Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:17 17.05.24 
Здравна
   >> Алергии
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Споделете: Готови храни и рецептинови [re: Millena]  
Автор Lav (val)
Публикувано29.07.04 16:09



http://members.shaw.ca/allergies/dessert.html
http://www.fruitfromwashington.com/Recipes/recipes.asp

Редактирано от Lav на 29.07.04 16:58.



Тема Re: Споделете: Готови храни и рецептинови [re: Lav]  
Автор Lav (val)
Публикувано02.08.04 15:05



puskam vi edin link na holandski, ako ima niakoi koito da go prevede shte e super.
Az moga chastichno, no niakoi ot productite ne znam kak sa na bulgarski i dali gi ima v bg.
Tova sa recepti ot stranitcata na firmata koiato proizvejda Nutramigen / Flexical (mliakoto koeto pie sinut mi.

Ako niakoi se interesuva ot niakoia ot receptite, shte se opitam da ia preveda.





Тема Re: Споделете: Готови храни и рецептинови [re: Millena]  
Автор azia (неволна)
Публикувано16.08.04 00:30



Зеленчуков пилаф
с ябълки
Продукти: 250 г ориз, 4 моркова, 50 г ябълки, 400 г вода, 50 г растителна мазнина.
Изчистете ориза и го измийте. Измийте сушените ябълки и ги накиснете във вода за 20–30 минути. След това ги смелете и ги смесете с ориза. Добавете прекараната през марля вода от накиснатите ябълки. Настържете морковите и ги пуснете в посолена вряла вода. Добавете оризово-ябълковата смес. След като кипне, варете още 5–6 минути. Оставете да почива под капак 15–20 минути. Преди да поднесете, добавете растителната мазнина.
Компот от портокали
или мандарини
Продукти: 350 г портокали или мандарини, 1/2 л вода, 100–150 г захар или на вкус, 10 г лимонова кора.
Почистете плодовете. От водата и захарта сварете сироп. Попарете обелените лимонови кори, за да отстраните горчилката, ги нарежете на лентички и ги изсипете в горещия сироп, кипнете и охладете. Портокалите нарежете на тънки резенчета, мандарините разделете на парченца. Разпределете ги във високи чаши и ги залейте в изстудения сироп. Оставете плодовете да поемат добре сиропа.

Компот с ягоди, малини и грис
Продукти: 500 г малини, диви или градински ягоди, 30 г грис, 120 г захар, 2 и 1/2 л вода.
Посипете ягодите и малините с 60 г захар и оставете да се разтвори. С останалата захар сварете сироп. Изсипете в него гриста и при постоянно бъркане варете на слаб огън 10–15 минути. Сипете плодовете със захарта. Изчакайте да заври и охладете.

Компот от круши
Продукти: 600 г круши, 4 чаени чаши вода, 100 г захар, 40 г орехи, лимонова киселина.
Изчистете крушите и ги сложете във вода с разтворена в нея лимонова киселина, за да не почернеят. Кипнете водата със захарта, пуснете крушите в получения сироп и ги варете, докато омекнат. Добавете счуканите орехи. Може да поднесете и с разбита сметана.

Мус от ябълки
Продукти: 700 г ябълки, 100 г захар, 1 л вода, 2 чаени лъжички желатин, 1 чаена лъжичка лимонов сок.
Почистете ябълките и ги залейте с подкиселена вода, за да не потъмнеят. Сварете обелките, прецедете и в отварата сипете захарта и предварително накиснатия желатин. Бъркайте, докато се разтвори напълно. Ябълките настържете на ренде и веднага ги пуснете в не много студената отвара. Разбийте до гъстотата на сметана, разлейте в купички или чаши и охладете.

Ягодов мус
Продукти: 1 чаена чаша ягоди, 2 чаени чаши вряла вода, 1 чаена чаша захар, 2 супени лъжици грис.
Измийте пресните ягоди и ги намачкайте в дървено хаванче или ги прекарайте през сито. Сега залейте с врялата вода, кипнете на котлона и прецедете. В получената отвара сложете захарта, кипнете отново и при постоянно бъркане добавете гриса. Варете на слаб огън 25 минути. В сладката кашица добавете и ягодовото пюре. Разбивайте, докато стане на пяна. Налейте в купички или чаши и изстудете.

Не съм правила рецептите, затова не гарантирам нищо



Тема Re: Споделете: Готови храни и рецептинови [re: azia]  
Автор !Пeнka (Julie)
Публикувано16.08.04 11:32



Ух ама тия ягоди нещо ич не ми мязат на неалергизиращи:(



Тема Табличката ми с хранителни продуктинови [re: Millena]  
Автор siluchka (с Лъчезар-че)
Публикувано16.08.04 17:49



Ето табличката ми с “нужните продукти”, която си съставих за първото ни посещение при д-р Мустаков. Разбира се, вече има доста промени, но се надявам все пак те да са подобрили качеството й. Нямам претенциите да са обхванати всички продукти, които използваме или бихме използвали в менюто на децата ни. Постарах се да включа не всички, а по-популярните продукти, за да не стане прекалено тромава цялата табличка…

Продуктите са разделени по групи, а в самите групи – по азбучен ред (не по сила на алергизиране).

Поздравчета!



Мляко и млечни продукти

кашкавал
извара

краве сирене
краве мляко кисело
краве мляко прясно

козе сирене
козе мляко кисело
козе мляко прясно

овче сирене
овче мляко кисело
овче мляко прясно


Месо

агнешко
заек
патица
пиле
пуйка
свинско
телешко
ярешко


Мазнини растителни

зехтин
слънчогледово олио
соево олио
царевично олио


Мазнини животински

свинска мас
краве масло


Варива

грах
елда
ечемик
зелен фасул
зрял фасул
леща
овес
ориз
просо
пшеница
ръж
слънчоглед
соя
фъстъци
царевица


Зеленчуци

аспержи
алабаш
бамя
броколи
брюкселско зеле
бяло зеле
домат
картофи
карфиол
киселец
краставици
лапад
маруля
маслини
моркови
патладжан
пащърнак
репички
ряпа
спанак
цвекло
тикви
тиквички
целина
чушки


Плодове

ананас
банан
боровинки
вишна
грейпфрут
грозде
джанки
диня
дюля
кайсия
касис
киви
круша
къпини
лимон
малини
мандарина
портокал
праскова
пъпеш
сини сливи
смокиня
стафиди
фурми
череша
шипка
ябълка
ягоди


Подправки

анасон
бахар
босилек
ванилия
дафинов лист
джоджен
захар
канела
кимион
копър
кромид лук
магданоз
мащерка
праз лук
риган
сол
чер пипер
червен пипер
чесън
чубрица


Разни други

бисквити обикновени
сухар пшеничен
сухар ръжен
хлаб “Бял”
хляб “Добруджа”
хляб “Типов”
хляб “Ръжен”
хляб “Пълнозърнест”
пшенично нишесте
царевично нишесте

яйце кокошка белтък
яйце кокошка жълтък
колбаси
желатин




Тема Re: Табличката ми с хранителни продуктинови [re: siluchka]  
Автор MillenaМодератор (s interes)
Публикувано17.08.04 05:36



Браво!! Крайно време беше!! Ще го прегледам утре, ако се сетя нещо да допълня, макар че се съмнявам И аз имам подобни таблици и съм ги поствала неведнъж, но твоята се обогати постепенно и изглежда максимално подробна. Поздравления!



Тема Re: Табличката ми с хранителни продуктинови [re: Millena]  
Автор Чeтa ()
Публикувано17.08.04 12:03



Аз прибавих в моя списък още арония, манго, пектин, лимомена киселина Е300, аскорбинова киселина Е330 и пектин. Последните 3 ги има в почти всички БГ пюрета и разбира се се оказа, че са ни забранени


Teзи които не умеят, критикуват

Тема Re: Табличката ми с хранителни продуктинови [re: Чeтa]  
Автор MillenaМодератор (s interes)
Публикувано18.08.04 05:30



И защо така? Пектина - ясно, а другите?



Тема Бисквитинови [re: Millena]  
Автор Finch (минаващ)
Публикувано09.11.04 09:30



8 с.л. брашно, 6 с.л.качамак, 1/2 ч.ч.олио, 5 с.л. захар, 1 бакпулвер и вода колкото да стане тесто малко по-гъсто от това за кекс. Пече се на 180 гр. в намазана с олио тава, като бисквитките ги сипвам с лъжица колкото искам да са големи и може да се поръсят с малко захар отгоре. Признавам си, че ме мързи да използвам формички заради почистването им, въпреки, че стават по-интересни... Важно е да се извадят от тавата веднага след изпичане, защото после се чупят лесно. Може да се използва и царевично брашно вместо качамак и действа стягащо на стомаха.



Тема Re: Лесен сладкиш с ябълкинови [re: Millena]  
Автор queenmabb (на сънищата)
Публикувано09.11.04 11:55



Лесен сладкиш с ябълки

Продукти:
- 1 чаена чаша брашно
- 1 чаена чаша грис
- половин чаена чаша захар
- половин чаена чаша олио (или разтопено масло АКО детенцето яде масло)
- 1 пакетче бакпулвер (може да се замени със смес от половин чаена лъжичка сода бикарбонат и половин чаена лъжичка лимонена киселина)
- 5-6 средно големи ябълки
- 2-3 чаени лъжички канела

Брашното, грисът, захарта и бакпулверът се размесват добре. Ябълките се обелват и настъргват и се смесват с канелата. В намазана с олио тавичка (с диаметър около 28 см) се изсипва половината от сухата смес (брашното, грисът...). След това сухата смес се поръсва на капчици с половината олио. После се изсипват настърганите ябълки, за да оформят плънка. Най-отгоре се насипва втората половина от сухата смес и отново се наръсва с остатъка от олиото (може да се замени с парченца масло, ако детето яде масло). Пече се на 180 градуса около 50 минути.
Много е вкусно и веднага след опичането, и след като престои!
Приятен апетит!

Редактирано от queenmabb на 09.11.04 11:59.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.