Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:25 26.04.24 
Черните списъци
   >> Черен списък на фирмите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Уреди за отопление?  
АвторПитaщa (Нерегистриран)
Публикувано25.09.05 21:03



Живея в къща без парно и мога да се топля само на ток. Но всяка зима ми е студено, въпреки че плащам огромни сметки. Чух за норвежки отоплителни уреди Adax. Някой знае ли нещо за тях? Добри ли са, икономични ли са? Чудя се към какво да се насоча - Adax или климатици?



Тема Re: Уреди за отопление?нови [re: Питaщa]  
АвторHиkoлa (Нерегистриран)
Публикувано03.10.05 01:15



Като цяло вариантите за отопление на ток са два:

1. С конвекторни тела при които ел. ток директно се преобразува директно в топлинна енергия посредством "реотан". Тук нещата са доста ясни - т.е. колкото ел. енергия харчи реотана, толкова (в най-добрия случай), ще се получи като отделена топлинна енергия в помещението. Разнообразието, което рекламно се използва от фирмите, е в типа нагряващ елемент - т.е в по-добрите нагревателни уреди нагряването е до по-ниска температура и има по голяма площ на оребряването (на реотана!) при което а/ праха, който неминуемо е във въздуха не прогаря(важно) и б/ процеса на затопляне на въздуха е по-качествен - т.е. повече въздух минава през оребрения реотан (за това и обикновено такива радиатори са по-големи/дълги) и топлината се разпространява по-добре. Точно такъв тип радиатор е ADAX - т.е. притежава всички плюсове които теоретично могат да имат конвекторните ел. радиатори, но притежава и техния минус - с 2kw ел. ток се отделят <= 2kw топлина. Това го казвам, тъй като качествената разлика с климатиците е именно тук.

2. С климатик. Тези които отопляват използват същият физически процес като при охлаждането, но в обратната посока. Качествената разлика идва от това, че тук не се отоплява въздуха в помещението в резултат на директно нагряване на "реотан", а се използва процеса на пренасяне на топлинна енергия (в зимния случай - от вън на вътре). Звучи малко странно, но се основава на един от физическите закони (закони на термодинамиката). (Ако някой се интересува - да напише heat pump thermodymanics в Google и да чете). В резултат отделената топлина от вътрешното тяло може да надмине пъти консумираната елетроенергия. За съжаление този процес е много силно зависим от външната температура и влажност. Някой ориентировъчни данни за отопление: +5 -- КПД е 3х (т.е. вътре се отделят 2kw, при консумирани 600w); при -5 -- КПД е 1.5х, -10 -- КПД 1х, -15 -- КПД 0.6х; Освен това колкото е по-влажно толкова КПД-то пада - защо? защото климатика изхабява енергия да размразява външното тяло, което се обледява и пречи на климатика да работи.

Частични изводи:

1. С климатик е по-изгодно да се отоплява помещение. Това важи при температури до около -10. Под -15 на практика топли, но трябва и допълнителен източник на топлина (печка). При -18 повечето модели престават да функционират. Но в все пак под -10 дните в годината са ограничени .. едва ли са повече от 20 (това е грубо приближение, може да се смята по-прецизно ако се има в предвид колко е през деня, ноща, етц.), докато отопляемите са поне 130.
2. Има значение дали е влажно. Колкото е по-влажно (пример около морето - Варна) толкова по-бързо пада КПД на климатика.
3. Климатика духа, което е неприятно, затова трябва много да се внимава къде се слага вътрешното тяло, така че да не духа към местата на които се седи. Освен всичко и шуми леко (но с това по- се свиква)
4. Климатика е по-скъп.


Съвет:

1. При избор на климатик за отопление поискайте графиките на КПД на климатика в зависимост от външната температура. Ако не ви ги дадат значи или ги крият или са лаици.
2. При избор на доставчик, обърнете внимание как изчисляват необходимата мощност - освен на площа на помещението, трябва да се базира и на прозоречната площ, материали на стените (коеф. на топлопредаване), географска ориентация, наличие на съседни отопляеми помещения (горе/долу, около). Има формули по които се смята. Ако го смятат само по площ и ориентация на ръка за 5 мин пред вас - значи са лаици.
3. Вземете скъп климатик - вероятността горните две да се случат е по-голяма, както и това фабричните данни да са верни.
4. Монтирайте външното тяло така че тръбата от вън да е макс. къса, вътре няма такова значение.
5. Най-приятен резултат има ако се комбинират двата вида отопление -- : ) но е по-скъп като инвестиция и малко по-скъп като експлоатация (сравн. със само климатик).
6. Преди да тръгнете да се отопляте първо се погрижете за топлоизолацията - стени, прозорци. Иначе усилията да търсите най-икономичното отопление ще са напразни на фона на загубите (а те могат да бъдат Огромни.. наистина).

От опита:

1. Ползвам 5 години Adax - 4 от тях в къща (Драгалевци) и една в апартамент (Лозенец). Къщата нямаше свястна топлоизолация, така че нямаше ама никакво значение с какво се отоплява - сметките бяха огромни с и без Adax-ите. В апартамента обаче Adax радиатора се държи перфектно. Все пак трябва да отбележа че имам и маслен радиатор с терморегулатор - при сравнение за мен разликата е минимална в ползва на Adax-a, и идва повече от факта, че последния е по-удобен и прибран и красив (все пак и това има значение нали? ;-). Освен това имам и деца, а Adax-a наистина може да се пипа докато работи .. и от деца.

2. В апартамента си купих един инверторен климатик. Помещението което отоплявам е около 50 кв. с големи френски прозорци. Изненадах се като след първата зима се оказа, че Почти нямах проблем с отоплянето. Климатика е 12к BTU, Mitsubishi Electric. Но обръщам внимание че топлоизолацията е много добра, прозорците са стъклопакет (с аргон). Но това което не ми харесва е страничния ефект на духането .. може би ще сложа и конвекторни радиатори.

3. 120 кв. апартамент без ТЕЦ с 2 малки деца - 186 лв/макс. месечна сметка за ток за сезон 2004/5

4. В стая с деца не бих сложил климатик.

Извод

1. Аз съм много ЗА варианта климатик. : ) .. а още по-добре комбиниран с Адакс, но първо климатик.

P.S. Трябва да обърна внимание, че в магазина на M.Е. са същите галоши като на останалите места (всъщност поне миналата година не срещнах продавач, който да разбира какво и защо продава), избрах ги след като си намерих цялата необходима информация в Интернет. Все пак ! инсталираха климатика добре, което май не е малко (а беше бая сложно в моя случай)

Късмет! : )



Тема Re: Уреди за отопление?нови [re: Hиkoлa]  
Автор Xъpмaяни Гpeйнджъp (ученолюбива)
Публикувано03.10.05 15:33



Бе що не си вземеш печка на дърва? Най-евтино е!

Не позволявай на страха да проваля живота ти!!!


Тема Re: Уреди за отопление?нови [re: Питaщa]  
Авторпиko (Нерегистриран)
Публикувано03.10.05 17:38



И аз ползвам адакс в спалнята. Удобни са, не мога да преценя дали са по-икономични - в другата стая имам маслен радиатор. Разликата е, че адакса има електронен термостат - включва и изключва 1-2 в минута и не се получава неприятния момент като при другите конвекторни печки - 10 минути напича и ти става топло, после 5 минути изклучено и ти става студено. Реотана на адакса е по-голям и има известен акумулиращ ефект който спомага за горното. И все пак остава разликата в цената - 3на или 4етворна което според мен не се изплаща с по-икономичният раход (ако въобще е по-икономичен).
Имат 5 години гаранция, миналата година го носих до сервиза - жичките не били прикрепени добре - и от прехвърлянето на искри взели, че прегорели. Бях много изненадан да имам проблем с такава прехвалена "маркова" стока.



Тема Уреди за отопление?нови [re: пиko]  
АвторJ (Нерегистриран)
Публикувано04.10.05 01:40



И моя ADAX гръмна оня ден! Бихте ли ми казали къде мога да го занеса на поправка? Че иде зима, а без отопление ще ми малко некомфортно :)



Тема Re: Отопление? с газова печка?нови [re: J]  
АвторФAP (Нерегистриран)
Публикувано14.11.05 14:22



Някой има ли опит с газова КАТАЛИТИЧНА печка за отопление? Доколкото разбрах при тях няма открито горене с пламък и по този начин се избягва изразходването на кислорода в помещението. Така ли е настина?



Тема Re: Уреди за отопление?нови [re: Hиkoлa]  
Автор CALL-151 ()
Публикувано14.11.05 18:28



ia kaji, ako mojes kakvi sa formulite za izcisliavane na vnasianata toplinna eenrgia v zavisimost ot orientacia, mteriali na stenite i t.n.?
... tuka predpolagam stava duma za impericni danni koito covek nema kak sam da is izvede...



Тема Re: Уреди за отопление?нови [re: Питaщa]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано18.11.05 10:26



S KLIMATICI NE!!!



Тема Re: Уреди за отопление?нови [re: Hиkoлa]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано20.11.05 17:24



имат ли АДАКС радиатори подходящи за бани? и къде в София могат да се купят?



Тема Re: Уреди за отопление?нови [re: J]  
Авторпиko (Нерегистриран)
Публикувано21.11.05 17:12



йоаким кърчовски 8, ако не се лъжа
онзи ден пак се разхоздахме до там - отиде му ключето за вклюване ....




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.