Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:45 06.06.24 
Клубове/ Религия и мистика / Религия Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: Религия и политика [re: Last Roman]
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.11.08 00:02  



От страна на самите владетели в Западна Европа също се наблюдавала съпротива срещу властта на църквата. Особено силно било противопоставянето в Италия. През 12 и 13 век се обособили т. нар. фракции на гвелфите и гибелините (guelfi и ghibellini), поддържащи съответно папата и Свещенната Римска империя. След като гвелфите окончателно победили гибелините през 1289 г. те започнали борба помежду си. През 1300 г. във Флоренция гвелфите се разделили на две - черни и бели. Черните продължавали да поддържат папската институция, докато белите подкрепили монархията.
Кралят на Англия Хенри VIII провел политика на абсолютизъм и скъсал отношенията си с папата. През 1534 г. той бил провъзгласен от парламента за глава на английската /англиканската/ църква, запазила католическите традиции, но враждебна към властта на папата.
В Германия през 1517 година започва така наречената протестантска Реформация под ръководството на Мартин Лутер. Движението било опит за преустройство на Римската Католическа църква, поради порочните й практики, особено по отношение продажбата на индулгенции /документи, опрощаващи греховете/. Друга основна причина е купуването и продаването на църковни постове /симония/, както и ужасяващите размери на корупцията по това време вихреща се сред йерархията на католическата църква, достигаща дори до позициите на папата.
Най-важната придобивка на Реформацията е свободният достъп на народа до Библията /преведена от Мартин Лутър/ и слизането на християнското учение до нивото на всеки отделен вярващ. Ударението върху личната връзка с Бог в лицето на Исус Христос и нуждата от собствено разбиране на Свещеното Писание освежава и съживява духовният живот на милиони християни. Под влияние на различните реформатори в протестанството се формират разнообразни течения с общ корен, които съставляват протестансткото Християнство. Поради различното вероучение и противопоставяне от страна на римокатолическото християнство в Европа се състоли множество религиозни войни между католици и протестанти. Също като конфликтите между праволавни, ариани и несториани преди хилядолетие, борбата на противниците на папите има за цел преразпределяне на сферите на влияние в Западна Европа и свеждането на зависимостта от Рим до минимум.
Ответната реакция на католическата църква била т. нар. Контрареформация. Тя се изразява главно в следното: за защита на папските интереси се създали нови религиозни ордени, които да ограничат протестансткото влияние /Театински, Капуцински, Урсулински, Исусовото общество и др/. Папа Павел ІІІ през 1532 г. въвел Инквизицията /основана в Испания от Торквемада още в 1480 г. като орган за изтребване на еретиците/, а през 1540 г. узаконил ордена на йезуитите. Той бил организиран по военен принцип и провеждал систематични гонения и убийства на протестанти. Също така йезуитите основали фактории и в Индия, Япония и Китай, където също налагали римокатолицизма.
От папа Павел ІІІ в гр. Тридент /Трент/ бил свикан Тридентски събор, състоял се от 1545 до 1563 г. На този събор, вместо помиряване между католици и протестанти, се превърнал в съд над последните. Забранявало се на миряните да четат Библията. В ръцете на папата била съсредоточена още по-голяма власт. Католическият символ на вярата бил обявен за единствена норма за вяра и живот на вярващия от римокатолическо изповедание.
В резултат на действията на контрареформаторите Австрия, Полша и Чехия са върнати в лоното на папската църква.
Сблъсъкът между католици и протестанти прерастнал в 'Тридесетгодишната война', която завършва с признаването на Германия, Скандинавия, Холандия и Швейцария за протестантски, а разновидностите на протестантството - Лутеранството и Калвинизмът получили религиозно признание. Във Франция протестантството не могло да пусне корени, поради жестоките войни и кланета срещу последователите му, кулминацията на което е Вартоломеевата нощ през 1572 г., когато били избити 22 000 души.
Паралелно с вътрешните борби в Християнството, широко се разпространила и експанзията му сред населението на новооткрития Американски континент. Покръстването на индианските племена се съпровождало с унищожаване на тяхната езическа култура и избиване на отказалите да приемат вярата на християнските завоеватели. Налагането на светската власт ставало паралелно с приемането на духовна такава.
В резултат на това Централна и Южна Америка приели римокатолицизма от Испания и Португалия. Северна Америка се обосновали протестантите. Колониалните империи обаче довели до засилване на светската власт, за сметка на духовната, развил се и робовладелческия строй, който по своята същност противоречи на идеите на Християнството за равенство и братство.
Религията изгубила водещата си роля и поради вътрешните борби между разновидностите й.
Протестантството - този най-нов вариант на Християнството с времето оформило своите деноминации – лутеранство, калвинизъм, баптизъм, съборни или конгрешански църкви, методисти, адвентисти, петдесетници и др.
С дробенето на църквите и създаване на нови разновидности на Християнството, започнало и западането на влиянието му върху обществата. Затова спомогнало и развитието на природните науки, въпреки че последователите им /Джордано Бруно, Галилео Галилей, Коперник/ били отлъчвани от църквата, репресирани и преследвани.
Също и народното недоволство през 17 век, изляло се в революции и бунтове, подкопавали монархическите режими, а оттам и опиращото се на тях духовенство. Такава е например революцията във Франция, съпроводена с кървави репресии срещу духовенството. Също показателна е и революцията в Русия /в началото на 20 век/, която се изживявала като наследник на Византия и чийто владетел /цар/ имал абсолютната власт, бил подкрепян безусловно от православната църква и обявен за богопомазан. Идването на власт на комунистите там довело освен до ликвидирането на монархията, и до опит за унищожаване на Християнството – избиване на свещенници, разрушаване на храмове. Новата власт виждала в религията идеологически конкурент, който пречел на новия ред да установи култа към партията и личността /един своеобразен аналог на религията/, характеризиращ се с безусловна вяра и сляпо подчинение на вожда.
Освен това се създали и учения, опиращи се на Християнството, но коренно различаващи се от него /подобно на ранното християнство, опиращо се на юдаизма, но с времето развило нова концепция/. Такъв е примерът с мормоните, които освен нарушаването на традиционните светски ценности /придържали са се към полигамия/, изповядват и коренно различни идеи от Християнството - хората могат да станат богове, а днешните богове са бивши хора /всеки човек е бил духовно същество преди зачеването си/; Светата троица се състои от Бог /Небесният отец/, Исус /най-големият духовен син на Бог/ и Светият дух, които са трима различни богове; след деня на страшния съд има три Царства и "Вечната тъмнина" /в нея попадат само, хората, които са имали знанието за Бог, и не са го приели/. По своята същност мормонизъма е нехристиянско учение и ако оцелее, с времето ще даде начало на нова религия.
В днешния високотехнологичен свят Християнството /или поне католицизмът и протестанството/ все повече се реформират, преосмисляйки концепциите си, за да могат да отговорят на променящите се условия на времето. Така след позакъснелите признания в края на миналия век от страна на Папа Йоан Павел II, че Земята е кръгла и се върти около Слънцето, идва ред и на промяна в някои основни положения на тази религия. Католиците, в борба с мюсюлманите за популяризация на Християнството в Африка, където детската смъртност е висока, обявиха за стесняването на границите на Ада /т. е. в Рая могат да отидат и починали некръстени деца/.
Но като цяло в Европа Християнството все повече се превръща в формална и уважавана традиция, което показва, че то е преживяло своя разцвет и клони към упадък /особено на фона на по-младия и агресивен ислям, който чрез арабските емигранти в западния свят печели все повече поддръжници/.
Симбиозата между религията и политиката е най-устойчивата и манипулативна форма на управление, стига масите да не са се разочаровали от религията, както стана в Европа в края на миналото хилядолетие, когато вековни монархии, опиращи се на църковната власт, бяха пометени от обезверените народи /напр. Френската и Руската революция/.

Queen's only

Редактирано от Last Roman на 11.11.08 12:27.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Религия и политика Last RomanМодератор   10.11.08 23:59
. * Re: Религия и политика Last Roman   11.11.08 00:02
. * Re: Религия и политика Last Roman   11.11.08 00:02
. * Re: Религия и политика BЪPKOЛAKЪT   11.11.08 05:42
. * Re: Религия и политика Kaлoмaин   11.11.08 09:14
. * Що за въпрос? Дekcтъp   11.11.08 09:18
. * Re: Що за въпрос? Kaлoмaин   11.11.08 09:30
. * Re: Що за въпрос? Kиpo   11.11.08 10:23
. * Re: Религия и политика Last Roman   11.11.08 09:32
. * Re: Религия и политика Kaлoмaин   11.11.08 10:40
. * Re: Религия и политика Last Roman   11.11.08 10:49
. * Re: Религия и политика Aлekc   11.11.08 10:56
. * Re: Религия и политика Last Roman   11.11.08 11:08
. * каква дискусия, от виртуалните ти уста се лее Дekcтъp   11.11.08 11:32
. * Re: каква дискусия, от виртуалните ти уста се лее Last Roman   11.11.08 11:36
. * Re: Религия и политика Koпpивeнa Meтлa   11.11.08 13:10
. * Re: Религия и политика Kaлoмaин   11.11.08 13:39
. * Re: Религия и политика Koпpивeнa Meтлa   11.11.08 13:47
. * Re: Религия и политика Kaлoмaин   11.11.08 13:51
. * Re: Религия и политика Koпpивeнa Meтлa   11.11.08 13:55
. * Re: Религия и политика Kaлoмaин   11.11.08 16:52
. * Re: Религия и политика Koпpивeнa Meтлa   11.11.08 20:57
. * Re: Религия и политика Kaлoмaин   11.11.08 21:25
. * Re: Религия и политика Koпpивeнa Meтлa   11.11.08 22:11
. * Re: Религия и политика Roxy   11.11.08 22:31
. * Re: Религия и политика Koпpивeнa Meтлa   11.11.08 22:53
. * Re: тоест, Roxy   11.11.08 22:57
. * Re: тоест, Koпpивeнa Meтлa   11.11.08 23:00
. * Re: тоест, Last Roman   12.11.08 06:47
. * Re: о, Roxy   12.11.08 09:25
. * Re: о, Kaлoмaин   12.11.08 10:17
. * Re: о, Roxy   12.11.08 10:59
. * Re: тоест, Koпpивeнa Meтлa   12.11.08 22:25
. * Re: тоест, Last Roman   12.11.08 23:08
. * Re: тоест, Koпpивeнa Meтлa   12.11.08 23:12
. * Re: тоест, Last Roman   12.11.08 23:51
. * Re: Религия и политика Roxy   11.11.08 22:27
. * Re: Религия и политика Last Roman   11.11.08 22:43
. * Re: Религия и политика Koпpивeнa Meтлa   11.11.08 23:28
. * Re: Религия и политика Roxy   12.11.08 00:42
. * Re: Религия и политика Koпpивeнa Meтлa   12.11.08 22:17
. * Re: Религия и политика Roxy   13.11.08 11:26
. * Re: Религия и политика eco_world   11.11.08 11:01
. * Re: Религия и политика nerusata   13.11.08 16:28
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.