Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:53 17.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано05.03.16 07:47



Аз ако може да задам един леко страничен въпрос. Мислил ли си, или пък да си попадал на нещо по въпроса, за значението на скоростта на светлината погледнато откъм антропният принцип. В смисъл - има ли оценки, или ти в състояние ли си да направиш такава, доколко може тази горна граница на взаимодействие да е различна и физиката да остане дотолкова същата, че същества подобни на нас да могат да съществуват? Или още по-директно - ако тази максимална скорост беше с десет процента по-голяма или по-малка, то физиката би ли била много по-различна от познатата?

Изглежда, че скоростта на светлината, по-точно максималната скорост на взаимодействие, участва в доста зависимости, но има ли според теб такава, при която дори малка промяна на тази константа да води до съвсем различна, от наша гледна точка, вселена?



Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: Alenadrow]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано05.03.16 07:49



Според мен въпроса е - кое точно определя въпросната константа да бъде толкова, а не два пъти повече или три пъти по-малко. Почти същото е както си го написал. Но на мен така въпроса повече ми харесва, а и мисля така беше зададен.



Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: Tom_cat]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано05.03.16 07:55



Да, така е по-ясен въпроса, прав си. Но също така за мен интересно е дали нещо въобще определя стойността на въпросната константа? Т.е. дали тя може да варира в някакви сравнително широки граници, а светът да остане подобен на този, който познаваме?



Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: Герисъм]  
Автор unperson (член)
Публикувано05.03.16 10:49



Имаш две различни формули, описващи едно и също явление. Значи, двете формули са валидни при различни условия. Демек си пропуснал допълнителните клаузи, написани с малки букви, при които е валидна твоята формула.

Учудващо е тогава защо така юрбулишката я използваш за вакуум, там където не е приложима, и се захласваш в погрешните изводи, произтичащи от нея. Че и другите се опитваш да заблуждаваш.


Моята формула е точната, твоята е приближение на моята - при големи стойности на скоростта на наблюдателя твоята става абсурдна, както сам установяваш в един от предишните постинги.

В този случай си безкрайно уязвим, но честно казано нямам желание да постигам "победа" в дискусията. Не и в този форум.



Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано05.03.16 11:55



Доколкото знам, величината на така наречената

, определяща силата на електромагнитното взаимодействие, е от жизненоважно значение за строежа на вселената и за съществуването на живота.

В нея участват три основни константи - скоростта на светлината, планковата константа и електричният заряд. Четох преди време една статия, дето правеха оценки - ако величината на тази константа се промени с няколко процента, животът може да стане невъможен. Тази константа определя силата с която електроните се задържат в атома, това пък определя силата на химическите връзки, възможността да се получават дълги устойчиви вериги като белтъците и ДНК, както и силата с която молекулите се привличат, т.е. условията за устойчивост на твърдите тела. От там действието и в микро и макро мащабите. Бяха изследвали светлината на далечните пулсари, и бяха установили, че последните към 9 милиарда години тази константа не се е променила повече от 2% май. Ако те интересува, мога да се разтърся за статията, беше в Scientific American преди доста време.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано05.03.16 12:20



Нещо са го разбутали сайта на Scientific American, намирам статията в някакъв насипен вид без илюстрациите, но все пак може да ти свърши работа:



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: unperson]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано05.03.16 12:32



"Моята формула е точната, твоята е приближение на моята - при големи стойности на скоростта на наблюдателя твоята става абсурдна, както сам установяваш в един от предишните постинги"

Е защо продължаваш да настояваш за една погрешна формула? При това без никакви доказателства? Личи си кой не е учил физика и сега избива комплекси някакви, повтаряйки неща дето не разбира.

Хайде да видим колко е "точна" твоята формула. Няма да тръгна по дългият път, да ти я извеждам, явно няма да го разбереш щом като си се опнал като магаре на мост.

Да видим общодостъпната за всички информация. Неща, дето ги има във всеки учебник, и дето уважаващите се хора първо проверяват, а после приказват.

Например в

е събрано цялото нужно за да направиш коректна справка знание. Защо тогава ни приказваш глупости? Под статията има линкове, водещи до учебници дето тези формули се извеждат и доказват и дето е обяснено просто всичко.

Твоята формула:


Моята формула:


Да забелязваш едни малки индекси към скоростта, Vr и Vs, по които се различавта тези формули? Това са различни скорости, при различни условия. Но не, ти си чел само големите букви, което изобщо не е достатъчно, а в случая е съвсем подвеждащо

И двете формули произлизат от , описваща движението на вълна в произволна среда:

Ако Vs=0 се получава твоята формула, ако Vr=0 се получава моята формула. Какво значат тези индекси?

Четем внимателно поясненията под формулата:
Vr - is the velocity of the receiver relative to the medium (скоростта на приемника относно средата);
Vs - is the velocity of the source relative to the medium (скоростта на източника относно средата);

Ясно ли е до тука?

Ха да видим сега във вакуум за каква среда става дума? Така де, за да ползвам твоята формула, дето е верна само ако наблюдателят се движи относно средата.

Хайде, има ли среда или няма среда за светлината във вакуум? Има ли етер или няма етер, а? Поне един сигурен експеримент, че можеш да знаеш скоростта си спрямо някаква среда, за да ползваш тази формула? Няма, и за цяр няма. Странно защо тогава се тръшкаш за нея, след като не можеш да определиш параметрите в нея. Напротив, специално направени експерименти, целящи да определят тази скорост - експериментите на Майкелсън и Морли и всички подобни - дават за скоростта на тази среда спрямо наблюдателя НУЛА.

Демек имаме факти - Vr = 0. Тогава, като заместим тая НУЛА в по-горната формула, какво се получава? Получава се моята формула, единствената приложима за вакуум и за вълни във вакуум.

Скива ли колко е елементарно. Ама това не е като само да копираш цитати, дето не ги и разбираш. Други качества трябва да притежаваш.

В този форум вече се видя, не можеш да имаш победи никакви. Принципно положение Да, в други форуми дето са на твоето равнище може да се фръцкаш колкото искаш. Тука не минава. Тука трябва и да разбираш нещата. Сори.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: Tom_cat]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано05.03.16 15:08



"Според мен въпроса е - кое точно определя въпросната константа да бъде толкова, а не два пъти повече или три пъти по-малко. Почти същото е както си го написал. Но на мен така въпроса повече ми харесва, а и мисля така беше зададен."

И аз така си мислех, че е зададен, но ти по-горе каза, че не е въпрос за стойноста и, който зависи от мерните единици.



Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: harish_chandra]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано05.03.16 15:44



Разбира се, аз може да греша всякак, но в случая изобщо не разбирам какво имаш предвид.
Да, продължавам да смятам, че мерните единици тук нямат много общо. Те са просто някакви условно избрани.



Тема Re: Кое определя скоростта на светлината?нови [re: Tom_cat]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано05.03.16 16:27



Може би аз не те разбирам. Скороста е 300000, ако изпозваш км и секунди, но е 187500, изпозваш мили. Така, че в стойноста и няма нищо дъбоко.

Или имаш предвид, ако изберем мерни единици, например км и секунди, защо е 300000, а не друго? Но това е странен въпрос, защото в метрите и секундите няма нищо фундаментално.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.