В науката "самоук" няма, поне в модерната наука е невъзможно.
В приложната наука - изобщо! Човешкият живот не е достатъчно дълъг, нито човек разполага с достатъчно материални ресурси, че да се "само-научи" в приложението на научни принципи.
В творбите на Кольо Фичето: какво ново има? Сериозно, наблягам на думата "ново", защото имаш пред вид, Лондонското Изложение със стъкления павилион и със "статуята" от пре-натегнат стомано-бетон - което се било състояло когато Кольо Фичето е бил дете - но на другата страна на Европа, че и отвъд Европа.
Който не е запознат с къде е била науката и приложната наука, още от ПРЕДИ парната машина (нали за създаването на парна машина е нужно метало-обработване с дадена точност и финност! разбиране по смазване и смазки; чертежи - с нужните помагала и мастила; и прочие), говорим 200 години преди Кольо Фичето, да, такъв може да се гордее с майстор строител - но НЕ на национално ниво, а на градско, или да кажем, околийско.
Нашата българска гордост, букварът на Петър Берон... Знаеш ли по същото време другите народи какви научни томове са пишели? Коя година Еулер се тормози с математическите си принципи? Ми Гаус?
За нещастници, запречени от строеж на къща с най-висока точка на покрива под нивото на погледа на турчин на кон... Строежът на "бял мост" е вярно постижение.
Има още много път да бием, и трябва много чужда кръв да леем, че да наваксаме 500 години турско робство - и ЧАК ТОГАВА ще можем да говорим, наваксали, за напредък отвъд номиналния, че да се гордеем с него, защото с нещо е повече от, и допринася към, световния...
|