Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:58 11.06.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Jobs.bg  
Автор onnellinen (котка)
Публикувано16.11.10 19:59



Съвсем съвсем субективно мнение, но все пак да си го кажа -
Този сайт не струва! Търся си работа от година и половина и като изключим сезонната лятна заетост, друго реално от тоя сайт не съм видяла.

В същото време обявите, които са ми направили впечатление първия път като ги видя (ДА, точно първия път) започват да се появяват кажи-речи на всяко пето число на месеца или всеки четвъртък (примерно). Какво ли да си мисля?

Пращала съм обяснения от бутончето "Проблем с обявата", след което същата обява, със същия текст и интересни изисквания, които аз покривам, се появява, само че не е от фирма ХХХ, ами е написано фирма ХъХъХъ.

Не е нормално това. Или е? Вече и аз не знам. Баси, изтървала съм някъде момента, от който да искаш да работиш вече не е добре дошло дори за скръндзите-шефове, които една тъпа обява за работа не могат да напишат правилно.



***
пол - ж (да не се бърка с кифла)

Баси шизофрениците има на тая земя.

Тема Re: Jobs.bgнови [re: onnellinen]  
Автор Blake (ветеран)
Публикувано17.11.10 09:57



Проблема не е в сайта, а по-скоро в културата на хората, дето пускат обявите. Няма никаква обратна връзка.
Иначе аз тази година кандидатствах за 3 обяви през точно този сайт, от двете места - ни дума, ни вопъл, ни стон. На третото място ходих на интервюта (две), но не се споразумяхме за заплатата нещо (беше обявено едно, а се оказа друго).
И още нещо - аз самия пускам обяви в този сайт (от името на фирмата, в която работя), и наблюдавам какви хора кандидатстват. При ясни и конкретни изисквания, ако по една обява получа 40 сивита, най-много 2 да имат изобщо нещо общо с това, което се търси - останалите освен, че нямат идея за какво иде реч, пращат такива сърцераздирателни сивита, писма и снимки, че съм се смял с часове...



Тема Re: Jobs.bgнови [re: Blake]  
Автор onnellinen (котка)
Публикувано17.11.10 13:05



Какво разбираш под сърцераздирателни сивита, снимки и прочие?
За какво пускаш обяви и най-вече с какви изисквания и как преценяваш, че човекът не става?

Питам, защото ми е наистина интересно - да, пускала съм сиви за места, където не отговарям на абсолютно всички изисквания. Обаче тези изисквания са били пожелателни или съм преценила, че мога да усвоя нещата достатъчно бързо (примерно).

***
пол - ж (да не се бърка с кифла)

Баси шизофрениците има на тая земя.


Тема Re: Jobs.bgнови [re: onnellinen]  
Автор Blake (ветеран)
Публикувано17.11.10 13:22



Хм, не мога да цитирам конкретни изисквания поради една или друга причина, само мога да ти кажа, че става въпрос за тясно специализирани програмисти с точно определени умения. Например представи си ситуацията в която някой търси шофьор С категория (на камион), а му пускат сивита хора, които даже нямат шофьорска книжка. За това става въпрос.
А за сърцераздирателните писания - има точно такива като гореописаните, които дълго и пространно се обясняват как са точните и най-подходящите хора за обявеното работно място. Или пък една кака, която кандидатстваше за техникъл райтър (човек, който пише техническа документация на тясно специализирани устройства), която преди това е работила детегледачка, а снимката й беше следната - седнала на стол, с къса пола и мрежести чорапогащи... изби всичката риба наоколо... или пък тийнейджър, който е пратил снимка, на която заема около една четвърт от площта (долния десен ъгъл). Как да погледнеш сериозно на хора, които даже не си правят труда да се постараят да кандидатстват като хората???

Иначе - то е ясно, че едва ли има човек, който отговаря на 100% от изискванията, публикувани по обявите. Но пък е добре поне малко да има идея за какво става въпрос.



Тема Re: Jobs.bgнови [re: Blake]  
Автор Ognen_Demon ()
Публикувано28.11.10 03:32



А чакай - пропуснал си че все пак може да има 100% отговарящи, дори оувъркуалифайд. Аз в момента съм кандидатствал за две такива неща и чакам да видя какво ще стане че ми е за първи път, ама е рано щото сивита пратих вчера и днес, та поне седмица сигурно ще мине до оттговор.

Иначе за сърцераздерателните сивита... в първата компания където бях програмист видях такова на живо. Незнам как детето беше стигнало до интервю, май го бяха натресли с познати, ама седи един от тия "особено в час" дето са, около 18 годишен по моя преценка на око, но сигурно е бил отгоре де. Седи като комунист на разпит. Мълчи. Дотук странно, но нищо особено ненормално. Да ама не. До него висят две възрастни женски. Едната незнам каква беше, другата май беше леля или баба. Въпросната не спираше да мели как детето е страхотно и няма по-подходящо за фирмата от него, малко смешно, но като се отвори дума колко е интелигентно, защото пишело страхотна поезия, ходих на балкона на фас почивка да се посмея без да ме видят.

Друг път ни се изтърси 51 годишна мацка, кандидатства за джаварка. Питаш как е стигнала интервю? Имам подозрения че шефа иска да се позабавлява, щото за разлика от другите, дето ги разпитваше на затворени врати, тая мацка я докара в стаята където бяхме ние, връчи и машина и каза да свали и да инсталира Томкет. От любопитство и погледнах сивито - имам чувството че беше преписала съдържанието на "тинкинг ин джава" щото нямаше нещо дето да го няма. Мацката се въртя въртя и ни обвини че едно пишело в обявата, друго излезнало. Излезе с оправданието че е "свикнала" да и връчат готова с инсталирано всичко и настроена машина, тя само да си "програмира". Шефа и обясни за нуждата от гъвкавост, ама тя не. И си тръгна.

Разбира се това са случаите в които има образи на интервютата, а тука се дискутира май повече ситуацията че май и интервю няма. Ама то много зависи и как е написано сивито, и кой го чете, и как го е чел. Щото може да е супер сиви, и да го чете някой дето не разбира. Да не говорим че има такива ейчарки в едната от известните агенции за подбор на персонал в София - трудно вдяват написаното, ако не е буквално посочено. Може да има и ситуация с фиктивно пускане на обява - човека си е избран предварително, обявата е само процедурна. И разбира се ситуацията чете го който трябва и както трябва, сивито -боклук.

Така че зависи от различни неща. Незнам питащата в коя ситуация е. Мога да дам пример, че когато кандидатствах за последните си работи, получавам телефонно обаждане за интервю до 2 дни. Единия път беше точно 2 часа след като изпратих сиви. Има и компании дето много се бавят. Последната ми работа 3 месеца взимаха решения кой да вземат и кой не. На интервю иначе обикновено държа 2 часа и до седмица получавам отговор за одобрение. Навремето в Мънибукърс ме одобриха веднага още по време на самото интервю. Но аз винаги кандидатствам за компании от този ранг. Имам само два провала - бившия (незнам в момента с какви имена са) Тъмбълуийд и бившата ВМУеър - само там не успях да ме приемат, но ВМУеър имат нечовешки вече интервюта.

Сега другия пример - подаваш сиви в Гошо и Пешо ЕООД за позиция счетоводител примерно, има такива и такива изисквания. Да де ма повечето БГ работодатели ще те гледат под коренно различни очи. Затова аз лично предпочитам западните инвеститори. Държа да кажа, че има и готини БГ работодатели, но рядко. Иначе работил съм и за такива.



Тема Re: Jobs.bgнови [re: Ognen_Demon]  
Автор onnellinen (котка)
Публикувано28.11.10 11:54



Местата, за които кандидатствам, са в туристическия бранш. Екскурзовод, агент, представител. Да кажеш, че нямам опит в сферата - имам. Да кажеш, че нямам образование - имам висше, филология (висшето туризъм не го уважавам изобщо). Да кажеш, че трудов стаж изобщо нямам - неофициално бачкам от 6 години, ама едва при последните ми работодатели ми направиха договор що-годе по КТ. Да кажеш, че езици никак не знам - 4 броя, с майчиния 5. Дотук с това сиви мисля, че мога да започна на повечето предлагани места, които не са ХВП и строго технологични, хеле пък мога да почна на тези, дето предлагат обучение. Да, със сигурност за повечето от тях пък има по-добри кандидати, но да не съм подходяща хептен и за интервю - извиняай.
Друго обяснение за "нито едно обаждане от 100 кандидатствания", освен фалшиви обяви, не виждам.

***
пол - ж (да не се бърка с кифла)

Баси шизофрениците има на тая земя.


Тема Re: Jobs.bgнови [re: onnellinen]  
Автор Ognen_Demon ()
Публикувано28.11.10 16:48



има има - може да си това дето на английски е овувъркуалифайд - ситуацията ти ми е позната, защото жена ми си търсеше работа точно в туризма преди да ни писне и да заминем. и тя е с 5 езика, визше по туризъм и опит, но все я отхвърляха. на местата където не я отхвърляха и даваха 350-400лв което се сещаш не е оферта. значи принзипно забелязахме тенденция че има много работодатели , които предпочитат по-простички служители. причина - по-манипулируеми.

особено туризма е леко мутрински бранш и незнаеш кой е шефа - някой с много пари и малко акъл , от ония дето са с феодалното мислене. така че както ти казах - причини много.

пропуснах да спомена - жена ми търсеше работа в София, незнам ти в кой град си, но и това има значение, че някъде и работа няма.

Редактирано от Ognen_Demon на 28.11.10 16:51.



Тема Re: Jobs.bgнови [re: onnellinen]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано02.12.10 00:21



Не е сайта виновен за мисленето и дереджето на работодателите у нас.
Настоящия ми работодател публикува там съвсем редовни обяви, предишните 2 също.
Но те са в друга сфера... не е туризъм.

Инак наблюденията са верни, когато търсех работа, там имаше 100 тина обяви дето си ги подновяваха и висяха всеки месец.
А скритите имена на фирми са обяви от посредници... то 90% от тия ежемесечните са също от посредници.
А те не издават за коя фирма пускат обява и дали изобщо е за фирма или за база данни.

Welcome to the real world!




Тема Re: Jobs.bg [re: Ognen_Demon]  
Автор neverojatna (вещерица)
Публикувано13.12.10 15:22



Преди години кандидатствах в една фирма - големи претенции, големи фасони, висше обреазование, перфектен технически английски, познания по обмитяване на стоки и освобождаване от митница...
Отивам на интервю, изпитват ме, казват ми, че съм се справила добре, но ще чуят и другите кандидати и ще ми се обадят. Отговорът беше - ами избрахме друго момиче, защото имаш прекалено много дипломи и знания, а предлагаме 220 лева заплата. На нас ни е достатъчно момиче с гимназия да каже 2-3 думи по телефона на английски, че шефа го няма или да изчакате да ви свърже.





Тема Re: Jobs.bgнови [re: onnellinen]  
Автор Eternities (ad infinitum)
Публикувано29.12.10 11:12



И според мен проблемът не е в сайта, а във фирмите, които публикуват обявите и по-точно - т.нар. агенции за подбор на персонал, от които е преобладаващият брой обяви. И на мен ми направи впечатление, че техните обяви се повтарят периодично, като са доста общо формулирани в изискванията си.
При едно посещение на такава агенция установих, че цялата работа е, за да вземат по 10 лева от кандидатстващите за работа /десет лева- къде ли не си ги дал си казваш/ под предлог, че те завеждат в някаква си база данни. Взимането на пари от такива агенции от търсещите работа е противозаконно и могат да си изгубят лиценза, ако за това се докладва в Инспекцията по труда. Обаче на тях не им пука, понеже българите все още не сме се научили да си търсим правата.
Само дето е гадно, някакси мародерско ми изглежда да се взимат пари срещу фалшиви обещания и да се играе с надеждите на хора безработни и отчаяни.
Но явно си има нагли и безскрупулни хора, а точно отчаяните са и най-лесните жертви.
Освен това много хитро са си намерили начин да прикриват "кухите" обяви - от една страна казват, че ще се свържат само с обобрените кандидати /не ти се обаждат - не си одобрен, какво да те правят... както вече се писа по-горе - или не си подходящ или пък си прекалено квалифициран/ и от друга - така и няма как да се разбере, дали наистина има фирма, кяото търси човек за подобна длъжност, понеже ти казват, че не искат да ти съобщят името на фирмата, за да не ги "прескочиш" и да не могат да си вземат комисионна от работодателя. И така измамническият кръг се затваря.
Единственото, което ми хрумва, е кандидатстващият категорично да отказва да дава пари на такива агенции и така те да започнат да работят ефективно, т.е. да им плаща само работодател, което пък ще стане само при действително настанен човек на работно място.

Какви са вашите впечатления от взимане-даване с агенции за подбор на персонал? Искат ли пари от търсещите работа?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.