Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:40 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Археолозите сте върханови [re: cлyчaeн]  
Авторнe-cлyчaeн (Нерегистриран)
Публикувано26.03.06 19:20



В случая нямам предвид конкретно Колските хипербореи, а всички древни цивилизации. Археолозите винаги тълкуват артефактите от позицията на тяхния си мироглед, без да си дават сметка, че преди хиляди години хората са били съвършенно различни от днешните.
Но да се върнем на Колските хипербореи. Руските археолози, които работят там на место са преценили, че това са антични артефакти, а ти , съдейки по 1 снимка веднага имаш мнение, че мегалитите не са сътворени от хора, а са природен феномен. Да не би да работиш с махало? Или може би хвърляш боб? Не се заяждам, просто се шегувам.

В най-общи линии искам да кажа следното: съвременните археолози са продукт на съвременната наука, която пък от своя страна робува на хиляди догми, които меко казано са непроверени и недоказуеми. Една такава “научна” догма е еволюционната теория на Дарвин. Докато в археологията битува тази догма, археолозите ще са неспособни да дадат разумно обяснение за живота на древните цивилизации и за артефактите останали от тях.



Тема Re: Археолозите сте върханови [re: нe-cлyчaeн]  
Автор@@@ (Нерегистриран)
Публикувано26.03.06 20:12



"Една такава “научна” догма е еволюционната теория на Дарвин. Докато в археологията битува тази догма..." - Антропогенезата не е точно дял от археологията, а по-скоро от антропологията... и като цяло теорията на Дарвин има малко общо с основните цели и задачи на археологията, които според мен са като тези на историята (но постигани с други средста) - реконстуиране на миналото... Съвременната наука ни най-малко не е съвършена, но и не е според мен някакво зло, което трябва да се отрича...
"Археолозите винаги тълкуват артефактите от позицията на тяхния си мироглед, без да си дават сметка, че преди хиляди години хората са били съвършенно различни от днешните." - повярвай ми, в съвременната археология никой не си мисли, че "хората са били съвършенно различни от днешните" Странно ми е защо мислиш, че археолозите са напълно заблудени хора, които изобщо не могат да прозрат истината, която ти Просветления така ясно виждаш... Като се има предвид, че не малко от тях са посветили целия си активен живот на археологията... Всъщност, ти някога участвалл ли си в археологически разкопки или занимавал ли си се по-сериозно с проблематиката?



Тема Re: Археолозите сте върханови [re: нe-cлyчaeн]  
Авторcлyчaeн (Нерегистриран)
Публикувано27.03.06 10:36



Не, не хвърлям боб, а използвам един нов метод, мноооого надежден - пиене на кафе!

Сериозно:
Прав/а си за субективността, още повече в една хуманитарна наука. Но човече, руснаците нищо не казват, нито показват, що да им вервам? Засега имат три камъка и голямо желание за сензация. Това е адски манипулативно! Все пак има неква разлика между наука и вяра...

А защо отделяш съвременните археолози от съвременните хора въобще?

Бъдете здрави, и до скоро

п.с. Кои са тия "догми" в археологията? Кажи ги, ще ги оборим тук във Форума.
А кво за чичо ти Дарвин? Тук май ще трябва да катурнеш цялата биология, вкл. физическата антропология.



Тема Re: До всички от форум Археологиянови [re: accidental]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано27.03.06 11:46



Чета мненията по темата и се смея на гласАми много жива и светкавична реакция!И О,Боже...Емпирично мислещи и интелигентни хора!При това специалисти и умеещи да пишат!Добре господа!ами ПОДАЙТЕ ТЕМИ!!!Излезте с интересни сериозно написани и аргументирани теми!Както виждам,има желаещи за такъв диалог!Говорещите с духове,кирколозите и сие сами ще отпаднат от такива теми.Така,както вие отсъствате от техните.Е нека и ние наблажим малко от този форум



Тема Re: Археолозите сте върханови [re: cлyчaeн]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.03.06 14:10



А въобще дали там работят археолози? Аз контактувам с руски археолози и знам, че са образовани и здравомислещи хора. Е, и луди се намират, но те отдавна вече не се занимават с наука.

Вероятно "археолозите", за които се споменава, са от рода на нашите П. Добрев, Йоло Денев, руския Фоменко и пр. "гении"...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: До всички от форум Археологиянови [re: jari]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.03.06 14:15



По принцип това е вярно... Но! Ако разровиш архива, ще видиш, че тук са правени опити за сериозни обсъждания. Интересът към тях е малък, защото в сериозната археология нещата рядко звучат "бомбастично" и публиката не се впечатлява.
Освен това в разговора се намесват "говорещките с духове и кирколозите и сие", и въобще не отпадат от разговора...

Когато човек разисква нещо с научни аргументи (дори да е любител), а срещу него му излизат с "духа на Орфей ми каза друго!" (примерно), разговора става безмислен...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: До всички от форум Археологиянови [re: Black Wolf]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано27.03.06 14:28



Абе знам,ама нали и за нас требе да има малко местоЗащо да се даваме без бой



Тема Re: До всички от форум Археологиянови [re: jari]  
АвторPertinax (Нерегистриран)
Публикувано27.03.06 18:21



Едва ли тук е местото за сериозните научни разговори. Такива дискусии се водят в сериозните специализирани или поне научнопопулярни издания. Ако се направи форум, където не могат да се включват Кирки и Мотики, може пък да се получи...



Тема Re: До всички от форум Археологиянови [re: Pertinax]  
Автор jove ()
Публикувано28.03.06 06:34



Не разбирам какво толкова ти пречи KIRKATA да напишеш нещо за археология. Това за Кирката и Мотиката ми напомня оная приказка за вълната.



Тема Re: До всички от форум Археологиянови [re: jove]  
Авторaccidental (Нерегистриран)
Публикувано28.03.06 10:15



Cool, men!

То е ясно, че всеки разбира от Археология, и всеки си държи здраво на идеите.
Просто ми се изправиха косите, когато прочетох темите на по-предна позиция, та си написах мнението...

Интересно ми е, кво мислите за уеднаквените цени за вход в музеите?
Трябва ли богатите чужденци да плащат повече от нас, защото сме благоволили да им покажем "невероятните и уникални находки" от България?
Или това е въпрос на чест за българина, да си плати за популяризирането и опазването на културните ценности на страната?

(Не видях да е имало такава тема, ако е интересна...)

Бъдете здрави и до скоро.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.