Ами готова съм да се закълна, че не съм споменавала, че искам да са големи битки, а обикновено количествено, т.е., не зависещо от качеството изборяване. Така че в случая колко са или не са големи няма значение.
Още повече, че сравнение с двете световни войни някои цифри могат да ни изглеждат смешно малки, но ако се пресметне реално статистически какъв процент са от двете (или колкото са там) воюващи страни, а и спрямо самото население, може да не се окаже толкова странно. Защото едно е да броиш воиска във време, в което населението е било 2 милиона, друго е, когато населението е било два милиарда. И двеста-триста войници са сериозно число за град-държава, която наброява няколко хиляди.
Хронологията, която правиш е правилна, но знаеш, и непълна.
Кийгън, според когото се водя, определя 15те най-големи битки по следния хронологичен ред.
1. Саламин, -480, елини срещу перси.
2. Лепанто, 1571, коалиционни европейски християни срещу турските мюсюлмани.
3. Непобедимата армада, 1588, разгром на католическа Испания срещу протестанска Холандия и Англия.
4. Залива Киберон, 1759, когато англо-американците побеждават (или по-скоро французите сами се саботират) френската флота и определят доминиращите в Северна Америка и Индия.
5. Областта на Virginia Capes, 1797, когато американците печелят над англичаните.
6. Нил, 1798, когато Наполеон е победен и принуден да изостави амбициите си за изтока.
7. Кампердаун, 1797, и унищожението на холандската флота
8. Копенхаген, 1801, когато Англия затвърждава господството си по море в северна Европа.
9. Трафалгар, 1805.
10. Наварин, 1827, начало на края на турската империя и разрушаване на флотата й.
11. Тцушима, 1905, когато Япония утвърждава силите си над Китай и доминира Северния пасифик.
12. Ютланд, 1916
13. Мидъуей, 1942
14. Битката за Атлантика
15. Лейт Гълф, 1944.
Няма да коментирам изключителния му модероцентризъм - има само една морска битка, посочена като важна за Античността и Средновековието, но е интересно, че както и той отбелязва, повечето от тези битки са концентрирани на много близки географски координати. Сраженията при Кампердаун, Копенхаген и Ютланд са на едва 300 мили едно от друго; две хиляди и триста години делят Саламин, Лепанто и Наварин, но и трите са се развили около Пелопонез, всичко на всичко да има най-много 100 мили между тях; а корабите на Непобедимата Армада, сблъсъкът при Киберон и Трафалгар са в пространство от стотина мили, на координати 5градуса западна дължина и между 5 и 30 градуса северна дължина; и още по-интересно, от 15 цитирани битки, само 2 са станали далеч от бреговете, и то в морско пространство, останало незасегнато от конфликти до тогава.
Прабългарите принадлежат към тюрко-хунската група племена. Потвърждава се от организацията и езика.
|