на общите сградни инсталации, в съотношение 15% / 85%. ( сега да добавя нещо: процентите са изписани с химикалка, не е цитиран член от Наредба или друго)
2.3.Отчета на разходите за отопление и топла вода се извършва един път годишно.

Сега точка 2.2 аз я разбирам, че отчетеното от топломери и водомери (веднъж годишно след приключване на отоплителният сезон) е с "тежест" в окончателните сметки 15%, а "дяловото разпределение" си е с тежест 85%! И ежемесечно да е отчитането, че и пресмятането - пак ще ни оформят по това съотношение- 15/85 ! И ще си платим за това, щото даже сме го пожелали и е извънредно отчитане!
И забележете фирмата за топлинно счетоводство не изготвя фактури (законни счетоводни документи) към нас - въобще не и е задължение! Аджеба на кого служи тя? На нас или на "Топлофикация"?

За какво индивидуално отчитане на потреблението става дума и изравнителни сметки, когато някави странни формули и проектни мощности си тежат! (и още как! 85%!)

Трябва да има индивидуален отказ от услугите на "Топлофикация" и техните сателити - фирмите за топлинно счетоводство! Прекалено много неясноти и стъкмистика има в счетоводството им! Тежестта на някакви общи разходи със странно разпределение в сметките е много голяма! Търговският уред не е при крайният потребител и реално не се измерва индивидуално потребление!

Смятам че държавата трябва да пази гражданите от такива търговски практики, а не да ги узаконява! Те са опасни и реално гражданите могат да си изгубят имуществото ( дори жилището), обвързвайки се с такива "общи условия" и невъзможност да си напрвят сметка и разпределение на собствения си бюджет!
Явно, който е гласувал и последните изменения в Закона за енергетиката и ДКЕВР, която с решенията си узаконява "делата" на тези фирми, са забравили Законът за защита на потребителите и са ни вкарали в тая корупционна схема.
Последните Европейските директиви, които са загрижени за енергийна ефективност и пестене на ресурси, са все в тая посока - разходомерът (търговският уред) да е при крайният потребител! Също трябва да има и избор на доставчици на дадена услуга, които да се конкурират с цени, избор и качество на услугите към крайният клиент! Освен това трябва да има и външен контрол, от сертифицирани за това организации, а не фирмите да се "саморегулират".
За да стане това реалност у нас, трябва да покажем и ние - потребителите, че не сме съгласни с досегашните условия! Трябват законодателни промени и то посока изпълнение на тези директиви и то възможно по-скоро! Иначе с мълчанието си покава ме, че сме съгласни с рекета на монополите!


No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 23.03.13 11:56.



Тема Re: А, аз очаквах друго! [re: won]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано23.03.13 13:31



2.2 Индивидуалното потребление на топлинна енергия се установява посредством системата ХАЙЦТЕХ на базата отчетените от уредите показания и дяла на разхода на топлинна енергия, свързан с топлоотдаване от главните линии на общите сградни инсталации, в съотношение 15% / 85%. ( сега да добавя нещо: процентите са изписани с химикалка, не е цитиран член от Наредба или друго)

От коя година е този договор с Техем?
Струва ми се, че чрез горецитираната точка е фиксиран 15% сградна инсталация за вашата сграда. Това е много добър процент, ако го прилагат.
Я си погледни някоя фактура и виж толкова ли е, наистина. Трябва да разделиш цифрата в т. 16 на цифрата в т.15.

Предположението ти за тежестите е категорично неправилно. Няма такъв филм.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.