Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:27 24.11.20 
Клубове / Наука / Хуманитарни науки / Езикознание Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема со грчкиот јазик,турското влијание , Руското [re: Cтapинap]
Автор Dunek_areнт Дyнek (сръболафещ тюрк)
Публикувано30.07.09 00:31  Во изградувањето на речникот на нашиот јазик мо-жеме да изделиме, сосем условно, три основни фази. Во првата фаза претежен бил контактот со грчкиот јазик, од кој навлегуваат голем број заемки. Втората фаза e фазата на турското влијание, што достига свој врв, но и упадок, во текот на минатиот век. Третата фаза e современата состојба на нашиот јазик во однос на изградувањето на речникот. Нејзините почетоци совпаѓаат со почетоците на создавање на современ македонски писмен јазик во мина-тиот век. Таа се карактеризира со приклон кон словенското наследство во зборообразувањето, како и со усвојување на оној фонд зборови што спаѓа во интернационалната лексика.
Во сите овие три фази нашиот јазик стапувал во контакт со јазици со престиж. Тој усвојувал, а и денеска усвојува, ред зборови од такви јазици. Се разбира, тој по-стојано и градел, преизградувал и со свои средства во областа на лексиката. Два момента во тој процес треба да ги изделиме како такви во кои активниот принцип на тво-рење во областа на речникот дошол до посебен израз. И двата се сврзани со културен подем што резултира во соз-давање на литературни јазици: во 9—10 в. тоа e изграду-вањето на т. н. старословенски јазик, при кое книжевната работа во македонскиот круг играла лшогу значителна улога, — во 19 и особено во 20 в. тоа e изградувањето на совре-мениот македонски литературен јазик. И двата тие момента ја поставувале на проба жизненоста на оние зборообразу-вачки елементи што ги соодржел народниот јазик, и во општиот културен контекст, го поставувале и прашањето за односот спрема заемањето во речникот од туѓите јазици.
221. Некои посебности на јазичното творење во реч-никот во македонскиот круг во крајот на 9 в. се забеле-жуваат при сдоредба со таквата работа што се водела едновремено во другото важно културно средиште во тоа време — во кругот на т. н. Преславска книжевна школа во Бугарија. Се работи за форсираље на извесни зборо-образувачки средства во едниот и во другиот круг. Така, во јазикот na Климента се забележува продуктивност .....
наставката -тчлк, a кај Изведувањата на нѓменки што озна-чуваат дејство се форсира наставката -(н)ие. Во јазикот на Јоан Егзарх (најизразит цретставник на Преславската школа) во првиот случај се форсираат образувања на -кил, а во вториот случај во многу поголема мера отколку кај Кли-мента се изведуваат од глаголскиот општ дел именки со наставка -т* (сп. искоуст* наспрема искоушенис).
Интересно e дека во периодот на создавањето на со-времените литературни јазици, во македонското и бугарското средиште се изменил во извесна мера односот спрема фор-сирањето на определени наставки, за кои говориме. Јазикот на Климента извршил поосновно влијание во формирањето на речникот на старорускиот јазик отколку јазикот на пре-славскиот круг. Руското влијание, пак, во ново време причинило што при создавањето на современиот бугарски јазик да се форсираат во него образувања со -тел и -ние. При создавањето на современиот македонски литературен јазик, од друга страна, надвладеа стремежот за образување на именки што значат професија со жив!! наставки во народ-ниот јазик, каква што e -ач (сп. слушач — слушател), a наклоноста кон пократки форми изведени од глаголска основа e очевидна (сп. однос, тек — буг. отношение> те-чение). Изградувањето ;на вакви глаголски именки, кои денеска совпаѓаат со офштиот дел на глаголот, e сден од продуктивните начини на создавање нови именки во на-шиот народен јазик (сп. кинис наспрема киниса, стас на-спрсма стаса и сл.).
Јоан Егзарх се појавил како смел творец кога уште при крајот на 9 в. ги форсирал ваквите изведувања спрема еден од најпродуктивните начини застапени во јужносло-венските јазици (во тоа e тој еден од претходниците на Вук Караџиќ, којшто исто ги форсирал цократкиге обра-зувања од глаголска основа во српскохрватскиот јазик).Чепоуст бугарски .


Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Историја на македонскиот јазик . Dunek_areнт Дyнek   28.07.09 01:08
. * я кажи сега zaphod   28.07.09 09:16
. * Re: Историја на македонскиот јазик . Cтapинap   28.07.09 12:41
. * Епа ........ Dunek_areнт Дyнek   28.07.09 20:14
. * Re: Опаааа...... Cтapинap   28.07.09 20:55
. * От кого разбрал ? Dunek_areнт Дyнek   28.07.09 21:01
. * Re: Не е твоя работа ! Cтapинap   28.07.09 22:01
. * Re: Не е твоя работа ! Dunek_areнт Дyнek   29.07.09 15:25
. * со грчкиот јазик,турското влијание , Руското Dunek_areнт Дyнek   30.07.09 00:31
. * Re: От кого разбрал ? Kroraina   01.08.09 15:55
. * А. Шоповъ = Офейков (Атанас Б. Шопов ) ? Dunek_areнт Дyнek   01.08.09 17:31
. * Стоилов Dunek_areнт Дyнek   02.08.09 16:00
. * Re: Искайте StefanPan   31.07.09 20:50
. * Имаш право на свое мнение ...... Dunek_areнт Дyнek   01.08.09 17:41
. * Re: Имам, да. StefanPan   02.08.09 21:29
. * Re: Имам, да. Dunek_areнт Дyнek   02.08.09 22:23
. * Re: Историја на македонскиот јазик . ckипaджиятa   04.08.09 12:33
. * Re: Историја на македонскиот јазик . StefanPan   04.08.09 17:54
. * Re: Историја на македонскиот јазик . Dunek_areнт Дyнek   04.08.09 18:33
. * Историја на еровите во говорите од Македонија . Dunek_areнт Дyнek   04.08.09 18:42
. * Има уште една книга на оваа тема ....... Dunek_areнт Дyнek   04.08.09 19:15
. * Re: Има уште една книга на оваа тема ....... ckипaджиятa   04.08.09 19:40
. * Секако , Вие имате право на избор ........ Dunek_areнт Дyнek   05.08.09 00:12
. * Думата “ чъчкалица “ е уникална ..... Dunek_areнт Дyнek   07.08.09 15:50
. * Виктор Фридман Dunek_areнт Дyнek   09.08.09 18:31
. * Re: Виктор Фридман Zo   09.08.09 20:41
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2020 Dir.bg Всички права запазени.