Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:03 01.12.20 
Клубове / Наука / Хуманитарни науки / Езикознание Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Стоилов [re: Kroraina]
Автор Dunek_areнт Дyнek (сръболафещ тюрк)
Публикувано02.08.09 16:00  По формирањето на Бугарското кнежевство,целокупниот пропаганден апарат на Егзархијата, Софија го зеде под себе, централизирајќи ја и зајакнувајќи ја пропагандата максимално.

, во еден напишан извештај до кнезот, чиј програмски карактер бил недвојбен, го утврдил односот меѓу владата и Егзархијата при што ја подвлекувал неколупати потребата Егзархијата својата просветна активност да ја врши исклучиво под врховен надзор на владата. Од петте точки на овој документ, во втората прецизно е речено дека Егзархијата треба да спроведува еднообразност во организирањето на црковноучилишните општини во Македонија и преку нив да ја изведува својата активност на теренот, што во практика значело "уништување на локалните самоуправи на македонските црковноучилишни општини и нивно потчинување на диктатите на Бугарската егзархија".

Средствата со кои Софија ја стимулирала егзархиската активност во Македонија, од година во година станувале се поголеми и поголеми: во 1881 година 100.000 лева, четири години потоа (за Македонија и Одринско) повеќе од 570.000 лева, а во 1890 година 5.500.000 француски франци. Со таква широка помош и резултатот не изостанал: во Солун биле формирани, на пансионски принцип, машка и женска гимназија, учителски паралелки во Солунската и Битолската гимназија, учителски школи во Скопје и Серез. Веќе во 1886 година бугарската пропаганда во Македонија имала 306 училишта со 18.570 ученици и 358 учители, а две години подоцна бројот на основните училишта нараснал на 748 и 63 класни со 25.996 ученици и повеќе од 1.000 учители. Во 1884 година во Прилеп е отворена богословија во која требало да се школуваат идните егзархиски свештеници. Не штедејќи, туку широко помагајќи ги учениците со стипендии и други форми на материјална поткрепа, Егзархијата без поголеми проблеми врбувала наставен и училиштен кадар за својата огромна мрежа. Се што било раководство во таа мрежа (директори на училишта, училишни инспектори, претседатели на црковноучилишни одбори), се било платено од Бугарската црква и сите тие директно нејзе и биле одговорни.

Егзархијата однела уште една победа: во 1881 година побарала, а во 1890 година од Цариград и добила право Скопската, Велешката и Охридската епархија да добијат бугарски митрополити, во 1894 година бугарски митрополит заседнал и во Неврокоп, а три години подоцна, во 1897 година, митрополити директно потчинети на Егзархијата биле поставени во Битола, Дебар и Струмица. На тој начин Бугарската црква создала во Македонија, значи на дел од Турската империја, држава во држава, контролирајќи го и насочувајќи го не само духовниот и културниот живот на голем дел од македонското население, туку и неговото, во најдобар дел, и политичко расположение и поведение.

Напоредно со ширењето и растењето на влијанието на Бугарската црква на територијата на Македонија, се обликувал и растел отпорот против неа, особено од страна на младите, оние кај кои почнало да се оформува чувството на национална самобитност, или пак тоа веќе станало дел на едно свесно национално и политичко дејствување.
Чепоуст бугарски .


Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Историја на македонскиот јазик . Dunek_areнт Дyнek   28.07.09 01:08
. * я кажи сега zaphod   28.07.09 09:16
. * Re: Историја на македонскиот јазик . Cтapинap   28.07.09 12:41
. * Епа ........ Dunek_areнт Дyнek   28.07.09 20:14
. * Re: Опаааа...... Cтapинap   28.07.09 20:55
. * От кого разбрал ? Dunek_areнт Дyнek   28.07.09 21:01
. * Re: Не е твоя работа ! Cтapинap   28.07.09 22:01
. * Re: Не е твоя работа ! Dunek_areнт Дyнek   29.07.09 15:25
. * со грчкиот јазик,турското влијание , Руското Dunek_areнт Дyнek   30.07.09 00:31
. * Re: От кого разбрал ? Kroraina   01.08.09 15:55
. * А. Шоповъ = Офейков (Атанас Б. Шопов ) ? Dunek_areнт Дyнek   01.08.09 17:31
. * Стоилов Dunek_areнт Дyнek   02.08.09 16:00
. * Re: Искайте StefanPan   31.07.09 20:50
. * Имаш право на свое мнение ...... Dunek_areнт Дyнek   01.08.09 17:41
. * Re: Имам, да. StefanPan   02.08.09 21:29
. * Re: Имам, да. Dunek_areнт Дyнek   02.08.09 22:23
. * Re: Историја на македонскиот јазик . ckипaджиятa   04.08.09 12:33
. * Re: Историја на македонскиот јазик . StefanPan   04.08.09 17:54
. * Re: Историја на македонскиот јазик . Dunek_areнт Дyнek   04.08.09 18:33
. * Историја на еровите во говорите од Македонија . Dunek_areнт Дyнek   04.08.09 18:42
. * Има уште една книга на оваа тема ....... Dunek_areнт Дyнek   04.08.09 19:15
. * Re: Има уште една книга на оваа тема ....... ckипaджиятa   04.08.09 19:40
. * Секако , Вие имате право на избор ........ Dunek_areнт Дyнek   05.08.09 00:12
. * Думата “ чъчкалица “ е уникална ..... Dunek_areнт Дyнek   07.08.09 15:50
. * Виктор Фридман Dunek_areнт Дyнek   09.08.09 18:31
. * Re: Виктор Фридман Zo   09.08.09 20:41
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2020 Dir.bg Всички права запазени.