Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:05 01.05.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на услугите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлин  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано08.05.04 20:07



Пладнешки крадци!!!

Много внимавайте при обмен на валута, и по възможност не го правете в това бюро.

Миналата седмица (30.04.2004) се срещаме с мой колега от студентските години, и седнахме да изпием по бира в едно от заведенията на кооперативния пазар в "Люлин". След като обменихме клюките за изминалите години, на тръгване човека се сети, че трябва да обмени малко валута (50 евро) в лева.
От кръчмето се виждаше табелата на някакво бюро и се насочихме натам. Колегата влезе вътре, а аз си пуших цигарата навън. Докато го чаках се зачетох в табелата с курсовете на валутите. Направи ми впечатление, че курса ПРОДАВА на EUR/BGN е 1.963, а курса КУПУВА 1.1 92
На първи прочит не му обърнах внимание, но след 1-2 сек. ми направи впечатление начина на изписване на двете дробни числа. Изписал съм ги по начина, показани на таблото. В първия случай (Продава) разстоянията между цифрите и десетичната точка са ОК, а във втория (Купува) единицата СЛЕД десетичната точка е долепена до точката, но след нея е оставен интервал и след интервала е останалата дробна част.

Хвърлих цигарата и влязох в бюрото, като показах на колегата начина на изписване на курсовете и мнението ми, че ще ги обмени изключително неизгодно. И той явно не е осмислил какво вижда на таблото, защото остана силно изненадан от тази разлика. Вече беше дал банкнотата от 50 евро на касиера, а той тъкмо му подаваше ъгълчето на някаква бланка през процепа на гишето за подпис. Хванах бележката и опитах да я дръпна за да прочетем написаното. Това беше формуляр за договор за покупко-продажба на валута при която раликата в курсовете на тази валута е по-голям с 10% от официалния на БНБ. Данните в него бяха верни (вид и кол-во на валутата и курса). Колегата обяви, че се отказва от сделката, защото курса не му харесва.
И тогава служителя от това бюро започна да шикалкави, че вече е написал договора и ако сме искали да се отказваме е трябвало преди да напише бланката да го кажем. Отказа да върне 50 евро, и заяви, че трябва да бъде подписан договора и сделката да стане при тези условия.
Опитахме се още 2-3 пъти да се разберем с него, но той не отстъпваше.
Оставих колегата вътре а аз излязох да търся полиция (защо като ти трябват никакви ги няма?). Разгеле, между сергийте мернах двама в униформа, оказа се че даже са дежурни в момента. Влязохме с тях в бюрото и описахме ситуацията. Полицаите извикаха касиера да излезе от стаичката и да разкаже и неговата версия.
Той отново твърдо държеше, че щом е написал договора, ДОРИ ДА НЕ Е ПОДПИСАН ОТ КЛИЕНТА, сделката трябвало да се осъществи.
Ченгетата явно не знаеха как да процедират, предложиха да се разберем с касиера или да подадем жалба в даначното управление и те да решават случая.
Опитахме да звъннем на телефона на даначното (изписан на лист, закачен на стената на бюрото) но никой не вдигна.
Тогава касиера предложи да развалим договора, но ще удържи като неустойка 5 (пет) евро.
Заявихме му, че това са глупости, че не може да налага неустойки по НЕПОДПИСАН договор, и след още 2-3 мин. спорове (под вещия надзор на полицаите) 50 евро бяха върнати и бяхме изпратени с "благословия" от бюрото.

Не знам дали колегата е подал жалба за начина на процедиране на служителя от това бюро, но съм сигурен, че аз няма да обменя там валута никога.

Та, внимавайте на какви курсове и вие обменяте валута, и имайте предвид как "работят" някои бюра.

Аре със здраве


Тема Re: Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлиннови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор V_lady (усмихната)
Публикувано26.07.04 16:05



Да ни би това бюро да е при павилионите до зеленчуците? Дори да не е мен ме излъгаха в чейнч бюрото, което се намира там. Не можете да си представите какви нещастници са. Аз бях с бешка количка и тия тъпанари ме излъгаха без да им мигне окото.



Тема Re: Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлиннови [re: V_lady]  
Автор Tapkaлaн (бъдещ космонафт)
Публикувано27.07.04 14:37



никои не те е излъгал мила
просто не си догледала.



Тема Re: Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлиннови [re: Tapkaлaн]  
АвторMimi (Нерегистриран)
Публикувано27.07.04 15:52



Ne si badest kosmonavt skapi, ti si nastoqst pederast



Тема Re: Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлиннови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор experienced (новак)
Публикувано27.07.04 21:49



Сещам се за кое бюро говориш. Не съм обменяла там, но винаги
са ми правили впечатление курсовете, изписани на дъската пред него.
Страшни мошеници са тия. А като съдя по разказа ти - и много нагли -
как така един договор ще влезе в сила, преди да е подписан и от
двете страни? Абе тия номера и пред най-неграмотния човек не могат
да минат. Добре, че сте извикали полиция.



Тема Re: Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлиннови [re: Mimi]  
Автор Tapkaлaн (бъдещ космонафт)
Публикувано29.07.04 13:13



възможно е да е така скъпа.но темата е друга



Тема Re: Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлиннови [re: Tapkaлaн]  
Автор V_lady (усмихната)
Публикувано29.07.04 15:55



Дали са ме излъгали или недогледала, няма значение. Парите ги преживях, дано се задавят с тях. Важното е, че тия са големи нещастници и благодарение на тази тема може би някой ще се предпази.



Тема Re: Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлиннови [re: V_lady]  
Автор Tapkaлaн (бъдещ космонафт)
Публикувано30.07.04 11:50



определено никакво намерение нямам да ги защитавам.но в частта за неподписания договор.за стойността на дадената валута обаче мисля че са в правото си да я определят както си искат.
не разбирам защо обаче никой не надига глас във връзка с безумните комисионни които събират банките за какво ли не.с какво те са привилегировани за това а чеинчбюрата не?защо едните може да определят каквито си искат комисионни а другите не?



Тема Re: Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлиннови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор Lubliana (непознат)
Публикувано31.07.04 14:29



Абсолютно! Чудя се как още не са ги разтреляли някъде. И мен веднъж ме излъгаха по най-нахален начин, въпреки че 100 пъти ме уверяваха, че работят без комисионна. Оф, не ми се разправя отново, какво стана, но е доста като твоята история. Вдигах голяма пушилка тогава, звънях дори в Нощен труд, ама - НЪЦ!
Не се лъжете! В това бюро, може само да загубите!



Тема Re: Чиндж бюрото на кооператиния пазар в Люлиннови [re: Tapkaлaн]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано01.08.04 13:33



Абсолютно вярно е, че могат да определят курсовете както си искат. Законово няма проблем да има голям марж между купува и продава, като се спазят изискванията на същия закон ли беше , наредба, няма значение. Та, има си регламент и когато нещата са според предписаното от него, проблем няма.

След този случай се поинтересувах неофициално от познати, работещи в данъчните структури как стоят нещата, това масови явления ли са, и какво се прави по принцип в такъв случай.
Вероятно се досещате, че нещата са както на всякъде- потърпевшите НЕ ЗНАЯТ как да си търсят правата когато те са засегнати. Жалбите са малко, и то не защото няма нарушения, а защото прецаканите препочитат да преглътнат загубата, да благословят родата на някого и да не се занимават. Иначе нарушенията от подобен характер са ежедневие. От "погрешно" изписани курсове (разбирай: на таблото написан един курс, а реално обмяната е по друг, оправдание- грешка станало, забравили сме да сменим табелите с курсовете), скрита комисионна (по закон трябва да е калкулирана в курса), неправилно изписване на знаците по таблото (както в случая), откази да дават разяснения по въпроси, по които според закона са длъжни да дават, изготвяне на документи с невярно съдържание и какво ли още не.
Дори и да се подаде жалба, човек разчита накой да му разреши случая и въобще не се интересува повече какво е развитието на проверката, отказва да съдейства от страх за собствената си сигурност (и не без основание разбира се).

Дано темата да помогне на повече хора, най-малкото да повиши вниманието и човек да е подготвен за възможните изненади.

Аре със здраве



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.