Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:22 25.09.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема хижа КАМЕН ДЕЛ - Витоша, местност Пожара  
Автор Raymen ()
Публикувано31.07.09 11:06



Вчера на 30.07.2009г. ходих на хижа Камен дел, с надеждата да пренощувам в прегръдките на мацката с мен

. Началото на маршрута ми бе от кв. Бояна, след Боянската църква по павираната улица нагоре, после по стълбите на входа на парка, по пътеките до разклона за Боянското езеро. Маркировката липсва, а на места където има представлява набити стрелки от алпака в дърветата, на височина около 2 м. На места трябва да се ориентирате по интуиция, затова се оглеждайте за следи на минавалите преди Вас. Пътеките са неподържани, занемарени и опасни. Има доста паднали дървета, запречващи пътеките. Ако сте начинаещи планинари в никакъв случай не ходете сами или без GSM, защото риска от изкълчване на крак е голям и поне да има кой да Ви помогне. Маршрута който избрах е сравнително тежък за преход. При изкачването препоръчвам чести почивки и обезателно си носете поне 1,5л вода на човек, защото нито една от чешмите не функционира (навремето са били около 10-ина) Прехода нагоре ми отне приблизително около 2 часа, а обратния път наполовина. Вземете си и лека храна защото докато стигнете горе ще Ви прималее, чистия въздух и физическото натоварване провокира вълчи апетит.
Самата хижа се стопанисва от СДРУЖЕНИЕ "ТУРИСТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО "ВИТОША" или поне така пише на една табела закачена точно над входа. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет от около 30 места. Спалните помещения за на втория етаж и до тях има достъп само чрез вътрешно стълбище. Водоснабдена, електрифицирана, отоплява се с печки на ток, туристическа столова, но е адски занемарена, мръсна и мизерна. Има допълнителна пристройка (ползва се за складиране на дърва) и една тераса, на която не можеш да изпиеш сутрин кафе или да се печеш на слънце, защото е задръстена с вехтории и боклуци. Беше заключено и зяпахме през прозорците. Помислихме, че е изоставена, но в последствие установихме, че светят крушки и грее нагревателна печка (на един работещ реотан) въпреки, че в хижата нямаше жива душа. Всичко лъха на мухъл, на остаряло и неподържано. Явно нямат никакви средства, за да се направи качествен ремонт, но самата хижа плаче за нова дограма, изолация и измазване, подмяна на врати и облагородяване и обзавеждане за да се създадат елементарни удобства. Представям си какво е вътре, след като през прозорците отзад в кухнята видяхме разхвърляна посуда, една морално остаряла готварска печка, а в трапезарията се търкаляха хранителни опаковки и остатъци. Ако случайно решите да замръкнете там се пригответе да разбиете вратата за да се намъкнете (понеже GSM обхват няма или е много слаб за да звъните и да търсите хижар както в нашия случай) и обезателно си носете чаршафи и спални чували ако не ви се спи с дрехите и не ви се въргаля в овехтели парцали. Няма вътрешен санитарен възел, затова ще е необходимо да си носите тоалетна хартия и да се насладите на удоволствието да пуснете софийското си говно на открито или в мизерната външна тоалетна, която ме съмнява да става за употреба по предназначение. Носете си обезателно храна ако не ви се спи на гладно Very Happy дори ви съветвам и вода да си носите поради факта, че не се знае дали лятото не спира, а зимата не замръзва....като цяло Ви съветвам да не ходите или да се върнете от където сте тръгнали за да си спестите мизерията.



Тема Re: хижа КАМЕН ДЕЛ - Витоша, местност Пожаранови [re: Raymen]  
Автор ivanka85 (непознат )
Публикувано18.09.09 11:39



"Маршрута който избрах е сравнително тежък за преход. "

XAXAXAXAXAXA!!!
Така не се бях смяла от доста време.
Защо такива като вас не си стоят в София и не оставят планината намира?



Тема Re: хижа КАМЕН ДЕЛ - Витоша, местност Пожаранови [re: Raymen]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано20.09.09 18:11



Братчед, отишъл си на хижа не в Шератон. Незнаеш ли как е в планините?



Тема Re: хижа КАМЕН ДЕЛ - Витоша, местност Пожаранови [re: Raymen]  
Автор lachen_carvul (бодзъ)
Публикувано25.09.09 23:29



Че той човекът си е казал - отишъл е на секстуризъм, а не да се наслаждава на природата... А както знаем, гладна мечка хоро не играе! Другия път, вместо да дава съвети и да мрънка, да се подготви с хляб, лютеница и суджук или да си *бе в хотел "Цура"



Mean people suck, nice people swallow!

Тема Re: хижа КАМЕН ДЕЛ - Витоша, местност Пожаранови [re: Raymen]  
Автор RoggerDojh (soulguard)
Публикувано10.10.09 01:45



Пич, тъй като останалите нещо много накриво са се отнесли към постинга ти, реших да им отговоря.

Знам какво е на планина и на хижа. Знам какво е и на Витоша на хижа, което, съвсем чистосърдечно, трудно може да се нарече планина. Витоша е повече парк, отколкото планина. И като такъв би се очаквало някой да го поддържа. Но не би.

Ясно си спомням времето, когато като ученик ходех горе и до която и да е хижа да идех, по което и да е време от годината и седмицата, все имаше някой да е сготвил барем една чорба от коприва, да продава хляб на филийки и изобщо да те посрещне по подобаващ начин. Не говоря за лукс, а за човешко присъствие и елементарна хигиена. Имаше си туристически столови с горещ чай и туристически спални.

Това, което видях последните няколко пъти, когато се качвах на Витоша, беше потресаващо. Няма такова нещо някой да ти се усмихне, да се зарадва, че си отишъл при него. Ако изобщо намериш хора, защото и аз съм попадал на заключени хижи (в това число - Кумата), те са кисели. И ако предлагат храна, те се опитват да печелят по някакъв много некадърен и най-вече противен начин. Последно се случи да чакам към 20 минути на опашка в Еделвайс (пред мен имаше 3-ма души, ебаси) и накрая ми писна и просто отидох да се попека на една скара отпред и после се махнах.

Да спомена, в хижата на Радиото беше малко по-друго, стопанката там си се грижи за мястото. Валеше дъжд и беше през седмицата, когато пристигнах, и жената ме посрещна, сгря ми манджа и дойде да си приказваме. Някакво нормално, такова, истинско...

В Камен Дел не помня да съм ходил. Но си спомням, че бяхме ходили с приятели до една хижа, която много прилича на описаното. Имаше мъгла и беше много зловещо. Тогава намерихме хижарка, която ни пусна вътре, където цареше някаква адска мизерия. Включително беше яко мръсно и задръстено с някакви стари неизползваеми неща... Все едно клошари са се заселили там...

Тъй че, Raymen, разбирам те, какво имаш пред вид. Не става дума за лукс. Става дума за стопанисване и адекватност. Дупка в скалата да е, ма ако човек си я чисти и поддържа, пак може да е уютна.

Ае, със здраве.



Тема Re: хижа КАМЕН ДЕЛ - Витоша, местност Пожаранови [re: RoggerDojh]  
Автор Raymen ()
Публикувано16.10.09 12:46



RoggerDojh, много добре си го написал. Точно за това ставаше дума, ама в крайна сметка, как да обясниш на останалите чешити, че освен на мизерията човешкото око е свикнало да се радва и на други неща. Аз не правя изключение. Знам какво е мизерия (ходил съм казармата, спал съм и на открито, и в ареста, с дрехи и без дрехи, в кочина, складове; но и в хотели, и в къщи за гости и в такива за селски туризъм и във вили и в други) Имам късмета да знам какво е у нас и какво е навън, на запад а и дори в други населени места в България. Видял съм, обиколил съм доста места и базата ми за сравнение смея да твърдя, че е повече от достоверна. За съжаление голяма част от драскачите тук не са си показвали носа на повече от 20 км от наше село и се мислят за велики. Ама в крайна сметка глупостта ходи по хората, а който има очи да гледа и уши да слуша. Дано се намерят повече на моя акъл та иначе не виждам как ще се променят условията и след 200 години.



Тема Re: хижа КАМЕН ДЕЛ - Витоша, местност Пожаранови [re: Raymen]  
Автор JoroS (член)
Публикувано23.11.09 12:03



Много интересни изводи, получени от надничане през прозорците! Господа критикари, що не се пробвате да вземете една хижа и да ни покажете как се прави? Аман от теоретици, дето са ходили навсякъде и знаят всичко!



Тема Re: хижа КАМЕН ДЕЛ - Витоша, местност Пожаранови [re: Raymen]  
Автор culture_flash (питаща)
Публикувано24.12.09 00:29



Добре, да речем, че и аз съм на твоя акъл и искам да променя нещо (което е така). И какво правим с теб? По форумите не става, за съжаление - май освен да си отнесеш някое крайно мнение не виждам ефект... :(
Има поддържани хижи, дори и да не са лъскави като семейните къщи - и пак това става с твърде малко пари. Въпросът е до желание. Явно стопанисващите хижата, която си видял, го нямат - това е моето предположение. По-добре е да не сравняваме с миналото буквално. Преди от осигуровките, които са се отчислявали от заплатите на родителите ни, се е плащало за издръжката на хижи и поставянето на кошчета за отпадъци в градовете... та няма смисъл да говорим за онези времена. Днес всеки си лъсва с пороците и недостатъците си. Включително хижарите. Някои от тях се изявяват като бизнесмени - в това няма лошо, печели се добре, но къде остана планината и топлото отношение...? Други са оставили местата, за които трябва да се грижат, на доизживяване, защото нямало пари или защото нямало интерес към точно това място. А защо тогава някои все пак имат желанието и получават някакви средства по европейски програми? Аз се надявам все някой от това туристическо дружество да чете написаното във форума, иначе няма много смисъл.
Можеш да изнамериш някакъв адрес на ТД и да подадеш същата информация като запитване и към тях. Така може би ще има по-голям ефект.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.