Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:47 12.06.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема за топлофикация и топломерите  
Автор Ognen_Demon ()
Публикувано25.01.07 17:27



До всички, които мразят Топлофикация:
(и всеки, който знае немски плс да помага!)

Незнам дали сте чели днешния брой на в-к "168 часа" (25 Януари), относно това че сметките за парно са незаконни, защото не се измерват в каквато мерна единица трябва и съответно всеки си ги надписва както иска. Мен адвоката ми ми го повтаряше няколко пъти това, но не бях съвсем в течение. Както и да е.

Като първа стъпка към проблема, съм решил да разбера как работят топломерите.

Моята счетоводна фирма е Нелбо Инжинеринг. Единия вид топломери, които те поставят е на Сименс. Аз имам от тях. Ето един за пример:



Днес опитвах да разбера какво означават цифрите по екрана на топломера.

Наблюдавах топломера внимателно и различих 5 различни екрана:

- за най-кратко време се появява нещо което прилича на тест на уреда

- дата (месец и ден) - ??? (какво ли е?)

- "С" + число (4 цифри) - контролна сума - не ми е важна според мен

- само число (4 цифри) - от Нелбо още в началото казаха, че това е брояча на консумираната енергия. Ок. Ма в каква мерна единица бе другари?

- "М" + число (4 цифри) - ??? (какво ли е?)

Сегааа да си помогнем сами, викам аз. Това по-долу е ПДФ-документ с описание на топлочувствителен отчитащ уред Siemens WHE30Z. Разликата между WHE30 и WHE30Z е нещо, което немога да си преведа и разбера, щото незнам немски: първия е описан като "einfuhler", докато модел "Z" пише че е "zweifuhler".

Първата ми идея е да разбера какво означават цифрите от екрана, така че само там съм гледал. Само дето това е технически немски и не се справих. Които разбира плс нека се напрегне и помогне да разберем. Ако в останалия текст видите нещо интересно плс превеждайте.

Ето:



Поздрави.



Тема Re: за топлофикация и топломеритенови [re: Ognen_Demon]  
Автор Blake (член)
Публикувано25.01.07 17:52



не знам дали ще ти помогна много, щото моите топломери са други, но част от числата/датите, които не знаеш какви са, при мене са:

1 дата - кога последно е отчетен топломера (уж, щото никой не е указал на топломера "ей ся те отчетохме" - според мен е твърдо зададена дата някъде след края на отоплителния сезон)

едното показание е текущо изразходената енергия
другото показание е отчетената за миналия период (до датата по-горе) изразходена енергия

това е...

иначе - единиците нямам идея какво показват - а в каква мерна единица са - още по-малко. А че е една голяма СТЪКМИСТИКА, е ясно на всички обаче. Както се процедира в момента, положението е следното - за отоплителния сезон топлофикацията е похарчила Х количество енергия за дадена абонатна станция (там също има топломер). Събират се всички показания от клиентите на абонатната станция (топломерите на един или 2 входа). Да речем общо са 1000 единици. това ти се явява 100%, демек 1% е 10 единици (в дадения пример). Ако енергията Х струва 1000 лева, то 1% (10 единици) е 10 лева, или левче единицата. Твоя топломер показва 53 единици - плащаш 53 лв и готово.
Ако обаче топлофикацията е изхарчила енергия за 2000 лева, то единицата ти става 2 левчета, а според отчетените 53 единици плащаш 106 лева. Демек единицата от топломера е една абсолютно виртуална мерна единица, която най-общо се дефинира "колкото дойде".





Тема От Сименс ми пратиха и английска версиянови [re: Blake]  
Автор Ognen_Demon ()
Публикувано26.01.07 11:00



Вчера писах до Сименс в края на деня. Днес имам отговор, бяха любезни, в който ми прикачиха същия документ, но преведен на английски:



Да ти кажа, тая мерна единица май вярно ще се окаже виртуална. Аз пак ще пиша на Сименс да видя те какво ще кажат по въпроса.



Тема Re: От Сименс ми пратиха и английска версиянови [re: Ognen_Demon]  
Автор Blake (член)
Публикувано26.01.07 13:43



Тя сама по себе си не е виртуална за топломера - представлява някакво количество енергия, умножено по коефициента на топлоотдаване на съответния радиатор. Виртуалността идва от последващата стъкмистика, която Топлофикация прави - да си покрие разходите, които е направила (уж). И така вместо да се пресмята топлината, която е постъпила в твоя апартамент от твоите радиатори, всъщност показанието на уреда се използва само за да се установи процентно колко топлина да ти начисли Топлофикация, така че събирайки всички пари от всички потребители да си покрие разходите...



Тема Re: От Сименс ми пратиха и английска версиянови [re: Blake]  
Автор BOJANZDR (непознат )
Публикувано27.01.07 14:30



Проблема не е в Топлофикация.Топлофикация се интересува от нещата, и поема отговорност до абонатната станция на дадения обект, в частност жилищен блок.Абонатната станция може да разпределя топлинната енергия от ТЕЦ към 1,2 3 или повече входа на блока.В нея има т.нар. главен топломер който следи реални физически параметри на топлинната енергия а именно:темература на входяща вода от ТЕЦ,температура на изходяща вода от ТЕЦ.Те дават т.нар. делта
t.Третия параметър е дебита на водата в контура ТЕЦ-абонатна станция,който ако аб. станция не е от по нов тип (автоматична) е почти константа.Топлинната енергия която този уред измерва е в единицата : МЕГАВАТИ/ЧАС.Боклучивите домашни топломери мерят в УСЛОВНИ единици за процент енергийно потребление,които после фирмите за топлинно счетоводство обработват и представят в изчислителния център на Топлофикация,на Ястребец.На този етап се размазват и сметките на крайния абонат.Защото фирмите за топл. счетоводство са подизпълнители на Топлофикация АД и печелят от ПРЕПРОДАВАНЕТО на топлината.



Тема Re: От Сименс ми пратиха и английска версиянови [re: BOJANZDR]  
Автор Blake (член)
Публикувано27.01.07 16:40



Не съм убеден, че топломерите мерят %, просто за това им използват показанията.



Тема Re: От Сименс ми пратиха и английска версиянови [re: Blake]  
Автор Glingona (непознат)
Публикувано27.01.07 22:17



Tопломерите са си всъщност едни термометри , нищо повече .
Как ще измериш топлоотдаването на един радиатор само в една точка , това да не ти е някаква детска играчка ?
Нещата са сложни , но биват опростявани и от там идва несправедливото разпледеление . Въобще - узаконена тъпота

.



Тема Re: От Сименс ми пратиха и английска версиянови [re: Glingona]  
Автор Blake (член)
Публикувано28.01.07 02:14



наистина уредите не са много точни, но въпреки това има възможност да се измери поне приблизителното количество топлина - взема се температрата на радиатора, температурата на въздуха в стаята, размера на радиатора и по тези данни може да се сметне колко топлина е отдадена в стаята. Разбира се показанието е приблизително, но е с точност 98% да речем. Нали не мислиш, че тези уреди се произвеждат от реномирани фирми като Сименс например и се поставят само в България?



Тема Re: От Сименс ми пратиха и английска версиянови [re: Glingona]  
Авторъ (Нерегистриран)
Публикувано28.01.07 12:54



Тези "топломери" се настройват според типа и големината на радиатора - затова могат да дадат общо взето достоверен отчет по измерването в една точка. Те не са уреди за търговско измерване. Уреда за търговско мерене е топломера в абонатната. Принципа е:
- топломера в абонатната е отчел 1000 единици
- от тях някакъв процент (да кажем 20%) са общо потребление
- останалите 800 се разпределят според показанията на отделните уреди на радиаторите

Принципа не е идеален, но няма по-добър (или аз поне не се сещам). Както обикновено, куца приложението му. Има нещо гнило в начина на работа на топлинното счетоводство - очевидно е!



Тема Re: От Сименс ми пратиха и английска версиянови [re: Blake]  
Автор Шaшaв ()
Публикувано28.01.07 15:32



Уредите са достатъчно точни за целта, за която се ползват. Процентът на евентуална грешка във вашите топломери го има и при съседските такива, така че - не е това проблемът. Както някой писа в една друга тема - показанията на топломера служат единствено за да знае Топлофикация каква сума да ти начисли процентно от постъпилата във входа енергия.

А може ли някой да обясни защо монтажниците от фирмите за топлинно счетоводство слагат топломера в горната част на радиатора, а не в геометричния му център?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.