Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:15 19.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Алкохол на работното място  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.12.14 14:35



Дълго време се чудех къде да пусна тази тема, но в крайна сметка се спрях на този клуб. Та това, което ме тормози, е следното : преди време работех в мъжко предприятие, в което горе-долу само аз не употребявах алкохол. Пишех докладни, когато усещах, че някой мирише на алкохол, предизвиквах проверки, отстранявах от работа колеги, говорех, говорех, говорех... На края се разболях и се наложи да напусна. Сега отново започнах работа и то отново в мъжко предприятие, в което има същия проблем. Знам, че ако човек сам не реши, няма как да му помогнеш, но длъжността ми е " Човешки ресурси " и не мога да гледам безучастно как хората се самоунищожават. Ако си пият само у дома, ясно е, че не ми влиза в работата, но те пият и по време на работа и на никой не му пука. Докато не стане някоя трудова злополука и тогава започваме да се чудим къде сгрешихме и защо толкова дълго време си завирахме главите в пясъка.
Идеи някакви - какво да правя, кой и как ви помогна да осъзнаете проблема си. Изобщо отворена съм за всякакви предложения. Най-лесното е да напусна и това работно място, но това не решава нито моите, нито проблемите на колегите ми.





Тема Re: Алкохол на работното мястонови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано10.12.14 14:43



На такъв пост нищо не можеш да направиш освен да държиш да спазват трудовата дисциплина за последствията при което и друг носи отговорност.
Това което можеш да направиш е само отстраняване от работа и съответно при второ нарушение да спазиш КТ.

Отговорих ти в другата тема.
Какво обаче могат да направят приятелите и колегите? Много малко или почти нищо.



Тема Проблемът е,нови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.12.14 14:54



че не срещам подкрепа от шефа и колегите. Гледат ме подозрително и мислят, че се правя на важна. Защо трябва да решаваме проблема, когато се обърне колата ?





Тема Re: Проблемът е,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано10.12.14 15:17



Как считаш ти да решиш проблема?
Написах, че има само един начин - отстраняване от работа.
Защо шефът ти и колегите не го възприемат- защото все още не е засегнало техните интереси директно или все още могат да си го позволят.
Под интереси разбирам и психически и материално.
Защо трябва да решаваме проблема, когато се обърне колата ?
Защото не може да се реши на работа и "агнето да е цяло и вълкът да е сит" и човек се опитва доколкото се може да не си създава или да стопира нещата преди да си създаде собствен проблем.



Тема И аз тованови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.12.14 15:28



се питам. Явно мислят, че на тях не може да се случи. Да, но се случва все в един момент. И сега когато двама човека пострадаха и не се знае колко операции ще се наложи да им се правят, за да оживеят, пак са се опитали да покрият нещата и да не признаят, че причината за аварията е употреба на алкохол.
Кога проблемът става собствен ?



Тема Re: И аз тованови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано10.12.14 15:40



Не, не мислят, че на тях не може да се случи. Просто се надяват да не им се случи.
Нещата се покриват и по друга причина - мисля, че поради КТ и поради това, че оправдание за употреба на алкохол няма.

При този случай проблема става и твой проблем т.е. собствен.
Тук се говори за пълнолетни хора които насилствено не можеш да накараш да вземат мерки. В повечето случаи и те самите не са способни вече на това.
В другата тема писах за АА- колективизмът там и примера на хора в твоето положение е основен.
Обаче, никой алкохолик не е на почит и дори тези които са стигнали до извода, че имат проблем с алкохола ги избягват. Самите алкохолици - също.
Погледни в темата в която започна да пишеш колко хора се включиха и защо думата "алкохолик" е равна на "пропаднал, ненадежден, безотговорен, престъпник и т.н."



Тема Не знамнови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.12.14 15:50



защо на алкохолиците не се гледа като на хора с проблеми. За мен това не са пропаднали хора, а такива, които са загубили смисъла и търсят решение на грешното място. Ако на време им се обърне внимание какво правят, може и да успеят да се справят, знам ли...





Тема Re: Не знамнови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано10.12.14 16:19



Не да се гледа, а наистина имат големи проблеми.
Също така гледаш едностранно - не са само хора които са загубили смисъла на живота. Повечето от тях не търсят решение защото вярват или, че нямат проблем или, че проблемът им не може да се реши. Другите просто нямат сили да го решат.

Думата "навреме" има различен смисъл за всеки. За повечето това време никога не идва или когато дойде е много късно.

Най- доброто нещо е човек да осъзнае, че има проблем, а най- важното е, че може да го реши. За мен второто е по- важно или както казват в АА- "има изход".



Тема Не знамнови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.12.14 17:21



дали следиш темата в другия клуб. Там са ми написали, че човекът, който пие алкохол, няма проблем, а аз имам. Много от тези хора ме приемат за свой враг, защото съм им навирала проблема, който се опитват да скрият дори от самите себе си, в очите. Да, знам, че съм ужасна, но аз не искам да си затварям очите пред проблемите независимо дали са мои или чужди. Винаги търся решение и знам, че има изход от всяка ситуация.





Тема Re: Не знамнови [re: nbb]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано10.12.14 17:39



Аз ще ти предложа един такъв поглед върху ситуацията. Представи си, че не става дума за алкохол, а за цигари. И те са вредни. Значи, това, което ти питаш, реално е: "Как да направя така, че колегите ми пушачи да се откажат от този навик? Димят навсякъде, миришат лошо, вредят на здравето си и въобще са неприятни. Веднъж напуснах заради тях, но не мога все да си сменям работата, само защото хората пушат. Кажете по какъв начин един пушач може да бъде заставен да захвърли цигарите?"
Разбираш ли сега колко безнадеждна е мисията ти? Това, което реално може да се направи, е да се забрани пушенето на работното място. Е, и? Ще излизат на улицата да пушат в почивките. Можеш ли да им забраниш? Не!
С алкохола ситуацията е едно към едно.



Тема Ниманови [re: memi2011]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.12.14 17:50



мислиш, че не съм водила и такава битка ? Грешиш, ако мислиш, че се предадох. Някои отказаха цигарите, защото мога да бъда много досадна.


Не е същото, защото става въпрос за хора, които могат да навредят не само на себе си, а и на околните. Би ли се возила с пил шофьор ? Е, аз няколко пъти писах докладни и отказах да пътувам, след това ме изпращаха с такива, които не пият, въпреки че и те можели да направят катастрофа според шефа ми. А когато работиш с ток дали само на себе си ще навредиш ? Моля те, не оправдавай зависимите от алкохола. Не търся оправдания, а решения. Все някъде ги има, след като има хора, които са се отказали. За съжаление изпратихме доста колеги не на време от този свят и все си мисля, че съм могла да направя нещо. Иначе защо започнах работа пак на подобно място ?



Тема Re: Ниманови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано10.12.14 19:17



Доколкото разбрах Меми, ти казва, че ти нищо не можеш да направиш.
Разбери, че нямаш тази възможност освен да ги отстраниш от работа.
Това е решаване на проблемите който пиещия създава за себе си и за околните, а не решаване на проблема на пиещия.

Не само ти, но никой на работното си място не може. На работно място се работи трезв, а не пил.
Другото е просто намеса в личния живот на друг човек независимо ти какво мислиш. За там трябва да е съгласен другия или ти да работиш в психиатрия или да си психолог.



Тема Re: Ниманови [re: nbb]  
Автор nngv (минаващ)
Публикувано11.12.14 00:36



В трудовия договор на наетите не пише ли че трябва да са на работа без да са под влияние на алкохол и други променящи съзнанието(дрога и производните и).При подписване на трудов договор много работодатели изискват от работниците си да се подлагат на внезапни проверки(за алкохол и дрога) които те работниците не могат да откажат понеже са го подписали в договора си за назначение.От там нататъка е лесно.
Ти като каква се явяваш там директор ли си??



Тема Знам,нови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано11.12.14 08:33



че нищо не мога да направя, както и въпросните специалисти. Покрай предишната си работа се запознах с всички психиатри в града, както и с психолози. Знаеш ли с какво се изчерпва ролята им - с даване на болнични за времето, през което тези хора не бяха в състояние да идват на работа. Ако самият човек не пожелае, наистина нищо не може да се направи. Но моят въпрос е - как да се накара този човек да осъзнае, че има проблем и да го признае пред себе си.





Тема Не,нови [re: nngv]  
Автор nbb (весела)
Публикувано11.12.14 08:39



не съм директор, а ръководител "Човешки ресурси ". Пише, разбира се, не в трудовия договор, а в правилника за вътрешния трудов ред, с който запознавам всеки новопостъпил. Освен това имат екземпляр на всяко работно място и могат да прочетат, ако не са запомнили какво съм им казала. И какво като се правят проверки ? Когато се провери наш човек и дрегерът покаже не каквото трябва, показанията се скриват. Кого лъжем ?





Тема Re: Знам,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано11.12.14 08:48



Трудно е външен човек и то на служба да направи това.
Може да се използват приятели- колеги, но резултата е нищожен.
Вероятността някой да може да повлияе е почти нищожен. Другият начин е съвместно влияние на тези които пият един на друг, но за там трябва доста обигран човек.
Това въобще не влиза в служебните ти задължения, а и ти си извън този кръг. При такива случаи както писах по- горе си трябва "добър играч". Хора не се направляват така лесно, особено пък зависими. Не става с "осъзнай се".
Мисля, че не можеш да влияеш освен да отстраняваш от работа за да не се получи най- лошото, а и на теб и другите се заплаща за работа която няма нищо общо с лечение на алкохолизъм.



Тема Успяхнови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано11.12.14 09:54



да повлияя, но само на една жена, която ми стана след това приятелка. Сега тя ми разказва как ме е възприемала, как ме е мразела, защото съм си позволявала да пиша докладни, да топя хората, които миришат на алкохол. В момента тя се тормози, защото вижда, че нищо не може да направи, а не иска следващата авария да завърши със смъртни случаи.

Пита ме какво може да се направи, дали да се викне психолог, въпреки че и това сме правили няколко пъти, но резултат нямаше.
Може ли да ми кажеш как се осъзнава, че имаш проблем ?
На сегашното работно място поне нямам пряк достъп до колегите, защото са по обекти далече от мен, та поне не ми се налага да пиша докладни на този етап, но това не решава проблема.



Тема Re: Алкохол на работното мястонови [re: nbb]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано11.12.14 10:01



Пиенето на работното място, дори от страна на високо отговорни длъжности, е банализирано в нашата култура. Онзи ден чух от една позната, работеща в клиника, за поредния случай на пиещ от обяд хирург на работното място. Самата тя, невисокопоставена служителка там, го оправдава с довода, че иначе нямало да може да си върши работата както трябва. Демек, негова си работа, че вони на кръчма, важното да кълца и шие що-годе сносно. За съжаление, човек, особено заемащ подчинена позиция, не може сам да се бори с това омаловажаване от страна на другите, без да го намаразят или най-малкото изолират от колектива.

На ваше място аз бих говорил първо със самия пияч преди да пиша рапорти и да го топя пред колегите, за да не загубя неговото и на другите доверие. Дори той да реагира остро отначало, има шанс да се замисли и след това да го кара по-внимателно в това отношение. Можете леко да блъфирате пред него, като намекнете, че сте могли да го натопите много яко, но сте се въздържали, защото вярвате, че той е зряла и отговорна личност (някаквъв подкупващ комплимент, насърчаващ го да го заслужи) и т.н.

Лесно се дават съвети, но не се сещам друго. Успех!

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема И тованови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор nbb (весела)
Публикувано11.12.14 10:12



съм го правила, но според тях е напълно нормално да изпиваш половин литър ракия на вечер. Чудят ми се на акъла как може да не пия алкохол.



Тема Re: И тованови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано11.12.14 11:04



Начин да те отпратят леко в страни.
На всеки му е ясно, че не е нормално, както и не е нормално да пиеш или да идваш пил на работа.
Това лесно се осъзнава, но лесно не се преодолява и обикновено хората се правят, че нямат проблем или в по- напреднал стадии го прикриват.
Не винаги осъзнаването, че имаш проблем е и решение.
Да не би твоята бивша позната да не е осъзнавала това?
Има и друга страна - да имаш други проблеми и да ги давиш в алкохол. Там е още по- трудно.
Аз въобще не вярвам в това, че друг ако ти посочи проблема и ти ще си вземеш забележка и ще го решиш - напротив започваш да се прикриваш по- добре/ или така си мислиш/, намразваш този който го е казал и съответно положението става по- зле.
Няма начин външен човек от служебно положение да те възпитава. Твоята позната която е била в кюпа в момента е в по- изгодна позиция поне със собствения си пример.



Тема Re: И тованови [re: nbb]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано11.12.14 11:18



Ако те си пият половиния литър ракия вечерта у дома, това си е тяхна работа и евентуално на семействата им, които ги търпят. Напълно уместно е желанието ти, като завеждащ "човешки ресурси", да прекратиш практиката да се пие в работно време, защото това води до злополуки. Но ако целта ти е някак да превърнеш всичките си колеги в трезвеници, то вече говорим за груба намеса в личния живот на хората, както и Алоун по-горе спомена.
Аз не пия, но пуша. В цялата сграда, където работя, не се пуши и всички се съобразяваме с това. Ако обаче шефът ме заплаши, че ще ме уволни, ако не спра цигарите изобщо, аз по закон имам право да го съдя за тормоз.



Тема Не,нови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано11.12.14 11:28



не го е осъзнавала, защото за нея това е било нещо нормално. Баща й е бил алкохолик и е починал млад, около нея непрекъснато се е пиело и тя не била виждала някой да не пие алкохол. Работехме известно време в една стая и непрекъснато се карахме, защото вместо да ми помага, тя ми създаваше повече работа. На края си издейства да я преместят в друга стая, за да не бъде заедно с това зло.

После се разведе, защото и това не й спестих - беше си намерила мъж като баща й. Каза, че ако не съм била аз, щяла да вярва, че е нормално да търпиш унижения и да пиеш алкохол, за да си притъпяваш съзнанието. Говорех за децата, на какво ги учи с поведението си, много съм лоша наистина. Не мога да си държа главата, заровена в пясъка като щраус и да си затварям очите. Но съм доволна, че поне на един човек съм помогнала да осъзнае какво прави и да бъде щастлив без алкохол.



Тема Тези хора,нови [re: memi2011]  
Автор nbb (весела)
Публикувано11.12.14 11:43



за които пиша в момента, са ми бивши колеги, но си останахме приятели. Сега по-лесно мога да разговарям с тях, защото вече не ме възприемат като шефка. Нищо че още ме наричат " класната. "

Който е бил учител, явно си остава увреден за цял живот. Учех учениците за вредата от алкохола и тютюнопушенето в часовете по химия и продължавам да действам по този начин. Знам, че нямам право, но ме боли като гледам как се самоунищожават. А с новите колеги явно няма да се занимавам, въпреки че ме е страх да пътувам по пътищата като гледам, че на никой не му пречи пиянството на хората. Да, ще трябва да си търся отново друга професия, не ставам за тази.



Тема Re: Не,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано11.12.14 11:57



Хубаво, че не си попаднала на мен защото съм противоположна на бившата ти колежка и това щеше да има доста отрицателен ефект и върху двете ни.



Тема Кактонови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано11.12.14 14:54



писах и в другата тема, вече на живо не давам акъл без да ми го искат. Стоя отстрани и страдам, но нищо не правя, докато не ми потърсят директно помощ, колкото и да ми е трудно.


Чувствам, че няма да се задържа дълго на това работно място, защото не искам да правя компромиси с принципите си.



Тема Re: Кактонови [re: nbb]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано11.12.14 17:38



Ами, Весела, то твоите принципи определят само собственото ти поведение. Ти си против злоупотребата с алкохол и съответно не пиеш. Не може да си сменяш работата постоянно, само защото другите пият. Ами да, хората в България пият все повече, пие се навсякъде, фактите са такива. Ето, ние в този форум не пием изобщо, но и на нас ни се налага да общуваме със съпрузи, приятели и колеги, които малко или много употребяват алкохол. И това е в реда на нещата. Иначе бихме се превърнали в аутсайдери.

Редактирано от memi2011 на 11.12.14 17:40.



Тема Да,нови [re: memi2011]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 08:18



аз също много често съм аутсайдер, но това не ми пречи. Вече съм си самодостатъчна. Мъжът ми иска да бъда сред хора, защото според него съм социална личност. Политиците имат нужда от хора, които не мислят и затова според мен тази злоупотреба с алкохол не само не се спира, но се и поощрява чрез бездействие от всички посоки. Както и да е, радвам се за вас. Мога само да се моля повече хора да намерят Бог, както вие сте го направили. Бъдете живи и здрави !





Тема Re: Тези хора,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 08:47



По пътищата на всеки му пречи пиянството.
На теб по принцип ти пречи пиенето. Няма значение къде и кой колко употребява алкохол.
Това е черта която произхожда отнякъде и която се е превърнала в мания.
Това вече е твой проблем, а не на пиещите. С това не можеш да помогнеш на никой, а само допълнително тормозиш хората.
Трезвеността ти е станала фикс идея както и много други, но не забравяй, че "прекаления светец и Богу не е драг".



Тема Re: Да,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 08:55



Хубаво не ти пречи, но е добре и да не пречиш на другите.
Няма някъде където така поставени идеи да могат да се осъществят. Изключение правят тези наложени с диктатура. Ти обаче нямаш възможности и качества да наложиш такава.

Поощряването, рекламирането на нещо има търговска цел и след това други цели.
Горните са доста практични за да не рекламират и поощряват пиенето на работното място и да се превърнат публично в твоето противоположно "Аз".



Тема Да,нови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 10:25



и аз имам такива съмнения и се чудя защо е така. Явно е нещо от минал живот, друго обяснение нямам. Бях много учудена обаче, че обикнах колегите си, макар че употребяват и направо злоупотребяват с алкохол, което за мен беше недопустимо. Знаеш ли друго какво ме озадачи - когато имах здравословни проблеми и все още ходех по лекари, ми препоръчаха като лекарство да пия алкохол, за да се отпускам, да не бъда толкова стресирана, което все още не мога да проумея. Даже трябваше да нося в себе си от онези малките бутилчици, за да мога да пийна глътка, ако изгубя отново зрението си. Не знам, много неща не мога да проумея все още, но не съм се отказала да търся отговор.





Тема Re: Да,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 10:36



Алкохолът участва в доста илачи с доказано действие.
Това се дължи на влиянието му върху организма.
На част от хората алкохолът действа успокоително и отпускащо и за временно ползване е доста по- добър от много медикаменти.
Тук не говоря за хора зависими от алкохола, а за хора които могат да пият.
Съчетанието с лекарства е крайно недопустимо особени с лекарства действащи върху психиката, както и с други.
Няма нищо чудно ако ти си нормален пияч да са ти препоръчали алкохол за отпускане, но определено съм убедена, че не са ти го препоръчали с медикаменти или бутилка ракия на екс или половин литър всеки ден с увеличаване във времето.
То и лимони се препоръчват за увеличаване на имунната защита, но не и на язваджия.

Редактирано от ALONE911 на 12.12.14 10:49.



Тема Не,нови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 11:49



не ми предписаха никакви лекарства тогава, казаха ми, че няма нужда. Всичките ми проблеми били на стресова основа. То така се и оказа, но минах без алкохол. Аз не мога да пия - след 20- 30 мл вино лягам и заспивам. Преди това започвам да се смея неудържимо и се отказаха да ме учат да пия. Аз съм писала тук из клубовете, че като студентка съм се напивала от вкиснала боза. Моят организъм ми показва, че не му понася алкохол, същото е и с кафето и цигарите. Явно съм по-чувствителна от повечето хора.





Тема Искашнови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 11:50



да ми кажеш, че трябва да гледам безучастно, когато някой се самоунищожава ли ?

Ех, това не го мога, а как ще се науча...



Тема Re: Не,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 11:59



Нормално за някои хора. Не са малко хората които ги приспива алкохола, но нали разбираш, че 20мм вино са далеч по - безобидни от антидепресантите и преспивателните.
Нито са малко тези които не пият кафе или не пушат. Това не трябва обаче да го превръщаш в фикс идея и за другите.
Проблем става нещо когато се очертават временни или постоянни промени във физическото му здраве и психиката, когато съответния не може да изпълнява необходимите дейностти, когато стане потенциална опасност за себе си и другите.



Тема Re: Искашнови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 12:01



Първо трябва да прецениш дали се самоунищожава защото твоето мнение за нещата е само черно и бяло.



Тема Re: Искашнови [re: ALONE911]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано12.12.14 13:13



Весела, според мен ти самата имаш проблем и той съвсем не е безобиден. Едно е да не пиеш и да избягваш пиянските компании (това го правя и аз, понеже са ми скучни). Съвсем друго е да си избираш приятелите и колегите по един-единствен признак - да са пълни въздържатели. Може би това изискване го налагаш и у дома си. Моят съпруг не само че пие, но и собственоръчно си прави (забележи!) домашно вино в количества от по 100 литра всяка есен. Аз нямам нищо против и дори му помагам. Заедно подрязваме напролет лозите, пръскаме ги срещу болести и вредители; после берем гроздето, роним го, слагаме го да ферментира, бутилираме го - в целия този процес аз участвам с охота, въпреки че не близвам нито капчица. Защо го правя? Ами защото виното, приготвено от чист гроздов сок, без химикали, е полезна напитка, а аз искам моят съпруг да е здрав. Той изпива по чаша-две на вечеря и не виждам нищо лошо в това. Виното се харесва, също така, на нашите приятели. Част от него подаряваме на роднини - на свекър ми, на майка ми, на чичовци и лели. Я си помисли сега малко, за да напипаш къде точно е проблемът ти: ако твоят мъж складира в мазето 100 литра вино, ти как ще реагираш?

Редактирано от memi2011 на 12.12.14 13:14.



Тема Re: Искашнови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 13:38



Постта ти е закачен за мен, но не мисля че се отнася за мен.

Много хора имат фикс идея към нещо - или поради биологическо отвращение или поради собствени преживявания или поради тези на близките им.

Аз съм се стремяла да не изпадам в такива крайности.
Да и аз имам лози, но всички обичаме грозде. Вино не правя, но когато ми дават /домашно/ го прибирам къде за майка ми / и тя избягва напоследък защото има високо кръвно/, къде за близки. По празници винаги купувам вино. Майка ми има проблем с бъбреците, та от време на време настоявам и някоя бира да изпие / тези дето сега са ги пуснали с лимон/ и така.

Има проблем и човек трябва да си оправи собствения си проблем с нещата които не възприема, а не да го прави проблем на другите.
Това често се среща при хора отказали нещо/ цигари, алкохол, кафе, шоколад, газирани напитки/ и започвам да си мисля, че е другата страна на хора податливи на зависимости. От друга страни важи за много хора живели с алкохолно зависими и пиещи в големи количества. Гледаш в чашата на другия все едно таласъм си видял и всеки които си видял с алкохол, а не дай боже пиян го слагаш в графа "неблагонадежден".



Тема Re: Алкохол на работното мястонови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 13:47



Здрасти.Пиша ти като бивша част от проблема.
Преди пиех и аз на работа.
По-скоро от депресия,болка и отчаяние.
Мисля че една част от тези които описваш,са като мен.
Ами лично аз се оказах с две предупреждения за изгонване.
В Норвегия не вървят тези неща.
Дори и по клубовете,дискотеките и баровете няма да те търпят дълго ако си вечно натаралянкан.
Какво остава за човек като мен работещ през деня,и обслужващ

дърти консервативни норвежци.
Мисля че трябва да дадеш няколко устни предупреждения за изгонване.
Като за начало.
Ако не им светне..и писмени.
Нали знаеш поговорката,един път стомна за вода,два пъти..на третия трябва да има резултат.
Естественно не тръгвай от вратата за краката,но бъди твърда..ако имаш правомощията за това.
Всеки един алкохолик бива заврян в ъгъла накрая..колеги,шефове,семейство..ако му пука за някой друг освен себе си,както постъпих аз..ще се промени.
Но като знам народопсихологията на Българина..не очаквай почти никой да си признае че има сериозен проблем.
Камо ли да потърси помощ,или пък АА.
Тук в Норвегия е друго,все пак властите съдействат,дори и работодателите..не че няма социални пияндета на социална помощ..има ги,и то доста.
Дотам са я докарали една част,че бюрото по труда,социалните им плащат сметките от пенсията,уреждат ги с храна да им носят,и остатъка който остане от социалната или нормална пенсия,им се дава по малко на части,седмично.
Какво ще правят с остатъка..техен проблем.
Ако го втечнят за два дни,в остатъка ще събират бутилки,отпадъци,ще просят за цигари и бира.
Има много такива,нали тъщата ми заряза един такъв,който е в това положение.
Имам пресен пример за това.
Аз ако остана без пари никой няма да ме нахрани,понеже работя..и ще ми кажат оправяй се.
А онези мизерници като него ги дондуркат нон-стоп..понеже били болни.
Болни за една чепата тояга.
Реанимират по клиниките,и после като се окомушат след запоите-с пълна газ.
Аз лично..на такива болни тарикатски търтеи-не давам.
На сакат или музикант по улиците съм давал,но на цигани,наркомани или пияници..все търтеи-никога!!
Щом аз съм намерил сили и воля да се боря с алкохола..ще могат и те наполовина.
Половината се движат в такива среди..майко мила.
Града тук гъмжи от какви ли не,където гледат да тафят нещо и да го продадат за дрога.
Наркоманите намример на спринт крадат от магазини големи шишета с бира.
Набегом през касите..и после или..или..
И зареждат пияндетата.
Те пък явно ги упътват къде има далавери,и най-вероятно са в комбини.
А бе видиш ли неадекватна групичка от хора с кучета дори,които изглеждат по-добре от стопаните си да бърборят и ръкомахат нервно-заобикаляй.
Като шеф ако имаш правомощия действай.
И никакъв толеранс за пияниците през раб,време.
Аз след време благодарих на шефа си,който се изчерви и засрами,след като му казах..че неговите действия са спасили живота ми..че не ме е толерирал повече да пия и работя.
Знаем се в бг..особенно по държавните цехове и фабрики..там се почва от сутринта.
Понеже всички си казват и бъзикат един друг..колкото ни плащат..толкова и работим.
И фиркат перманентно.
И аз съм работил към ВМЗ..,Сега вече частно предприятие СКФ.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Проблемът е,нови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 13:52



Понеже шефовете може би са и те част от проблема.
Не си ли се замисляла.
Ясно,щом не зависи от теб,много не можеш да направиш.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: Искашнови [re: ALONE911]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано12.12.14 13:54



Постът ми действително се отнасяше към авторката на темата, Алоун.

Обаче ти ме накара да се замисля за нещо. Знаеш ли, че някога в гимназията, когато за първи път опитвахме алкохол, аз имах изключителна непоносимост към него. Буквално от 20 грама ми се завиваше свят и трябваше да легна. От 30 грама вече ми беше лошо и повръщах. Т.е. организмът ми си е показвал още тогава, че това вещество не му понася, но кой да слуша собственото си тяло?! Така че аз най-упорито и последователно съм се "учила" да пия, че да не остана по-назад от другите. Е, научих се накрая с всички произтичащи от това последствия.





Тема Не,нови [re: memi2011]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 13:58



не е така. Не отричам пиенето на алкохол в нормални количества, а наливането с алкохол до забрава. Ние също имаме лозе, даже до миналата година бяха две, но ни идваше малко нанагорно да се грижим за тях. Мога да правя всичко в лозето, защото от малка съм научена на това. Преди години се научих и да кроя, защото ми ставаше скучно по цял ден да чета книга, докато мъжът ми работеше. Той пие алкохол, но никога не прекалява. Сам си произвежда и ракията, и виното. Вече няколко години правим вино от горски плодове, но обикновено го подаряваме, защото за него е прекалено сладко, пък на мен ми стига литър за много време. Освен това за втора година правя вишновка, която подарявам на майка и свекървата, а за мен оставям пияните вишни за десерти. И от бонбони пияни вишни съм се напивала, когато съм прекалявала с количеството.

Срам и резил. Не съм виновна, че не ми понася алкохола, явно при другите хора не е така. Но не мога да търпя хората, които стават смели, когато пийнат. Явно тогава падат задръжки и казват неща, които иначе се страхуват да кажат. Абе де да знам, трябва да разбера от къде ми идва този проблем, та белким изчезне най-накрая.



Тема Естествено,нови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 14:04



че е така, но аз не искам да привличам повече такива ситуации в живота си, та се опитвам да разбера как точно го правя. Ясно е, че друг човек не мога да променя на сила, но как да го накарам да погледне на живота си от друг ъгъл и да поиска да направи сам промяна. И въобще имам ли право да го правя ?





Тема Re: И аз тованови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 14:07



Виж сега..от отговорници и шефове,собственници също..не очаквай честно признаване на вина за гафове.
Аз съм в подобна ситуация.
Купиха ни нови собственници.
Но старите мърли,отговорничките по отдели ни диокараха частично до това положение.
И аз постоянно подмятам на работата..кой ще плаща сметката,само ние обикновенните работници ли?
Даже искаха да ме правят отговорник,да организирам и представлявам другите пред профсъюза,доверенник един вид.
Скатах се..
Ще ти кажа защо.
Понеже собственниците са нови.
Не искам да им влизам в о1чите от началото.
Към колегите ми..не искам да представлям група от мижитърки,които търсят някой да им свърши мръсната работа.
Ако бяхме нормална фирма,тези двете щяха да бъдат най-позорно изгонени за несправяне с икономиката на фирмата.
Собственниците си нямат особенно понятие,как се движи ресторант.
Тези двете 25,28 годишни отговорнички сме и първия експеримент и стаж в живта.
Сгрешени призвания..който доведоха до 0 колектив,всеки сам за себе си,приказки зад гърба към всеки и всичко..от всеки.
Тия двете се правят на ни лук яли,ни лук мирисали.
В очите сме им казвали една част хора,къде грешат,и защо се е стигнало дотук..тия обръщат приказката за времето и прогнозата едва ли не.
Аз съм в болнични..понеже да си го кажа направо,не искам да плащам чужди сметки.
Имам ужасни болки в рамене,ръце и крака,понеже работ5им в намален състав.
Нищо лично към колегите че ги натоварвам,ама чужди сметки няма да плащам пред коледа когато оборота е троен и нямаме екстра хора,а пък всеки се спасява поединично.
Чак такъв глупак-алтруист вече не съм.
Всичко вече стана стратегия при мен.
Те са такива с нас,и аз такъв с тях.
Така че,който не разбира от едно нещо..по-добре да не ликвидирва фирми да отиват на фалит,като нашата..ами както постъпват немци и японци от концерните-с достойнство да си отчете грепките и да си тръгне.
Ама не..добре е на топло в офисчето скатавайки се..и на 100пр заплата.
Нас намалят в назначенията..ама тях си не.
Еми..да бачка който е тъп да им се връзва на номерата.
Тази година пак поне 30пр съм бил в бомични.
Така че е занапред,имам профсъюзен гръб..и ще ги моря до полудяване.
И без това им връщат социалната парите от болничните ми,които са техен период.
Държавата помага само на изедниците.
Следващия път ще гласувам за интернационала ту,социалистите и раб.партия.
Вече десни партии не щем.
Всичко се вдига в Норге с дни и часове.
И работа йок.
Оня ден чета в проф.списание,как чистачки по хотелите от 17 стаи на ден за чистене на места ги напъвали да чистят по 30,35.
И хората са стигнали до профсъюзите и пресата.
Един бивш наш собственник от преди ги редеше едни..които свършили по-рано,да помагали на другите...ако го видя..няма да мога да го настигна да му се извиня.
Явно не зависи от теб,така че..по-добре се разкарай,и не търси високи постове и амбиции.
Аз посредник не мога да бъда.
Знам коя роля ще заема..като в Синхо лято филма-посредника е лайно.
Аз не мога да бъда подметка на набедени собственници,нищо лично.
Пък за каквато и сума да е.



Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Искашнови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 14:09



Аз също.
След 30 грама ставах по - приказлива, след 50+гр. концентрат започвах да повръщам и затова накрая минах на червено вино и бира.
Не е и вярно, че от бира не се става зависим и това, че не можеш от нея да се напиеш. Може да е по- бавно, но всеки алкохол при определени хора води да зависимост.
Аз също си мисля, че много от тези които са станали алкохолици или тежки пиячи просто по принцип не са могли да пият и затова не трябва да пият. Има хора които след определено количество алкохол стават агресивни, буйстват, други изпадат в депресивно състояние, оплакват се, ревът, стават направо психически насилници над другите.

Мисля, че хора които забележат нещо от горното въобще не трябва да пият.



Тема Чудя сенови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 14:13



дали изобщо ме четеш... Някъде да съм написала, че тези хора не са благонадеждни ? Правиш си някакви твои проекции върху написаното от мен. Добре, аз имам проблем - не понасям пияни хора. Но искаш да ми кажеш, че тези, които пият прекалено, нямат проблем ? Не мога да се съглася, защото не е така. Исках да покажа на бившите си колеги, че стресът се лекува по други начини, които аз използвах, когато се разболях - медитация, йога, рисуване, решаване на кръстословици и судоку, копаене в градината, катерене на върхове, плуване и други подобни, а не е нужно да се наливаш с алкохол, докато забравиш. Явно няма как да се разберем.





Тема Re: И аз тованови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 14:20



И още нещо.
Тия двете ,преди да ни купят новите собственници,с дни са трили отчетите от компютрите си,гафовете.
Новите собственници не знаят че са купили не ресторант-а подводница,Титаник.
Със щурманки,тези двете некомпетентни недоразумения.
И сега се мазнят тия двечките,едни ехидни физиономии,усмивки и мили очи..
Нищо,истината рано или късно ще лъсне наяве.
Прдната седмица ми се случи епизод..братовчедката на шефката*която също е шефка на отдел и е в (семейния бизнес

)..макар и да не е тяхна фирмата..ми вика,да съм и спестявал време че била сама на бара да и поставям чашите по места в стативите за миене и чиниите.
Те имаха точно 5 клиента..в един ужасно натоварен ден.
Така е..никой не е луд да плаща космически цени за италиански лайна,паста и спагети..които струват шикълки в магазина..
А при нас се пукахме по шефовете.
И вместо да благодари,че съм и ги занесал от общата част..дори и да ми каже извинявай,че не си прибираме нашата посуда..тая ме натиска на всяка моя малка помощ..още и още..
Ми тя утре сигурно френска безплатна любов ще ми поиска.
Тези думи изтърсих пред шефката по кухня..понеже са братовчедки.
Тези ми услуги са платени,рекох накрая.
Нашите са тези трите..рядко нахални създания.
И заради тях всичко е главата надолу.
От напълно погрешни решения и концепции.
Едно нещо върви ли,не го пипай.
Преди да направят италианските лайна..се пукаха по шефовете от работа.
Искали по-луксозна обстановка,италианска храна..не искали бебета и майки с колички.
Да ми ядат сега...
Ама лошото е,че ние страдаме,заради техните грешки.
И не си тръгват,няма изгледи да се предадат.
Щели да оправят всичко.
Няма начин..над 30 пр сме надолу.,
Вече и почистващата фирма отказаха,скоро ще трябва ние да мием и п-рахосмучим.
Ама тогава..ще се преселя при личния лекар за болнични да живея там.
И аз си искам 100те процента заплата,не само те.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Редактирано от 44 DOUBLE ZERO на 12.12.14 14:20.



Тема Нищонови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 14:20



не зависи от мен. Не успях да се преборя в държавна фирма, а сега съм в частна, така че нямам думата изобщо. Спасение му е майката.





Тема Налинови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 14:25



щеше да си търсиш друга работа. Сега имаш време да го направиш.





Тема Re: Чудя сенови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 14:29



Няма как.
Защото не можеш да разбереш, че тези които пият постоянно имат проблем който ти не можеш да решиш и наистина отиват в графа "неблагонадежни", а тези които нямат проблем с алкохола като твоя съпруг няма какво да решаваш.

Проблемът може да е самия алкохол или проблеми които довеждат до алкохола. В двата случая с твоя начин на мислене си безсилна.
Нито можеш да решиш на някой проблемите защото гледаш доста идеалистично на всички проблеми.
Да се справиш и само с физическа зависимост от алкохола не можеш защото ти изхождаш само от своя организъм и не възприемаш, че тези около теб са различни.



Тема Re: Нищонови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 14:35



Не, приемане на твоите възможности относно ситуацията, освен наистина да отидеш в детска градина, но и там никой не ти гарантира, че няма да се срещнеш с родители които пият.
Останалото е да си подскачаш от място на място додето ти се превърнеш в човек на който не може да се разчита. На пост "човешки ресурси" ще трябва да работиш с всякакви хора и тези които са опасни за себе си и за околните да ги отстраниш от работа.
Това са твоите възможности.



Тема Re: Нищонови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 14:38



И аз това ти казвам.
В частните е още по-лошо.
Понеже там си пушечно месо.
Докато могат да те изтискват като лимон..бива,ще получаваш потупвания по рамото,докато накрая и това ще свърши.
Тези нашите двете ,отговорничките..каквато може би си и ти,криеха перманентно какви ги вършат.
Некомпетентни са,докараха ни до фалит едва ли не.
От три заведения в шопинг центъра едно да изкарва парите и за трите.
Понеже където се проявиха на инициатори се осраха.
И стана лошо за нашата част.
Понеже докато ти бачкаш,гледаш тези които нямат работа да се мотаят,пушат,тоалетни,облегнати с мобилните в ръце с гръб към бара по ъглите.
Това дразни,много дразни нйа теб да ти пушат краката от тичане,всичко да те боли от изгърбване,а тези тричките като стане натоварено да са вечно в оперативка,или все да имат да оправят документи или заяки.
Що не ги оправят тези неща когато няма хора,ами в ръш времето все?
И баба знае така..прозрачни са ми..и знам какво ще им родят главите,преди те самите да са го казали или направили.
Обвиниха ме че съм сеел недоволство,че съм ходил,говорил и подклаждал недоволства.
Ами направете така да сме щастливи тук,им казах.
Един ден ми падна пердето и доста неща им казах,беше преди време.
А тръгнете срещу мен..и ще видите документи и от Брюксел ако трябва,им намекнах.
Дръпнете ли ме надолу,тръгнете ли с веригите да ме премазвате,дърпсам ви и аз надолу,с адвокати,преса..с каквото трябва.
То профсъюзния и го каза на едната,когато искаха да ми намалят 100тя процента,на 80.
Стигне ли се до съд..пригответе поне 1 милион крони за адвокати.
А пък и за него към 250,300 000 някъде ще се изисква от съда.
И аз доволно ми светнаха очите.
И поех стратегически..виж сега,не искам да ги разорявам,с насмешка им рекох..ама и8скам си 100те процента,с истинска помощ и съпорт,не само наужким..както и това да не ми говорят често с нахален тон,понеже се отпускат на моменти,и все едно че съм им собственност.
Мале..тази почервеня и и стана лошо едва ли не,при този разговор.
Клекнаха,къде ще идат.
Не съм боклук,да тръгвам да ги изнудвам..ама ще си постигна целите,по един или друг начин.
Искаме ги всички ние от фирмата ,позорно изгонени тия.
Ама няма държава и съд в такъв случай.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Когатонови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 14:42



имам проблем, започвам да търся причината за него, а не да започна да пия и да се оплаквам или самосъжалявам. Точно това исках да им покажа - знаеш, че имаш проблем. За да го има, търсиш причината за появата му. Защото като започнеш да пиеш алкохол, проблемът не се решава, а се добавя още един - този с алкохола. Всеки от нас има някакви проблеми, но също така всеки решава дали да се предаде или да търси решение. Поне аз така разбирам нещата. Къде греша според теб ?





Тема Няманови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 14:44



как да стане след като според шефовете това не е проблем. Може пък да си намеря място, където с шефовете да мислим еднакво. Знае ли човек...





Тема Re: Налинови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 14:52



Търся,подавам..само откази,нищо на хоризонта.
За завдения,магазини и пр..искат 15,16 годишни.
Та да търкат и да не мъркат.
Кой ще вземе 40 годишен?
Пък и много рутиниран и дисциплиниран..
Всеки в днешния век гледа бърза печалба,на парче..да може лесно да гони и освобождава..то е ясно че студенти и ученички,няма да работят цял живот на такова място.
И това ги устройва.
Да имат благоприятно текучество,без съдебни усложнения.
Ако знаеш колко години подред гледат с хляб и сол да ме махнат,да съм си намалил сам работата едва ли не.
Ама не поддавам.
Понеже никой не хвърля 100пр в чужбина най-вече назначение.
При угрозата да се вкара в деситилетка на търсене,лутане и пр..
100пр е кът направо,невъзможно без връзки да си уредиш тук в Норвегия.
А не ми се бачка почасово,на три места..по нощите,уикенди,сутрини и пр..да докарвам заплата.
Балдъзата работеше в хотел,на рецепция,само нощни смени.
В един момент спеше и шофираше,бързайки да иде да си закара детето на градина.
Където евентуално има работа е такава,прецакана.
Пък ако ще и нищо тежко да не вдигаш.
Да бях ерген,не семеен..само нощни щях да блъскам.
Повечето българи работят все в шибани графици.
Уикенди и по нощите.
Не е работа.
Пък и таксиметър..не ми е в кръвта да се занимавам по нощите с пияници,наркомани и какви ли не.
Имаше случаи на ножарски свади,и подобни по нощите.
Търся,ама няма ли як гръб и свой човек..пиши я загубена каузата,като при мен.
Какво,да ида да мия с моп.
Едвам си държа ръцете да не паднат.
Не мога да ги вдигна над рамете..какъв моп.?
Незнам..или ще търся за нещо свое да се ориентирам ако нищо не се отвори,или учене..за охрана и подобни.
Ама там са все норвежци повечето,пък искат и здраве.
Като нямаш здраве..и възможностите ти са нулеви почти.
Канцеларски плъх с очила,най-добре..ама не съм норвежец.



Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Няманови [re: nbb]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано12.12.14 14:55



как да стане след като според шефовете това не е проблем.

Подаваш си оставката, след като фирмената политика не те устройва. Правилникът за вътрешния ред го определя шефът на фирмата. Ти си служител, назначен от шефа на фирмата. Придържаш се към задълженията си, описани в длъжностната характеристика и ако шефът на фирмата възпрепятства изпълнанието им, напускаш.

не си назначена за майка Тереза, имаш си строго определени правомощия, не ги превишаваш.
това е.



Тема Re: Няманови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 14:56



Изобщо..не разчитай на това.


Ние с колегите сме всеки на различно мнение..какво остава ,да си с шефовете в съгласие.
Ако искаш живот без бреме и повече спокойствие,намери си работа без хора.
Да имах здраве и аз,щях да искам сам да работя,каквото и да е.
Да си забия ай пода със слушалките там,и да нямам контакт със света.
Вършиш..и си отиваш.
Имаше такива където им беше много ташкън и самотно като работели,искали колеги..божееее...
Не знаят какво искат..

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Естествено,нови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 15:01



12 години се опитвам колегите ми,отговорниците ми..собственниците да прозрят нещо..отказах се завинаги.
Живеем на различни планети,това е.
За тях гадостите са радости и обратното.
Няма смисъл..препатил съм я тази мъртво-родена кауза.
Жалкото е,че загубих твърде много енергия,да доказвам неща на мозъчни трупове.
Нищо..то бумеранга им се върна.
Оня ден си повтарях на норвежки песничка,докато си разсъждавах бачкайки..бумеранга лети и се връща..никой не ще избегне възмездието..съчиних си песничка по мелодия на една банда.


Не им хареса,на шефките.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Когатонови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 15:02



Права си, но тези които не могат да си решат проблемите, пият и си докарват друг и така в омагьосан кръг към по-лошо.

Нали не мислиш, че всеки е в състояние да си реши проблема или, че ти си в състояние да му го решиш.



Тема Re: Алкохол на работното мястонови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 15:03



Самата тя, невисокопоставена служителка там, го оправдава с довода, че иначе нямало да може да си върши работата както трябва

Ами няма..я..като е алкохолик и му трябва пиячка..та да центрова ръцете и скалпела.


Напълно типична история.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: И тованови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 15:06



И на мен ми се чудят..ама свикнах.
Няма ли поне веднъж да дойдеш на парти ме питат?
Парти..не пия,не пуша..какво да правя там?
Пък и не мога да гледам определени хора.
Та това са ми извиненията.
Няма да си прекарам приятно с познати и семейството,им викам..ами ще дойда да ви гледам как правите рекорди по наливане докато свърши безплатното.
Като дойде платената част,,да видиш как бързо се укротяват всички.
И един по един се изнизват насам натам.



Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Няманови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 15:10



Няма за някой трезво разсъдлив при който пиенето на работно място няма да доведе до проблем при случай, че не може да си изпълнява функциите. Няма такъв който да плаща за да си пиеш пиенето. При случай, че решат да назначат друг, то гаранцията не е никаква, че той няма да пие или ще бъде по- добър от назначение който пие.

Твоите шефове държат такива хора или защото не могат да си намерят хора също така опитни и на същата заплата или защото могат все още да ги манипулират преди да станат неизгодни и да ги отстранят. За пиян на работно място носи отговорност първо пилия. Трудова злополука при пил също мисля, че не се изплаща.
Задължително, ако не пише, то се знае, че пил не можеш да си на работа.



Тема Re: Не,нови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано12.12.14 15:13



Боже къде си се набъркала и ти..
Намери си нормални колеги и приятели около теб.
Не спасявай никого.
Аз откакто нямам контакт с много хора,ми е най-добре.
Със всичко се свиква.
Има дни в които толкова съм вглъбен да си бачкам и слушам албумите и плейлистите,че почти не говоря с никой от колегите.
С две думи там и млъквам.
Определено хората от песните ми казват мно0го повече,отколкото доста тъпичките ми колеги като цяло.
Които освен за бум-бум..секс,прашки,цици,жени..дотам им се изчерпва приказката.
Коли,пари,жени..бум-бум..и това е.
И да има аванта.


И скатавка.
Най-интересно ми е..когато като си мълча почват да си мислят че са много по-хитри от мен.
Аз си се усмихвам,и ги чета в детайли.
Това че не споделям повечето им високоинтелигентни дискусии,не значи че съм тъп.
Обикновенйно все гледат да сватосат някой за най-дъртата във фирмата,че щяла да пусне някому довечера.
И с лубрикат и 75 годишните ставали.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Моганови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 15:16



да помогна на тези, които признаят, че имат проблем като им кажа как съм се справила с моите. Ако аз не мога да помогна, ще се обърнем към специалисти, въпреки че осъзнах, че само сам можеш да си помогнеш, защото носим отговорите в себе си. Нали знаеш - помогни си сам, за да ти помогне и Господ.



Тема Няма проблем,нови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 15:26



по всяко време мога да си тръгна. Трябваше да разбера дали наистина вече не се влияя толкова от хората и съм се научила да приемам другите такива, каквито са без да се опитвам да ги променям. Има още какво да се желае от моя страна, но напредвам. Със стоене у дома нямаше как да разбера дали съм си взела поуки от болестта. Експериментирам със себе си, какво да се прави.



Тема Не съмнови [re: alisalisa]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 15:29



майка Тереза, а "класната ".


Дала съм си сметка за това и вече го написах тук някъде.



Тема Човече,нови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 15:33



не разбираш ли - мъжът ми иска да бъда сред хора. Сигурно, за да си мълча, когато се прибере. Не казва гадината му с гадина, защо иска да ходя на работа.





Тема Има,нови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 15:38



има... повече, отколкото предполагаш. Мислех, че като започна работа в частна фирма няма да е така, но уви...
Да, не се признава злополуката за трудова, ако се разбере, че има употреба на алкохол. И в други случаи не са ми признавали злополуките, все си намират причина, но в този случай съм с две ръце " за " да не се признава. То е записано и в нормативните документи, че е така.



Тема Ще танцувашнови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 15:41




Чудеха ми се как мога да се забавлявам без да пия алкохол. Трябваше да ги чакам да пийнат по 2-3 ракии да им дойде настроението.



Тема Re: Няманови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано12.12.14 15:42



Що бе? С моите колеги много се забавляваме заедно. Имах един период, в който си седях у дома и превеждах книги. Откачих, ти казвам. След една година на такъв режим бях започнала сама да си говоря. Добре че скоро ми предложиха работа в обичайната лудница, каквото е всяка редакция, та се спасих.



Тема Re: Не съмнови [re: nbb]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано12.12.14 16:14



Все в *ъз. Овладяването на проблема е изцяло в ръцете на шефа ти. Ако забрани пиене в работно време и наложи санкции, във фирмата няма да се пие в работно време и бачкаторите ще бъдат подлагани регулярно на тест за алкохол с оглед избягване на трудови злополуки. Ако шефът не си мръдне пръста, не е твоя работа.
Щом смяташ това за грубо нарушение на КТ, напускаш.

толкоз по темата.



Тема Re: Човече,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 16:29



Мъжът ти е напълно прав.
Трябва да работиш и да срещаш всякакви хора. Не само това, но да слезеш на земята.
Още нещо според мен- не трябва да напускаш работата си. Трябва да знаеш какви са ти задълженията и само това да изпълняваш. Човек като "човешки ресурси" основно трябва да познава хората, а не да си ги измисля. Това е реалният живот и ти работиш с хора- всякакви.



Тема Тованови [re: alisalisa]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 16:31



го виждам. Исках да видя дали няма някой да ми покаже друг изход от ситуацията. Благодаря ти за включването.





Тема Re: Тованови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 16:36



Аз ти го казах в по- горе.
За да помогнеш на някой трябва индивидуално. Това означава, че трябва да познаваш човека и въобще хората. Това няма да стане с четене на книги, нито с опониране в клубове на хора които ти казват друго мнение, нито с издигане на лозунги.

За "човешки ресурси" се изисква да познаваш човека и да прилагаш към конкретния случай това което е най- изгодно. Не да създаваш нови хора по твой тип.

Ако не можеш да се справиш с това, то трябва да си смениш не местоработата, а професията.



Тема Ти пък,нови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 16:38



толкова години си летя в облаците, сега на 50 искаш да ме приземиш - няма как да стане. По-лесно е да вдигна другите при себе си, отколкото аз да сляза.





Тема Re: Ти пък,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 16:41



Другите никога няма да можеш да дигнеш, но има вероятност ти да изпаднеш и затънеш дълбоко в блатото. Знай, че тогава няма да има кой да те вдигне, поне не другите.

Като не можеш да се промениш ще трябва да се откажеш и да си намериш професия с която не е пряко свързана с хора.



Тема И тованови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 16:41



ще стане, явно не ставам за тази професия. Поне не при нашата действителност, защото искам всичко да бъде законно, а ми казаха, че това не е възможно. Ще си потърся следващо поприще.





Тема Ти пък,нови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 16:45



цял живот съм работила с хора и точно това ми харесва. Що ли не послушах Бог преди време, като ми каза да си направя визитка за Муза. Муза се става на хора все пак.





Тема Re: Ти пък,нови [re: nbb]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 16:49



Да, но да работиш успешно с хора трябва и те да могат да работят с теб.

Муза можеш да станеш на всичко и никак не е задължително да са хора.
Животните са по- изчистени и определено по- благодарни.



Тема Да,нови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.12.14 17:03



на това се уча, но са малко хората, които ще си кажат честно какво ги мъчи и няма да те карат да гадаеш какво искат. А вече дали ще искам и мога да им го дам, е нещо друго.
Ще видим, живи и здрави само.





Тема Re: Тованови [re: nbb]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано12.12.14 19:56



Исках да видя дали няма някой да ми покаже друг изход от ситуацията.
Нямаш ли необходимата квалификация да се справиш с професионалните си проблеми?

Можеш да потърсиш консултация от специалисти в тази област. Не в областта на пиенето, а ЧР, трудово право и т.н. Имаш служебна ситуация, не частна.



Тема Re: Тованови [re: alisalisa]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано12.12.14 21:50



Няма да може да се оправи дори и със специалисти. Възгледите й не са за човек за ЧР. Качествата също. По скоро би станало някой обществен работник с точно определена клауза привличаща еднотипни съмишленици.
На служба ЧР не са необходими идеалисти, а гъвкави хора.Да не забравяме, че и трябва да защитават интересите на работодателя които често се разминават с тези на работещите. Това са места където си твърде ограничен от възможности за действие.



Тема Re: Тованови [re: ALONE911]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано12.12.14 22:51



Не минават ли през някакво задържително професионално обучение, дипломи, квалификации?
Или всеки любител, който си наумява да поработи между хора, може да се цани за ЧР?



Тема Re: Алкохол на работното мястонови [re: nbb]  
Автор Харакири ((минаващ))
Публикувано13.12.14 00:27



КЪМ РАБОТОДАТЕЛИТЕ

Между многото работодатели днес си спомняме за един наш член, който е прекарал голяма част от живота си в света на големия бизнес. Той е наемал и уволнявал стотици хора. Познава алкохолика такъв, какъвто го вижда работодателят. Сегашните му схващания ще бъдат изключително полезни за всички бизнесмени.

Нека той сам ви разкаже:





Тема И дветенови [re: alisalisa]  
Автор nbb (весела)
Публикувано13.12.14 09:21



пишете пълни глупости. Длъжността е наречена ' Човешки ресурси ", защото работиш с хора. Тези хора имат проблеми и когато не са ги решили не са пълноценни на работното си място. За съжаление много малко работодатели осъзнават това. Колкото и вие двете сте го разбрали. Бившите ми колеги непрекъснато ми се обаждат за консултации, защото са по-компетентни от госпожата, която в момента изпълнява тази длъжност. Да, излиза, че всяка любовница става за човешки ресурси, защото на предишната 9 години оправях бакиите. Сега не знам на тази кой ще ги оправя, защото хората са със сгрешени заплати вече две години и половина, но на никой не му пука, защото нямаме работещи институции и всеки може да бъде купен. Пък вие продължавайте да философствате.





Тема Re: И дветенови [re: nbb]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано13.12.14 09:31



Тези хора имат проблеми и когато не са ги решили не са пълноценни на работното си място.

Тоест, длъжността ЧР задължава практикуващият я да си пъха човката в личните работи на хората, да клюкарства за тях и да им натяква как според собственото му скудоумие трябва да решават проблемите си.

Къде си завършила психология?



Тема Много благодарянови [re: Харакири]  
Автор nbb (весела)
Публикувано13.12.14 09:41



Макар и да не съм работодател, а служител съм правила точно това, но не успях да убедя бившия си шеф, че имаме сериозен проблем, въпреки че десетина човека си отидоха без време от този свят. Сега като се обърна колата, е започнал да предприема стъпки в тази посока, пък да видим до къде ще ги докара... И със сегашния си шеф няма как да се разбера, ако продължава да вярва, че няма проблем.





Тема Проблемът е,нови [re: alisalisa]  
Автор nbb (весела)
Публикувано13.12.14 09:50



че не съм завършила психология, а финанси, защото по длъжностна характеристика се изисква такова образование, за да можеш да бъдеш пенкилер. Колко пъти съм казвала, че трябва да се назначи още един човек, който да бъде психолог, защото аз съм учила психология, но не е достатъчно. Ползвали сме услугите на психолог на хонорар и тя ми е казвала какво да правя в определени ситуации. Извинявай, но едва ли е пъхане на носа в лични работи след като пият на работното си място и безброй пъти съм сигнализирала, но да имаше кой да чуе... Радвам се, че хората са се отървали само с 30 % изгаряния и волтовата дъга не е минала през тях, защото място нямаше да мога да си намеря, въпреки че знам, че съм направила всичко по силите си това да не се случи. Само дето бях единствената, която не искаше да си затваря очите пред истината.





Тема Re: Много благодарянови [re: nbb]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано13.12.14 10:01



Липсата на професионализъм у тебе бие на очи още от коментарите по адрес на приемничката ти. Компетентният човек не се самоизтъква като такъв чрез сравнения с друг в своя полза.
Щом твърдиш, че работата на ЧР е да решава проблемите на хората, то си се провалила:
не успях да убедя бившия си шеф, че имаме сериозен проблем
Професионалното ти задължение се изразява в това да убедиш бившия си шеф.

Харакири ти е постнала много полезен материал за първична представа каква подготовка ти е необходима и какъв подход. По моя преценка, ще ти отнеме месеци и много посещения на сбирки на АА и разговори със специалисти, работещи с алкохолици, за да се научиш първо да различаваш алкохолик от разхайтено пиянде.

Преди това ще са ти нужни месеци да поработиш върху собствените си нагласи в отношенията си с хората, особено в служебните отношения.

И със сегашния си шеф няма как да се разбера, ако продължава да вярва, че няма проблем.
А ти нямаш нужната подготовка и компетентност, за да го убедиш в противното.



Тема Така е,нови [re: alisalisa]  
Автор nbb (весела)
Публикувано13.12.14 10:12



признавам си без бой. Не съм учила за психолог, а да правя заплати. Да, знам, че не е професионално да даваш оценки и да се изтъкваш, но в тази държава все някой трябва да каже какво се случва по фирмите. Не че някой се интересува де. Затова сме на това дередже и няма на кого да се сърдим освен на себе си.


А алкохолиците се научих да ги различавам много добре. Не беше нужно да уча нищо, по-добре започнах да ги разпознавам от психиатрите, при които се лекуваха. А не всички се лекуват, защото според тях нямат никакъв проблем. Ужасно е !!!



Тема Re: Проблемът е,нови [re: nbb]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано13.12.14 10:28



че не съм завършила психология

Проблемът е единствено и само твой. В друг клуб веднъж обясниха, че длъжностната характеристика на ЧР изисква специализирано висше образование. Това, че нямаш подготовка и диплома за такова и се възползваш от липсата на подготвени кадри, за да кандидатстваш за длъжността, а собственикът на фирмата те назначава, за да мине метър и някой да се оправя с бумащината, не те прави компетентна по въпроси извън писането на финансови документи.

Какъвто "специалистът", такива и подопечните му.



Тема Re: Така е,нови [re: nbb]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано13.12.14 10:32



Да, знам, че не е професионално да даваш оценки и да се изтъкваш
Силно се концентрирай върху факта не е професионално.
Нямаш оправдание за невежеството си.
Във всяко отношение.



Тема Девойко,нови [re: alisalisa]  
Автор nbb (весела)
Публикувано13.12.14 10:35



ти изобщо четеш ли ?


Написах, че по длъжностна характеристика се изисква да си завършил точно финанси, а не психология, защото за фирмата е по-важно да са направени вярно заплатите, а не да можеш да работиш с хора. Въпреки че и от това правило си има изключение. В държавните фирми се назначават наши хора, които са послушни и не създават проблеми, не е нужно да се спазват законите. Не че в частните е по-различно. Хайде стига ти толкова ограмотяване. Излязохме извън предмета на темата.



Тема Вампирче,нови [re: alisalisa]  
Автор nbb (весела)
Публикувано13.12.14 11:01



нахрани ли се за днес ?


Не съм специалист по всичко и си го признавам за разлика от теб.



Тема Re: Девойко,нови [re: nbb]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано13.12.14 13:02



за фирмата е по-важно да са направени вярно заплатите, а не да можеш да работиш с хора.

тогава темата ти е напълно безсмислена. Гледай си таблиците и заплатите и не се занимавай с хорското пиене на работа и извън работа.
Не са те назначили и не ти се плаща за това.

аре!





Тема Re: Тованови [re: alisalisa]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано14.12.14 18:33



Не мога да кажа дали сега съществува такава специалност.
Може и самата фирма да ги прати на някакви курсове за работа с хора.
Нашият ЧР е икономист.



Тема Алисанови [re: ALONE911]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.14 08:19



няма никаква представа от работа с хора, само философства.


Има такава специалност в НБУ.



Тема Девойко,нови [re: alisalisa]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.14 08:22



избрала съм да бъда човек, пък таблиците и заплатите ги правя между другото.



Тема Re: Няма проблем,нови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано15.12.14 13:48



Е ми,щом имаш опции за тръгване,добре.
Със сигурност бързо ще си намериш нещо ново.
Къде да беше така и при мен..
Една агония е моето..не виждам повече на какво има да ме учи кармата или съдбата,да заобичам истински тираните ли?
Ако имах здраве,да почна каквото и да е.
Ако имах смелост,да се втурна да правя бизнес,като няма да ми е много ясно кое-как,и ще греше в движение.
Голенмите фирми едва оцеляват,камо ли например аз ли?
Където трябва със заеми,да си заложа и задника..да развивам концепции,та да не ме тормозят работодатели.
Какво ли не ми мина през главата.
Да тръгвам да уча хубаво,не е лошо като идея.
Ама трябва да се върнас да повишавам оценки във средното,после подготвителни курсове..кандидатсване..10 годинки сигурно ще отнеме докато завърша,ако изобщо завърша.
Балдъзата така и не успя да завърши висшото тук.
А учеше и и се уддаваше.
Не си взе изпитите,после дойдоха децата,къща,сватби и живота ги завъртя яко.
Незнам..а и кой да ти е съдружник,евентуално?
Че то аз на себе си не мога да се доверя..камо ли на чужд човек.
Да взема да отварям един метъл шоп тук в града.
Хем ще развивам концепция която искам,хем ще ми е гот да продавам това което харесвам,пък като не тръгне,което най-вероятно ще стане,така или иначе..пак ще стигна към социалната и трудоустрояването,накъдето така или иначе вървя.
Но само животинския ми инат все още ме държи на тази работа.



Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Редактирано от 44 DOUBLE ZERO на 15.12.14 13:49.



Тема Добре,нови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор nbb (весела)
Публикувано16.12.14 10:52



не си ли даваш сметка, че тази работа те съсипва ? Всъщност, не точно работата, а отношението към нея и работещите там. Идват хубави празници, седни и помисли какво би искал да правиш. Казват, че по Коледа стават чудеса. И аз съм решила тази година да проверя дали е така.



Тема Re: Добре,нови [re: nbb]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано17.12.14 15:15



Да,така е.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.